Pro 15. číslo letošního roku si Filip Brož připravil recenzi Apple Vision Pro.  Pokračujeme v seriálu pro běžce a Honza Březina se zamýšlí, kdy přijde umělá inteligence do kapsy. Umělou inteligenci rozebírá také Karel Oprchal, který se podíval na AI Pact a Evropský úřad pro AI. Comic-Con v Praze si nenechal ujít Michal Rada, který měl na této akci dvě přednášky.

Když jsem dopsal poslední článek o první legislativě pro AI na světě, řekli jsme si s Radimem, že to nemá smysl protahovat a rovnou tuto problematiku v příštím čísle dotáhneme. Minulý týden jsme se tedy seznámili s celkovým charakterem této legislativy a čtyřmi kategoriemi rizikovosti umělé inteligence podle Evropské komise. Tento zákon je už pár týdnů platný a vychází z celé řady diskuzí a schůzí. Na jeho nastávající prosazení pak slouží právě AI Pact a Evropský úřad pro AI.

Do pondělní půlnoci máte poslední možnost zapojit se do soutěže o zbrusu nový MacBook Air s M3 čipem. Stačí objednat a zaplatit nové roční předplatné našeho magazínu nebo o rok prodloužit sávající předplatné. Tak neváhejte, nový MacBook Air se opravdu vydařil. Další přehled novinek za uplynulý víkend je tady, přeji pohodové čtení u 203. Moštárny. Radim…

Ve 14. čísle letošního roku přinášíme pokračování návodu k nastavení iPhonu pro vaše dítě. Víte jak na prompty v ChatGPT? Dozvíte se v návodu Honzy Netoličky. Ze seriálu o aplikaci Zdraví jsme si odskočili ke Kondici a návodu, co všechno nabízí Apple Watch pro běh. Soudní spory Applu vyměnil Karel Oprchal za první zákon Evropské komise o AI. Spekulacím se v našem magazínu nevěnujeme, ale projekt Apple auta byl jedním z nejhůře držených tajemství a Marek Hajn se zamýšlí, proč tento projekt nakonec Apple smetl ze stolu.

Deset let. Deset miliard amerických dolarů. Desítky zmařených životů… To už samozřejmě přeháním. Ale první dvě informace jsou pravdivé. Tak dlouho se Apple věnoval vývoji svého auta a tolik utratil peněz. Za nic. Ale opravdu za nic? Nemyslím si. Nenabízím vám rekapitulaci toho, co Apple nejspíš dělal směrem k vývoji svého auta, ale spíš svůj osobní pohled na to, proč to dopadlo, jak to dopadlo a proč jsem s tím v míru.

V prvním článku jsem se věnoval spíše prvotnímu náhledu do problematiky kontroly nad zařízeními vašich dětí. Rodičovský dohled může být pro mnoho rodičů vítaným pomocníkem. Proto se podíváme na jednotlivé aspekty tohoto dohledu zvlášť a detailněji. Můžete tam totiž objevit opravdové perly!

Budou to brzy tři roky od dne, kdy Evropská komise navrhla první unijní i světový zákon upravující existenci a celkovou funkci platforem a prvků umělé inteligence. Zároveň to bude měsíc ode dne, kdy tento další boj s technologickými korporáty Komise rovněž odhlasovala. Jmenuje se AI Act a momentálně startuje dvouleté období, které mají ti, kterých se to týká, na to, aby na tento zákon nebo nařízení zareagovali. Otázka do pranice, po DMA nebo pokutě pro Apple, proto zní: Čí spojenec EU vlastně je?