Jak na Apple Watch 9

Jak jsem psal v minulém článku, koupil jsem si nové Apple Watch. Zmiňoval jsem se o rozdílech mezi svými starými hodinkami a těmi novými. Přestože je těch novinek opravdu hodně, chtěl bych se podívat na některé nové funkce trochu podrobněji. Myslím, že to bude i aktuální, protože jsme teď přesně v polovině doby mezi vydáním Apple Watch 9 a novými Apple Watch. 

Chcete PDF verzi tohoto článku? Stáhněte si ji zdarma.

Když jsem si kupoval nový iPhone, tak jsem nepocítil takový efekt jako u nových Apple Watch. Nechci tím říct, že by jablečné hodinky nebyly na stejném vývojovém stupni jako chytrý telefon stejné značky. Spíše je tomu přesně naopak. Často mám pocit, že jsou hodinky na takové úrovni, že už nejde vymyslet nic nového. V softwaru mezery jsou, ale tím masu neohromíte. Veškerá nositelná technika je prostě na svém vrcholu. 

Přesto mě hodinky dokázaly překvapit, a to jak negativně, tak pozitivně. Asi jediné negativum, které vidím, je absence místního hledání předmětů, jako jsou zařízení nebo i AirTagy. Apple to prostě v Česku nepodporuje. Takže zatímco se můžete dívat na zahraniční blogery (včetně těch z jiných členských států Evropské unie), jak mohou využívat místního hledání iPhonu skrze Apple Watch, tak vy máte stále jen možnost hlasové odezvy telefonu. 

Pozitivních překvapení bylo ale daleko více. Kondice baterie, která se v některé dny blíží i k více než 20 hodinám, je vynikající. Rychlé nabíjení je taky fantastické. Nevěřil jsem, když jsem poslouchal recenze typu „nabití během sprchování“, ale musím uznat, že mít nabité hodinky během půl hodiny, je jednoduše k nezaplacení. Nové zdravotní funkce zapříčinily to, že jsem se zase začal více dívat do aplikace Zdraví a znovu mě to začalo bavit. Něco málo jsme rozebírali i v 235. díle redakčního podcastu. Navíc mohu konečně využívat svoje hodinky naplno. A to i díky Poklepání…

Double Tap

Double Tap neboli Poklepání je nová funkce, která byla uveřejněna s Apple Watch 9. generace. Mnozí se domnívají, že se jedná o postupnou přípravu na zařízení Apple Vision, která se ovládají nejen zrakem, ale právě i gesty. Ze začátku jsem byl docela skeptický, ale nakonec jsem si tuto funkci zamiloval.

O co se vůbec jedná? Jde o gesto, které se skládá ze spojení ukazováčku a palce. Není potřeba gesto dělat nějak přehnaně nebo tisknout oba prsty k sobě větší silou. Stačí je k sobě jemně přiložit. Pokud gesto daná obrazovka podporuje, tak se nahoře objeví ikona tohoto gesta v modrém kolečku. Pokud nepodporuje, tak se ona ikona začne třepat na strany. Funkce by měla být automaticky zapnutá, ale pro jistotu vám popíšu, kde si ji můžete zapnout. Na svých hodinkách si najděte Nastavení – Gesta – Poklepání. Ale k čemu je to vlastně dobré? 

Když jste na základní obrazovce svých Apple Watch, tak díky opakování tohoto gesta můžete procházet Chytrou sadu (tu můžete vyvolat i pohybem korunky směrem nahoru). Daleko užitečnější se mi ale zdá to, že díky Poklepání můžete odložit budík, schválit připomínku jako provedenou, přijmout hovor, odpovědět na zprávu nebo třeba i pozastavovat hudbu nebo filmy. Jedinou podmínkou je, že hodinky musí být aktivní, tím myslím, že je musíte mít natočené směrem k obličeji. Pokud máte ruku svěšenou, tak by gesto nemělo být aktivní.  

Já jsem Poklepání použil snad tisíckrát. Když umýváte nádobí, držíte deštník nebo děláte prostě cokoliv, co vám zabraňuje použít druhou ruku k interakci s displejem, tak se vám právě Poklepání může hodit. Celé ovládání je intuitivní, takže pokud přirozeně očekáváte, že gesto povede k nějaké akci, tak se většinou i stane. Jedinou výjimkou je budík. Ten se místo vypnutí jen odloží. Já bych očekával spíše opak. 

NameDrop

NameDrop je novinkou nejen pro Apple Watch, ale i pro nové systémy, které Apple zveřejnil minulý rok. Já jsem už několik jiných možností přesunu kontaktních informací našel, ale nevěděl jsem, že hodinky mají stejnou funkci. Je automaticky zapnutá, takže se o nic starat nemusíte. Pokud byste ale přesto funkci hledali, tak ji najdete v Nastavení – Kontakty.

NameDrop je podle mě skvělá funkce (přepracování AirDropu mi velmi imponuje). Sice to není funkce, kterou byste využívali každý den, ale to vědomí, že můžete nechat telefon s klidným svědomím v kapse a vše vyřídíte z hodinek, je super. Měl bych jedinou výhradu – hodinky často reagují na můj vlastní telefon, což ale na druhou stranu může být způsobeno tím, že mám nainstalované betaverze operačních systémů. 

Nové zdravotní funkce

Na nové snímače u svých hodinek jsem se opravdu moc těšil. Čím dál víc se začínám zajímat o svoje zdravotní údaje, takže saturace kyslíkem a měření teploty na zápěstí byly rozhodně vítané funkce. Apple Watch sbírají informace, vy je můžete následně vyhodnotit a vyčíst mnoho zajímavého. Jak jsme ale probírali s Radimem a Karlem v podcastu, zatím Apple pokulhává v interpretaci a doporučování, což je velká škoda.

Uvedl bych příklad svého kamaráda. Prodělal teď zápal plic. Trochu jsem se vyptával a zaujalo mě, že teplota na zápěstí zhruba odpovídala trendu, který pozoroval při měření teploty během dne. To můžu potvrdit i já. Když mi minulý týden nebylo dobře, tak jsem si všiml, že se mi naměřená teplota zvedá. Za to podle grafu saturace krve kyslíkem byste rozhodně neřekli, že byl můj kamarád nemocný. Člověk by očekával, že při zápalu plic se to nějak projeví, ale nejsem lékař, takže to hodnotit nemůžu. 

Pro mě je ale zásadním zjištěním to, že díky Apple Watch můžete začít predikovat případné problémy dříve, než začnou. Samozřejmě tady narážíme na již zmíněné nedostatky systému jako takového, což se snad změní s novými operačními systémy. Ale trend je pozitivní. Pokud hodinky budou moci předpovědět případné komplikace na základě naměřených hodnot, tak to bude jednoznačně bomba. 

Více se těmto ukazatelům bude věnovat ve svých tipech Radim, takže nechci zabíhat do podrobností. Pokud se však alespoň trochu vyznáte v základech medicíny, tak jistě víte, že váš tep, tělesná teplota, spánek a další hodnoty mohou hodně prozradit o vašem aktuálním zdravotním stavu. Ale počkejte si na další Tipy na zdraví.

Závěr

Pokud hodinky měníte každý rok, tak jste změny možná pořádně nezaznamenali. Apple každý rok přinese menší novinku, takže se to může v povědomí uživatele snadno ztratit. Podle mě se ale Apple snaží připravit na opravdu velký posun, který snad přijde už letos – Apple Watch nebudou jen užitečným pomocníkem na vašem zápěstí, ale stane se z nich taková malá zdravotní sestra, co je vždy po ruce. To samozřejmě berte s nadsázkou. Ale jestli Apple dokáže naprogramovat systém tak, aby vás dokázal informovat o negativním trendu vašeho zdraví a včas doporučit posílení imunity, tak získá další výhodu na trhu. Na to si ale budeme muset počkat. Snad to nebude dlouho.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *