MacBook Pro 16″ budete milovat

MacBook Pro 16"

Mám za sebou více než měsíc s novým 16″ MacBookem Pro. Za poslední dobu jsem tak výrazně změnil své workflow. Nebudu vám lhát. Nový stroj mě hodně nakopl a motivoval k práci s počítačem. Asi mě znáte jako propagátora práce jen a pouze na iPadu a musím přiznat, že za poslední měsíc jsem používání iPadu výrazně omezil. Samozřejmě, vše ve prospěch nového přenosného počítače od Applu. Neznamená to však, že bych iPad zcela odložil, nebo ho dokonce chtěl prodat. Nový MacBook Pro se fakt povedl a jen mi otevřel nové obzory. Rád bych vás s nimi seznámil.

Přenosné a stolní počítače od Applu používám již dlouhou dobu. Vystřídal jsem hned několik různých strojů od hodně starých po ty novější. Donedávna jsem používal menší 13″ variantu. Už dlouho se mi však v hlavě honila myšlenka, že bych chtěl někdy zkusit pracovat na větší verzi – 16″ MacBook tak byl správným impulsem.

Chcete PDF verzi tohoto článku? Stáhněte si ji zdarma.

Nebudu se v článku opakovat se specifikacemi a podrobným popisem. O tom již jeden velmi povedený článek v magazínu iPure vyšel. Popíšu vám, jak MacBook Pro používám, s jakými aplikacemi, nastavením a další funkce. Pro kontext akorát uvedu, že mám základní variantu, tedy černé provedení s 16 GB RAM a 512GB SSD. Nic zvláštního nebo upraveného. Pro mé potřeby to více než dostačuje.

MacBook Pro 16"

Jen přenosné počítače

Vždy jsem si myslel, že mi 13″ varianta stačí. Jsem stále v pohybu a na cestách. iMac jsem doma nikdy neměl, pracoval jsem na něm jen v minulých zaměstnání. Pro vlastní účely jsem vždy používal nějaký MacBook. Velké přenosné počítače vyrábí Apple již dlouho, ale vždy jsem si říkal, že se mi s tím nechce tahat a že je to zbytečné. Teď už vím, že jsem se mýlil. Nebo alespoň přišla ta správná doba.

Ano, šestnáctipalcový Mac není úplně malý a je těžší než menší sourozenec, ale není to až tak nic hrozného. Maca jsem skoro tři týdny používal jako hlavní zařízení na cestách po Havaji a USA. Většinu času byl bezpečně uschován v novém V2 Everyday Backpacku od Peak Design, o kterém jsem již v iPure psal. Počítač jsem aktivně používal na letištích, a dokonce i v letadle. Překvapilo mě, že se i v economy vejde na malý stoleček a můžete pracovat nebo se dívat na filmy.

Konec obtisknuté klávesnice

Velmi mě potěšilo, že jsem ani jednou na displeji MacBooku nenašel obtisknutou klávesnici. Batoh Peak Design jsem měl přitom dost narvaný. Kromě příslušenství a nabíječek jsem tam měl zrcadlovku a dva objektivy. Z jedné strany se tak na MacBook tlačilo vybavení a ze strany druhé má záda. Stále jsem ho někde pokládal a zase nasazoval.

Dostávám se tak k první věci, která se mi na 16″ MacBooku Pro neskutečně líbí – klávesnice. Hned podotýkám, že předchozí klávesnice nebyla špatná, psalo se mi na ní dobře a rychle jsem si na ni zvykl. Nechci fabulovat, jak je teď o hodně lepší, když jsem si ji vychvaloval i předtím. Jde o detaily. Každý víme, že motýlková klávesnice se často zasekávala a písmena prostě nefungovala. I z toho důvodu Apple spustil masivní program na bezplatnou výměnu. S trochou štěstí jste kromě nové klávesnice získali i nový displej a baterii.

U nového stroje Apple vyslyšel přání všech uživatelů a vrátil se k původní technologii nůžkových klávesnic. Klávesy tak nejsou zapuštěné a je mezi nimi rozestup. Také se vrátily směrové šipky ve tvaru obráceného písmene T. Výsledkem je komfortnější psaní. Neříkám, že bych psal rychleji, přijde mi to stejné, když píšu všemi deseti. Jde o pohodlí a individuální návyky. Klasická klávesnice Magic Keyboard byla pro mě top klávesnice, kterou i dnes občas připojuji k iPadu.

MacBook Pro 16"

Na klávesnici se také oddělilo tlačítko Escape, po čemž volali především vývojáři. Mě osobně je to celkem jedno, bez problémů jsem ho používal i na Touh Baru. Naopak velmi vítám oddělené Touch ID. Dříve se mi stávalo, že jsem ho netrefil správně, například při práci a psaní v noci. Nová klávesnice je jednoduše krokem vpřed a pevně věřím, že se velmi brzy objeví v dalších modelech MacBooků či dokonce jako klávesnice k iPadu.

Pořádný displej

Nejen na cestách, ale i při práci doma či školení oceňuji 16″ displej. V praxi se zmenšily rámečky z předchozí 15″ varianty a Apple o palec zvětšil prostor. Výsledkem je komfortnější a příjemnější práce a konzumace obsahu ve všech ohledech. Bez problémů můžete na plochu umístit dvě a více oken, pustit si film nebo psát texty a koukat u toho na podklady.

Osobně i nadále preferuji práci na více plochách, kdy každá aplikace a okno mají svoji dedikovanou plochu. Následně pomocí gest přeskakuji mezi plochami a variabilně je řadím dle potřeby. Velmi se mi také osvědčila česká aplikace Magnet, která je doslova za pár korun dostupná v Mac App Store. Díky ní si můžete každé okno upravit na míru, například na třetinu či jiný rozměr.

Displej je prostě nádherný. Velmi rychle si na něj zvyknete a když se podíváte na něco menšího, bude se vám to prostě zdát malé. Znáte to, upgrade je vždy snadný a příjemný, downgrade nikdo nemá rád. Samozřejmostí je podpora True Tone, kdy se barvy přizpůsobí okolnímu světlu, velmi dobrý jas a široký barevný gamut.

Malé domácí kino

Ruku v ruce s displejem jde samozřejmě zvuk. Apple nový MacBook osadil šesti reproduktory a mikrofony studiové kvality. Když jsem to poprvé četl ve specifikacích, pomyslel jsem si, že až tak dramatický rozdíl to být nemůže. Mýlil jsem se. Ten počítač hraje fakt skvěle a stále je to počítač. Jasně, nezní tak dobře jako klasické reproduktory, ale rozhodně to není žádné chrastítko.

Snadno a rychle si ozvučíte nejen místnost, ale klidně i menší halu. Reproduktory mají dokonce podporu Dolby Atmos. Zkoušel jsem na tom přehrávat zakoupené filmy z iTunes, především pak posledního Blade Runnera a nezní to vůbec zle. Ano, není to žádný soundbar, ale mějte na paměti, že se stále bavíme o notebooku!

Rozhodně se tak nemusíte stydět pouštět jakoukoliv hudbu, filmy a další videa. Apple kromě jiného razantně vylepšil mikrofony, které citelně lépe a kvalitněji nahrávají. Otestoval jsem si to na našich webinářích iPure. Dříve jsem k Macu či iPadu připojoval externí klopový mikrofon. V případě 16″ MacBooku Pro to není potřeba. Externí reproduktory si s hlasem poradí a zní to více než dobře. Samozřejmě záleží na okolním prostředí a dané akustice.

MacBook Pro 16"

Výkon

Všichni na to jistě čekáte – jak je na tom výkon základního modelu. Apple v tabulkách uvádí, že je až 2× výkonnější než předchozí základní 15″ model. Osobně vidím ještě větší rozdíl oproti 13″ variantě, která nebyla špatná, ale když jsem toho začal dělat o něco více najednou, už se sem tam zadýchal. Ale nebyl špatný, nemyslím to rozhodně nijak zle.

Nový stroj byl i impulzem pro lepší práci a nové workflow. Vůbec poprvé stříhám všechna videa ve Final Cut Pro. Učím se sám krůček po krůčku a už mám za sebou pár vlogů a videí, které najdete na mém osobním youtubovém kanálu. MacBook přitom šlape jak hodinky. Do Final Cutu jsem například jen z Havaje importoval okolo 100 GB videa v kvalitě 4K. Z toho jsem pak hledal dobré záběry a vše stříhal v jedné ose. Mac si s tím hravě poradil. Jediné, co začalo dosahovat svého maxima, byla kapacita SSD. Stačilo jen trochu více mazat a čistit.

Na MacBooku jsem také začal více upravovat své fotografie, ať už ve Photoshopu či obyčejném Pixelmatoru. I nadále zůstává běžná agenda, tedy redakční činnost a aplikace typu Trello, Slack, Office nebo iWork. Denním chlebem je Safari, Fotky, Kalendář, Agenda nebo prezentace v Keynote. Zkrátka nic nového pod sluncem.

Hry na Macu

Co jsem však na Macu vyzkoušel vůbec poprvé, jsou hry. Aktuálně ujíždím na dvou hrách od studia FeralDiRT 4 a Shadow of the Tomb Raider. Dlouho jsem tomu odolával. Vždy jsem skálopevně tvrdil, že Mac není na hraní. Od toho mám Nintendo Switch nebo iPad. S výkonným strojem opět přišla touha zkusit něco nového, a jsem nadšený.

K MacBooku jsem bezdrátově připojil ovladač z PlayStation 4, což obě hry podporují. Nejvíce mě asi baví Dirt 4 – klasická závodní rallye. Představte si reálné okruhy, přírodu, nadupaná auta, která můžete zcela zničit nebo upravit na míru, a chytlavou hudbu. K tomu vše ovládám pomocí gamepadu.

Grafika je velmi hezká. Hra se nikde netrhá a vše jede jak po másle. V Dirt 4 máte na výběr hned několik herních režimů. Můžete se pustit do závodní kariéry nebo se jen tak projíždět a trénovat své řidičské schopnosti. Od toho tu také máte plnohodnotnou akademii, kde vás naučí, jak správně brzdit, kdy přidat plyn nebo zatočit. Vše přitom kopíruje realitu, což se mi moc líbí.

S Larou zpět do dětství

Druhá hra, kterou mám nainstalovanou skrze Steam, je nový Tomb Raider. Musím uznat, že je to příjemný návrat do dětství, kdy jsem na prvním PlayStationu hrál první a druhý díl Tomb Raidera. Od té doby sice uběhla spousta let, ale kouzlo zůstává. Shadow of the Tomb Raider patří mezi takzvané benchmarkové hry a snadno zde můžete otestovat nejen výkon procesoru, ale i grafiky.

Grafika AMD Radeon Pro řady 5000M poskytuje v MacBooku Pro vůbec nejvyšší grafický výkon. Základní model 16palcového MacBooku Pro je proti základnímu modelu předchozí generace víc než dvakrát rychlejší. Video v ultravysokém rozlišení tak přehrává naprosto hladce a renderuje výrazně rychleji. To jsem poznal právě nejen ve Final Cutu, ale i při hraní Lary. Užívám si detaily, skvělou odezvu a herní mechanismy.

Jsem na začátku a mám nahráno sotva pár hodin, jelikož více času věnuji autům a Dirt 4. Laru si nechávám jako takovou třešničku na dortu. Užívám si příběh, reálné záběry a celou hru. S novým MacBookem je to pohádka a slast v jednom.

MacBook Pro 16"

Chlazení

S velkým výkonem přichází ruku v ruce i chlazení. „Vyspělejší termální architektura umožňuje rychlejší práci procesoru. Kompletně přestavěná termální architektura MacBooku Pro má větší lopatky větráčků pro optimální proudění vzduchu a víc chladicích žeber pro účinnější chlazení. Výsledný zisk ochlazovací kapacity umožňuje MacBooku Pro dosahovat až o 12 wattů vyššího maximálního udržitelného výkonu,“ uvádí Apple na svých stránkách.

Ano, větráky neslyším tak často, jako u 13palcové varianty, ale když začnu hrát, je to sakra znát. Schválně jsem pro tyto účely vyzkoušel novou aplikaci Sensei, kde vidíte jednotlivé komponenty vašeho MacBooku a jejich výkon. Kromě toho, že zde snadno můžete odinstalovat aplikaci, vytřídit soubory nebo se podívat na stav baterie, RAM, grafiky a další údaje, tak vidíte i pravý a levý větrák a aktuální otáčky a podrobnosti. Není špatné vědět, jak se stroj chová při vysoké zátěži.

Apple také do velkého MacBooku přidal větší 100Wh lithium-polymerovou baterii, která by dle slov kalifornské firmy měla vydržet až 11 hodin bezdrátového prohlížení webu nebo přehrávání videa. Na tento údaj jsem se zatím nedostal. Samozřejmě hodně záleží, co děláte, ale když jsem opravdu jen surfoval po internetu a vyřizoval emaily, dostal jsem na solidních 8–9 hodin, což není špatné. Velkou výhodou je i nová výkonnější nabíječka, která je součástí balení.

Další aplikace

Už jsem zde vyjmenoval pár aplikací, které na novém Macu používám. Mám v plánu, že vyzkouším Logic Pro X pro střih a úpravu podcastů a znělek pro videa. Vyzkoušel jsem také novou aplikaci od českého vývojáře – Diagrams, která má v těchto dnech v Mac App Store svoji premiéru. Aplikace slouží pro tvorbu jednoduchých diagramů nebo myšlenkových map. Právě na mapy se mi celkem osvědčila a než jsem začal psát tento článek, vytvořil jsem si jednoduchou mapku s tím, o čem chci psát.

MacBook Pro

Naplno využívám i většinu systémových aplikací, a i nadále píšu texty v markdown editoru Ulysses. Samozřejmostí je Apple Music, TV nebo Mapy a práce s Finderem. Nic neobvyklého.

Macbook Pro 16″ – suma sumárum

16palcový MacBook Pro jsem si zamiloval. Jak už jsem avizoval, zase mě začala bavit práce s macOS. Vše přitom kombinuji s iPadem a dalšími zařízeními Apple. Kalifornská společnost vyslyšela přání nejen profesionálů, ale i obyčejných uživatelů. MacBook Pro 16″ nemá v podstatě žádnou chybu. Vše funguje na výbornou a pokud si obhájíte pořizovací cenu a jeho využití, budete nadšeni.

Komentářů:

  1. Zkoušel jste, prosím, tento macbook někdo připojit na externí monitor?

    V mém případě to znamená, že i při minimální zátěži (brouzdání po webu, youtube) se pomalu ale jistě začne počítač zahřívat, větráky postupně nabírají na otáčkách a teda i na hlasitosti. Do půl hodiny je ve stavu, kdy mi hlasitos vyloženě vadí. Monitor je 1440p, připojený přes USB-C DisplayPort kabel. Bez připojeného monitoru se to rozhodně neděje.

    Na webu je ohledně toho spousta příspěvků, až tolik že mi to zní jako „očekávané“ chování. Při použití monitoru se totiž začne používat dedikovaná grafika a ta prý „prostě hřeje“. Opravdu je toto zařízení za 70+ tis nepoužitelné s externím monitorem?!?

    1. Nevím, jestli je nepoužitelné, ale ano. Pro práci s externím monitorem se používá dedikovaná grafická karta. Ano, ta produkuje víc tepla, protože má výrazně vyšší výkon a v kombinaci se zátěží procesoru se spustí větráky. Proto tam jsou. Kdyby nebyly potřeba, tak tam nebudou. Je todaň za malou tloušťku a velký výkon. Zrovna YouTube totiž dokáže pěkně zatížit procesor, stejně jako webové prohlížeče obecně

    2. Mám stejný problém, při zapojení externích monitorů dochází k výrazném zahřívání a větráky se točí naplno a hluk je dost enormní (5000rpm a hluk jak startující letadlo). Byl jsem z toho dost zklamaný. Rovněž baterie strašně rychle odchází. První dny mi vydržel notebook cca 8h běžného brouzdání. Nyní po cca 5 měsících přišla baterie o cca 10% kapacity, a zároveň se nějak výrazně zvětšila spotřeba, takže notebook vydrží cca 2h běžné práce. Stač spustit Powerpoint a do pár minut jsou větráky na maximu 🙁

  2. Také jsem si ho konečně dopřál a jsem nadšený. Zvuk naprosto boží. Výkon víc než dostatečný. Pokud jde o baterii tak se mi hned první pracovní den povedlo vytáhnout z Macu neskutečných 13h a 40min. Nechápu kde se to v té baterce vzalo. Nicméně opravdu super výdrž. I kdyby jenom 8h trochu náročnější práce tak to je pecka, prostě stroj na celodenní práci. Také jsem přešel po vlastně 10ti letech ze 13″ a joo je velkej, ale je to fakt super. Navíc tím že jsem zvyklý pracovat jen na jednom monitoru tak je pro mě určitě výhoda mít více prostoru a vyšší rozlišení. Zatím naprostá spokojenost.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *