Chytré dveře aneb od Danalocku k Aqara N100

Aqara N100

„Hey Siri, open the door.“ Homekit a zámky je ožehavé téma. Chytré domácnosti, primárně budované koncovými uživateli, tak jak je pojal Apple a ostatní, patří mezi ty jednoduší. Není mnoho bytů či domů, které by byly čistě „HomeKit only“, většinou se setkáte s pár žárovkami, kamerou u vchodu a nebo termohlavicí na radiátoru. Jedná se o menší či větší drobnosti, které zjednoduší život, ale nijak zásadně jej nemění, nezasahují do soukromí nebo do pocitu bezpečí.

U chytrého zámku je to už ale zcela jinak. Jeho instalací dáváte jasně najevo, že věříte zvolené technologii. Věříte danému produktu natolik, že se vzdáte zasunutého klíčku v zámku a vědomí nemožnosti běžného otevření dveří nijak jinak než člověkem, kterému jste svěřili klíč od svého domu. Instalace chytrého zámku je tak projevem toho, že chcete využívat benefity, které tento krok přinese, a přitom věříte nebo doufáte, že vás technologie nezklame, a to nejen svou momentální nefunkčností, ale hlavně tím, že nedojde k samovolnému otevření dveří bez vašeho vědomí.

Chytré zámky jsou v podstatě dvojího typu. Ten první, můžeme mu říkat neinvazivní, je zařízení, které přimontujete na vnitřní stranu dveří, buďto nasazením na původní klíč, případně na vlastní vložku zámku. Zvenčí zůstává vše při starém a dále je možné jednoduše používat běžný klíč.

Uvnitř je umístěn motorek s konektivitou přes Wi-Fi či Bluetooth, který umožní dveře odemknout, zamknout, zasunout a přidržet západku. Pokud vaše dveře mají i odskok, přidržením západky pak dojde i k samotnému fyzickému otevření dveří. Někteří výrobci umožňují hlavní motorek rozšířit o externí číselník pro otevření zámku uživatelským kódem, případně pomocí příložného čipu.

Aqara N100

Nespornou výhodou je netknutí dveří při instalaci, žádné nové díry, žádné řezání. Pokud zámek přestane fungovat, nebo se rozhodnete pro jiné řešení, vše je možné uvést do původního „hloupého“ stavu. Nevýhoda je jisté omezení, kdy zmíněné řešení nabízí opravdu jen náhradu klíče, případné další možnosti jsou formou dalšího placené příslušenství. Ovšem, celková přidaná hodnota tohoto řešení i tak není velká. Skutečně jen několik století starý způsob otevírání pomocí klíče pozvednete o jeden krok dál. Pro někoho to je malý krok, pro jiného velký skok, ale dnes již můžete skočit ještě dál, než bylo před lety možné.

Druhé řešení, které můžeme bez obavy pojmenovat jako invazivní, je náhrada původní vložky, zámku a kliky za nové zařízení. Bohužel, tato instalace přináší nenávratnou úpravu dveří, kterou již nelze vzít zpět. Pokud by se zámek pokazil, nebo byste se chtěli vrátit k původnímu zámku, zůstane vám ve dveří několik relativně velkých děr navíc. Na druhou stranu, tento typ zámku, posune vaše stávající dveře skutečně na jinou úroveň. Momentálně těmto invazivním zámkům kraluje čínské Xiaomi. V Evropě se běžně neprodává, ale i tak se na jeden z nich podíváme očima Evropana, který jej namontoval a denně používá. Představím vám chytrý zámek Xiaomi Aqara N100.

Aqara N100: Objednávka, doručení, rozbalení a reklamace

Důvodů, proč jsem se rozhodl pro Aqara N100, bylo několik. Prvně je nutno říct, že jsme u nás doma přes rok používali Danalock V3 ve variantě HomeKit. Já osobně jsem po tuto dobu u sebe nikdy nenosil fyzický klíč, vždy jsem spoléhal jen na iPhone či Apple Watch a věřil, že se domů dostanu a druhým dechem dodávám, že tomu tak i vždy bylo.

Zámek tedy celých 365 dní fungoval. Nicméně je nutno zmínit i velké „ale“. Rychlost zámku byla tristní, byly dny, kdy otevřel hned, jindy mu to trvalo, vteřiny, desítky vteřin anebo neotevřel vůbec. Pokus bylo třeba opakovat a bylo jedno, jakým způsobem jsem se do domu dostával. Používal jsem vše, nativní aplikaci Home, aplikaci Danalock, Siri, osobní zkratky přes tag NFC, každý den zafungovalo něco jiného.

Během roku se objevila i další překvapení – například stav baterie. Jak v aplikaci domácnost, tak i v té od výrobce, byl stav stále 99 %. Neměl jsme tak možnost zjistit, kdy bude třeba baterie vyměnit a každým odchodem z domu jsem riskoval, že se nedostanu zpět. Ve widgetu Danalock zmizel status zámku, a tak jsem při snaze otevřít vlastně nevěděl, zda iPhone se zámkem komunikuje nebo ne. V neposlední řadě musím zmínit, že se mi nikdy nepodařilo zámek přesně zkalibrovat, a tak se v HomeKitu tvářil jen jako „odemčeno“ anebo „zaseknuto“.

Naše vchodové dveře jsou vybavené koulí a odskokem, bylo tedy třeba mít zámek nastavený tak, aby západku přidržel a člověk se mohl dostat domů. Díky odskoku však vždy došlo k fyzickému otevření dveří. Tuto funkci kvitovala manželka, která si takto otevřela dveře už v autě a pak, nesouc dítě a nákup, nemusela již nic řešit. Já naopak toto chování moc rád neměl. Jednou, když jsme byli několik set kilometrů od domova, jsem prezentoval naši chytrou domácnost a nechtěně dveře otevřel, nemilá to zkušenost.

Aqara N100

Osobně těmto technologiím hodně věřím, ale odemknutí dveří jak chybou uživatele, nebo chybou samotné technologie, bych přešel, pokud by se fyzicky dveře neotevřely. Bylo jasné, že časem budu chtít přejít na jiné řešení, na základě vlastních zkušeností bylo i jednoduché definovat jaké – spolehlivější aplikace, rychlejší komunikace, eliminace přidržení západky, doplnění o další možnosti otevření, a to vše za rozumnou cenu. Letošní Black Friday pak přinesl odpověď v podobě slevy na zámek Aqara N100 s možností doručení do ČR zdarma. Nebylo co řešit, objednal jsem. Finální částka včetně proclení skončila na přijatelných 6 tisících včetně pojištění, a nakonec i příplatku za rychlejší doručení. Ani ne do týdne byl zámek z Hongkongu u nás doma.

Čínské balení

Balení odpovídá typické čínské zásilce, která obsahuje něco, co se běžně v Evropě neprodává – originální krabice je přetočena naruby, taky aby na první pohled nebylo jasné, co je obsahem. Uvnitř naleznete vnitřní část zámku s klikou, venkovní část, jenž disponuje číselníkem, čtečkou NFC a klikou se senzorem pro otisk prstu. Dále je v balení samotné tělo zámku, vložka se dvěma klíči, protistrana zámku do zárubně dveří a montážní materiál v podobě několika šroubů.

Zbytečné je hledat jakoukoliv dokumentaci, které by běžný Evropan porozuměl, veškeré dokumenty jsou v čínštině. Na druhou stranu, výrobce má pěkné instalační video, které ukazuje, že montáž je skutečně hračkou. Úvod videa nabádá vyzkoušet, zdali zámek funguje. Tak, že si jej složíte na stole, venkovní a vnitřní panel připojíte k zámku a vyzkoušíte.

Mě zde bohužel čekalo první nemilé překvapení. Venkovní panel, který dle videa měl rozsvítit číselník, zůstal potemnělý, stejně jako mé myšlenky, které přemítaly nad tím, jak se řeší reklamace v Číně. Pomocí multimetru jsem se sice nějakého napětí na panelu doměřil, ale důvod, proč nefunguje, byl stále neznámý. Nepomohlo ani napájení z externího adaptéru USB-C. Ten sice není součástí dodávky, ale lze použít například nabíječku od MacBooku nebo třeba powerbanku, kterou kabelem připojíte na venkovní panel. To chytře řeší problém ve chvíli, kdy jsou vnitřní baterky vybité, vy jste venku před dveřmi a chcete je otevřít. Fajn funkce, ale v mé situaci nic nevyřešila.

Přes QR kód se sice podařilo zámek připojit do HomeKitu, ale ten hlásil stav baterie zařízení 0 %. S aplikací výrobce se párování vůbec nedařilo zahájit, jelikož aplikace žádný zámek nenabízela. Došel jsem tedy k závěru, že výrobek je vadný, což bylo třeba dále řešit.

Přes reklamační formulář jsem prodejci nahlásil závadu dodaného zboží, ale, jelikož jsem nepředpokládal, že se z jeho strany dočkám nějaké adekvátní technické podpory, napsal jsem ještě na e-mail podpory samotného výrobce. K mému překvapení se zástupce výrobce ozval obratem. Jako první mě informoval, že daný výrobek není určen pro jiný trh, než ten čínský a všichni distributoři mají zakázáno jej vyvážet. Informace to nebyla příliš pozitivní, ale mezi řádky mluvila jasně – v aplikaci výrobce bylo třeba přepnout region na pevninskou Čínu. Ihned se pak zámek v aplikaci objevil a bylo možné přejít k samotnému párování. To bohužel nebylo možné dokončit, jelikož posledním krokem je vyťukání kódu na venkovním panelu zámku, který však stále nevykazoval žádné známky života.

Komunikace s podporou tak pokračovala a vylučovací metodou jsme se dopracovali k tomu, že by problém mohl být v konektoru vodiče propojující vnitřní část zámku s tou venkovní. Na řadu přišel opět multimetr, měřící jehličky a „propípání“ inkriminovaného konektoru. Některé z pinů konektoru se zdály být bez kontaktu, při vsunutí jehličky hlouběji do konektoru jsem se již kontaktu doměřil. Tím bylo zřejmé, že v konektoru byl špatný kontakt a měřící jehličkou se jej podařilo obnovit. Opětovná zkouška zámku složením na stole vše potvrdila, zařízení začalo fungovat, párování se dokončilo a v aplikaci domácnost se zobrazil stav baterie zámku na úrovni 100 %. Malé páteční vítězství dávalo předzvěst velké sobotní montážní akci. O svém úspěchu jsem informoval nejen prodejce, který doposud nereagoval, ale i podporu výrobce. Ta mě na závěr upozornila, že je třeba sledovat jejich oficiální web a ověřovat si, které produkty jsou určené pro daný trh a počkat si až na oficiální zahájení prodeje v dané lokalitě.

Vrtačka, rozbrušovačka a kladivo

To, že jsem dle instruktážního videa skončil hned na počátečním testu, nebylo nic, oproti tomu, co mě čekalo dál. Video názorně krok po kroku ukazuje skutečně jednoduchou instalaci, kde musíte do dveří udělat jen pár děr navíc. Pro Evropana je však nutné doplnit jednu podstatnou informaci a to, že čínské tělo zámku je cca o 3 mm širší, než jsou otvory v našich dveřích.

Aqara N100

Také kvůli celkové velikosti konstrukce vnitřního a venkovního panelu jsou otvory pro kliku, vložku, šrouby a propojovací kabely posunuty hlouběji do dveří, tudíž z původních děr ve dveřích není použitelná žádná, a navíc – nově vzniklé díry již nezakryje žádné běžné dveřní kování. Není cesty zpět. Český národ má naštěstí na počet hlav velké procento kutilů, a tak s trochou snahy a po pár hodinách práce byly naše vstupní dveře nenávratně zničeny, tj. připraveny na montáž nového zámku.

K mému překvapení ukrývaly naše plastové dveře uvnitř i kovovou výztuž, která v pár místech musela ustoupit pokroku, a tak celé řezání, vrtání a mlácení zabralo několik hodin. Kupodivu, ač se jednalo o dost velký zákrok do dveří, u kterého nebylo možné použít přiloženou instalační šablonu, vše vyšlo na první dobrou. Základem je dobře usadit vnitřní zámek. Díry, které výrobce doporučuje vytvořit pro připojení vnitřní a venkovní části, jsou dost velké a vzniklý prostor umožňuje dané díly zarovnat a vystředit, jak je potřeba. Naopak, kde není prostor k chybám, je osazení protikusu zámku do zárubně dveří. Jedná se o jednoduchý kus plechu s otvory pro západku, spínač zavření dveří a samotný zámek. Horní hrana západky je výchozím bodem a její výšku je třeba přenést na zárubeň, podle ní pak správně osadit dodaný díl. Navíc je třeba správně sladit i vertikální osu, protože díky tomu, že čínský zámek je širší, hrana západky není ve stejné poloze a bude sní potřeba o 1 až 2 mm pohnout.

Pokud se totiž dveře dokonale nezavřou, spustí se alarm, který nelze nijak vypnout. Jedná se o velmi otravný zvuk v trvání cca 10 vteřin, který je generován po každém zavření dveří, a to skutečně není stav, se kterým se dá dlouhodobě žít. Tento krok je tedy důležitý, 100% zapadnutí západky je rozhodující i pro vizualizaci zámku v aplikaci výrobce.

Princip používání zámku Aqara N100 je jednoduchý. Funkčnost venkovní kliky se aktivuje až po ověření totožnosti příchozí osoby. Výrobce udává celkem 7 možností otevření. Ta nejvíce příjemná je otisk prstu, chytnete kliku, přiložíte na ni palec a téměř ihned zámek kliku uvolní a pustí vás do domu. Funkčnost zatím tak 8/10, technologie by měla být podobná jako u Touch ID, které známe ze starších iPhonů a měla by se učit, což po týdnu používání mohu potvrdit.

Počet nekorektního načtení otisku skutečně klesá, nenechte se tedy ze začátku zklamat, funkci budete milovat. Tento senzor byl primárním důvodem, proč jsem se rozhodl zámek pořídit a díky němu toho nelituji. Dále je k dispozici dotykový číselník, který není na první pohled vidět, čísla se rozsvítí až po klepnutí na horní část zámku, což jednak šetří energii v bateriích a zároveň to neláká zvědavce. Kód musí mít minimálně 6, maximálně 10 znaků a po jeho zadání se potvrzuje samostatným tlačítkem, funkčnost je stoprocentní, zřídkakdy se stane že se nepodaří číselník rozsvítit hned a do panelu musíte klepnout znovu.

Správa uživatelů a jejich kódů probíhá v aplikaci výrobce. Uživatelé se dělí na administrátory a hosty. Účet hosta by dle výrobce měl jít limitovat např. jako jednorázový anebo jeho platnost omezit na konkrétní hodiny. Jedná se o skvělou funkci, já s ní počítal pro tchyni, která k nám chodí hlídat syna, nicméně aktuálně toto nastavení není možno v aplikaci provést. Zde se již drobnému zklamání nevyhnete.

Třetím způsobem otevření dveří je přes vestavěnou čtečku NFC. Nemá smysl chodit kolem horké kaše, tady již zklamáni budete zcela určitě. Čtečka totiž funguje buďto se sportovním náramkem Xiaomi nebo přes emulaci karty v telefonu Xiaomi. Na všechny ostatní karty, klíčenky s NFC a jiné androidí emulátory karet čtečka nereaguje. Tuto skutečnost výrobce nikde neuvádí a asi to bude téma dalšího e-mailu podpoře týmu Aqara.

Aqara N100

Pro možnost nouzového otevření zámku je v předním panelu záslepka, po jejím vyloupnutí se vám nabídne pohled na zámkovou vložku a můžete si odemknout jedním ze dvou přibalených klíčů. Samotný klíč se nejvíce podobá těm, co používáme denně v autě a pokud by vám dva kusy nestačily je možné si vyrobit kopii i u nás, cena se však pohybuje kolem 600 Kč za kus. Nicméně, už tím, že zámek výrobce ukryl pod krytku, dává jasně najevo, že tento způsob není určen pro běžné užívání. Poslední možností je použití aplikace výrobce anebo aplikace Home v iOS.

Všechny uvedené způsoby aktivují venkovní kliku, jejím stisknutím dolů se zasune západka, případně se odemkne a můžete vstoupit. Naopak jejím přizvednutím nahoru zámek zamknete. Stejně tak funguje i vnitřní klika, kterou však postačí jen aktivovat přidržením pojistky.

Vnitřní panel obsahuje ještě mechanické kolečko, kterým můžete zamknout samostatnou část zámku, která není nijak propojena s venkovní částí. Pokud by se tedy někdo z venku snažil násilím dostat dovnitř, tuto část zámku nemá jak odemknout. Navíc je přední panel vybaven senzory a při jeho poškození či celkovém sejmutí ze dveří se na vnitřní straně aktivuje velmi hlučný alarm. Kromě této ochrany obsahuje venkovní panel i tlačítko pro zvonek, informační ikonu toho, že dveře nejsou dobře zavřené a ikonu kritického stavu baterie, což se při odchodu z domu vždy vyplatí sledovat. Posledním funkčním prvkem venkovní části zámku je tlačítko pro odchod z domu, které by mělo spustit nastavenou automatizaci, nicméně komunikuje jen v rámci rodiny Aqara.

Tam kde Bluetooth končí, HomeKit pokulhává

Jak Danalock, tak i Aqara je vybavena pouze rozhraním Bluetooth páté generace. Vzhledem k požadavku na co největší energetickou úsporu je to pochopitelné. Nicméně na rozdíl od našeho předchozího zámku je Aqara N100 rychlík. V rámci HomeKitu komunikuje svižně, a tak se využívání Siri nebo zkratek s požadavkem na odemknutí stává příjemnou denní rutinou bez zbytečného čekání.

Aqara N100

Reálný dosah Bluetooth je velký, od zámku máme v přibližně stejné vzdálenosti umístěny dvě Apple TV a dva HomePody – o komunikaci s HomeKitem není třeba se obávat. Při použití aplikace výrobce v iPhonu nedělá problém vzdálenost ani 15 metrů, a to i přes stěny.

Pokud ovšem nemáte Bluetooth hub od Xiaomi, na větší vzdálenost se se zámkem nespojíte nijak jinak než přes HomeKit. Co aplikace Danalocku dokázala, Xiaomi Home neumí. Tato skutečnost je asi posledním zklamáním, která vás při zakoupení zámku N100 čeká. O to hůř, že toto zklamání násobí ještě samotné omezení HomeKitu a pojetí logiky statusů zámku. HomeKit má totiž jen dva provozní stavy. Dokáže zobrazit a měnit stav zamčeno a odemčeno. Oproti tomu Xiaomi Home umí zobrazit informaci o tom, že jsou dveře fyzicky otevřené nebo špatně zavřené, dále stav, kdy jsou dveře zavřené, ale odemčené.

Posledním stavem je potvrzení o uzamčení dveří s rozlišením, jestli k uzamčení došlo z vnitřní nebo venkovní strany dveří. Integrace do HomeKitu by šla provést dozajista lépe, než tomu v reálu je. Informace o otevřených/nedovřených dveřích by se mohla překládat do virtuálního dveřního senzoru. I samotné tlačítko zvonku by šlo přidat a při jeho stisknutí by uživateli přišla notifikace. Zmíněné tlačítko pro odchod z domova by mohlo být v aplikaci Domácnost nastaveno na aktivaci příslušné scény, ale ani toto není možné.

Zámek je v aplikaci Domácnost trvale zobrazen ve stavu uzamčeno, při změně na odemčeno se pouze odblokuje venkovní klika, případně se odemkne, ale západka zůstane v neměnné poloze. Uživatel má pak 5 vteřin na fyzické otevření dveří, poté se zámek opět přepne na stav uzamčeno a venkovní klika za zablokuje. Délku tohoto odblokování nelze nijak měnit. HomeKit je zámkem N100 podporován, ale taková podpora má spíše marketingový význam než funkční. Pro plnohodnotné využití zámku i na dálku nezbývá nic jiného než přikoupit bránu Bluetooth od Xiaomi, která se naštěstí dá sehnat za přijatelných 16 dolarů.
Změn nelituji

Aqara N100 hodnocení

Zámek Aqara N100 je evolučním modelem zámků, které již Xiaomi představilo dříve, s pár novými funkcemi a přímou podporou HomeKitu. Jablečným uživatelům tak odpadá nutnost pořizovat bránu, která by zámek do HomeKitu přidala, nicméně pro plnohodnotné využití jsou všichni uživatele nuceni koupit si bránu jinou (brána Aqara podporující HomeKit
nemá Bluetooth a brána s Bluetooth zase nepodporuje HomeKit). Zpracování zámku je výborné, použité materiály působí velice dobře, avšak na lesklém povrchu venkovních a vnitřních panelů jsou hned vidět všechny otisky, oproti tomu na matné černé klice ráda ulpí každá nečistota.

Pokud je pro vás cena, za kterou se zámek prodává, zajímavá a chcete otevírat pomocí otisku prstu, případně číselným kódem a nebojíte se složitější instalace, kdy si znehodnotíte dveře, je N100 dobrá volba. Pokud vám tyto důvody nedávají smysl, případně chcete využívat otevírání pomocí NFC, či je vaší prioritou vzdálené ovládání přes aplikaci, vyčkal bych na případnou verzi pro evropský trh. Já výměny Danalocku V3 za Aqara N100 zatím nelituji, ale pokud bych měl nynější zkušenosti již před objednáním, zakoupení bych určitě více zvážil.

O Danalock jsme psali v našem Homekit seriálu.

Komentářů:

  1. Dobry den, dekuji za obsahlou recenci. Nemel by jste nekde nafoceny porp. natoceny postup mntaze do plastovych dveri?

    1. Děkuji za reakci. Bohužel postup nafocený nemám a předpokládám, že to každé dveře budou mít trochu jinak. Zkusil bych vložku objednat z českého e-shopu, vyzkoušet jestli se vejde a pokud by to měla být příliš velká úprava dveří tak ji ve 14 dnech vrátit.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *