Xbox Cloud Gaming na iOS

Xbox

Dle mého empirického výzkumu převládají mezi applisty spíše fanoušci Sony, a to jak stran herních konzolí, tak ohledně audiovizuálního směru. Omlouvám se všem, kterým kazím tuto zažitou představu, ale já jsem z týmu Xbox. Můžeme se do nekonečna hádat, která konzole je lepší, kdo má lepší ovladač a kdo lepší nabídku her. Pokud jde ale o služby, musí majitelé PlayStation polknout nahořklou slinu a uznat, že Microsoft je v některých věcech prostě dál.

Jak z názvu vyplývá, jde o herní streamovací službu. Vezmete tedy herní ovladač, připojíte jej k iPhonu nebo iPadu a hrajete. To důležité je, že vaše zařízení slouží vlastně jen jako klient, ty náročné výpočty grafiky běží vzdáleně na serveru Microsoftu. Možná vás napadne srovnání třeba s Netflixem nebo Apple TV+, které ale není úplně přesné. U streamovaného videa je totiž možné stáhnout si dopředu několik minut, a drobné výpadky ve spojení tím pádem nevadí. Trochu blíže k tomu má živé vysílání, nicméně i tam si třeba YouTube pomáhá záměrným zpožděním, divák totiž nepozná, jestli je stream opožděný 30 sekund nebo minutu. Streamování her je ale trochu jiná disciplína, zpoždění musí být minimální, typicky, pokud na ovladači zatočíte autem doleva, je nutné, abyste to na displeji viděli prakticky hned. Je tedy jasné, že Xbox Cloud Gaming má jisté nároky na internetové připojení, Microsoft doporučuje 5GHz Wi-Fi s rychlostí alespoň 20 Mb/s, případně ekvivalent u mobilní sítě, ideálně tedy 5G.

Chcete PDF verzi tohoto článku? Stáhněte si ji zdarma.

Zatím jen beta, ale funkční

Tahle streamovací služba nestojí ale úplně samostatně, je to prozatím funkční beta, která je součástí služby Xbox Game Pass Ultimate. Za 339 Kč měsíčně máte k dispozici hromadu her pro PC, Xbox a Cloud. Přístup k novinkám od Xbox Game Studios v den vydání atd. Nové hry pochopitelně stále přibývají a součástí předplatného je také přístup k EA Play a Xbox Live Gold. Ještě upozorním na Xbox Game Pass pro PC a Xbox Game Pass pro konzole, obě předplatná stojí 259 Kč za měsíc, z názvu poměrně jasně vyplývá, pro koho jsou určena, ale na rozdíl od verze Ultimate neumožňují cloudové hraní a nemají v sobě Xbox Live Gold a jen verze pro PC obsahuje EA Play. Volně přeloženo, jestli chcete hrát na iPhonu a iPadu, je třeba mít Xbox Game Pass Ultimate.

Xbox

Na rozdíl od jiných služeb jako Nvidia GeForce NOW nebo Google Stadia funguje Xbox Cloud Gaming jen s tou nabídkou her, kterou vám dá Microsoft v Game Passu, tedy žádné hry nekupujete. Což je na jednu stranu docela fajn, že už po vás nikdo nechce další peníze, na druhou stranu si na iPhonu zahrajete jen to, co dovolí Microsoft. A ještě je tu jeden háček, hry, které jsou v Game Passu, nejsou všechny automaticky dostupné pro hraní v cloudu, stejně jako všechny hry pro PC nemůžete automaticky hrát na Xboxu a obráceně. Reálně tak máte dostupných přes 300 her, zmíním třeba Doom Eternal, Forza Horizon 4 a 5, mnoho kusů ze série Halo, Star Wars Jedi: Fallen Order atd. Fungují tu ale i indie hry a staré pecky z Xboxu 360 i původního Xboxu.

Pro úplnost zmíním možnost streamovat hry přímo z vašeho Xboxu, což je ale jiná disciplína a není k němu třeba předplatné. V tomto případě vstupuje do hry ještě odchozí konektivita u vás doma, můžete pak streamovat ty hry, které máte koupené, nebo k nim máte přístup, a o výpočet se stará váš Xbox. U Cloud Gamingu se počítá na serverech Microsoftu a ty mají mít výkon stejný jako Xbox Series X. U mnohých her si tak můžete cloudovým hraním docela výrazně graficky polepšit, pokud máte třeba starší generaci Xbox One. Celý program je prozatím prezentovaný jako beta, takže se Microsoft může stále trochu vymlouvat, že něco náhodou nefunguje. Mě osobně cloudové hraní docela baví, takže jsem v něm strávil dost času a těch technických problémů jsem řešil jen málo. Aktuálně nejpalčivější nedostatek je v tom, že můžete dlouho čekat na připojení, lidé mají o hraní očividně zájem a Microsoft musí valem navyšovat kapacity serverů.

Je třeba ovladač? Ne u všeho.

Od iOS 14.5 či iPadOS 14.5 můžete připojit přes Bluetooth herní ovladač a máte jeho přímou podporu v systému. Toho se dá skvěle využít třeba i ve hrách z Apple Arcade nebo právě u cloudového hraní. Mezi podporovanými je pochopitelně i ovladač k Xboxu, ale i ovladače od Sony, které je také možné použít u Xbox Cloud Gamingu. Ano, ovladačem od Sony, můžete na telefonu od Applu hrát hry ze služby Microsoftu. Těch podporovaných ovladačů je pochopitelně hromada, takže záleží jen na vašich preferencích. Super je, že ovladače k Xboxu je možné spárovat jak s telefonem, tak i s Xboxem. Pro přepnutí pak stačí jen dvakrát stisknout synchronizační tlačítko. Tuhle funkci v současnosti podporují nové ovladače patřící k aktuální generaci Xboxu Series S a X, ale i špičkový Elite 2. Starší ovladače, mimo první generaci bez Bluetooth dodávané k původnímu Xboxu One, by se měly podobnou věc naučit updatem firmwaru.

Xbox

Nicméně některé hry je možné ovládat i dotykem. Microsoft tituly, kde to dává smysl, trochu „vylepšil“, takže se obejdou zcela bez ovladače. V rámci Cloud Gamingu mají svou vlastní rubriku a je jich aktuálně něco kolem stovky a stále přibývají. A jde o překvapivě velké tituly jako Gears 5, Hellblade: Senua’s Sacrifice nebo třeba Psychonauts 2. Přiznám se, že já si na dotykové ovládání úplně nepotrpím, takže raději sáhnu po ovladači. U iPadu se dá pohodlně hrát, když máte třeba Smart Cover nebo nějakou klávesnici. U iPhonu je situace složitější, ale dá se to řešit třeba jednoduchým stojánkem. Co vám spíše nedoporučím, je držák, kdy upevníte telefon nad ovladač. Alespoň mě z toho za chvilku dost bolely ruce.

Android má aplikaci, iOS musí na web

Mám Apple opravdu rád, ale občas vymyslí hroznou zhovadilost. V aplikaci pro iOS zvané Xbox můžete streamovat hry ze své konzole, vzdáleně ji ovládat, podívat se, kdo z přátel má jaké úspěchy atd. Verze pro Android funguje prakticky stejně. A pak je tu aplikace jménem Xbox Game Pass, v ní pak můžete procházet aktuální nabídku her, vzdáleně je instalovat do konzole, podívat se na doporučení a můžete i rovnou hrát v cloudu, ale jen na Androidu. Apple tohle do App Storu nepustí a nejede přes to vlak. Zajímavé je, že streamování filmů nevadí. Každopádně jako uživatelé iOS musíte Cloud Gaming spouštět přes web. Přesněji se na webu http://www.xbox.com přihlásíte, vybere hraní z cloudu a webová stránka vás navede k tomu, abyste si stránku přes tlačítko sdílení přidali na plochu. Technicky se tak obchází Safari, webová aplikace pak běží full screen a vy můžete nerušeně hrát.
Hlavní je, že to funguje a funguje to dobře. Apple má v podmínkách App Storu napsáno, že do něj není možné umístit aplikaci, která slouží jen jako spouštěč pro další aplikace. Je to ochrana před sideloadingem, ale zrovna třeba Nvidia s GeForece NOW, Google Stadia nebo právě Microsoft by mohly dostat výjimku. Ale je to prostě Apple, naštěstí je díky webovému přístupu možné hrát prakticky kdekoli, kde je nějaký rozumný prohlížeč, takže to má i světlé stránky.

Xbox

Je tohle budoucnost hraní?

Odpovím váhavě, že nevím. Do hry totiž vstupuje jedna velká neznámá a tou je vaše konektivita, která dost zásadně ovlivňuje celý uživatelský zážitek. Byť sedím doma na docela rychlé optice, není hraní v cloudu vždy úplně samozřejmé. Stačí na jednom počítači spuštěný Netflix, jeden videohovor a už je znát, že kvalita přenosu není taková, jako když k iPadu sednu o půlnoci, kdy je linka zcela volná.
Neskutečně moc záleží také na žánru, hrát v cloudu nějakou střílečku je docela oříšek, sebemenší zpoždění znamená, že nestihnete správně reagovat. Ale i tady se neuvěřitelně posunula optimalizace, hraní Halo Infinite v multiplayeru v cloudu zní šíleně, ale běží to bezvadně. Hodně jsem bojoval i s Forza Horizon 4; automobilové závody jsou také velmi citlivé na sebemenší zpoždění, když totiž auto zareaguje na váš povel až za několik milisekund, tak máte z hraní nepříjemný pocit, že vlastně auto neustále naháníte na silnici, což se třeba při ježdění jen tak po světě dá vydržet, ale u závodů je to zcela nepoužitelné. Tohle se mi několikrát stalo, ale ve většině případů jsem si bez problémů zahrál. Jsou ale hry, kde drobné zpoždění vůbec nevadí a vlastně si jej ani nevšimnete, může jít o adventury, pomalejší RPG atd.

Xbox

Cloudové hraní má své místo v herním světě a je skvělé, že můžete mít i ve stařičkém iPadu mini výkon nejnovějších konzolí. Pokud vás takovéto hraní láká, není nic jednoduššího než to vyzkoušet, první měsíc Xbox Game Pass Ultimate stojí jen 25,90 Kč.

1 komentář

  1. Problém je, že přes ten web to opravdu není moc pohodlné a ta odezva je opravdu horší. Také se do ovladače nepřenesou vibrace. Když jsem stejnou věc zkusil přímo přes aplikaci ve Windows, vibrace byly, odezva byla o hodně lepší. Chápu, že MS nemůže vydat apku na iOS, ale proč neudělali apku pro macOS, kterou bych si z jejich stránek stáhl, to už mi asi nevysvětlej.

    Každopádně já jsem taky PS tým a v současné době už naštěstí rovnou PS5 tým. Nabídka her je úplně jinde a tím myslím těch, které za to stojí a které si jinde nezahraju. I když Sony od toho trochu ustoupila samozřejmě a některé hry se na PC už hrát dají. Ale co je opravdovej gamechanger je novej DualSense. To nejde ani popsat. Přečetl jsem o něm spoustu článků, ale dokud jsem to nedržel v ruce, nemohl jsem prostě absolutně chápat, jak je to hustý.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *