Samsung Galaxy S23 Ultra – první pohled

S23

Nejen jablky člověk je živ. Ono to ani není zdravé. Potřebujete vyváženou stravu. A tak vám dnes naservíruji typický korejský bibimbap, ve kterém je od každého trochu. Protein, vláknina a také jedna extra výživná složka. Foťák.

Stejně jako každé září Apple pravidelně představuje novou generaci svých iPhonů, na začátku roku na sebe pozornost strhává Samsung a jeho řada Galaxy S. Applu se většinou celkem daří držet své novinky pod pokličkou a i přes všechny úniky má vždy nějaké to překvapení schované. Těžko říct, zdali je to strategie, nebo lajdáctví, ale Samsung v tomhle selhává a před jeho keynote většinou víme o novinkách téměř vše. Letos tomu nebylo jinak.

Chcete PDF verzi tohoto článku? Stáhněte si ji zdarma.

Samsung Unpacked Event 2023 proběhl v San Franciscu 1. února. I z českých luhů a hájů tam byli pozváni novináři a youtubeři, takže pokud je sledujete a Samsung vás zajímá, měli jste informace o novinkách z první ruky.

S23

Pokud vás Samsung nezajímá tak moc, abyste hltali jeho novinky, ale rádi se dozvíte, co je „na druhém břehu“ nového, máte štěstí, že jdu zrovna kolem. 🙂

Co Samsung představil?

Přiznám se, že ani já jsem Unpacked Event nesledoval. Už jsem vlastně vše věděl a uprostřed dne jsem na to prostě neměl čas. Trochu mě to mrzí, ale co se dá dělat. Jen kousek jsem poslouchal v autě jako audio, ale to není ono. Nicméně z předchozích úniků jsem měl celkem jasnou představu, co od nové řady Galaxy S23 očekávat, takže jsem jen čekal, až se otevřou objednávky, a já si budu moci objednat ten svůj kousek.

Jen pro rekapitulaci. Letošní řada S23 obsahuje tři telefony: Samsung Galaxy S23 (6,1″) a Galaxy S23+ (6,6″). Tyhle dva telefony jsou svými parametry a výbavou naprosto totožné. Liší se tedy jen rozměry, hmotností a úhlopříčkou displeje.

Třetí a pro mě nejzajímavější je Galaxy S23 Ultra. Stejně jako minulý rok (S22 Ultra) a rok předtím (S21 Ultra) i tentokrát jsem volil tento nejvybavenější model s úhlopříčkou displeje 6,8″ a odlišným designem. Jen pro zajímavost, mám teď doma všechny tři – S21, S22 i S23 Ultra. Takže mohu mezigeneračně srovnávat.

S23

A co jsem si koupil?

Zpět k mému myšlenkovému procesu při objednávání. Samsung na začátku objednávek nabízel 512 GB variantu za cenu 256 GB (což je letos mimochodem základ, snad se Apple chytí za nos a v září uvidíme základní iPhone také s 256 GB), nebylo tedy nad čím přemýšlet. Letošní barvy – černá, zelená, krémová a levandulová – mě moc nezaujaly a kdybych musel volit z těchto, nejspíš bych vybral zase černou a na záda plácl nějaký zajímavý dbrand skin. Naštěstí, stejně jako v předchozích letech, Samsung ve vybraných zemích nabízí exkluzivní barvy. Letos je to bledě modrá, červená, limetková a grafitová. Moje volba nakonec padla na červenou, která je spíše do oranžova, což můžete vidět na přiložených fotkách. Chtěl jsem ji už minulý rok a také se mi více líbí matné černé boky, které jsou jen u téhle a grafitové verze. Limetková a modrá mají stříbrné. Loni se nepovedlo, protože exkluzivní barvy měly dobu dodání několik týdnů. Letos to bylo stejné jako u standardních barev. Takže i to byla jednoduchá volba.

Opět jsem dostal 150 USD kredit pro nákup příslušenství. Koupil jsem Samsung Premium Care+, kožené pouzdro a Samsung Smart Things hub, který zároveň funguje jako rychlá bezdrátová nabíječka a tlačítko pro aktivaci scén v rámci chytré domácnosti.

Letos dramaticky zklamaly výkupní ceny starších zařízení. Když jsem minulý rok kupoval S22 Ultra, dával jsem protiúčtem S21 Ultra a dostal za něj 1 000 USD. 512 GB S22 Ultra jsem měl za necelých 200 USD, a to bylo fajn. Letos mi Samsung za S22 Ultra nabídl „jen“ 500 USD. Žádná sláva, ale lepší než drátem do oka, co si budeme povídat. Očividně horší finanční výsledky loňského roku se promítly i do této oblasti.

S23 Ultra jsem tedy objednal hned, jakmile se objednávky otevřely pro veřejnost. Dorazit měl 17. února v den zahájení prodeje, ale FedEx se letos pochlapil a telefon přivezl již v pondělí třináctého. Mám tedy za sebou necelý týden prvních dojmů a zkušeností. Pojďme na ně.

A co mi přišlo?

Nebudu řešit krabičku a co je v ní. To je každý rok stejné. Telefon, kabel USB-C a hotovo. Na první pohled to vypadá, že ani na samotném telefonu se toho mezigeneračně moc nezměnilo. Design je stejný, rozměry také, hmotnost také. Takže jen barvy? Ne tak docela. Těch změn je mezigeneračně více. A ačkoli jsou ve většině případů jen drobné, jako celek tvoří dost podstatný rozdíl mezi novým S23 Ultra a loňským S22 Ultra.

Co je u S23 Ultra nového?

První ne úplně viditelnou změnou jsou čočky fotoaparátů na zádech. Jsou nepatrně větší, hlavně díky silnějším kovovým kroužkům kolem nich. Druhou změnou jsou ploché boky. Loňský S22 Ultra má kulaté boky, S23 Ultra téměř ploché. Drobnost, řeknete si. Ano. Ale uživatelsky je to znatelný rozdíl při držení v ruce a používání. Telefon je opravdu velký a díky téhle drobné úpravě výrazně lépe sedne do ruky a neklouže tolik. Přirovnal bych to k těm pár milimetrům, které Samsung loni „usekl“ z Fold 4 oproti Fold 3, což z něj v podstatě udělalo nové zařízení s lepším uživatelským zážitkem.

Displej zůstal stejný, QHD+ Dynamic AMOLED 2X. Pokud vám, stejně jako mně, tohle moc neřekne, tak vězte, že je velký (6,8″), jemný (3088 × 1440), s obnovovací frekvencí 1 až 120 Hz, podporou HDR a tak dále. Prostě pěkný displej. A opět podporuje pero S Pen, které je v těle telefonu. Displej kryje sklo Gorilla Glass Victus druhé generace, které by mělo být extra odolné. Ale úplně stejně jako v případě iPhone, odolnost proti pádům je jedna věc, ale já bych vážně ocenil větší odolnost proti vlasovým škrábancům. Ty mě rozčilují ze všeho nejvíc. Takže mi zase nezbyde než na displej plácnout nějakou tu ochrannou fólii nebo sklo.

S23

Výdrž je až neuvěřitelná

I baterie zůstala stejná 5 000 mAh. Co se změnilo, je čip. Qualcomm Snapdragon 8 Gen 2 speciálně upravený pro telefony Galaxy. Není na něm nic zvláštního, má jen vyšší taktovací frekvenci než standardní Snapdragon 8 Gen 2, který používají jiní výrobci.

Letos je důležité, že Samsung celosvětově používá jen čip Qualcomm a nic jiného. V předchozích letech byly telefon s čipy Snapdragon dostupné jen v Jižní Koreji a USA. Zbytek světa dostal čipy Exynos, která stály za starou belu. Samsung toto naštěstí přehodnotil a poprvé za dlouhé roky celý svět dostává telefony se špičkovým čipem.

Výkonu má Snapdragon 8 Gen 2 for Galaxy na rozdávání – jak výpočetního, tak grafického. Těžko říct, jestli je srovnatelný s čipy od Apple. Nejspíš ano. Důležitější ale je, že je pravděpodobně úspornější. Než Apple asi a než předchozí generace určitě. A to tak, že s Galaxy S23 Ultra vydržíte na jedno nabití až dva dny. Nejprve jsem toto zaregistroval ve videu od MKBHD, který tvrdí, že jen s lehkým dobitím v autě zvládl S23 Ultra jeho běžný pracovní den od rána jednoho dne do večera druhého dne. Nevěřil jsem a vyzkoušel jsem sám. Povedlo se. Používám S23 Ultra vedle iPhone 14 Pro Max a Samsung vydrží znatelně více.

Foťák musí počkat

Další velkou změnou je fotoaparát. Zůstaly čtyři různé čočky. Dvě 10Mpx, jedna s optickým přiblížením 3× a druhá 10×. Tyhle dvě dokáží vykouzlit velmi kvalitní fotky. Obecně do 30násobného přiblížení nemá S23 Ultra konkurenci. A pak dále do 100× také ne, ale to už ani Samsung nenabízí kdovíjak kvalitní výsledky.

Pak je tu ultra širokoúhlá čočka, ta umí 12 Mpx. A nakonec ta největší změna, hlavní čočka má 200 Mpx. Možná se teď chytáte za hlavu a říkáte si proč proboha tolik. Můžete samozřejmě fotit v tomto rozlišení a v režimu Pro dokonce výsledky dostat do formátu RAW. To ale nedává moc smysl. Lepší je fotit buď v 50 nebo 12 Mpx a nechat software telefonu kouzlit. Dokáže totiž spojit až 16 pixelů v jeden.

Foťák ale dnes nechám být z jednoho prostého důvodu. Chystám srovnání fotoaparátů S23 Ultra a iPhone 14 Pro Max. A v něm se mu budu věnovat podrobněji.

Co dál je nového?

Pak je to nové uživatelské rozhraní OneUI 5.1, které stojí nad Androidem 13. Samsung bere svůj ekosystém celkem vážně a představil další novinky, které zpříjemňují uživatelský zážitek. Věřte tomu nebo ne, ale kromě rychlého párování hodinek a sluchátek, tak jako to známe od Applu, Samsung „dorovnal“ a mezi svými zařízeními umí i obdobu Continuity a Universal Control. A překvapivě to funguje velmi dobře.

Upřímně, velmi rád bych se do ekosystému Samsungu ponořil hlouběji a vážně uvažuji o tom, že až na ně dojde řada, nová lednice, pračka, sušička, televize a další spotřebiče budou Samsung. Už teď se mohu v aplikaci SmartThing podívat na to, jak v rámci chytré domácnosti tyto spotřebiče navzájem „komunikují“ a dají se ovládat prostřednictvím telefonu nebo hodinek. A musím uznat, že je to velmi lákavá představa.

Tak jak? Máte si ho koupit?

Jistě víte, že jsem tady na stránkách iPure velebil Samsung již mnohokrát. Jsem takový jejich trojský kůň. 🙂 A ačkoliv jsem jednou nohou stále ve světě Apple, nedám na produkty od jihokorejského giganta dopustit. Aktuálně tak kromě starších kousků, které si nechávám z nostalgie, používám skládačku Z Fold 4, obří tablet Tab S8 Ultra, několik různých bezdrátových sluchátek, drátová sluchátka AKG a nově i S23 Ultra. Poprvé mohu s čistým svědomím říct, že mám v ruce telefon Samsung, kterému není co vytknout. Je to přehnané tvrzení? Možná. Záleží na každém z nás, co od telefonu očekává.

Stejně jako loňskému iPhone 14 Pro Max, ani novému S23 Ultra opravdu nemám co vytknout. Z mého pohledu, pokud jste ve světě Apple nebo ve světě Androidu a zvolíte jeden z těchto dvou telefonů, máte na roky dopředu vystaráno, protože oba jsou perfektní.

A tím to dnes uzavřeme, k S23 Ultra se ale ještě vrátíme. Nejen v již zmiňovaném fotografickém srovnání. Podíváme se podrobněji i na vylepšený ekosystém Samsungu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *