Život s produkty DJI

DJI

Již to bude více než půl roku, co každý den funguji s produkty čínské firmy DJI. Pamatuji si, že když jsem o této značce slyšel poprvé, dost jsem jim nevěřil. Za tu dobu se vypracovali v renomovanou firmu s kvalitními produkty, na které se můžete spolehnout. Rád bych vám popsal své fungování s nejmenším dronem DJI Mavic Mini, s akčními kamerami DJI Osmo Action/Pocket a také s jejich gimbalem Osmo.

Všechny jmenované produkty používám v podstatě denně. Přirostly mi k srdci stejně jako iPhone nebo iPad. Kamery a dron se mnou procestovaly dva havajské ostrovy, několik evropských států a samozřejmě odvedly kus kvalitní práce. Jednotlivě je proberu a zkusím vypíchnout jejich největší klady, kvůli kterým byste si je možná měli pořídit.

Dron pro všechny

V magazínu iPure jsem již psal o svých prvních zkušenostech s létáním s dronem – první generací DJI Mavic Pro. Chvíli nato vyšel nejmenší a nejkompaktnější dron z rodiny DJI – Mavic Mini, který aktuálně používám. Tenhle prcek má své kouzlo. Jednoznačně mohu říct, že je to dron pro každého.

DJI

Používám ho v kombu. Kromě dronu a jednoduchého ovladače mám i spoustu náhradních vrtulek, tři baterie, nabíječku, kabely či cestovní obal. Zatím jsem z náhradních dílů vůbec nic nepotřeboval. Musím zaklepat – zatím jsem neměl žádný vážný incident.

DJI Mavic Mini je velmi skladný. Cestovní obal s dronem, ovladačem a náhradními bateriemi se vejde nejen do mého batohu Peak Design. Dron je tak kdykoliv k dispozici. Stačí jen připojit iPhone, zapnout aplikaci a vyletět vzhůru. Mini oceníte pro jeho jednoduchost. Stačí se jen prokousat prvotním nastavením, řádně si přečíst manuál a osvojit si základy ovládání. Během pár minut může být ve vzduchu a ihned lze pořizovat skvělé fotky nebo záběry.

Mavic Mini váží méně než 250 gramů, je tedy téměř stejně lehký jako průměrný smartphone. Díky tomu si ho snadno můžete vzít na palubu letadla a zatím nepodléhá žádné registraci. To se bohužel velmi brzy změní, ale podle toho, co jsem nastudoval, tak to nebude nic hrozného. Uděláte si jednoduchý kurz online zakončený testem a obdržíte registrační značku. V praxi to bude číslo, které nalepíte na svůj dron. Číslo bude přenosné na všechny další drony. V podstatě doživotní registrace.

Smyslem je zamezit různým incidentům a spadlým dronům na historické či jinak významné a soukromé budovy a pozemky. Do jisté míry s tím naprosto souhlasím a registraci si udělám. V prvních měsících sice nebude hned povinná, ale když si ji uděláte, bude výrazně levnější, než později. V praxi by to mělo být řádově několik stovek korun. Vztahovat se bude na všechny drony, které mají kameru. Nebude záležet na hmotnosti či jiných okolnostech.

Nahoru a dolů

Na to, jak je Mavic Mini malý a lehký, nelétá vůbec špatně. Poradí si s větším větrem a špatným počasím. Vylétl jsem, když mrzlo, či bylo větrné počasí. Samozřejmě jsem neletěl daleko, stále se snažím létat tak, abych vždy dron viděl. Respektuji přitom místa, kde se může létat. Mavic Mini podporuje 12MP letecké fotografie a video Quad HD 2,7K. Tříosá stabilizace vyrovná veškeré chvění dronu a kamery a zajišťuje jasné a velmi plynulé záběry.

Ano, není to 4K, není to nic profesionálního, ale stačí to více než bohatě. Na to, abyste fotku ukázali kamarádům či rodině a vystavili ji na Instagram, jde o více než dobrou kvalitu. Na Havaji jsem s Mavic Mini pořídil skvělé fotky útesů, přírody či moře. Záběry z videa jsem pak pravidelně používal a stále používám pro své vlogy.

DJI

Mavic Mini má samozřejmě i pár neduhů. Plastový ovladač by mohl být lépe zpracovaný, připojení iPhonu kabelem je hodně kostrbaté a dron by mohl mít i více senzorů. To vše by však zvýšilo jeho cenu, která aktuálně startuje okolo deseti tisíc korun. Za tu cenu jsem však naprosto spokojený. Na Mavic Mini se mohu spolehnout a myslím, že létání s ním zvládne opravdu každý.

Akční kamery

DJI Osmo Action a DJI Osmo Pocket. Akční kamera a gimbal, které na první pohled dělají totéž, ale v reálu to není pravda. Nebudu zastírat, že více jsem si zamiloval akční kameru DJI Osmo Action. Vyzkoušel jsem také konkurenci v podobě GoPro Hero 8, což je nejnovější model této americké společnosti. I přes lepší parametry GoPro Hero 8 jsem zůstal u DJI.

Celý setup jsem lehce upgradoval, abych mohl každý den natáčet osobní vlogy. Ty dávám na Instagram do Stories nebo přímo na kanál YouTube. DJI Osmo Action jsem usadil do speciálního rámečku, ke kterému jsem připojil externí světlo od Manfrotto a drátový mikrofon RØDE VideoMicro. Vše jsem umístil do rámečku a nasadil na prodlužovací trojnožku. Výsledek? Profesionální nahrávací kamera se vším potřebným.

DJI

Mikrofon RØDE si poradí i s nárazovým větrem a můj hlas byl vždy naprosto čistý. Světlo používám na natáčení v noci a trojnožku je možné různě ohnout a pověsit například na strom. Celý setup pak můžu dát do kapsy batohu Peak Design a mám vystaráno. Každý den jsem natáčel videa na Havaji a v natáčení pokračuji i u nás. Momentálně mám bohužel pauzu, protože jsme stejně všichni doma kvůli probíhající epidemii.

DJI Osmo Action používám i samostatně. Baví mě, že má kamera přední náhledový displej, takže vždy vím, zda je můj obličej správně v záběru. To mi u kamer GoPro hodně chybí. Action jsem měl s sebou v bazénu, v moři i v aquaparku. Dokonce jsem natáčel zrychlené záběry na tobogánu. Prostě pecka.

Samozřejmostí je podpora formátu 4K, různé možnosti rozšíření a režimů snímání. Action umí i fotit a snadno ho připojíte k iPhonu. Za mě osobně nejlepší akční kamera, kterou můžete pořídit.

Na druhou stranu je zde nová GoPro Hero 8, která má také náhledový displej a speciální rámeček pro příslušenství. Vše musíte dokoupit zvlášť, což se dost prodraží.

DJI Osmo Pocket

Pocket je kapesní stabilizátor s vestavěnou kamerou, který kombinuje mobilitu a stabilitu v jednom zařízení. Je vybaven kamerou pořizující fotografické snímky v rozlišení 12 Mpx a video v rozlišení 4K s frekvencí 60 fps. Vestavěná dotyková obrazovka zobrazuje živý náhled z kamery a umožňuje veškerá nastavení kamery a závěsu. Jednoduchý popis, který vystihuje vše podstatné.

Záměrně jsem se tomu chtěl vyhnout, protože DJI Osmo Pocket už není novinka. Osobně ho beru jako skvělý gimbal pro nahrávání plynulých záběrů. Je potřeba si uvědomit, že to není akční kamera, ač ho na natáčení sportu či rychlých záběrů můžete použít. Pocket je velmi nenápadný a hlavně skladný. V podstatě ho můžete mít pořád u sebe a ani o tom nebudete vědět.

DJI

Pocket nejčastěji využívám k pořizování panoramatických fotek a dlouhých časosběrů. Skvěle si poradí i s rodinnými záběry. Na natáčení dětí úplně ideální. Gimbal se postará o vaše roztřesené ruce a ještě k tomu máte živý náhled nebo připojení skrze aplikaci. K tomu si připočtěte režimy aktivního sledování objektu a další pokročilé možnosti.

Pokud vyloženě nepotřebujete akční kameru, DJI Osmo Pocket je skvělá volba. Za cenu okolo 9 000 Kč získáte skvělý hardware a software, který vám bude dlouho sloužit. Otázka jen zní, kdy čínský výrobce DJI představí nástupce.

Gimbal pro iPhone

Jako poslední produkt z rodiny DJI tu mám ruční stabilizátor Osmo Mobile 2. Aktuálně je na trhu již nějaký čas třetí generace, kterou jsem měl půjčenou. Doma mám starší dvojku, která mi i tak bohatě dostačuje. Přiznám se, že ji nepoužívám tak často, jak jsem si původně myslel.

Princip je prostý – připojíte svůj iPhone ke gimbalu a můžete točit plynulé záběry. K tomu si spusťte aplikaci a vše pohodlně ovládejte z displeje iPhonu nebo tlačítky na rukojeti gimbalu. Moje rada je jednoduchá. Pokud nechcete akční kameru ani samostatný stabilizátor a natáčíte pouze pomocí iPhonu, gimbal pro vás bude skvělým doplňkem. Osobně jsem ho využil jen párkrát. Opět platí, že k dispozici máte různé sledovací režimy, časosběry či možnost focení a natáčení videa. Druhá generace se již oficiálně neprodává, ale jak jsem avizoval, na trhu je trojka za cenu okolo 3 000 korun.

DJI

 

Rodina DJI

S produkty DJI se mi žije dobře. Jako vždy je potřeba vědět, k čemu je chcete používat. Klidně si můžete jen tak pro radost natáčet videa, létat si na zahradě anebo to pojmout profesionálně. V takovém případě se vám bude hodit nějaké to zařízení navíc. Kamery mohou sloužit jako záloha. Jsou ideální pro reportáž či natáčení hromadných akcí, kde se ztratí v davu. Můžete je jako já používat pro vlogování nebo jako hračky pro děti. Možností je hodně a platí, že DJI dělá opravdu fajn produkty.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *