Beoplay H9. Božská sluchátka?

Zvuk, který rozezní všechny vaše smysly. Marketingová věta, kterou naleznete na internetu u mnoha popisů různých over-ear sluchátek. Při samotném poslechu však často zjistíte, že hudba je sotva věrohodná a alespoň nějak vyvážená. To ale rozhodně neplatí v případě bezdrátových sluchátek Beoplay H9. Nebudu vám lhát. Tahle sluchátka jsem chtěl vyzkoušet a otestovat hrozně dlouho. Nakonec se mi poštěstilo, že jsem je měl doma více než měsíc a byla to parádní jízda.

Nedávno jsem byl vůbec poprvé v kině IMAX na novém velkofilmu Dunkerk. Kdo v tomto kině byl, jistě mi dá za pravdu, že s obyčejným multiplexem to nelze srovnávat. Stejnou paralelu jsem po celou dobu testování zažíval se sluchátky Beoplay H9. V mnoha mých oblíbených písničkách jsem slyšel zvuky, které tam snad nikdy předtím nebyly. Hravý zvuk těchto sluchátek mě dostal. Co mě však odradilo, je cena. Nebo je snad adekvátní?

 

B&O Play je dceřiná společnost dánské firmy Bang & Olufsen, která má ve světě audio techniky své právoplatné místo. Však také byla založena již v roce 1925 a za tu dobu ušla velký kus cesty. Beoplay H9 představují aktuální vlajkovou loď této firmy mezi bezdrátovými sluchátky. Svým zpracováním, odolností a kvalitou patří mezi luxusní zboží a rozhodně by se za ně nemusel stydět ani Apple.

Luxus kam se se podíváš

Již samotný proces rozbalování jsem si velmi užil. Vše je o emocích jako právě u kalifornské společnosti. Elegantní krabice, důmyslně ukryté příslušenství a zaměření na samotný produkt. Kromě sluchátek jsem obdivoval především sametový vak, který už snad nemůže být jemnější. Potěšil mě také adaptér do letadla a Jack kabel. K čemu je dobrý? Když nechcete poslouchat skrze Bluetooth, jednoduše zapojíte kabel. Audiofilové asi tuší, že zapojení do nějaké nadupané soustavy bude to pravé ořechové. Proč poslouchat hudbu skrze vzduch, když to jde bez nulové ztráty dat.

H9 patří mezi takzvané over-ear sluchátka, tedy kryjí kompletně celé vaše uši. U mnoha podobných sluchátek jsem měl vždy zásadní problém. Nosím brýle a po delší době nasazených sluchátek mě vždy bolely uši vlivem utlačování nožiček od brýlí. Světe div se, ale u H9 jsem ani po několika hodinách necítil vůbec nic. Na svědomí to má pravděpodobně jehněčí kůže a paměťová pěna, ze které jsou náušníky vyrobené. Mé uši byly jako v bavlnce.

Očím mi pak po celou dobu lahodil eloxovaný hliník, pravá kůže a flexibilní hlavový most. Samotnými mušlemi lze otáčet v rozsahu 90 stupňů, tedy při nepoužívání jsem si vždy sluchátka stáhl na krk či je položil na rovnou plochu. Beoplay H9 jsou po všech stránkách zkrátka prémiová sluchátka, kterým není možné vyčíst jedinou vadu.

Není se za co stydět

Nevím, jak to máte vy, ale já jsem snad nikdy nechodil po ulici s velkými sluchátky. Většinou jsem si vystačil s nějakými špunty či peckami. „Otíkovská” sluchátka mi do městského života přišla nepatřičná a hlavně nepraktická. Zkusil jsem udělat výjimku a s H9 jsem vyrazil do centra Prahy. Venku zrovna panovaly tropické teploty a musím uznat, že jsem se pod sluchátky solidně zapotil, což nebylo úplně příjemné. Když jsem sluchátka sundal, hřála mě naopak na krku. Co jsem si však náramně užíval, byla funkce Active Noise Cancellation – aktivní potlačení okolního hluku.

Potlačení zvuku je natolik důkladné, že jsem přeslechl v tramvaji hlášení, že došlo k nehodě a musíme všichni přestoupit do jiné soupravy. Po celou dobu jsem si vychutnával hravý a věrný zvuk a z okolního prostředí ke mně nedolehla ani tónina. Sluchátka jsou tak ideálním společníkem nejen do města, ale hlavně do letadla či rušného pracovního prostředí, kde se potřebujete soustředit. Výhodou H9 je i to, že svým poslechem nerušíte okolí. Prostě technologie vyladěná na jedničku.

Dotykové ovládání

Další funkce, kterou jsem nejen ve městě ocenil, je dotykové ovládání. To je schované a integrované do pravého sluchátka. Z počátku mi to trochu dělalo problém a opakovaně jsem vytočil nějaké poslední číslo, kterému jsem volal, ale během pár dnů jsem si rychle zvykl a nechtěl nic jiného. Pohodlně můžete zapínat/vypínat aktivní potlačení hluku, ovládat hlasitost, přeskakovat písničky či zastavit přehrávanou hudbu. Samozřejmostí je ovládání hovorů, a to včetně přesměrování.

Během používání jsem také ocenil až gigantická písmena R a L, které označují strany sluchátek. Možná si říkáte, že je to jak pro seniory, ale má to své kouzlo a hlavně funkci. Překvapilo mě také, že Beoplay H9 mají vyměnitelnou baterii. V balení naleznete sice jen jednu, ale další si můžete bez problémů dokoupit. Na jedno nabití vydrží hrát sluchátka okolo 14 hodin, což bohatě dostačuje. Pokud patříte mezi náruživé posluchače, můžete baterii vyměnit.

Sluchátka se zapínají a párují pomocí tlačítek, které se nacházejí hned pod dotykovou plochou. Spojení je indikováno pomocí LED diody, která bliká dle toho, co zrovna se sluchátky děláte. Snadno a rychle je tak můžete spustit, spárovat a začít používat. Nic těžkého nebo neobvyklého.

Beoplay H9 také komunikují s aplikací ve vašem iPhonu. Právě zde se nachází skvělý ekvalizér, který ovládáte pomocí tažení kroužku. Také zde můžete měnit zbarvení zvuku – warm, excited, relaxed a bright. Musím říct, že mnohokrát jsem při poslechu tuto sekci navštívil a upravil si některé songy na míru. H9 hrají skvěle, ale někdy mi přišlo, že je to až moc umělé.

Hollywoodský styl

Je trochu podobné jako s filmy z Hollywoodu. Bez efektů a pompézních scén by to nebylo ono. Stejné je to i u Beoplay H9. Technici sluchátkům dali do vínku líbivý zvuk, který je někdy až moc hravý a spíše bych ocenil věrné podání. Není to však rozhodně nic špatného, právě naopak. Vše zapadá do konceptu lifestylových sluchátek.

H9 se hodí k poslechu jakéhokoliv stylu, filmu či mluveného slova. Vždy můžete očekávat skvělé podání, barvu a hravost. Sluchátka dokonce písničky vynesou na lepší úroveň. V mém případě jsem slyšel zvuky, které tam snad nikdy předtím nebyly. Výhodou je i fakt, že skoro vše lze u sluchátek vyměnit, včetně náušníků.

Troufám si tvrdit, že sluchátka padnou na jakoukoliv hlavu. Nikde vás přitom nesvírají, vše je pohodlné a skvělé. Otázkou však zůstává. Jste ochotni za Beoplay H9 zaplatit 13 490 korun? Je jasné, že nemám sluchátkům co vytknout, prostě hrají skvěle. Myslím si, že je to podobné jako u Applu. Také se již nedivíte, že obyčejný kožený obal stojí více než tisíc korun. Cena je samozřejmě přehnaná, ale je to o emocích. Beoplay H9 opravdu rozezní všechny vaše smysly a jakmile si na podobný zvuk jednou zvyknete, nechcete nic jiného.

Za půjčení děkujeme obchodu Audigo.cz.

Komentářů:

  1. Měl jsem je zvukově OK ale při zbytkové kapacitě 30% se vypnuly. Reklamoval jsem a druhý kus ten samy problém. Není to ojedinělý případ. Teď mám H7 jsou totožná jen bez NC za mnohem lepší peníze stejný zážitek.

    1. Jojo, tenhle problém zmiňoval i Jan P. Martínek ve svém videu (seriál Alternativy AirPods na YT). Nejprve mu doporučovali reset, který nepomohl, pak výměnu sluchátek. Nejsem si jistý, zda při 30 % jen hlásilo slabou baterii nebo se rovnou vypnuly.

  2. Díky za recenzi. Osobně bych uvítal více info o tom, jak sluchátka opravdu hrají, ale chápu, že dalších tisíc lidí chce recenzi právě takovou, jaká je tato. Na druhou stranu budu vždy raději chodit na stránky jako jsou tyto, nebo si rád předplatím váš časopis se smysluplným obsahem, než navštěvovat konkurenční web, kde se dozvím maximálně informace o tom, jak úžasné si mistr koupil Bentley, případně jaké má hodinky. Pravda, ještě si můžu počíst ,,pár,, reklam. Přeji Vám i celé redakci mnoho úspěchů a těším se na nové číslo.

  3. Zajímalo by mne srovnání s Bose QC 35. H9 jsem si zkoušel v prodejně, a to dotykové ovládání mě fakt vytočilo a v podstatě naprosto odradilo.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *