Meta Quest 3

Quest 3

Pořídil jsem si svůj první VR headset a nelituji ani jedné koruny.

Na TikToku se rozmohl trend, ve kterém lidé ukazovali videa z rozšířené reality – nejčastěji leželi na posteli a před sebou měli obří monitor, který ovládali prsty. Hned jsem musel zjistit, o co jde a kolik to stojí. Po pár minutách jsem měl objednaný nový headset od Mety – Quest 3. A to pouze za cenu 17 000 Kč s DPH.

Chcete PDF verzi tohoto článku? Stáhněte si ji zdarma.

Obecné informace

Meta Quest 3 nahradil stále velmi populární a cenově dostupný VR headset Quest 2 z roku 2020. Ten již v mnoha ohledech zestárnul a neměl pro mě využití zejména kvůli absenci AR. Díky ní mohu velmi pohodlně pracovat a interagovat s okolním světem.

Quest 3 je dvakrát výkonnější než Quest 2, a v některých ohledech je dokonce i lepší než mnohonásobně dražší Quest Pro.

Quest 3

Hry

Quest 3 je plně kompatibilní s knihovnou her a aplikací pro Quest 2, takže jsem si na něm zahrál ty nejlepší VR tituly dnešní doby (Beat Saber, Half-Life: Alyx, Resident Evil 7 a další).

Jednou z očekávaných her, které pravděpodobně míří také na Meta Quest 3, je nepochybně GTA San Andreas VR. Hra byla oznámena exkluzivně pro Quest 2, dá se však očekávat, že vyjde také na novější Quest 3 – opravdu se již nemohu dočkat.

V roce 2023 má vyjít mnoho dalších zajímavých VR titulů, v čele s VR režimem pro Resident Evil 4 Remake, střílečka Bulletstorm VR, bojovka s roboty Underdogs nebo Assassin’s Creed Nexus, který známou sérii vůbec poprvé převtělí do prostředí virtuální reality.

Quest 3 také umožňuje zahrát si vybrané tituly ze služby Game Pass prostřednictvím streamovací služby Xbox Cloud Gaming – i když mám GamePass zakoupený, bohužel jsem ještě nestihl tuto službu vyzkoušet. Určitě si nezahrajeme žádné nativní VR tituly, ale hry se spíše spustí na velké virtuální obrazovce, takže to bude vypadat, jako bychom hráli například ve velkém kinosále. Služba vyžaduje předplatné Game Pass Ultimate.

Meta Quest 3 podporuje řadu AR her kombinující virtuální realitu s okolním prostředím.
Mohl jsem si v obývacím pokoji díky tomu například zaboxovat ve hře Knockout League.

Quest 3

Technické specifikace

Upřímně – až do této recenze jsem si technické specifikace nezjišťoval, věděl jsem pouze, že mi baterie vydrží okolo dvou hodin. Bohužel, v praxi mi headset vydržel spíše méně.

Quest 3 je jinak stejně jako další headsety z této řady tzv. stand-alone headset, což znamená, že pro své fungování nepotřebuje připojení k počítači. A to je pro nás jablíčkáře úžasná zpráva. 😊

Quest pohání procesor Snapdragon XR2 druhé generace s 8 GB RAM, což je zhruba dvojnásobné zvýšení výkonu oproti Questu 2. V některých ohledech je dokonce Quest 3 po stránce výkonu lepší než Quest Pro, který sice používá stejný čip, ale první generace. Quest 3 je dostupný ve dvou paměťových konfiguracích – 128 GB a 512 GB.

Quest 3 překonává Quest Pro také v parametrech použitého displeje. Každé oko má k dispozici LCD panel s rozlišením 2064 × 2208 px. Celkové rozlišení je tedy 4128 × 2208 px, což je o něco více než rozlišení 4K. To je v praxi absolutně geniální, nemohu ani slovy popsat, jak je kvalita úžasná.

AR

To (subjektivně) nejzajímavější na celém headsetu jsou dvě nové barevné kamery na přední straně umožňující „full-color passthrough“ obraz. Latence je prý jen 12 milisekund – v praxi jsem žádnou latenci nepocítil. Při nasazených brýlích můžu tedy vidět moje okolí, jako bych brýle neměl, nebo je můžu používat v režimu smíšené reality a nechat prolnout virtuální svět s tím skutečným.

Jediné, co mohu kamerám vytknout, je velká senzitivita na světlo – s tmavším prostředím se brýle špatně vyrovnávají. Těším se na kvalitnější kamery v dalších generacích, které poskytnou lepší rozlišení a barvy.

Je zajímavé, že pouze rok po vydání Quest Pro za 1499 dolarů, vydává Meta Quest 3, který je výrazně levnější a v mnoha ohledech lepší. Naopak už není tak překvapivé, že se již spekuluje o ukončení výroby Questu Pro – ostatně vystupování Mety celkově působí, jako by Quest Pro vůbec nikdy neexistoval. Rychle totiž dostal lepšího a levnějšího nástupce.

Quest 3

Ovladače Touch Plus

S headsetem byly uvedeny také nástupci ovladačů Touch Pro určených pro headset Meta Quest Pro. Nové ovladače se jmenují Touch Plus a jejich hlavní novinkou je kromě upraveného designu vycházejícího ze vzhledu Questu 3 absence prstence se senzory kolem horní části ovladače. Díky tomu jsou menší a lépe se drží. Quest 3 je ale plně kompatibilní se staršími ovladači Touch Pro, takže není třeba spolu s headsetem pořizovat i Touch Plus, pokud již máte Touch Pro. Starší ovladače Quest Touch z Questu 2 nejsou s Questem 3 kompatibilní.

Ovladače Touch Plus mají haptickou odezvu TruTouch, což je jemnější a přesnější forma klasických vibrací, kterou nabízí také konkurenční PS VR2 od Sony. Ve hrách nachází využití také tlakový senzor v oblasti palce, který umí rozpoznat, jak moc pevně celý ovladač držím. Nejen ve hrách ovšem můžeme zužitkovat „stylus“ s tlakovým senzorem. Lze ho využít primárně pro psaní, a to jak v rámci her, tak třeba pro psaní poznámek, pokud headset využíváte spíše pracovně například v prostředí AR. Tak využívám headset nejčastěji já a psát jsem se naučil poměrně rychle a plynule. Touch Plus nevyžadují žádné externí snímače, pohyb snímají tři kamery v samotném těle ovladače.

Quest 3 podporuje tzv. handtracking. Tato technologie umožňuje helmě sledovat pohyby vašich rukou, takže vybrané hry nebo aplikace můžete ovládat bez toho, že byste museli držet ovladače. Já osobně ovladače používám při běžné činnosti minimálně (běžná činnost = sledování videí, práce, projíždění mailů apod.).

Cena

Meta Quest 3 vyšel 10. října 2023 a kdo si headset pořídí do 27. 1. 2024, obdrží zdarma hru Asgard’s Wrath 2, která vychází na konci roku 2023.

Verze se 128GB diskem stojí zhruba 17 000 Kč (499 dolarů), zatímco 512GB varianta asi 21 500 Kč (649 dolarů). Levnější verze tak stojí méně než polovinu ceny Quest Pro. Naopak Quest 2 současně s oznámením nástupce ještě zlevnil a s pamětí 125 GB stojí 299 dolarů (zhruba 10 000 Kč), respektive 349 dolarů (zhruba 11 000 Kč) v 256GB verzi.

Poměr cena/kvalita je podle mě skvělá a headset můžu doporučit všem, kteří chtějí poznat budoucnost.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *