Eliška Vyhnánková: Vstávám i usínám se sociálními sítěmi

Mám pravidelné dny v měsíci, které mám vyhrazeny jako dny pro budoucnost, respektive jako dny, kdy se vzdělávám, nechávám se inspirovat nebo plánuji, čemu se budu v dlouhodobém horizontu věnovat. V rámci jednoho takového dne jsem se potkal s Eliškou Vyhnánkovou, konzultantkou v oboru sociálních médií.
Eliška je člověk, na kterého se můžete obrátit v případě, že hledáte radu, pomoc nebo odborně vedená školení v oblasti sociálních sítí jako Facebook, Twitter, LinkedIn a další. Pravidelně přednáší, školí, moderuje odborné akce, ale vidět ji můžete i v odborných porotách v rámci marketingových soutěží. Zároveň v rámci Social Media Akademie, kterou založila, vychovává experty sociálních sítí, jež dále působí v řadě významných firem.

O Elišce vím, že používá několik produktů značky Apple. Dohodli jsme se na rozhovoru, kde mimo jiné probereme, které produkty má a jak zapadají do jejího života.

Eliško, prozraď mi, jak vypadá tvůj běžný pracovní den?

V sedm hodin odcházím z domu, abych usedla do vlaku, kde cestou zpracuji nezbytnou písemnou komunikaci a konverzaci, abych tak měla prostor pro celodenní maraton školení, konzultací a mluvení s lidmi, ať už ve firmách nebo na osobních schůzkách. Vracím se zpravidla až večer. Ne každý pracovní den ale musím do terénu, některé dny zůstávám doma a pracuji takzvaně od stolu.

Kdy se poprvé podíváš na sociální sítě?

Pravdu? No, nebudeme si nic nalhávat. Když se mi nechce vstávat hned a mám tak deset minut času, otevírám Twitter už v posteli a večer s ním také usínám. Není to tak, že bych konverzovala a vyhledávala komunikaci, ale pasivně konzumuji informace, které mě zajímají. Jak se říká – vstávám a usínám se sociálními sítěmi.

Vím o tobě, že používáš pár zařízení od Applu. Co nyní máš a jak jsi se k Applu vlastně dostala?

Já jich zas tak moc nemám – iPhone, MacBook a iPad. První byl, asi standardně jako u většiny ostatních, iPhone. Byl to model 3G a myslím, že to byl také první iPhone, který se začal prodával v České republice. Tehdy to byl zároveň telefon, který se firemním klientům nabízel za 1 korunu. To byly ty časy, kdy operátoři firmám za jejich útraty dotovali telefony. Tehdy jsme na rodinnou firmu jeden pořídili, a tak jsem se dostala k prvnímu jablečnému telefonu.

Který iPhone máš nyní?

Nyní mám iPhone 7. Loni jsem přemýšlela nad tím, že najedu na model každoroční výměny. Ten rok starý model prodám a koupím si nový. Odpadla by mi starost o to, že se mi telefon po pěti letech rozpadne a já budu za plnou cenu kupovat jiný. Přišlo mi to i finančně zajímavé, přeci jen se ten roční model dá prodat za výhodnou cenu. Tento můj plán mi nakonec překazil sám Apple. Dostal mě do situace, kdy jsem najednou nevěděla, jestli si koupit telefon za 30 tisíc, tedy iPhone X, nebo iPhone 8, který mi proti stávajícímu modelu nepřišel ničím zajímavější. Tak jsem se zastavila a nevím, opravdu nevím, co dál.

Zajímavý pohled. Kdy jsi pořídila první MacBook?

Bylo to v dubnu 2011. Volal mi tehdy kamarád s tím, že v jedné prodejně APR odprodávají zaměstnancům modely MacBooku, které byly na prodejně vystavené. Byl by tam prý jeden MacBook Pro s cenou kolem dvaceti tisíc bez daně. To víš, rozsvítila se mi očička a zvažovala jsem, že jej koupím. Byla jsem v té době sice zajetá ve Windows, ale pořád jsem očkem pokukovala po té nádheře, kterou pro mě MacBook představoval. Tehdy pro mne ale i taková částka byla příliš, a proto jsem s těžkým srdcem odmítla.

To jsem ještě nevěděla, že má partnerka, aniž bych to tušila, se s ním již domluvila a natvrdo mi ho pořídila na splátky. Normálně jsem ho dostala až na stůl, tedy skoro na stůl. Proběhlo to tak, že jsem přišla do firmy – tehdy jsme měli obchod a e-shop s filmovým merchandisingem – a na stole na mě čekala Magic Mouse. Ptala jsem se smutně: „K čemu mi bude, když nemám MacBook?“ Partnerka mě poslala do auta, kde na mě čekal. Měla jsem tehdy ve 29 letech první dospělé Vánoce. Dodnes si pamatuji tu obrovskou radost.

Do té doby jsem s MacBookem nikdy nepracovala a přechod na něj byl pro mě obrovský risk. Vůbec jsem nevěděla, jestli mi sedne. Neměla jsem ani tušení, že existuje nějaká klávesa command, vůbec jsem nevěděla, jestli se s ním budu moci koukat na filmy, bude to umět titulky, byla jsem hodně nedotčená. Kamarád mi dal rychlou nalejvárnu, poradil co a kde si stáhnout za programy a já jsem během dvou dnů zjistila, že už nechci jinak. Vše bylo snadné a intuitivní a hlavně krásné. Prodávala jsem ho asi po čtyřech nebo pěti letech a vlastně asi za podobnou cenu, jako jsem ho pořídila. Nyní mám MacBook Air.

Zbývá nám zmiňovaný iPad – kdy a jak jsi se k němu dostala?

Kdy jsem si koupila první, to už si nepamatuji. Ale po nějaké době jsem ho prodala a nepořizovala jsem si nový. Měla jsem tam nějaké hry, všechno tam bylo větší než na iPhonu, ale ležel v koutě bez reálného využití, a tak jsem se ho zbavila. Ať dělá radost někomu, kdo ho využije. Po čase se to zlomilo. Uvědomila jsem si, že strašně málo čtu, že v tom pracovním procesu prostě nestíhám. Forbes mi ležel nepřečtený doma, knížky jsem nestíhala číst a touha po vzdělávání odbornou literaturou s možností zaškrtávání pasáží, ke kterým se chci dále vracet, mě přivedla zpět k iPadu. Samozřejmě že jsem mohla sáhnout k papírovým knihám, časopisům i studijním materiálům, ale už tak s sebou vozím hodně věcí a k tomu se ještě tahat s knihami, to se mi fakt nechtělo. Navíc jsem měla hodně materiálů v PDF nebo eBook. Od té doby se mi vrátil tablet do života a nedokáži si bez něj den představit. Kdykoliv mohu, ať už na delších cestách nebo jen v MHD, sáhnu po iPadu a čtu.

Pokud tomu tedy dobře rozumím, máš iPad především jako nástroj pro konzumaci obsahu?

Ano, přesně tak, nic na něm nevytvářím. Já jsem si k němu nepořizovala ani žádnou klávesnici. Vždycky jsem po ní tak jako pokukovala, ale uvědomila jsem si, že pro mě tím, jak pracuji se sociálními sítěmi, nemá využití. Ony totiž ty mobilní aplikace, tedy primárně pro sociální sítě, jsou nedostatečné a značně limitující. Třeba na Facebooku, když vytváříš příspěvek, nemůžeš v mobilním prostředí označit firmu. Hrozně mě to rozčiluje. Kdybych byla novinář nebo dělala jinou práci, tak bych iPad asi využila více. Ale pro mě, i díky tomu, kolik váží MacBook Air a jak jsem pořád na cestách, je nejjednodušší vytvářet obsah na něm. Nyní mám iPad mini a bohatě si s ním vystačím.

Proč tedy používáš zrovna produkty od Applu?

Pro mě je to hlavně o prostředí a sdílení dat napříč zařízeními. Vím, že konkurence dospěla a také již dosahuje podobných kvalit, ale u mě, a to si myslím, že platí pro všechny, jsou to bezpečné použitelné aplikace, které skvěle vypadají. Navíc kdykoliv něco udělám na iPhonu, mám to hned na tabletu nebo v počítači a obráceně. Jednoduché a čisté. O hardwarové stránce netřeba mluvit, funguje to a navíc to skvěle vypadá. Jsem s Applem spokojená.

Takže hlavním důvodem je uživatelský komfort?

Přesně tak. Je to lehké a nemusím to řešit. Já jsem byla přesně ten puberťák, co si doma „tunil“ počítače. Kupovala jsem různé disky, nové grafiky, paměti, reinstalovala jsem neustále Windows a podřízené aplikace, prostě jsem se v tom permanentně doslova hrabala. Pro mě je tak ulevující to neřešit. Úplně jsem zapomněla nějaké svoje technologické dovednosti ve chvíli, kdy jsem si pořídila Apple. Nejsou potřeba! Ještě si pamatuji ty diskuse, že v iOS nejde něco nastavit obdobně jako například na Androidu. Že je to omezující a nesvobodné, ale opak je pravda. Je to funkční a to je deviza Applu.

Díky za tu přihrávku. Často se v souvislosti s Applem mluví o uzavřenosti a nesvobodě. Naposledy se o tom hodně hovořilo s příchodem HomePodu. Jak to vnímáš?

Já si to nemyslím. Pokládám uzavřený systém za plus. Kdyby Apple systém více otevřel, stal by se zranitelnější a nefungoval by tak bezpečně jako doposud. Tím, že systém drží více uzavřený, chrání ho jak před námi uživateli, tak před případnou hrozbou způsobenou zvenčí. A ano, nemůžu udělat nic jiného, než si koupit zase nový iPhone, pokud má vše dál fungovat jako doposud. Zní to úplně jako stockholmský syndrom, ale ve chvíli, kdy já nic víc nepotřebuji, tak proč bych to měla řešit. Navíc nemusím přemýšlet jaký telefon, respektive jaké značky si pořídím. Mám tady tři modely, teď mě tedy trošku rozčílili s iPhonem X a iPhonem 8, a maximálně řeším kapacitu.

Nedá mi se tě nezeptat, co si jako specialista na sociální sítě myslíš o těch vedených Applem?

Víš, že vůbec nevím? (smích) Apple před pár měsíci založil Instagram a byl kolem toho velký humbuk a já si nejsem vůbec jistá, kde a jaké účty Apple ještě má. Ale jak říkám, vůbec nevím a touto otázkou jsi mě zaskočil. Rozhodně se na to musím podívat.

Když zapátráš v minulosti, jaký byl tvůj první smartphone?

Budu chvilku přemýšlet, ale byl to ten úplně první Alcatel a byl od operátora Pegas. Vím, že jeden z operátorů prodával ošklivější telefon a druhý hezčí. Já šla za hezčím a už vím, byl to modrý Alcatel One Touch Club. Následovala Nokie 3210, dále moje oblíbená Nokia 5510, Sony Ericsson T630, Sony Ericsson W810i a pak už byl iPhone. Ne, že bych si je všechny pamatovala, ale mám je uložené na svém Facebooku.

Slušný výčet a je vidět, že víš, jak využít sociální síť. Vzpomeneš si i na první počítač?

Už moc ne, byl to desktop poděděný z tátovy firmy, nějaké Pentium. Byla to sestava, kterou jsem si následně sama doplňovala a ladila ke spokojenosti.

Nyní máš iPhone, MacBook Air a iPad mini. Jak by vypadal tvůj den, kdybys nic z toho neměla? Bylo by to pro tebe přítěží, nebo osvobození?

Šla bych si zaběhat. (smích) Vzhledem k tomu, že pracuji se sociálními sítěmi, byla by to pro mě konečná. Nicméně si dokáži představit, že bych za určitých okolností byla schopna se toho vzdát. Například kdybych byla zaměstnancem a mohla používat technologie jen při práci a domů chodila bez nich. Víc bych si pak všímala svého okolí, víc bych četla a myslím si, že bych byla i kreativnější. Svým způsobem mě ti pomocníci svazují víc, než bych chtěla.

Vraťme se zpět do reality. Jak přistupuješ ke své práci? Používáš nějaké nástroje pro správu a organizaci času?

V minulosti jsme zkoušela mnoho přístupů a s tím i aplikací. Dodnes si pamatuji první den, kdy jsem nasadila GTD. Dočetla jsem knihu Mít vše hotovo, nainstalovala aplikaci Things, naházela tam všechno z hlavy a ten moment svobody, že nemusím myslet vůbec na nic, že všechny úkoly jsou někde zaznamenány, byl neuvěřitelný. Cítila jsem obrovské uvolnění.

Čím mám víc práce, čím víc mám hektičtější období, tím víc sklouzávám k tomu, že jsem neorganizovaná. Zkoušela jsem a dodnes střídám Omnifocus, Things a řadu dalších aplikací. Občas jsem si zkoušela i měřit čas a vyhodnocovala, co mi ho zabírá nejvíce. Nebo si zapisovala finance. U všeho jsme vydržela dva až tři měsíce a nakonec jsem byla otrokem, který jen měří a zapisuje a nic nevyhodnocuje.

Dnes už tolik neexperimentuji, ale snažím se používat nejjednodušší nástroje. Pro sdílené úkoly používám aplikaci Wunderlist a před měsícem jsem se vrátila k Things, takže nyní používám dva systémy. Nic jiného už nesleduji.

Často přednášíš a prezentuješ. Co používáš k přípravě? Máš nějaké oblíbené grafické nástroje a aplikace?

Na prezentace používám klasicky Keynote. Prezentace připravuji na MacBooku. Mám tam sekci již zajetých prezentací, které doplňuji a upravuji. Grafické nástroje nepoužívám, ale pravda, občas zabrousím do nástroje Canva, který mohu vřele doporučit. K prezentaci samotné používám jen MacBook, dvě redukce na VGA nebo HDMI, Wi-Fi a projektor. Překlikávátko nebo-li prezentér nepoužívám. Většinu prezentací mám připravenou tak, že se nevzdaluji od počítače, a tak jednotlivé slidy odklikávám přes klávesnici. Nepotřebuji tudíž žádné další nástroje.

Asi stejně jako já hodně cestuješ. Co si bereš s sebou na cesty? Máš nějaké oblíbené příslušenství?

Mimo tašky, oblečení na počet dnů a hygienických potřeb vozím s sebou vždy iPhone, MacBook a neobejdu se ani bez iPadu. Vozím nabíjecí kabely, nabíječky, powerbanku pro dobíjení iPhonu a iPadu a sluchátka. Vystačím si opravdu s málem.

Vraťme se k sociálním sítím. Prozradíš našim čtenářům nějaké tipy na aplikace pro tvorbu příspěvků, jejich plánování, zveřejňování a nějaké analytické nástroje?

Doporučit mohu aplikaci Kontenino. Je to propracovaný publikační nástroj z dílny česko-slovenské reklamní agentury Triad Advertising. Umožňuje přehledné plánování a schvalování příspěvků v rámci týmů a agentur. Pokud se na obsahu podílí více lidí, je tento nástroj nepostradatelný. Jako alternativy lze pro plánování použít aplikace ZoomSphere, Hootsuite nebo Buffer. Ale obecně aplikace třetích stran moc nemusím, zejména pro jejich chybovost. Například na Facebooku raději naplánuji příspěvek přes web v jeho klasickém rozhraní. Pro analytiku a monitoring sociálních sítí doporučuji nástroje Socialbakers a opět Zoomsphere.

Eliško, jsi inspirativní osoba. Kde bereš inspiraci ty? Kdo je tvůj vzor?

Zrovna nedávno jsem na jedné přednášce říkala, že mám tři vzory. Ona to byla trošku nadsázka, ale já se k ní nyní vracím. Co se týká toho, jak působit na sociálních sítích, tak mám jako vzor Marka Zuckerberga, pro jeho osobitý postoj a vůdcovské schopnosti. Dále  Arnolda Schwarzeneggera, který i přes to, kolik je mu let, dokáže vtipně reagovat na každodenní světové dění. Natáčí krátká videa, která šíří po sociálních sítích. Nezřídka jsou to reakce na prohlášení Donalda Trumpa. V neposlední řadě je mým vzorem Michelle Losekoot. Pokaždé, když čtu její příspěvek, pláču smíchy. Chtěla bych být tak vtipná, jako je ona.

Zajímavě působí na sociálních sítích novodobý politik Dominik Feri. Dávám ho často jako příklad. Z firem jsou to pak Martinus, ten skvěle pracuje s komunitou, Air Bank nebo Ambiente.

Kterých 5 věcí považuješ obecně za nejdůležitější?

Upřímnost. Nikdy nelhat. Nehrát si na něco, co nejsem. Disciplína, protože ji nemám a hrozně bych jí chtěla mít. Svoboda – ta se netýká mě, ale života jako takového a s tím se pojí i zodpovědnost. Mám svůj oblíbený citát „Svoboda znamená zodpovědnost. To je důvod, proč se jí většina lidí bojí.“ A lenost, ta je velmi důležitou součástí mého života. Díky mé lenosti umím věci zjednodušovat a jsem klidnější. Dává do rovnováhy moji zodpovědnost.

Jaké máš nyní plány? Jaký je momentální cíl Elišky Vyhnánkové?

Ještě to není oficiálně venku, tak prosím uveď, že asi něco napíšu. 🙂 Každý rok si dávám jeden hlavní cíl. Loni to byla Social Media Akademie, která letos pokračuje druhým ročníkem a letošní rok bude… a víš co, napiš to, udělám si závazek! Já, Eliška Vyhnánková, v letošním roce budu s Michelle Losekoot připravovat knihu o sociálních sítích, která by měla vyjít v roce 2019. Zároveň bych příští rok hrozně ráda zapracovala na sobě jako na projektu. To znamená, že bych nechtěla objevovat nové věci, ale rok 2019 bych si měla udělat pořádek ve své práci. Chtěla bych udělat nový web, sjednotit školení, začít více pracovat na propagaci, soustředit se na takové věci, jako je psaní článků a newsletterů, které nyní tak opomínám. Chtěla bych udělat z Elišky Vyhnánkové profesionální produkt.

Poslední otázka nemůže být jiná, než co si plánuješ od Applu v nejbližší době koupit?

Připravuji se na nákup Apple Watch. Řeším jen, jestli poslední generaci, tedy Apple Watch Series 3, nebo předchozí, a zvažuji i možnost počkat si na další model. Asi mi s tou nerozhodností budeš muset poradit. Zároveň koketuji s myšlenkou pořídit si na pracovní stůl iMac. To už je ale fakt velká investice a musím to hodně promyslet.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *