Koncil – iPhone X

iPhone X. Vlajková loď nejen zářijové prezentace Applu a zároveň poslední z ohlášených novinek na trhu. Telefon, který z řady marketingových, ale i faktických hledisek má být přelomový pro své uživatele, pro Apple i pro celý technologický svět. V nejbližších dnech budou spuštěny předobjednávky a poté zřejmě ve velmi omezeném množství samotný prodej. Při této příležitosti jsme se rozhodli oslovit několik českých osobností a prezentovat spektrum názorů na klíčové vlastnosti tohoto generačního produktu. Vítejte u Koncilu!

Koho jsme se ptali?

Tomáš Baránek (@tombarys) – průkopník lifehackingu, spisovatel, publicista a nakladatel.

Jan Březina (@Alisczech) – fotograf, cestovatel, videocaster, ACE, Apple Certified Trainer, zakladatel Fripito a koordinátor iPure.cz.

Jura Ibl (@jura_ibl) –  hybná síla v @primaplatba@blahomat@budizpodcast a člen redakce iPure.cz.

Vláďa Janeček (@schotek) – zakladatel, majitel a šéfredaktor SuperApple Magazín.

Pavel Kout (@pavelkout) – webový grafik na volné noze.

Petr Mára (@petrmara) – český Apple guru.

Jan P. Martínek (@janpmartinek) – hudební skladatel, nakladatel a tvůrce obsahu.

Matouš Petráň (@matesola) – Dish, internetová průkopnická osobnost.

Otakar Schön (@o_schon) – jediný redaktor Tech sekce Hospodářských novin.

Patrick Zandl (@tangero) – spoluzakladatel Energomonitor.cz, dnes vedoucí projektu Turris. Publicista věnující se internetu a telekomunikacím a také občasný spisovatel.

Martin Žufánek (@zufanek) – vyhlášený lihovarník.


1) Jaký telefon teď používáte?

Tomáš Baránek – iPhone 7 Plus

Jan Březina – iPhone 7 Plus

Jura Ibl – iPhone SE s pavoukem přes půl obrazovky.

Vláďa Janeček – Telefony aktuálně používám dva: iPhone SE a Samsung Galaxy S8. A to ze dvou důvodů. Tím prvním je skutečnost, že Apple stále ignoruje podporou dvou různých simkaret ve svých iPhonech a já chci mít soukromé a pracovní číslo oddělené. Proto musím mít telefony dva. Druhým důvodem pak je fakt, že mám díky tomu velmi dobrý přehled o schopnostech a technologiích, které používá konkurence. Takže novinky, jako bezdrátové dobíjení, odemykání duhovkou či bezrámečkový OLED displej mám již dostatečně dlouho osahány.

Pavel Kout – Rudý iPhone 7 Plus

Petr Mára – iPhone 8 Plus 64GB

Jan P. Martínek – Střídám chytráka iPhone 7 Plus a blbečku Nokii 3310

Matouš Petráň – iPhone 8 Plus​

Otakar Schön – Střídám to, protože stále testuji něco nového. Aktuálně Xperia XZ1 a Asus ZenFone 4. Kdybych nemusel testovat, měl bych v kapse Galaxy Note 8. Za týden přijde Huawei Mate 10, tak uvidíme. V posledních třech letech byl Mate můj nejpoužívanější telefon.

Patrick Zandl – Momentálně iPhone SE, ale před velmi krátkou dobou jsem přešel po roce používání Huawei P9 Lite.

Martin Žufánek – iPhone 8 Plus

Koncil – iPhone X

2) Pravidelně se objevuje názor, že s iPhone X Apple teprve dohání konkurenci. V jakém ohledu je to podle vás pravda?

Tomáš Baránek – Asi záleží na kategorii, kterou hodnotíme. Nicméně, líbí se mi přístup, kdy Apple raději přijde s něčím o něco později než ostatní, ale udělá to pořádně a při své síle masově – a teprve tím nastaví laťku a donutí trh se přizpůsobit, zejména pak kvalitou. Typicky: Touch ID, AirPods apod.

Jan Březina – Já si myslím, že nikdo nemá tak dotažené řešení, jaké slibuje iPhone X. Například v oblasti umělé inteligence Apple jako první propojil speciálně navržený procesor, kompletně připravené jádro systému, SDK pro vývojáře a aplikační použití v podobě Face ID.

Jura Ibl – Konkurence se dohání tržbami. To, že máte napůl hotový nápad a ukážete ho na tiskové konferenci, neznamená, že jste v něčem napřed. Teprve když ten nápad začnou aktivně využívat desítky milionů lidí, tak to něco znamená. Takže konkurence na míle zaostává za iPhonem. A je jedno jestli X nebo 8.

Vláďa Janeček – Je pravda, že většinu technologií použitých v iPhonu X je možné najít v konkurenčních telefonech již dlouhou dobu. Apple však nabízí vše v jednom přehledném balení se známým a prověřeným operačním systémem. Nicméně bez obav lze říci, že iPhone X je konečně telefon, který se z pohledu použitých technologií může směle postavit všem konkurenčním telefonům. To u nejméně dvou předchozích generací tak úplně neplatilo.

Pavel Kout – Nevím – v technologii displeje, v nabíjení? Myslím, že soupeření s konkurencí by Applu ublížilo. Má si jít vlastní cestou, definovat, co lidem pomůže.

Petr Mára – Určitě to v jistých ohledech pravda je, například bezdrátové nabíjení. Ale Apple není v pozici, kdy potřebuje ohromovat trh novými funkcemi. Jako lídr se nemusíte vůči trhu tak zásadně vyhraňovat, spíše potřebujete držet pozici (jiná situace byla 10 let zpátky, kdy Apple musel použít jiný přístup). Takže chrlit nové funkce není ta správná strategie a konkurence, která chce na jedničku na trhu útočit, potřebuje přesně tuto strategii – přijít s co nejvíce novinkami co nejdříve. Jednička na trhu drží pozici a dělá pár zásadních strategických kroků, které zajišťují budoucnost: vlastní SW, vlastní HW a jeijch vzájemná provázanost. Vlastní procesor A11, Face ID. Platforma, kde většina uživatelů nemá OS starší než 1 rok. Tohle jsou trumfy Applu. Nikoliv okamžik, kdy přijde bezdrátové nabíjení.

Čili dohání Apple konkurenci v oblasti vlastností produktu? Ano.

Vlastní Apple 80 % podílu zisku z celosvětového prodeje chytrých telefonů? Ano.

Jan P. Martínek – V ohledu „Jsem uživatel Android zařízení a nepochopil jsem sílu ekosystému Applu ani filozofii, v rámci níž být nejlepší, nutně neznamená být první“.

Matouš Petráň – Jak v čem. V bezdrátovém nabíjení možná, ale třeba​ v OLED displejích,nebo ve Face ID bych s tím určitě nesouhlasil.

Otakar Schön – Je to pravda ve spoustě technických parametrů i v oblasti designu. iPhony měly extrémně velké rámečky, speciálně iPhone 6 Plus a jeho nástupci jsou v poměru obrazovka/tělo telefonu tragické. iPhone X má konečně bezdrátové i rychlé nabíjení, OLED displej, přidal jádra procesoru… Paradoxní je, že dokud tyto vlastnosti neměl iPhone, tak je fanoušci Applu odmítali jako nesmysly. To ostatně platí i pro phablety.

Patrick Zandl – Takhle se to nedá říct. Situace je diametrálně jiná, než když iPhone přišel na trh. V podstatě se dopředu ví, co Apple chystá a všichni se v předstihu snaží představit „to samé“ – někteří proto, aby prostě byli in, jiní vyloženě s touhou po PR efektu, kdy se bude říkat, že je Apple kopíruje. Je těžko přehlédnutelné, že většina těch core technologií u Apple funguje výrazně lépe. Takže v něčem to pravda není vůbec, právě naopak, Apple je ten, kdo udává vývoj. Jinde se Apple vědomě vyhýbá technologiím, které nepovažuje za optimální, jako jsou AMOLED displeje, které podle něj nemají věrné barevné podání. Otázka samozřejmě může být, zda by zákazník neupřednostnil hipsterský AMOLED proti barevné věrnosti. A navrch: Apple se musí často potýkat s masovou dostupností komponent. Pokud nějakou funkci představí, bude ji vyrábět v milionech kusů a to není vždy snadné hned z kraje nabídnout, jako se teď ukazuje u Face ID.

Martin Žufánek – Ano, někdo to může nazvat doháněním a nic proti tomu nemám. Apple se ale nikdy nesnažil být v něčem první, oni jsou spíš dotahovači. Dotahovači dobrých nápadů k co nejlepší použitelnosti. Typickým příkladem je Face ID a nebo bezdrátové nabíjení. K čemu by bylo bezdrátové nabíjení, když k tomu ještě donedávna byly nabíječky s výstupem 1A? K čemu by bylo Face ID, které jde ošálit fotkou?

3) V jakém smyslu podle vás iPhone X představuje dalších 10 let chytrých telefonů? Co byste čekali u iPhone XX?

Tomáš Baránek – Podle mě je nejsilnějším trendem mizení designu a mizení mobilu jako takového. Už dnes vypadají mobily stejně, redukují se na čirou funkci. Pár let ještě budeme mít mobily, ale iPhone XX už možná nebude mobil v podobě, v jaké je známe dnes: bude to nějakým způsobem distribuované rozhraní (byť si neumím představit, kde se bude zobrazovat informace – v brýlích, v sítnici, čočce, v hologramu, skrze implantát v mozku?). Oněch deset budoucích let chytrých telefonů v iPhonu X tak není rozhodně ve slupce a designu, ale spíše technologiích, jakými jsou v tomto případě např. strojové učení v Bionic čipu, Face ID…

Jan Březina – Apple u iPhonu X z mého pohledu přichází s výrazně pozměněným uživatelským zážitkem. Zmizelo tlačítko Home, výrazně vzrostla úloha gest, Face ID také pravděpodobně bude vyžadovat změnu chování uživatele. Jsem opravdu zvědavý, jak dobře nebo špatně vše bude fungovat dohromady. Co bych čekal od dalšího výročního iPhonu? Že mě překvapí 🙂

Jura Ibl – Čekal bych, že nebude mít obrazovku, klávesnici, ale jen baterii o velikosti hrášku, která vydrží měsíc na jedno nabití.

Vláďa Janeček – Předpovídat tak dynamický obor, jako jsou mobilní telefony na deset let dopředu, si netroufnu. Anebo ano. Za deset let, říkáte? A myslíte takové ty čipy s holografickou projekcí, které nám budou nastřelovat do spánkové kosti?

Pavel Kout – Takové tvrzení se mi zdá nadsazené. A co bude za další dekádu? Pochybuji, že budou existovat telefony v podobě neforemných cihliček. Podle mne mají větší budoucnost Watch.

Petr Mára – Podle mě je iPhone jako produkt hotová platforma a obecně období překotných novinek je za námi. Mám na mysli především v oblasti designu. Novinky budou, ale platforma je podobně jako iPad či MacBook Pro hotová. Jednou za pár let nový design, ale Apple nebude nové zákazníky lákat na nový vzhled každý rok, ale na celý ekosystém a navázané služby. Čili iPhone X definuje vzhled na pár dalších let a otevírá prostor novým službám a fukncím (AR například). A iPhone XX? Nebudou to spíše Apple Watch s AirPods a Siri?

Jan P. Martínek – Budeme teď vídat zařízení navzájem nerozeznatelná ze strany displeje; lišit se budou jen poměrem stran. Ale jestli 10 let? To leda u konkurence a kopií. Tipuji, že Apple v průběhu té dekády vyrukuje se skládacími či ohebnými telefony a nevídanými tvary i velikostmi. Pokud jde o má očekávání ohledně iPhonu XX, pevně doufám, že už to nebude placička cinkající v kapse o klíče, nýbrž virtuální přístroj – čip napojený na smysly svého uživatele.

Matouš Petráň – Baví mě to zbavování se přežitého. Mizející headphone jacky, home buttony a podobně. Od příštích generací čekám další prošlapávání vlastních cest a další provázání s ostatními výrobky z jablečného portfolia.

Otakar Schön – Netuším, co má dalších 10 let telefonů znamenat. Jako náhled do budoucnosti může fungovat podpora AI přímo na telefonu, ale možnosti jejího využití budou vždycky omezené ve srovnání s AI v cloudu. Osobně bych u iPhone XX rád viděl návrat Touch ID. Face ID nejspíše bude fungovat dobře, ale pořád bude méně praktický než čtečka otisků prstů, vyzkoušeno na Galaxy S8 a Note 8 (i s vědomím, že iris scanner v GS8 je horší než „Kinect“ v iPhone X). Hezká by také byla nabíječka s podporou rychlého nabíjení přímo v krabičce.

Patrick Zandl – Totální vymizení designu. iPhone X a další mobily přestávají mít jakýkoliv design, protože je zbytečný. Displej je od kraje do kraje a pro nic jiného nezbývá místo. To nám dalších deset let vydrží, pak začnou mizet i mobily jako samostatný hardware.

Martin Žufánek – Ve změně používání a neustálého zjednodušování. iPhone XX bude mít pouze jedno hardwarové tlačítko, to zapínací. Nebude mít žádný konektor v podobě dírky, ale jen něco jako tři tečky pro klávesnici na iPadu Pro. Všechny senzory budou schované přímo pod displejem, včetně přední kamery.

Koncil – iPhone X

4) Silně polarizujícím prvkem je tzv. notch, tedy tmavý výřez v horní části displeje, kde se ukrývá řada kamer a senzorů. Jak hodnotíte rozhodnutí Applu tento výřez nejen přiznat, ale přímo ho využít jako klíčový, iPhone X charakterizující prvek?

Tomáš Baránek – Myslím, že je to dobré rozhodnutí právě s ohledem na nutnost zachovat iPhonu X nějaký jasný designový identifikační prvek, o němž se dá mluvit a klidně se vůči němu i vymezovat. Otázkou je, co Apple udělá, až se mu (nebo konkurenci) podaří ukrýt senzory za displej…

Jan Březina – Designově mi nijak nevadí. Hodně zkomplikoval život vývojářům aplikací, ale je to zase po nějaké době unikátní designový prvek Applu. Těším se na první čínské kopie.

Jura Ibl – Podle všech zásad dobrého designu platí, že produkt má být upřímný a nemá skrývat svojí pravou povahu a vlastnosti. Kamery a senzory mají velmi dobrý důvod v té části telefonu být. A je dobře, že to Apple nezakrývá. Telefonu to dává charakter.

Vláďa Janeček – Za mě jde o skvělý marketingový krok: každý screenshot pořízený na novém iPhonu X bude díky tomu skvěle identifikovatelný ostatními uživateli. Každý tak snadno pozná, na kterém telefonu byl vytvořen.

Pavel Kout – Subjektivně je to opravdový hnus. Pochopitelně je třeba zmíněné prvky někam umístit, ale dal bych přednost proužku přes celou šířku displeje.

Petr Mára – Mě na Applu obecně baví, že dělá věci podle sebe a nikoliv, co chce trh. Není to reakční společnost, která by sledovala trendy a podle nich se ohýbala, ale definuje si vlastní prostor. Takže občas zahodí USB, nebo DVD mechaniky, nebo audio-jack. Nebo udělá design, který řada lidí ohodnotí jako ošklivý. Přitom z pohledu té společnosti je to krok záměrný a zároveň odlišující od konkurence. Když se nad tím člověk zamyslí, chytré telefony dnes začínají vypadat všechny stejně, X rozhodně vystupuje z řady.

Jan P. Martínek – Ten výřez je alibistický designový fail. Kdo tohle neuznává, je bloud ošálený racionalizacemi a za rok, dva mi dá za pravdu. Kdyby tentýž prvek představil Samsung, fanatičtí fanoušci Apple se mu vysmějí. Je to jako chlubit se, že jsem vymyslel bezrámový obraz a na dotazy, jak jej připevním na stěnu, odpovídat, že trojicí hřebíků, zatlučených do zdi skrz divný úsměv té Mony.

Matouš Petráň – Sám jsem zvědav na přijetí. Mně osobně to po zhlédnutí developerských „notiček“ pro design iPhone X aplikací nevadí. Záležet bude určitě na vývojářích, jak se s tím popasují.​

Otakar Schön – Apple si může dovolit skoro cokoliv, šťastné rozhodnutí to ale není. Díky výřezu, který Apple zdůrazňuje i na ikonce iPhonu X, to je fajn marketingové odlišení, ale vypadá to hrozně, zejména v landscape režimu.

Patrick Zandl – Nestresuju se z toho, více mě dojímá cena toho mobilu.

Martin Žufánek – Notch mě zcela upřímně znervózňuje, z designového hlediska je to nepodarek. Mnohem více by mi vyhovovalo, kdyby byly ty zářezy natvrdo s černým podkladem a využitelná bílá aktivní plocha displeje by byla až pod výřezem. Viděl jsem už různé studie, jak se s tím vývojáři aplikací vypořádají, ale pořád by bylo elegantnější, kdyby notch prostě nebyl.

Koncil – iPhone X

5) Je podle vás ta správná doba pro Face ID? V čem to změní naše užívání telefonů? Jaké si dovedete představit další využití senzorů a kamer pro Face ID? Je možné, že se s iPhonem 11 Apple vrátí k Touch ID (pod displejem)? Vám osobně by senzor otisku prstu chyběl?

Tomáš Baránek – Jsem si naprosto jistý, že nám Touch ID po pár týdnech bude připadat zastaralé, zvláště ve srovnání s tím, jak své stávající iPady či Macbooky Pro s Touch Barem budeme nadále odemykat pomocí Touch ID. Zpočátku však u Face ID očekávám nezvyk a možná i problémy s identifikací, pár opravných verzí iOS a možná i update hardwaru v iPhonu XS 🙂 Na Face ID se tedy moc těším, právě proto, že vím, že si to vlastně neumím v každodenní praxi plně představit. Jako využití mě napadly další možnosti, které ale Apple asi nedovolí kvůli ochraně soukromí: například by vždy mohl telefon udělat report o tom, kdo na váš mobil zíral ve vaší nepřítomnosti 🙂

Jan Březina – Pravděpodobně je to dobře z pohledu vyšší bezpečnosti. Aspoň Apple to tvrdí a pokud je to pravda, tak jsem rád, že Face ID přišlo. Mobil je bránou do našeho soukromí. Dokud jej nebudu měsíc používat, nedovolím si jej hodnotit.

Jura Ibl – Hlavně se nikam nevracet. Telefon mě má poznat a chovat se podle toho. To je přece přirozený stav věcí. Pokud to opravdu funguje tak dobře, jak Apple slibuje, tak to bude stejně zásadní jako čidla pohybu. Telefon najednou pochopí emoce, kontext i mimiku. Skvělé je, že iPhone je schopný to všechno zpracovat lokálně. Tím se z toho vytrácí divnost podobných řešení od Googlu nebo Amazonu.

Vláďa Janeček – Obdobu Face ID aktivně používám jak na telefonu od Samsungu, tak i u notebooku v podání Windows Hello. Zatímco ta první má občas mezery v přesnosti, ta druhá je tomu, co prezentuje Apple, nejblíže. Neoblafne ji fotografie, vypořádá se s oholeným vousem a bezchybně funguje i v naprosté tmě. Je to naprosto dokonalý způsob odemykání elektronického zařízení – v mém případě notebooku. A jestli existuje možnost, že řešení Applu bude fungovat ještě lépe, pak se jej nemůžu dočkat. A chci jej samozřejmě také co nejdříve také v jablečných počítačích, především těch přenosných!

Pavel Kout – Touch ID mi vyhovuje a připadá mi praktičtější, intimnější a diskrétnější. Face ID si nedovolím hodnotit, nemám s ním zkušenost.

Petr Mára – Nevěřím tomu, že se někdy Touch ID vrátí (u modelů představených s Face ID). Z pohledu Applu je to méně bezpečná metoda a tudíž Face ID je to správné do budoucna. Touch ID pod displejem je zajímavá technologie a je otázka, zda by jako doplněk mohla fungovat, ale kdybych si měl vsadit, tak budoucnost je Face ID, bez dalších variant.

Jan P. Martínek – Na tato témata jsem se rozepsal v tomhle textu, tedy jen stručně: Applu nic jiného nezbylo, věděl, že funkční Touch ID pod displej zatím umístit nedokáže. Face ID je z hlediska bezpečnosti i použitých technologií nadřazenější cesta a já si dokážu představit obrovskou spoustu jeho možných využití, přesto by se Apple k Touch ID vrátit měl. Ovšem pravděpodobně to neudělá, neboť by to znamenalo nepřijatelné přiznání strategické chyby. Takže já už se s milovaným, poslední dva roky dokonale fungujícím Touch ID v duchu rozloučil a jsem zvědav, jak si s Face ID poradí ta část konkurence, jejíž R&D oddělení s rozeznáváním obličeje dosud neexperimentovalo. Protože jedna věc je jistá: titíž uživatelé, o kterých jsem mluvil v odpovědi na první dotaz, budou tuhle fičuru vyžadovat.

Matouš Petráň – ​Další věc, která mi osobně vůbec nevadí. Jestli jsem to dobře pochopil, tak se bude stačit na telefon podívat a bude odemknutý. Proč bych ho potřeboval mít odemknutý bez dívání se na něj, to netuším.​ Pochybuju, že se bude Apple k Touch ID vracet. Zároveň pochybuju, že si na něj do roka dvou od posledního modelu s Touch ID někdo vzpomene. Nenapadá mě další využití speciálně pro Face ID. Budou mi stačit ty, které teď fungují s Touch ID (platby, hesla atd.).

Otakar Schön – Viz výše. Čtečka otisků v telefonu byla revoluce v oblasti zabezpečení, mnohem více lidí začalo telefony zamykat. Čtečka funguje spolehlivě, je rychlá a nezávislá na poloze telefonu vůči tělu uživatele. Face ID bude otravnější, lze to vyřešit hodinkami, ale milé to není. Je to kompromis kvůli tomu, že dodavatel nezvládl vyrobit dostatečně kvalitní čtečku integrovanou do displeje. Snad se tedy vrátí, i když Apple chyby přiznává nerad.

Patrick Zandl – Hlavním problémem Face ID dnes není kvalita rozpoznávání, ale schopnost ho vyrobit v dostatečném množství. Proto jej pravděpodobně nenabídl Apple v iPhonu 8, ale jen v „jubilejní“ verzi. Uvidíme, zda jej dostane do tabletů (spekuluje se o iPadech Pro) a samozřejmě do počítačů. Podle mě je to skvělý prvek rozpoznávání uživatele, který má před sebou obrovskou budoucnost i jako univerzální identita spolu s technologiemi pro generování a ukládání hesel k jednotlivým službám.

Martin Žufánek – Všem je jasné, že Face ID bylo nouzové řešení. Nic se v rychlosti nevyrovná Touch ID, při němž mám telefon odemčený, už když ho vytahuju z kapsy. Je téměř jisté, že se otisk prstů vrátí do další generace, jen jak vyřeší technickou stránku věci. Na teoretické úrovni to mají už patentované. Každý ale musí uznat, že ten jejich technologický náskok je neuvěřitelný. Na Face ID museli začít pracovat teprve nedávno, léta po konkurenci, a dnes mají nejlepší řešení na trhu, které další roky nikdo nepřekoná.

6) Dalším ikonickým prvkem, který neprošel přes modernizační síto, je Home button. Bude pro uživatele přechod na gesta snadný?

Tomáš Baránek – Tady trochu váhám, i když si myslím, že to nijak jinak moc vyřešit nejde a že vzdálená budoucnost bude téměř úplně beztlačítková. Myslím, že taktilní, pevnou mechanickou odezvu tlačítka máme v krvi, je v našich mozcích po víc než staletí prodrátována jako spouštěč akce realizující naše rozhodnutí: ať už malého, jako je zapnutí mikrovlnky, nebo velkého, jako je shození bomby. Je dominantním rozhraním, jímž jsme dosud mohli komunikovat se stroji: zmáčknutím tlačítka či jeho alternativy jsme z 99 % dosud ovládali svět. Gesto je proti tlačítku z podstaty pomíjivé, éterické, nevěrohodné, teatrální a nepřesné. Gesta primárně vyjadřují emoce, pak teprve akce, byť v omezené míře jistě existují i „akční“ gesta, která jsou spouštěčem život zachraňujících akcí. Jiné srovnání taky můžeme položit takto: cesto je k tlačítku tak trochu jako e-kniha k papírové knize. Tedy: zvykneme si, někdo rychleji, někdo pomaleji, a zpočátku nám bude cosi chybět.

Jan Březina – Přechod by byl snadný, kdyby to samé platilo pro iPad. Tím, že obě zařízení používám intenzivně, mrzí mě, že se bude každé jinak ovládat. Dost mi to připomíná dobu, kdy Touch ID bylo na iPhonu a nebylo na iPadu a nebylo to příjemné. Uvidíme.

Jura Ibl – Gesta jsou zrádná. Musíte lidi dlouho učit, jak věci fungují a pak postupně ubírat ovládací prvky. Tady bych řekl, že softwarové tlačítko by byla možná lepší volba. Na druhou stranu iPhone X si budou kupovat lidé, kteří iPhone znají a chtějí něco nového.

Vláďa Janeček – Home buttonu je škoda a především starší uživatele jej jistě budou postrádat. Otázkou ale je, zda tito uživatelé budou houfně přecházet na iPhone X, aby byly nuceni přeučení na dotyková gesta. Nicméně vše je otázkou zvyku a po dvou, třech týdnech používání „desítky“ si na tlačítko ani nevzpomeneme.

Pavel Kout – Předpokládám, že si uživatelé zvyknou. Budou muset. Ale subjektivně považuji za nejsnadněji pochopitelné řešení Home button + verifikační Touch ID. Je to centrální prvek, snadno ho naleznu hmatem, bez nutnosti se dívat. Nicméně to beztak všechno spěje k ovládání hlasem, takže si za pár let na nějaké tlačítko nikdo ani nevzpomene.

Petr Mára – Určitě ne, protože je to změna. Nejdříve to zvládnou „early adopters“, za rok, dva i zbytek trhu.

Jan P. Martínek – Už v minulosti se ukázalo, že zvyknout si na jinak umístěné ovládací prvky i velikosti samotného zařízení je otázka dvou, tří dnů, maximálně týdne a ani v tomto případě neočekávám delší přechodové období.

Matouš Petráň – Na sobě jsem pozoroval, že všechny základní změny u iPhonu vstřebám maximálně za týden. Neočekávám, že by to mělo být u chybějícího Home buttonu jinak.​

Otakar Schön – Nemyslím. Už příchod 3D Touch zkomplikoval ovládání iPhonů, které bylo do té doby jednoduché, přímočaré. Ovládání telefonu gesty je méně pohodlné, pro uživatele bude minimálně zpočátku matoucí. Pamatujete na to nadšení z původního iPhonu nebo iPadu, jak děti okamžitě pochopily, jak se to ovládá? To teď nebude. Zlatá virtuální nebo senzorická tlačítka na Androidu.

Patrick Zandl – Nekoupíte si telefon za třicet klacků, abyste brečel, že nezvládáte gesta. Nabídnout „kontroverzní“ funkce jen pro exkluzivní nejdražší mobil je správná cesta, jak všechny donutit si zvyknout.

Martin Žufánek – Gesty ovládáme iPhone celou dobu, takže to jedno švihnutí palcem nahoru bude za chvíli zcela automatické. Home button? Jaký Home button?

Koncil – iPhone X

7) Je podle vás 30 až 35 tisíc korun správná cena?

Tomáš Baránek – Ne! Měla by být nižší. Na druhé straně, v zemích s vyššími reálnými příjmy, než jaké jsou u nás, to není tak dramatický rozdíl. Jde o prémiový produkt s vysokou mírou „coolness faktoru“, a za takové se prostě platí. U Applu to není nic zvláštního a jako podnikatel se mu snažím nezávidět, že umí takto drahé produkty prodat – a abych z toho něco měl, raději jsem kdysi pořídil pár jeho akcií. 🙂

Jan Březina – Správná cena je ta, kterou zákazník zaplatí a výrobci se vyplatí za ní zboží nabízet. Není to málo, ale umím si představit, že iPhone X za to bude stát. Já ty peníze investuji.

Jura Ibl – Určitě. Kupujete si dnes telefon, který budou mít ostatní za dva roky. A iPhone je pro mnohé z nás hlavní pracovní nástroj. Navíc Apple opravdu potřebuje omezit poptávku, kvůli dostupnosti úplně nových technologií a postupů. Bude to drahé i pro ně.

Vláďa Janeček – A není? Vždyť i tak to bude nejprodávanější iPhone v historii 🙂

Pavel Kout – Očekávatelná. Pro zákazníky je její výše relativní.

Petr Mára – Správná cena? Jak pro koho 🙂 Chápu, proč Apple cenu navyšuje a zároveň se asi nebojí, že by nebyla akceptována trhem. Čili pro Apple ano a zjevně pro zbytek trhu je akceptovatelná a posouvá hranice.

Za mě osobně je zajímavé vývoj cen sledovat a zároveň sám si odpovědět, kde je hranice. Ale v principu u zařízení, kterého se denně dotknete 50krát a používáte je několik hodin, je pořád tato cena akceptovatelná. A vzhledem k vývoji se domnívám, že budeme akceptovat v budoucnu i vyšší. Právě kvůli užitku.

Jan P. Martínek – Ano. Cenotvorbu Applu můžou závidět všechny firmy napříč trhem dlouhodobě – jak z pohledu relativně vysokých cen, které si Apple může dovolit, tak s ohledem na prohnané odstupňování cenových úrovní jednotlivých zařízení.

Matouš Petráň – Ve srovnání s cenou Apple Watch naprosto​ adekvátní.

Otakar Schön – Správná pro Apple, nepochybně. Zájem o iPhone X podle všech indikátorů převyšuje zájem o iPhone 8/Plus, jejich prodeje jsou podle dostupných údajů poloviční ve srovnání se sedmičkovou řadou. Apple jich ale nezvládne vyrobit dost a fanoušci si za to nejlepší připlatí ochotně.

Patrick Zandl – Rozhodně vrací tomu mobilu punc exkluzivity. Apple jistě vyhodnotil, že prodeje s touto cenou nebudou tak propastné – a zřejmě to bere jako vhodný regulátor problematicky dostupných technologií i jejich „nevyzkoušenosti“ na běžných uživatelích iPhonu.

Martin Žufánek – Je. Můj původní odhad byl 38 tisíc. Nová generace telefonu je přecpaná technologiemi a oni si za to nechají zaplatit. Dopřejme jim to, tlačí celý mobilní svět dopředu. Jen díky nim můžeme dnes koupit poloviční řešení za poloviční peníze.

8) Máte jakékoliv informace nebo odhady o dostupnosti iPhone X?

Tomáš Baránek – Kéž by. Zaregistroval jsem se snad ve všech českých e-shopech, kde nabízejí předprodej, a budu se rozhodovat na poslední chvíli podle toho, který slíbí dřívější dodání.

Jan Březina – Informací a odhadů jsem slyšel hodně. Ale nyní nikdo nedokáže přesně říct, kdy a jak bude iPhone X dostupný.

Jura Ibl – Bohužel. Respektive možná na tom budeme lépe než lidé ve Státech. I tak bych s ním nepočítal do Vánoc.

Vláďa Janeček – Apple si určitě, jako již tradičně, pohlídá svou magickou nedostupnost a bude dodávky dávkovat tak, jak se na exkluzivní zboží sluší. Takže nějakou plošnou dostupnost stylem „přijdu do obchodu a odnesu si model dle vlastního gusta“ bych letos rozhodně neočekával.

Pavel Kout – Ne.

Petr Mára – Nemám, ale moc kusů bych neočekával.

Jan P. Martínek – Můj „educated guess“ je, že Apple zopakuje to, čím nejlépe zveličí touhu zákazníků po iPhonu X, tj. bude zařízení na jednotlivé trhy dodávat v malých dávkách, aby se pobláznění uživatelé prali o pořadí, stáli fronty a přeprodávali si telefony na černém trhu, čímž spoluvytvoří sebeposilující zpětnou vazbu i vnímanou přelomovost nového iPhonu, aniž si to budou lidé uvědomovat.

Matouš Petráň – Netuším, ale doufám, že se moc nenačekám.​

Otakar Schön – Informace nemám, odhad je, že to bude velmi špatně sehnatelné zboží.

Patrick Zandl – Ne.

Martin Žufánek – Od samého začátku tvrdím, že běžná dostupnost iPhone X bude až v březnu 2018. Ať kvůli novým displejům či potížím s výrobou Face ID kamery. A to je ještě střízlivý odhad. Každý pamatujeme, jak to bylo s AirPody. V porovnání s iPhonem nicotný kousek plastu a potřebovali skoro 10 měsíců na zazásobení celého trhu.

9) Máte v plánu si iPhone X pořídit?

Tomáš Baránek – Co to je za otázku?

Jan Březina – Ano.

Jura Ibl – Ne. Pokud to půjde, chci vydržet s tím nakřáplým SE a přejdu rovnou na hodinky v téhle nebo příští generaci. Možná ho pořídíme na testování.

Vláďa Janeček – Na vyzkoušení určitě. A pak se uvidí…

Pavel Kout – Ne, pro mne by neměl žádný přínos. Kromě toho stále víc používám své Watch, zatímco telefon je v tašce, kapse, nebo na stole. Navíc není RED.

Petr Mára – Ano.

Jan P. Martínek – Nikoli.

Matouš Petráň – ​Samozřejmě ;)​

Otakar Schön – Máme v plánu ho koupit do redakce. Osobně bych ale koupil Samsung Galaxy S8, která byla v akci s MasterPass za 16 tisíc korun a až na výkon a druhý fotoaparát se výbavou i designem iPhonu X vyrovná. Ano, jsem tu jako černá ovce.

Patrick Zandl – Ne, na mě je zbytečně velký a zbytečně drahý. Nechci mít telefon takové ceny.

Martin Žufánek – Samozřejmě. Hned jak to spustí!

Koncil – iPhone X

10) iPhone „iks“, „ten“ nebo „deset“?

Tomáš Baránek – Asi měsíc před uvedením nových iPhonů jsem tweetnul, že si myslím, že se jejich vlajková loď bude jmenovat „iPhone X“ (nebo 10), tedy že přeskočí devítku. Ono „X“ je vlastně velmi logické rozhodnutí, zahrnující několik faktorů: opticky „přeskočili“ konkurenci + odkázali na desáté výročí + navíc i úplně odlišili svůj nejlepší model od všech svých předchozích číselných, čímž ještě více vyniká. Tím, že se o nových iPhonech před uvedením mluvilo jako o iPhonu 8, tak navíc udělali jakýsi sexy prostor i pro tyto konzervativnější modely (mimochodem, žena má iPhone 8 a je to neuvěřitelné dělo). Spontánně jsem tedy od srpna o novém iPhonu s notchem a Face ID mluvil jako o „ajfounu iks“. Angličtinu v mluveném projevu, když mluvím česky, nepoužívám (takže „ajfoun ten“ nepřipadá v úvahu). Otázkou je, jak bude číslování pokračovat: iPhone XI? Divné.

Jan Březina – Who cares?

Jura Ibl – Názvy vznikají u lidí. Co se vžije, tak to bude. Já bych tipoval iks. 🙂

Vláďa Janeček – V Česku? Rozhodně „iks“. „Ten“ mu bude říkat jen několik málo fajnšmekrů, stejně jako tomu bylo u desktopového systému Mac OS X.

Pavel Kout – Jak kde. Tady se i Mac OS X říkalo „masox“, takže bych spíš čekal, že se uchytí ono „iks“. Za rok budeme beztak řešit jiný název. Ačkoliv – co když přijde X.1? [bazinga]

Petr Mára – „Ten“, samozřejmě.

Jan P. Martínek – iPhone Ten, ale ponašemu „iksko“.

Matouš Petráň – ​„Iksko“.​

Otakar Schön – Eks.

Patrick Zandl – Je to Ixko, ať si Tim říká, co říká 🙂

Martin Žufánek – Pořád mě to nutí vyslovovat jako „iks“. Nemůžu si pomoct. Správné označení Ten (nebo deset) jsem snad ještě ani nepoužil 🙂

1 komentář

  1. 30k za telefon s uzavřeným a neflexibilním systémem, který se s každou aktualizací zpomaluje? To nejsou odborníci, ale ovce. 😀 😀 😀 Leda, že by jim ty jablka někdo sponzoroval, ale i tak to vyjde pro jedince s mozkem draho. Za víc jak o polovinu méně mám telefon, třeba Huawei P20, s Androidem, který je více výkonný, nemluvě o výdrži baterie, kapacity v paměti a cenách v servise. Můžu si do něj strčit SDčko a jednoduše z něj přesouvat soubory a spárovat s jakýmkoliv jiným telefonem přes Bluetooth, což mnohdy u jablka nejde ani s jiným jablkem. 😀 To samé u laptopů – srovnejte jakýkoliv MacBook s jakýmkoliv herním ntb, který je levnější s větší RAMkou a lepším procesorem – takže ceny produktů od Applu vůbec nejsou adekvátní. Jablka si kupují jen hloupé slečinky, které chtějí mít drahý módní doplněk bez ohledu na to, jaký je poměr ceny ku jeho funkcím/výkonu. A podle některých názorů, ti „odborníci“ asi těmi slečinkami jsou. Upřímně, já bych se cítil jako žena s použitým iPhonem 7 za vyšší cenu jak nový Huawei P20 😀 😀 😀

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *