Workflow se nemění, mění se nástroje, říká Daniel Gamrot

Dan Gamrot

Produktivita, Apple, konzultace, školení. Klíčová slova, která vystihují Daniela Gamrota, trenéra osobní produktivity. Někteří z vás si Dana možná pamatujete ve spojení s aplikací Evernote. V iPure jsem mimo jiné psal recenzi a zkušenosti s jeho notebookem FOCUS a v neposlední řadě se mnohokrát objevil v Koncilu iPure či na našich konferencích. Zajímalo mě, kam se Dan posunul nejen ve svém workflow, ale i nástrojích. Evernote již dávno opustil. Co aktuálně používá? A jak vnímá produkty Apple?

Dane, jaký je tvůj příběh – ty a Apple? Jaké bylo tvé první zařízení a proč ses rozhodl Apple používat?

Pamatuji si to naprosto přesně. Byl to iPhone 4S a důvod byl velmi prostý. V té době jsem byl čerstvě zamilovaný do své stávající ženy, která měla iPhone 3GS a trávila s ním spoustu volného i nevolného času. Moc se mi líbilo, jak iPhone fungoval, jeho jednoduchost a tak. A samozřejmě jsem nutně potřeboval mít stejnou značku telefonu, jako moje láska.

Chcete PDF verzi tohoto článku? Stáhněte si ji zdarma.

Osobně jsem tě poznal v dobách, kdy jsi začínal školit Evernote. Používáš ještě tuto aplikaci? Pamatuji si správně, že jsi byl přímo oficiální trenér Evernote?

Byl jsem Evernote Certified Consultant, což znamená, že jsem prošel jejich certifikačním procesem. Dělal jsem ho tehdy v Thajsku, což je vtipné, jelikož dlouhou dobu byla tato zkouška uzavřena pro Čechy a změnilo se to právě při mé první návštěvě Thajska. Trošku mi to hráblo do volného času, ale nechtěl jsem tu příležitost pustit.

Dan Gamrot

Nebyl jsem jejich zaměstnanec, ale Evernote jsem reprezentoval skrze certifikaci. Několik let už jej ale nepoužívám, ztratil jsem v ně důvěru. Šlo o technické problémy a to, jak se k nim stavěli. Už několik měsíců spokojeně používám Obsidian.

Čím se teď aktuálně živíš? Lze popsat tvůj běžný pracovní den?

No, moc nelze. Můj ideální týden je, že v úterý, ve středu a ve čtvrtek dělám tréninky, workshopy, konzultace. Primárně to je ze 70 % o osobní produktivitě a témata s tím spojená. Zbytek jsou virtuální prezentace. V pondělcích se hlavně připravuji, ladím scénáře a agendy školení. V pátek je administrativní den. Řeším většinu e-mailů, i když se snažím odpovídat i v průběhu týdne, ale pouze na velmi malou část, která si z mého pohledu zaslouží co nejdřívější odpověď. Mám tam také prostor pro osobní vzdělávání a samozřejmě pohyb a čas s rodinou. Nejde to jednoznačně popsat.

Aktuálně jsou trendy „chytré poznámky“ aneb aplikace Obsidian. Není to složité? Dokázal bys v kostce vysvětlit své aktuální workflow pro poznámky či osobní myšlenky?

Složité to není. Workflow se nemění, mění se nástroje. Používám hlavně aplikace od Google a Obsidian. Tohle asi není na pár odstavců v článku. Mám to rozpracované v myšlenkové mapě a myslím si, že tohle si spíše zaslouží samostatné video na YouTube.

Dan Gamrot

Používáš ještě nějaké další přístupy? Co tradiční myšlenkové mapy, „skečnouty“ nebo třeba systém BuJo? A co tvůj FOCUS…

Notebook FOCUS rozhodně, zvlášť když potřebuji zklidnit a mám papírové období, například s rodinou v zimě v zahraničí, když nemám tolik výkonné práce a pracuji na koncepci. Z těch tradičních přístupů jsem stále hodně políben metodou GTD, takže hodně pracuji například s Inboxem, principem dalších kroků a tak podobně. Za posledních 13 let jsem si také na hodně věcí přišel sám. Už vím, že se nelze věnovat úplně všemu. Spíše dělat naplno ty věci, které jsou nejdůležitější. Jinak myšlenkové mapy a „skečnouty“ mám rád. Ani reMarkable mi však nenahradil papír, kterému dávám přednost.

Máš nějaké jiné „speciální“ workflow?

Nedávno jsem objevil Keyboard Maestro, natáčel jsem o tom i video. Ukázal jsem svoje základní makra a skripty, které používám. Zahodil jsem Alfred a další aplikace, a díky tomu jsem po dvou letech zase začal přemýšlet o tom, co na Macu používám. Popřemýšlel jsem o textové expanzi, klávesových zkratkách. Moje práce se za poslední dva roky hodně změnila, jako všem. Více školím online. Nemyslím si však, že je to něco speciálního. Dále hodně používám checklisty. Moje práce je velmi jednoduchá a přímočará, buď školím, píšu nebo natáčím. Případně mám schůzky. Jsou to vše hodně opakované postupy.

Jsi více „iPad Only“ člověk nebo jsi propadl kouzlu MacBooku s M1?

iPad jsem zahodil. Nevěděl jsem, na co ho mám používat. MacBook je lehký a udělám na něm více práce. Kdybych tolik neškolil online a nepotřeboval ty nástroje, které jsou pouze v desktopovém prostředí, například dvě plochy nebo prezentační pomůcky, tak bych o něm možná uvažoval více. Když pracuji na MacBooku a dívají se na mě nějací lidé, tak vůbec nerozumí tomu, co dělám. Mám hodně zažité své postupy, makra, zkratky, gesta a další. MacBook je rychlejší a efektivnější a aktuálně bez něj dokážu udělat svoji práci tak dobře. Nechci snižovat kvalitu. iPad by byla jen věc navíc a neměl bych pro něj takové využití. Obecně se snažím mít méně věcí.

Dan Gamrot

Kdybys mohl v iOS, iPadOS nebo macOS cokoliv změnit, co by to bylo?

Je tam spousta věcí, které jsou pro mě osobně hodně navíc. Přemýšlím… asi tradiční klišé – Siri v češtině, ač ji stejně raději používám v angličtině. Nejsem člověk, který by se hodně piplal ve funkcích a myslím, že Apple to má dost zmáknuté. Možná jen drobnost, o kterou jsem se v kontextu automatizace zajímal poslední dobou, a to Automator. Tam bych pár věcí poupravil. Jinak jsem spokojený, jelikož největší čas trávím v Obsidian a Google Chrome.

Jaké zařízení by sis přál, aby letos Apple představil?

Já používám „core produkty“, tedy iPhone, MacBook a AirPods. Největším zklamáním pro mě byly AirPods Pro (špunty). Ovládání je absolutně špatně a mačkání sluchátek je stupidní a po dvou letech mi odchází. Primárně je přitom používám hlavně v metru, abych si sem tam poslechl nějaký podcast. Nebo na procházce. Už jsem jednou vyměnil sluchátko a teď mám problém s druhým. Na tomhle by Apple mohl zapracovat. Jinak žádné speciální přání asi nemám. Místo Apple Watch používám Garmin, mám iPhone 11 Pro a už nejsem tak velký geek, jako dříve. Jsem však zvědavý, co představí.

Tip na zajímavou aplikaci nebo službu?

Zrovna dávám dohromady podobný seznam pro jednoho klienta, tedy výběr aplikací pro iOS. Určitě Obsidian na poznámky. Nejlepší věc, kterou já sám používám i na seznamy úkolů. Určitě Keyboard Maestro. Pro mě středobod automatizace na Macu pro definování vlastních klávesových zkratek, makra, textovou expanzi a automatizaci obecně. Pak určitě služby a aplikace spojené s OBS, tedy s virtuálními prezentacemi a školením, kdy mohu snadno připojit kameru a udělat online školení po technické stránce výjimečné. S tím se pojí i Stream Deck, který je velmi užitečný právě při prezentacích. Ale je to hardware, ne služba. I když existuje mobilní aplikace, kterou se brzy chystám vyzkoušet.

Také si nemohu vynachválit českou službu myTimi, tedy virtuální asistenty, kteří za mě vyřeší spoustu věcí od změny trvalého bydliště, přes povolení k parkovacímu místu nebo defekt kolečka na našem kočárku, když jsem zrovna nebyl doma. Samozřejmě i pracovní věci, rešerše, přepisy textu, kurýrní služby. Je tam toho opravdu hodně a každý si vybere, co zrovna potřebuje.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *