MacBook Air M2 je šampión s nelehkým startem

M2

Nová generace MacBooků Air s procesory M2 je tady a já už několik dní trápím, co mohu, základní model. Nový Air je skvělý počítač, který ale přichází v nesprávnou dobu a s nesprávnou cenou. Koho může oslovit?

Ach ta očekávání

Hned v úvodu je potřeba říct, že pozice nových procesorů M2 nebyla a není lehká. Poté, co „emjedničky“ přinesly opravdu skokový a zcela zásadní nárůst výkonu ve srovnání s Intelem, byla očekávání velmi vysoká. Zkuste sami sobě odpovědět na to, o kolik výkonnější jste čekali, že druhá generace procesorů Apple Silicon bude? Je 20 %, 50 % nebo třeba 100 % dost, když M1 rozdrtila předchozí intelovské stroje o stovky procent?

Chcete PDF verzi tohoto článku? Stáhněte si ji zdarma.

Když Apple při oznámení procesorů M2 deklaroval nárůst hrubého procesorového výkonu o cca 18 % a grafického o cca 50 % s tím, že přidal hardwarovou podporu běžných video formátů, byl jsem spokojen. Bylo to zhruba to, co jsem od druhé generace při zachování skoro stejné spotřeby očekával.

Pokud byl někdo zklamaný, dokážu to pochopit, ale buďme realisté. Revoluce nejde dělat každý rok a dobrou zprávou je, že všechny počítače s procesory M1 zůstávají zcela relevantními a výkonnými.

M2

Zcela nové tělo

První, čeho si všimnete, je zcela nová konstrukce těla. Po 14 letech Air ztratil svůj ikonický šípovitý tvar a designové se zařadil po bok nových MacBooků Pro 14″ a 16″. Jestli se vám nový hranatý tvar s výrazně zaoblenou dolní hranou líbí nebo ne, nechám na vás. S mým minimalismem rezonuje a jsem s ním spokojený. Jde pořád o ultratenký, lehký notebook se skvělým hliníkovým tělem. Je pravdou, že opticky nepůsobí „tak tenký“ jako předchůdci, kteří v nejtenčím místě těla byli poloviční. Na druhou stranu je nový tvar konstrukčně praktičtější, lépe se chladí a dobře zapadne do nové generace.

Významnou novinkou je doplnění dvou portů TB3/USB4 a audio jacku čtvrtým konektorem, kterým je MagSafe. I nadále můžete pro nabíjení používat oba porty USB-C, ale pokud nechcete, je zde MagSafe a krásný, textilem oplétaný kabel. Jediné, co mě mrzí, je fakt, že oba porty USB-C i MagSafe jsou na levé straně, takže zprava nejde notebook nabíjet.

Vylepšení, kam se podíváš

V novém MacBooku Air je vylepšeno prakticky úplně všechno! Nové procesory mají vyšší výkon – jak CPU, tak GPU. V oblasti operační paměti přibyla možnost kromě verzí s 8 a 16 GB nakonfigurovat i 24GB variantu.

Nový je i displej, který má o kousek větší úhlopříčku a o 100 nit lepší svítivost, a přesto výdrž na baterii zůstala stejná. To je opravdu skvělá zpráva, protože je čitelnější a nový poměr stran je vhodnější pro práci s textem. Šířka displeje zůstala stejná a zvětšil se na výšku. Proto se objevil i tradiční notch, na který jsme u Apple zvyklí.

M2

Zcela přepracované jsou reproduktory, které jsou nyní mnohem hlasitější, nabízí plnější zvuk a výraznější basy. To celkem rozumně doplňuje nová webkamera s vyšším rozlišením 1080p.

Díky novému tvaru se Applu podařilo do těla dostat o trochu větší baterii a díky tomu zachovat výdrž na jedno nabití, přestože se zvýšil výkon a zvětšil displej.

K vyšším konfiguracím je dodáván nový, dvouportový GaN adaptér s výkonem 35W.

Není všechno zlato, co se třpytí

První testy procesorů ukázali, že nová generace procesorů M2 má i své limity. Tím prvním je fakt, že zvýšený výkon s sebou nese i vyšší produkci tepla. A hodně tepla znamená snížení výkonu. Protože MacBook Air i nadále nemá žádné ventilátory a chladí se pouze pasivně, při dlouhodobé zátěži ztrácí část výkonu. Pokud píšete e-maily, prohlížíte web nebo třeba hrajete karty, tak se procesor opravdu nezahřeje a vy o ničem nevíte. Pokud budete ale na MacBooku Air s M2 třeba stříhat video nebo exportovat velké množství fotografií, po cca 15 minutách se začne přehřívat a ztratí 15–20 % výkonu. Je to nemilé, ale prostě to tak je. MacBook Air není stroj pro velmi náročné multimediální tvůrce. Je to počítač do domácnosti nebo kanceláře.

M2

Druhý limit je pouze u základních variant s 256GB úložištěm. Apple u procesorů M1 vždy používal úložiště složené ze dvou čipů. Zabírá to víc místa, víc se to hřeje, ale je to 2× rychlejší řešení. U 256GB verzí procesorů M2 se rozhodl pro nové jednočipové úložiště, které je menší, levnější a pomalejší. Opět platí, že při běžné práci si toho ani nevšimnete, ale pokud chcete pracovat s velkými objemy dat, rozhodně si kupte variantu s 512 GB či vyšší.

Jaký je MacBook Air M2 v praxi?

Po čtyřech dnech s MacBookem Air M2 mohu vlastně jen chválit. Ten počítač působí moderně, sexy a elegantně. Apple technicky vylepšil, co mohl a opravdu se s tím počítačem velmi příjemně pracuje, pokud hledáte něco malého, lehkého a přitom hodně univerzálního. Základní varianta 8/256 GB je vhodná na doma či do kanceláře. Já bych pro středně náročné uživatele doporučil spíš variantu 16/512 GB, ale tam už začíná být otázkou efektivita investice.

Nesprávný čas a nesprávná cena

A zde se dostáváme k asi největšímu problému nových MacBooků Air s M2. Pokud hledáte levný počítač, tak se investice do novinky jednoduše nevyplatí. Apple dál nabízí i variantu s procesory M1, která je oficiálně o 6 000 Kč levnější, ale s ohledem na nejrůznější slevy na počítače s M1 je to reálně o cca 10 000 Kč méně. A to už je sakra rozdíl. Takže mi absolutně dává smysl si na doma koupit starší MacBook Air s procesorem M1.

M2

Jakmile sáhnete po výkonnějších variantách MacBooků Air s M2, tak zase začnete narážet na to, že ve srovnání s MacBooky Pro 14″ M1 nejsou novinky už o tolik levnější. U varianty 16 GB / 1 TB je cenové srovnání 54 900 Kč za Air a 64 990 Kč za 14″ MacBook Pro. Osobně bych připlatil za MacBook Pro.

A tudíž je otázkou, zda je pro někoho „emdvojka“ vlastně dobrou volbou? Podle mě je M2 jednoznačně ideální počítač do kanceláře. Střední a velké firmy rády zaplatí o trochu víc výměnou za delší morální životnost a užitnou hodnotu. Pro domácí uživatele, kteří si mohou dovolit připlatit za nový design, konstrukci a technologie, je také vynikající. Není pro každého, ale rozhodně je povedený.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *