MacBook Air s M1 – budoucnost je tady!

MacBook Air

Vůbec nevím, co k tomu napsat. Nový čip M1 v základním MacBooku Air mi zbořil veškeré ideály o nadupaném stroji. Trochu se stydím cokoliv psát, zvlášť když jsem před rokem v tuto dobu vychvaloval MacBook Pro 16″. Ten samozřejmě i nadále používám, ale již 14 dní testuji nový MacBook Air s čipem M1 v základní konfiguraci. Doslova mi vyrazil dech, zvlášť při náročných operacích, jako je střih 4K videa nebo hraní her na plné detaily. Chci vám to vše ukázat.

Nemá smysl znovu opakovat, jak nový MacBook Air vypadá. Je totiž naprosto stejný, jako předchozí model, tedy z hlediska designu. Ano, máme zde stále „tlusté“ rámečky okolo displeje, obyčejnou kameru FaceTime a hliníkové tělo. Změnou je samozřejmě klávesnice a funkční tlačítka na horním řádku. Nově je zde například tlačítko pro režim Nerušit, což osobně vítám. Často ho používám.

Chcete PDF verzi tohoto článku? Stáhněte si ji zdarma.

Reproduktory hrají stále stejně, trackpad je stále stejně úžasný, alespoň z mého pohledu. K MacBooku jsem nikdy nepoužíval myš, protože jak říká klasik, nedává smysl. Uvnitř nenaleznete žádný větrák, takže MacBook Air je naprosto tichý. Při práci uslyšíte špendlík, který spadne na zem. A to je právě to, co je nejpodstatnější.

MacBook Air

Prostě tomu nerozumím…

Možná to zní jako klišé a opakovaná fráze, ale tohle je nový začátek počítačů! Ať už přenosných nebo stolních. Když vidím, co dokáže 7jádrové GPU, a to je jedno jádro z výroby vypnuté, protože se prostě nepovedlo, tak nechci vidět, co zvládne příští rok vylepšený chipset v 16″ MacBooku Pro nebo v Macu Pro. Nebudu jen fantazírovat, chci vám demonstrovat, co jsem na něm dělal.

Střih videa ve 4K

Hned první týden, co jsem měl náš redakční stroj u sebe, jsem dostal za úkol zpracovat Honzův videokurz o práci s iMovie, který se stal velmi úspěšným na Startovači a již nyní si videa můžete stáhnout a pustit. Byl jsem i u natáčení, které jsem odbavil na novém Canonu EOS R6. Honza si záznam zvuku dělal do drátového klopáku, který vedl k jeho iPhonu. Zároveň s tím dělal ve 4K videozáznam svého 16″ MacBooku Pro, na kterém demonstroval výuku v iMovie.

Celkově jsem na MacBooku Air v aplikaci Final Cut Pro zpracoval 13 výukových videí, kdy každé z nich obsahovalo multicam a celkem jednoduchý střih. Zabralo mi to dva dny práce, přičemž (teď se něčeho chytněte) jsem celou dobu stříhal bez napájecího adaptéru a za tu dobu jsem MacBook Air nabil pouze dvakrát!!!

Čtete správně. Dvakrát. Celou dobu jsem ve Final Cut Pro stříhal bez nabíječky, vše jelo na baterii. K tomu jsem měl puštěné nějaké základní aplikace – Mail, Safari, Tweetbot, Apple Music a samozřejmě připojený externí SSD, na kterém jsem stříhal.

MacBook Air

Celou dobu jsem stříhal videa doslova s MacBookem na klíně a kde se mi zachtělo. Jednou jsem seděl u stolu, pak jsem si sedl na gauč, do křesla a jednou i do postele. MacBook Air se za celou dobu ani nezahřál! Když to srovnám se svým 16″ strojem, na kterém jsem podobným způsobem připravil již stovky videí, tak by mi podobné workflow neprošlo.

Ta samá práce na 16″ MacBooku Pro by v praxi znamenala, že bych musel mít připojený adaptér a být s ním u stolu. Kdybych si „pročko“ položil na kolena, možná bych musel za chvíli navštívit lékaře s drobnými popáleninami. Samozřejmě lehce přeháním, ale sami to znáte. A to nemluvím o větrácích, které se spustí už když Final Cut Pro spustíte.

Práci ve Final Cut Pro na MacBooku Air s čipem M1 bych přirovnal k iPadu Pro. Na tohle jsem byl celkem zvyklý, ač si myslím, že výdrž baterie na iPadu není tak vysoká. Samozřejmě je potřeba počítat s tím, že iPad Pro už nějakou dobu používám a baterie rozhodně nevydrží tolik, co na začátku. Podobné to bude i u MacBooku Air. Stárnutí baterie nezastavíte.

Tak či tak, na takovouhle práci jsem fakt nebyl zvyklý. Stříhal jsem 4K video ve Final Cut, jako kdybych odepisoval na emaily… prostě vše šlapalo. Žádné duhové kolečko, přehřívání či něco podobného. Prostě to šlapalo.

Hry na Steamu

Druhý zázrak přišel, když jsem nainstaloval Steam a stáhl dvě hry – Dirt 4 a poslední Tomb Raider. Obě hry patří mezi ty náročnější, především z hlediska grafiky.

MacBook Air s M1 nemá dedikovaný grafický adaptér. Vše důležité je na jednom místě, GPU je součástí čipu M1. Při spuštění jsem si říkal: „OK, Final Cut Pro je optimalizovaný, ale Steam a hry od třetích vývojářů, to nebude tak jednoduché.“ Opět jsem se mýlil. Vzal jsem si MacBook Air na klín, pomocí Bluetooth připojil bezdrátový ovladač z PlayStationu a začal hrát. Ano, MacBook Air se lehce zahřál na provozní teplotu, ale stále jsem ho měl v klidu položený na nohách.

MacBook Air

Myslíte si to správně…

Vše šlapalo! Dirt 4 běží naprosto plynule. Vidím velmi slušné detaily a hratelnost je srovnatelná s 16″ MacBookem Pro. Grafika stíhá, paměť je bez problémů, a to mám základních 8 GB RAM. Teď to nejdůležitější! Opět jsem hrál bez připojeného nabíjecího adaptéru. Prostě na baterku. Za 45 minut hraní, klesla kapacita baterie zhruba o 25 %. Neuvěřitelné.

Myslím si, že nemá smysl psát o tom, jak na MacBooku Air vyřizuji e-maily, konzumuji obsah nebo píšu články. Mimo jiné během psaní tohoto článku mi z baterie zmizelo jedno procento! Opravdu! V docku mám přitom zapnuté další aplikace.

Vyzkoušel jsem také aplikace z iPhonu/iPadu. Fungují naprosto slušně, jen samozřejmě musíte počítat s chybějící optimalizací některých tlačítek a prvků. Na druhou stranu, už je zde spoustu aplikací, které podporují čip M1 a nový macOS Big Sur. Každý den se přitom objevují nové.

Pro koho?

Chtěl bych napsat, že MacBook Air je naprosto pro všechny – náročné uživatele i obyčejné. Musím však být střízlivý, protože například pro vývojáře může představovat M1 v počítači problém z hlediska podpory aplikací. To samé platí, pokud chcete používat Windows. Raději počkejte. Pokud potřebujete nějaké speciální aplikace, které běží například v Javě nebo pod Rosetou, opět bych raději počkal.

MacBook Air

Jestli naopak využíváte aplikace pro macOS, píšete, konzumujete, upravujete fotky, stříháte video a chcete MacBook Air pro osobní potěšení a práci, tak budete nadšeni. MacBook Air se v podstatě výkonnostně vyrovná MacBooku Pro. K tomu získáte tenké tělo, které je ultra-přenosné a vydrží neskutečný nápor na jedno nabití. Tentokrát čísla Applu opravdu nelhala. Na 18 hodin se lze opravdu dostat.

Rozdílem mezi MacBook Air a MacBook Pro v provedení M1 je opravdu jen výdrž baterie a ventilátor, který v případě MacBooku Pro dokáže dlouhodoběji zajistit plný výkon při nějaké náročné operaci. U Airu výkon prostě spadne, pokud dojde k maximálnímu zatížení, protože se systém nemá jak chladit. Na druhou stranu, ruku na srdce, kdo z nás opravdu potřebuje nepřetržitý maximální výkon? Já ne!

Čeká nás zajímavá budoucnost

Opravdu moc se těším, na další verze čipu M1, ať už se bude jmenovat jakkoliv. Myslím si, že bude neskutečně nabušený, a když vidím, co dokáže MacBook Air se sedmi jádry v základním provedení s 8 GB paměti, tak nebudu daleko od pravdy, že M1 udělá z Macu Pro raketoplán! Začíná se psát nová budoucnost počítačů a jsem rád, že mohu být na jejím počátku.

MacBook Air

MacBook Air tak budu i nadále používat jako cestovní a druhé zařízení. V žádném případně nedávám sbohem své milované šestnáctce. Na druhou stranu – chci testovat aplikace pod M1, chci vytěžit maximální výkon při používání tohoto zařízení. Kdo jde do toho se mnou?

Komentářů:

  1. Ahoj Filipe, super článek!

    Používám ho už cca týden: Air- 16 GB RAM, 512 GB SSD a je to fakt paráda!
    Jen jsem se chtěl zeptat ohledně baterie- v některém ze svých videí na ytb říkáš, že Mac připojuješ do sítě kdykoliv, když máš možnost. Teď je to s tou výdrží o něčem jiném- jak vlastně píšeš i tady. Když vezmu v potaz vše, co bylo o baterkách napsáno- že je vlastně jedno, kdy se nabíjí, ale že se počítá celý cyklus. Pak je tu i plné nabití permanentním připojením do sítě, které baterii dlouhodobě nedělá dobře (ale zas logicky neubírá cykly, protože je pořád na 100%), moje otázka zní- Jak se mám k této baterii chovat, aby i po pár letech dokázala fungovat co nejlépe.

    Situace je taková, že pracuju vpodstatě doma, tj. v síti můžu být pořád (kort teď v této době, kdy na schůzky prakticky nejezdím). Moje využití baterie- večer/odpoledne končím a mám stále cca 50% kapacity k dispozici. Takto je to den za dnem ..

    Tj. můžu pracovat s Macem v síti, můžu ho dobíjet přes noc (spolu s iPhonem), můžu ho připojit i kdykoliv jindy. Co bys mi, prosím, poradil a čím bych se měl primárně řídit.

    Moc děkuji za info i za Tvé články.
    S pozdravem VG

  2. Já jsem si koupil Mac Mini s M1 a naprosto jsem zíral, jak je to rychlýk svižný, aplikace hudba, fotky nebo TV, které se mi na starším 15kovém macbooku pro z roku 16 tak jako zadrhávali, když jsem rychle prolítával obsahem, tak to se tady vůbec neděje. A hry, jo, když jsem pustil Tomb Raider z roku 2013, dal jsem to do 4K a detajly jsem hodil někam mezi střední až vysoké, tak pořád naprosto v pohodě přes 30fps. Vím, že u počítačů je ideální spíš těch 60, ale stejně. Jsem zvědavej, jestli to Apple nějak vyšponuje s nějakým dalším procesorem a hlavně jestli teda ti vývojáři konečně ty hry začnou pro ten macOS taky zase trochu dělat, protože jednu dobu už to bylo celkem v pohodě, ale pak se to zase nějak zadrhlo.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *