Když jsem sepisoval článek o bezdrátové komunikaci, zmínil jsem zcela mimochodem službu AirParrot jako něco, co určitě každý domácí či firemní uživatel Apple TV zná. Ukázalo se, že jsem se šeredně spletl a zázračné programy „od Veverek“ jsou překvapivě málo populární. Pojďme si dnes tedy představit bezkonkurenčně nejlepší řešení sdílení obrazovky, jež funguje napříč platformami a téměř všemi směry. SPOILER ALERT: Zjistíte, že ho potřebujete.
Ať už jste společnost Squirrels doposud znali, či nikoli, zřejmě je pro vás překvapením, že sdílení obrazovky a streamování v podstatě kteréhokoli obsahu na Apple TV není předností pouze produktů od Applu, ale i jakéhokoli zařízení s Windows či Androidem. Já vím, zní to šíleně a možná to i působí zvráceně, ale skutečně existuje zcela oficiální a – k překvapení všech – naprosto spolehlivé a funkční řešení tohoto jinak neřešitelného problému.
Chcete PDF verzi tohoto článku? Stáhněte si ji zdarma.
Squirrels je malá firma založená roku 2008 zaměřující se především na software umožňující bezdrátovou komunikaci různých zařízení, ale podle všeho vyrábí i jakýsi hardwarový akcelerátor dolování kryptoměn. To by však bylo téma spíš pro Honzu Netoličku či jiné průkopníky v této oblasti, já si vystačím se svým neutuchajícím nadšením z programu AirParrot. Nebudu se dnes ale věnovat pouze jemu, provedu vás postupně celou nabídkou Squirrels, protože si myslím, že v určitém ohledu stojí za zamyšlení každý jejich program. U AirParrot však strávíme nejvíc času, protože ho osobně používám a myslím, že je pro většinu z našich čtenářů nejužitečnější.
AirParrot
Když jsem před lety do pokoje dostal Apple TV, začal jsem přemýšlet, zda se s ní dá nějakým způsobem vyřešit přenos obrazu z mého počítače na obrazovku televize. Začal jsem na internetu hledat řešení pro případnou prezentaci fotek rodině či blízkým a pohodlnější sledování filmů než skrčeně u pracovního stolu. Přišel jsem na to, že AirParrot je v podstatě jediné řešení pro multiplatformní streamování obsahu na Apple TV. Jak víte, všechna zařízení s macOS, iOS nebo iPadOS mají funkci Sdílení obrazovky vestavěnou a je k dispozici přímo v Ovládacím centru. Pokud ale z nějakého důvodu takové zařízení nemáte u sebe nebo vám chybí třeba počítač (jako mně), za normálních okolností máte smůlu, není žádná šance propojit Windows s hardwarem Apple. V tom ale ráda přispěchá na pomoc četa veverčích programátorů, kteří – pro mě záhadně – dovedli komunikaci mezi PC a tvOS k takové dokonalosti, že z mého pohledu funguje spolehlivěji a snad i svižněji než samotná nativní funkce Applu… Té jako by občas trvalo alokovat dostatečný datový tok pro požadovanou snímkovou frekvenci a domluvit se s televizí na rozlišení a poměru stran obrazu. Taková je alespoň má zkušenost.
Nad tím vším máte ale u AirParrot kontrolu. Po spuštění programu se buď u Hlavního panelu (Windows) nebo u horního řádku (macOS) zobrazí jediné a přehledné prostředí AirParrot. Program okamžitě prohledá síť a najde všechna kompatibilní zařízení (v mém případě dvě Apple TV 3. generace), identifikuje parametry vašeho displeje a dá vám na výběr, zda chcete během přenosu zobrazovat i kurzor myši, či nikoli. Sdílet je možno celou obrazovku, výřez, obsah konkrétní spuštěné aplikace nebo dokonce pouze vybrané médium. To považuji za naprosto kouzelné řešení pro lidi, kteří mají k Apple TV připojené skvělé audio, nebo třeba HomePod, a rádi by na něm přehráli hudbu z PC.
AirParrot vám v tom hravě pomůže. To platí i pro můj, dnes už bohužel mrtvý, AirParrot 2. Nejnovější AirParrot 3, který vyšel v roce 2020, posouvá možnosti Apple TV pro Windows ještě dál. Nejen že je šetrnější na hardware a je ještě responzivnější, ale umožňuje streamovat na několik zařízení najednou, přehrávat hudbu současně na několika HomePodech, streaming až ve 4K včetně prostorového audia, anebo použít Apple TV jako rozšířenou obrazovku vašeho PC. Možnost vyhledávaná celou řadou uživatelů, která je mnohdy i v rámci ekosystému těžko řešitelná kvůli zpoždění a kvalitě obrazu.
Přestože jsou Squirrels nezávislým vývojářem a jejich programy jsou multiplatformní, přeci jen se najde místo, kde vám uzavřenost ekosystému přinese výhody. Pro uživatele Applu existuje placená (199 Kč) aplikace AirParrot Remote for iOS, jejíž úloha vyplývá už z jejího názvu. Jedná se o komplexní virtuální ovladač pro AirParrot 2 a 3 ve vašem Macu. Pokud rozjedete AirParrot, můžete iPhonem dokonce do jisté míry ovládat váš Mac a kompletně spravovat sdílení jeho obrazovky či jiného obsahu. AirParrot uvádí, že třeba nemusíte na schůzku chodit s počítačem, můžete jej nechat spuštěný ve vedlejší místnosti připojený k téže síti a veškerou prezentaci vyřídíte z iPhonu. To se skutečně může někdy hodit. Poslední funkcí AirParrot Remote je obdoba Sidecar, kdy si třeba z iPadu uděláte další obrazovku svého počítače.
Přenosná licence AirParrot 2 mě před lety stála zhruba 14 EUR a cena za AirParrot 3 se nijak nezměnila. Bohužel je k této částce potřeba připočíst ještě daně, tudíž vás doživotní vlastnictví licence pro jednu platformu (Windows/Mac) přijde na zhruba 420 Kč, jsou v ní ale zahrnuty i bezplatné aktualizace, které mnohdy program o dost vylepší. Pokud byste AirParrot 3 chtěli používat na obou platformách, Squirrels nabízí obě licence za zvýhodněnou cenu 525 Kč.
Reflector 3
Jako opak AirParrot si můžete představit Reflector 3. Místo streamingu obsahu počítače do Apple TV nebo jiného hardwaru kompatibilního s AirPlay či Google Cast, Reflector udělá z vašeho počítače přijímač, abyste na něm zobrazili plochy a obsahy vašich zařízení. Squirrels uvádí, že: „Reflector 3 kombinuje schopnosti Apple TV, zařízení Chromecast a Windows do výkonného řešení all-in-one pro zrcadlení obrazovky.“ Je to tedy řešení pro případy, kdy potřebujete obraz vašeho iPhonu zrcadlit na jiném zařízení než Apple TV, například na PC. Jedná se opět o multiplatformní řešení bez jakýchkoli omezení, které určitě může přijít vhod. Stačí na počítači spustit Reflector, a na iPhonu ho najdete mezi zařízeními AirPlay v nabídce sdílení obrazovky. Nemyslím si, že je tento produkt zrovna pro domácí použití, ale dovedu si představit mnoho scénářů ve škole či při firemních setkáních, kde může být obrázek lepší než tisíc slov.
Do jednoho počítače se dá zrcadlit hned několik ploch najednou z jakékoli kombinace platforem, jejichž kompozici Reflector udělá za vás. Squirrels sami doporučují toto použití pro případy porovnávání různých řešení či výsledků, kdy se může hodit vidět všechny plochy vedle sebe, než složitě sbírat zařízení všech žáků, nebo si výsledky nechat někam komplikovaně posílat a poté je vyzvedávat. Zde vidíte obraz živě před sebou a dá se s ním i dále šikovně pracovat. Sdílené plochy můžete skrývat, zvýrazňovat nebo zobrazit přes celou obrazovku. Vychytávkou je pak nahrávání a dokonce vysílání zrcadlených ploch. Vaše činnost s Reflector 3 se dá nahrávat, komentovat a dále upravovat, abyste z vašeho projektu udělali uhlazené a komplexní (třeba edukační) video. A ano, můžete se připojit na YouTube a vaši práci vysílat živě na internet.
Reflector Teacher
Kreativita a spolupráce vrcholí v programu Reflector Teacher, o kterém Squirrels tvrdí, že je používán ve více než 100 000 třídách na světě. Je to ultimátní verze Reflectoru určená vyloženě pro vzdělávání. Je patrné, že už základní Reflector 3 najde nejlepší využití v týmu lidí, ideálně asi dětí, verze pro učitele pak zjednodušuje sdílení ploch zařízení žáků celé třídě prostřednictvím učitelova počítače, který je připojený k projektoru.
K Reflector Teacher se vážou ještě aplikace pro iOS Reflector Director a Reflector Student. Director umožní učiteli nechat počítač připojený k projektoru a pohybovat se po třídě pouze s iPadem nebo iPhonem a ovládat plochu počítače odtud. Výuka se tak stane mnohem kontaktnější, učitel nemusí být zaseklý na stupínku a pokřikovat na děti v zadních lavicích. Student je aplikace zjednodušující propojení zařízení studentů s aplikací Reflector Teacher v učitelově počítači. Aplikace si pamatuje párování, čímž se při výuce zamezí jakémukoli rušení a minimalizuje se náraz do technologických bariér. Propojení proběhne přes speciální síť, takže žáci mají i přehled o ostatních připojených zařízeních ve třídě a mohou si zobrazit plochu každého z nich.
Pro mě jako studujícího pedagoga je toto úplně úžasná platforma, protože právě k tomuto stylu kooperativní výuky jsme ve škole vedeni. Je otázka, kolik učitelů v kolika státech světa dovede tyto metody pravidelně implementovat do výuky, v každém případě je ale lepší to dělat aspoň občas než vůbec. Dnešní doba už není stavěná na ryze frontální výuku sestávající z nekonečných výkladů a přepisování zápisů z tabule… Toto řešení je jednoduché, zábavné, interaktivní a především funkční.
Licenci Reflector 3 či Reflector Teacher pořídíte samostatně za zhruba 470 Kč, společná licence pro Windows i Mac pak stojí stejně jako AirParrot 3, tedy 525 Kč.
Ditto
Posledním softwarem z dílny Squirrels je služba Ditto, kterou již nepořídíte jednorázově v rámci licence, ale platí se ve formě předplatného buď měsíčně, nebo ročně. Měsíc vyjde na 16 USD, rok potom na 150 USD. Jedná se o velmi specifický program, a sice o bezdrátovou technologii sdílení obrazovek a digitálních nápisů v rámci celých budov či kampusů. Kdekoli jsou na zdech či v lobby nainstalované obrazovky, a může se klidně jednat i o restauraci nebo závodní jídelnu, dají se pomocí Ditto propojit do jednoho velkého informačního systému pro návštěvníky a kolemjdoucí. Cílem je opět odstranění veškeré otravné kabeláže, rychlá odezva, vysoké rozlišení, plynulost 60 snímků za sekundu jako v případě všech výše zmíněných programů a kompatibilita se všemi důležitými platformami.
V upoutávce můžeme vidět několik situací, kdy jeden člověk používá velkou obrazovou plochu k prezentaci a v mžiku umožní jiným převzít kontrolu a ukázat ostatním jejich obrazovku. Jedná se o další interaktivní řešení zřejmě především pro univerzity a velké společnosti, kde se může jednoduše u jedné obrazovky bezdrátově střídat několik mluvčích v rámci jednoho setkání, což jim umožní lépe sdílet nápady a vyjadřovat se ke konkrétním věcem. Dají se zde vytvářet oddělené místnosti pro konkrétní účely a Squirrels dokonce nabízí porovnání s konkurencí jako Zoom Rooms, aby si zájemci mohli udělat jasno ve výhodách a nevýhodách jednotlivých platforem a vybrali pro sebe a svoji situaci to nejlepší. Ditto je svým popisem i ceníkem zjevně nejsofistikovanějším produktem Squirrels, za což taky letos obdrželi několik prestižních ocenění. Chválena je především velmi jednoduchá instalace celého řešení. Tento program však svým zaměřením v tuto chvíli přesahuje můj záběr, tudíž doporučuji všem, kteří by snad využili těchto služeb, aby si pročetli jednoduché webové stránky a především Press Room uvedené výše, kde se dozví veškeré potřebné informace.
Užití
Ač vám mohu z vlastní zkušenosti doporučit pouze AirParrot, jelikož si myslím, že je to aplikace s největším potenciálem pro využití doma a téměř každý den, jako budoucí učitel dost uvažuji o implementaci i ostatních streamovacích aplikací do mé workflow. AirParrot je nejjednodušší aplikací, která se hodí především uživatelům Windows, jimž konečně umožní propojit počítač s Apple TV, ale udělá radost i majitelům počítače s nakousnutým jablkem, kterým dá v podstatě rozšířené možnosti a buď stejně stabilní, nebo stabilnější zázemí pro bezproblémové sdílení obrazovky na televizi.
Aplikaci Reflector si v domácím použití moc představit nedovedu, protože si myslím, že většinou to, co máme v telefonu, máme přístupné na počítači i bez sdílení obsahu pomocí externí aplikace. Každý svou elektroniku ale používáme úplně jinak a je možné, že vás napadne mnohem více scénářů využití Reflectoru než mě. Já osobně vidím Reflector nejvíce zářit právě ve školních třídách, kde tyto aplikace dávají učitelům a dětem unikátní možnosti interakce a sdílení myšlenek a nápadů, z čehož plyne neuvěřitelně tvůrčí a uvolněná atmosféra ve třídě. Výhody, které Squirrels poskytují uživatelům iPadů a iPhonů prostřednictvím dedikovaných aplikací navíc jasně potvrzuje vhodnost iPadů a jiných zařízení Apple ve školství. Na činnostech těchto nezávislých vývojářů jako Squirrels se projevuje úsilí, které Apple do funkčnosti svého ekosystému vkládá, kdy následně snoubením kvalitní základny se skvělým softwarem mohou vzniknout skvělé věci. Podobně jako jsem psal ve svém posledním článku – učitelé a žáci dostanou do rukou zařízení, jež jim otevřou dveře neomezených možností a rozvoje, jen to chce pár bystrých hlav a chopit se té příležitosti. Bez nás totiž žádný iPad ani MacBook nebudou mít smysl. A já jen věřím, že co nás čeká, je právě tento zdravý a střízlivý postoj k technologiím.