Mac Studio a Studio Display – síla v kostce (a fajn placce)

Mac Studio

Testování novinek Apple mě baví. Koho by to taky nebavilo, že? Jsou však produkty, které nedokážeme zcela docenit a vyždímat z nich maximum. Jednoduše proto, že to buď nejde anebo to ani neumíme. Nejsme profesionální studio z Hollywoodu. Na druhou stranu však umíme nabídnout alternativní pohled a doporučení. Komu je tedy určený nový Mac Studio a Studio Display?

Jistě jste zaregistrovali naše živé unboxingové video obou těchto produktů. Následně jsme strávili mnoho hodin testováním a hledáním různých detailů. Díky tomu jsem si celkem dobře udělal obrázek o tom, jak nové Studio funguje, a především, kdy je vhodné ho pořídit. Podle mě to totiž není konkurent Mac Pro, ač by se tak na první pohled mohlo zdát. Pojďme si to vysvětlit.

Chcete PDF verzi tohoto článku? Stáhněte si ji zdarma.

Nádherné balení

Začnu u Mac Studio, který nápadně připomíná ikonický Power Mac G4 Cube. Už samotné balení tomu napovídá. Velmi se mi líbí textilní poutko na horní straně krabice. Studio totiž lehce svádí k tomu, že ho můžete snadno převážet, podobně jako Mac mini. Pokud se chcete podívat, jak unboxing probíhá, rozhodně mrkněte na naše video na YouTube.

Mac Studio

Technické parametry Mac Studio jsme uvedli již v několika článcích. Jde opravdu o velmi nabušený stroj, který si můžete nakonfigurovat na míru. Podle toho si také počkáte na dodání, a doba to není vůbec krátká. Mac Studio jsme otestovali v „základní“ výbavě – tedy s čipem M1 Max. Možná si tak říkáte, proč kupovat tenhle stroj bez čipu M1 Ultra? Má to vůbec smysl?

Budete se divit, ale má. Pokud máte vlastní displej (nechcete ten od Applu) a další periferie a nepotřebujete přenosný stroj, ale naopak mašinu, která vám utáhne až několik displejů a má portovou výbavu jak z říše snů, je Mac Studio právě pro vás. Podle mě vám dá problém plně zatížit i základní čip, natož pak Ultra.

Práce s multimédii

Z toho vyvozuji, že Mac Studio je opravdu nejvhodnější zařízení pro lidi, kteří pracují s médii – fotografie, střih videa, animace, hry či jiné komponování. Vývojář možná ocení Mac Pro a tradiční Intel, a to z důvodu časté nekompatibility softwaru s čipy M1. Mnoho programátorů také potřebuje připojovat další rozšíření či grafické karty a k tomu všemu je stále vhodnější Intel.

Pokud je naopak vaším denním chlebem Final Cut Pro, Logic Pro, Motion nebo i Adobe, Mac Studio je zařízení právě pro vás. V praxi jistě oceníte více než bohatou portovou výbavu (celkem 12 portů), kde je mimo jiné i 2× USB-A, HDMI, UBS-C (Thunderbolt 4) nebo Ethernet. Velmi praktické jsou pak především dva UBS-C (Thunderbolt 4) porty, které jsou na přední straně. Díky snadnému přístupu si rychle nabijete sluchátka, připojíte externí SSD nebo klidně i myš.

Mac Studio

Výkon na rozdávání

Z hlediska výkonu je Mac Studio opravdu ohromující mašina. Překvapilo mě, že není vůbec těžký a rozměrově odpovídá Macu mini. Na výšku bych pak musel dát na sebe dva a kousek Mac mini, abych dostal jedno Studio. Na zadní straně je dokonce zámek Kensigton, takže si můžete svého miláčka připoutat ke stolu proti případné krádeži.

Je jasné, že velkou část těla zabírá chlazení. Již od prvního zapnutí můžete cítit vzduch na boční straně větráků. Nic není slyšet, ale poznat to je. Je jasné, že tak masivní výkon se musí chladit. Čipy jsou přitom velmi úsporné, a když nejsou potřeba, prostě spí někde v pozadí. M1 Ultra, složený ze dvou čipů M1 Max, si poradí i s projekty bezprecedentního rozsahu. Můžete na něm spouštět komplexní částicové simulace nebo renderovat tak masivní 3D prostředí, jaká doteď nebylo možné zpracovat. Navíc má M1 Ultra dvakrát silnější mediální engine, takže podporuje přehrávání až 18 streamů videa 8K ProRess 422.

I z toho důvodu opět zopakuji, že Mac Studio je stvořeno pro kreativce všeho druhu. Myslím si, že i „základní“ čip M1 Max je úžasný a pokud nepotřebujete MacBook Pro, je tohle ideální volba. Dle konfigurace disku SSD můžete dokonce ušetřit nějaké peníze. Na druhou stranu v maximální konfiguraci se lze dostat až na částku čtvrt milionu korun.

Mac Studio

A jak si stojí displej

Nový Studio Display je opět elegantně zabalen v pevné krabici. Oproti Mac Studio je jeho váha někde jinde a celkem se pronese. Uvnitř naleznete napájecí kabel, který nelze oddělit od těla displeje. Určitě také budete potřebovat kabel Thunderbolt pro připojení, který je součástí balení.

Je evidentní, že Apple nový displej stvořil ruku v ruce s Mac Studio, avšak obě zařízení mohou fungovat jeden bez druhého. K Macu Studio si můžete připojit vlastní monitor a ke Studio Display pak třeba Mac mini, MacBook či dokonce iPad. Spolu však tvoří pár, který bude za všech okolností dobře vypadat.

Doporučujeme nanotexturu

Vyzkoušeli jsme opět „základní“ monitor, tedy s klasickým sklem. Vřele však rovnou doporučuji si připlatit za sklo s nanotexturou. Zvlášť pokud upravujete fotky či video. Dle požadavků pak můžete pořídit displej s klasickým stojánkem, kde jen upravujete náklon či s držákem VESA. Za příplatek je k mání displej s nastavitelným náklonem i výškou, můžete s ním libovolně rotovat do stran.

27palcový displej Retina 5K je opravdu nádherný. Ano, není to displej XDR, ale i přesto mě pohladil po duši – nádherné zpracování, barvy a dojem. Není to monitor, je to počítač, čemuž napovídá i to, že uvnitř je čip A13 Bionic. Ten se mimo jiné stará společně s šesti reproduktory o zvuk Dolby Atmos. Pro videohovory pak jistě využijete i 12Mpx ultraširokoúhlou kameru s podporou centrování záběru. Bez Zoomu dnes už nedáme ani ránu. Jas 600 nitů a 1 miliarda barev – prostě pecka.

Chtěl bych ho domů?

Oba stroje jsme měli jen půjčené. Osobně pro ně bohužel nemám využití, ač po emoční stránce bych je rád vlastnil. Musím však být soudný a vím, že MacBook a iPad jsou pro moje účely dostačující. Mac Studio k tomu, abych na něm psal texty, jednou týdně postříhal video a odpověděl na e-maily, opravdu nepotřebuji. Studio Display by byl možná o něco vhodnější, ale co bych k němu připojil? MacBook? Nejsem typ člověka, co by seděl u stolu celý den na jednom místě. Rád pracovní prostředí měním dle kontextu.

Mac Studio

V zásadě nemám co vytknout, snad jen fakt, že k Mac Studio si vždy musíte dokoupit klávesnici (trackpad) a myš od Applu, přičemž ji budete potřebovat na první nastavení. Však si pusťte naše video, uvidíte, co se nám stalo.

Tak či tak jsou oba stroje dokonalé a moc se mi líbí. Pokud jste cílová skupina, budete nadšeni. Samozřejmě si můžete Mac Studio koupit jen na brouzdání v Safari, proč ne, jen si musíte obhájit pořizovací cenu.

1 komentář

  1. Bohužel k tomuto úžasnému počítači momentálně prakticky neexistuje displej, krom XDR od Applu, který by využil těch možností. Studio Display to rozhodně není.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *