Kindle Scribe – čtení a psaní v jednom

Kindle Scribe

Kamarád si před nějakým časem koupil zbrusu nový Kindle Scribe. Čtečku, která primárně útočí na reMarkbale 2, jelikož v sobě spojuje dvě základní věci – čtení a ruční poznámky. Moc ho neoslovil, a tak mi jej půjčil na srovnání. Už je to více než rok, co každý den používám reMarkbale 2, a podobně jako Marek Hajn si ho nemohu vynachválit. Jak tedy dopadl Kindle Scribe?

Celkově musím říct, že je to velmi těžké rozhodování. Obě zařízení v zásadě umí to samé, ale každý na to jde trochu jinak. Kindle od Amazonu asi nemusím dlouze představovat. Každý snad někdy měl v ruce jejich legendární čtečky knih. reMarkable 2 naopak dominuje v oblasti ručně psaných poznámek, když hledáte náhradu za klasický papír a tužku. Zároveň tam můžete číst knihy a texty různě exportovat. Nově reMarkable 2 podporuje i aplikace na iPhonu či PC, ve kterých můžete přímo psát do svých poznámek. A co tedy umí Kindle Scribe?

Chcete PDF verzi tohoto článku? Stáhněte si ji zdarma.

Větší, světlejší

Kindle Scribe můžete pohodlně objednat z Amazonu. Za pár dnů může být u vás. Jako vždy máte na výběr různé kapacity paměti: 16, 32 nebo 64 GB. Jinak je Kindle Scribe z pohledu designu jen jeden – 10,2″ displej s 300 ppi a dotykovým perem. Vybrat si také můžete skládací „origami“ cover – kožený či látkový. Oba se však otevírají směrem vzhůru a můžete z něj složit různé stojánky pro čtení či psaní. Kindle samozřejmě lze používat i samostatně, ale nějaký kryt se rozhodně hodí. Součástí krytu je i poutko na tužku, kterou můžete jako u reMarkable 2 magneticky přichytit na tělo zařízení.

Kindle Scribe

10,2″ displej není úplně malý. Na okraji máte pak velkou možnost pro úchop, tedy displej není od kraje ke kraji, což v případě psaní a čtení není k zahození. Jádro systému přitom zůstává stejné. Pokud jste někdy měli čtečku od Amazonu, čeká na vás tradiční prostředí, ve kterém vidíte obchod Amazon, svou knihovnu, nastavení či poznámky u Kindle Scribe. Samotný povrch obrazovky je hodně podobný reMarkable 2. Psaní a kreslení je „jako na papíru“ s lehce šustivým zvukem, ač si myslím, že samotné psaní je na reMarkable 2 o něco lepší.

Nejlepší čtení ever

Naopak Kindle Scribe vyniká při čtení e-knih. Podpora všech formátů, WiFi či nabíjení skrze kabel USB-C jsou naprostá samozřejmost. Pokud používáte audioknihy Audible a máte bluetoothová sluchátka, můžete si je ke Kindle Scribe připojit a začít poslouchat, i když iPhone je iPhone.

Největší rozdíl mezi reMarkable 2 a Kindle Scribe je asi ten, že reMarkable má pasivní displej, který nesvítí a prostě potřebujete sluneční záření či jiný zdroj světla. Oproti tomu Kindle Scribe v noci svítí. Samozřejmostí jsou různé režimy pro potlačení škodlivého modrého světla. Můžete si nastavit font, velikosti a různá rozložení (výška/šířka). Myslím si, že právě čtení je s Kindle Scribe o něco lepší zážitek než s reMarkable 2.

Naopak psaní je u reMarkable 2 o chlup lepší. Samotné pero je hodně podobné. Na jednom konci je guma a také nechybí programovatelné tlačítko (dal jsem si tam zvýraznění). Kindle Scribe pak rozezná sílu přítlaku či stínování. Opět máte na výběr dva druhy – prémiové pero a obyčejné. Rozdíl je právě v tom tlačítku a gumě.

Pokud chcete na Kindle Scribe psát, musíte zvolit v menu poznámky a založit si nový sešit. Na výběr jsou tradiční šablony, kterých má však reMarkable 2 o kapku více. Vytvořit si můžete i vlastní složky a vše si třídit podle svých potřeb. Na psaní pak máte výběr z několika různých nástrojů (klasická tužka, propiska, zvýrazňovač, fix). Snadno si nastavíte tloušťku a další drobnosti. Nic složitého.

Kindle Scribe

Psát můžete i přímo do vlastních knih, avšak vždy se vám otevře samostatný „lísteček“, kam si můžete cokoliv napsat nebo namalovat. Nejde nic zvýraznit či připsat přímo do textu, což je trochu škoda. Vždy je to samostatně a schované. Tohle je u reMarkable 2 jiná pohádka.

Na druhou stranu je potřeba si uvědomit, co od psaní na reMarkable 2 či Kindle Scribe očekáváte. Má nahradit obyčejný papír, který byste na konci dne stejně zahodili do koše, nebo jsou to poznámky „na celý život“?

A co výdrž?

Jak je u Kindle patrné, výdrž na jedno nabití je více než slušná. Za dva týdny se mi ho nepodařilo vybít. Myslím si, že obě zařízení jsou hodně srovnatelná. V případě Kindle Scribe si můžete své poznámky zobrazit v aplikaci na iPhonu či iPadu. Poznámky také lze sdílet skrze e-mail a různě exportovat. Důležité je zmínit, že pero není potřeba nabíjet.

Musím uznat, že rozlišení displeje Kindle Scribe je opravdu vynikající. Přiznávám se, že na reMarkable 2 jsem nepřečetl jedinou knihu. Naopak na Kindle Scribe je radost číst. Prostě Kindle, tak jak ho známe. Když si k tomu vezmu, že mohu psát poznámky, dělat si složky a vytvářet si různé šablony, tak to funguje. Škoda, že reMarkable 2 používám opravdu dlouho a mám tam spousty zápisků, ke kterým se občas vracím.

Kindle Scribe

Co zvolit?

Dalo by se tak říct, že pokud primárně hledáte zařízení na čtení a občasné zápisky, je Kindle Scribe jasná volba. Pokud naopak chcete definitivně zahodit papír a tužku, nic lepšího než reMarkable 2 neexistuje. Amazon slibuje, že svůj tablet bude vyvíjet po softwarové stránce, takže se jistě brzy můžeme těšit na nové možnosti editace a psaní.

Sám jsem lehce na vážkách, co vlastně potřebuji. V poslední době sice preferuji klasickou papírovou knihu, ale fakt, že mohu všechny své knihy mít v jednom zařízení a kdykoliv, cokoliv koupit, je opravdu fajn. A tahat neustále dvě zařízení? Jde to… ale chci to?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *