iPhone XS Max: parťák pro všechny příležitosti

Je to bestie. Zatraceně výkonná potvora, kterou ani zdaleka nemohu ovládnout. Anebo ano? iPhone má přece sloužit mně, ne opačně. Je to můj nejlepší přítel, trezor, paměť, prodloužená ruka mého mozku, je to moje chytrá asistentka. Její plat je 37 490 korun na rok. Když to rozložím do měsíců, dělá to 3 tisíce korun a nějaké drobné. To není tak hrozné, na sebe si vydělá a vrátí mi to i s úroky! iPhone XS Max je po všech čertech skvělé zařízení.

Po roce s iPhonem X jsem se vrátil zpět k „pluskovému“ modelu. Měl jsem z toho obavy, vždyť mi roztrhá kapsy u kalhot. Paradoxně jsem v minulosti iPhone Plus (všechny generace) nosil v brašně. Až ke konci jsem je dával do kapsy. Přiznám se, že v posledních letech kupuji kalhoty podle velikosti kapes a v kabince vždy zkouším, jak velký iPhone pasuje dovnitř. U desítky jsem s tím problém neměl. XS Max – to je jiná pohádka. A zase jsme u toho, kdo komu slouží. Pojďme raději dál.

S iPhonem XS Max ve zlatém provedení s 256GB pamětí funguji již více než čtyři týdny. Rád bych vám popsal, jak nám to klape a zda máme harmonický vztah. Záměrně vynechám detaily o našich parametrech a propozicích. Technikálie si můžete přečíst na stránkách Applu v sekci srovnání. Jasně, megapixely a RAM jsou důležité, ale mě spíš zajímá, jestli mi „Maxík“ udělá hezkou fotku, natočí plynulé video, zvládne hru s nejvyššími grafickými detaily a do toho otevře desítky aplikací za den. Jednoduše a prostě, zda odvede svoji práci, za kterou ho platím.

iPhone XS Max

Bylo, nebylo…

Naše láska začala u MacBooku, jednoho videa a pána s brýlemi. To video byla podzimní Apple Keynote a pán s brýlemi byl Tim Cook, který mi tě představil. Hned jsem věděl, že tě musím mít, už jen kvůli tomu displeji. Vždy jsem inklinoval více k velkým zařízením. Psychiatr by mohl namítat, že si tím něco kompenzuji, ale jako psychoterapeut to mám dobře zpracované. Nejde o velikost, ale možnosti a zastupitelnost. Proč bych měl použít iPad nebo MacBook, když to jde udělat na iPhonu? Jsi stále v mé kapse a dokud se nepřesuneš plně na zápěstí, tak vždy budeš volba číslo jedna. Teprve až když potřebuji pořádně hákovat, beru MacBook nebo iPad.

Patrick Zandl, kterého jsme vyzpovídali v jubilejním padesátém iPure magazínu, by namítal, že produktivita souvisí se sebekázní a ne velikostí displeje. Má naprostou pravdu. Jak moc se musím krotit, abych si nepouštěl jedno video za druhým nebo skvělé hry a aplikace. Ale to předbíhám.

Je to jen chemie

Pro svou asistentku jsem letos nejel za naše hranice, ale počkal jsem v teple domova, až bude dostupná. V sobotu 28. září jsem provedl aktivaci a migraci všech dat a aplikací ze „staré“ desítky. Tu jsem posunul své ženě, která na ni toužebně čekala. Já si vzal do parády Maxíka a první dny ho nepustil z ruky. Popravdě ani teď bez něj nedám ránu, stejně jako s předchozími modely. První dny se prostě nemůžete nabažit. Je to stejné jako u nového vztahu. Jen spolu netrávíme dny v posteli.

Na druhou stranu si musím přiznat, že chemie mezi mnou a XS Max vyprchala rychleji než u loňského sourozence. Přeci jen obyčejná desítka přinesla po letech revoluci, na kterou jsme čekali, a to nejen v podobě OLED displeje, ale i Face ID, „notche“ nebo nových ovládacích gest. V případě Maxe proběhlo rychlé seznámení s konstatováním, že je to fakt povedený upgrade.

Hrozně se mi líbí rychlost druhé generace Face ID. Znatelně rychleji se mi iPhone odemkne a zareaguje i za horších světelných podmínek, včetně ranního probuzení. Ostatně, právě chyby s Face ID u obyčejné desítky byly na denním pořádku. Částečně za to může i software, loňský iOS 11. Dvanáctka tomu dává zcela jiný rozměr. Konečně se v Cupertinu vykašlali na redesign a zaměřili se na motor a funkce pod kapotou. iOS 12 šlape skvěle a troufám si říct, že iPhone XS Max by na jedenáctém operačním systému nebyl tak svižný a výkonný. Vše jde ruku v ruce.

Cinefil mi věší oprátku

Jak už jsem avizoval, Maxe jsem si rychle oblíbil. Především skrze neskutečně velký OLED displej, který je nádherný a rád se na něj dívám. Cinefilové mě za to sice pranýřují, ale na XS Max jsem zkouknul již několik filmů, ač mám doma obrovskou televizi připojenou k Apple TV a samozřejmě i iPad. Vím, že je displej vykousnutý, v podstatě sám sebe okrádám o část záběru, a někdy může jít i o důležitý moment. Mě se však nový široký displej hrozně líbí. Mám pocit, že postavy z filmu na mě co nevidět vyskočí. A co teprve vylepšený stereo zvuk? Je to bomba.

Abych však jen nechválil, musím uvést i negativa našeho vztahu v oblasti displeje. Nevím, proč na to kalifornská společnost nemyslela dříve, ale ta nulová optimalizace pro Maxe mě celkem štve. Proč nemohu vidět o řádek více ikon s aplikacemi jako u starých pluskových modelů? Proč nevidím více položek v Nastavení a dalších aplikacích? Apple jen vzal loňské rozlišení a nafoukl ho do rozměrů Maxe, a to je škoda.

Naopak se mi líbí, že na nový model reagují vývojáři, kteří každý den přicházejí v App Store se svými aktualizacemi. Velmi povedený je například nový Tweetbot s rozlišením pro XS Max a „pravým“ dark módem. Pastva pro oči. Naopak Facebook ještě spí, a proto musím v Messengeru koukat na kobylí písmo. Mnoho her také není zatím optimalizovaných, ale věřím, že se to změní.

Výkonnější než počítač

Když už mluvím o hrách – asi víte, že primárně hraji na Nintendu Switch. U XS Max jsem udělal výjimku a opět jsem volný čas a hry přesunul na iPhone. Schválně jsem si stáhl všechny grafické pakety ke hře Grid Autosport. Vývojáři z Feral se s tím nemazali a do hry nabušili to nejlepší. Na Maxovi si tak mohu užívat efektů prokluzování kol, haptické vibrace, kouř valící se z pneumatik nebo motoru či detailní záběry na rozbitou karoserii.

Úžasný je i Oddmar. Spektakulární hra, ve které naleznete ručně kreslené úrovně s vrstvami paralaxu a rozostření mimo hloubku ostrosti. 2D vizuály s takovým stupněm detailů a uměleckého zpracování se nevidí moc často. Samozřejmostí je hladká snímková frekvence. S výkonem XS Max pak mohu klidně přeskakovat ze hry na Instagram, Facebook, Zkratky a zase zpátky. Poslední testy dokazují, že výkon XS Max je ohromný, dokonce větší než u některých MacBooků.

iPhone XS Max je můj kapesní počítač, na který se mohu spolehnout. Bez problémů z něho mohu prezentovat, školit nebo ho připojit v autě ke CarPlay a spustit navigaci. K tomu všemu mám jistotu, že mi vydrží nabitý celý den, a to i při maximálním zatížením. Vyšší kapacita baterie je opravdu citelně znát a ač mám bezdrátové a drátové nabíječky prakticky neustále po ruce, vím, že je budu potřebovat až ke konci dne. Ta synergie mezi skvělým hardwarem a softwarem funguje dobře.

Zvoní zrcadlovkám hrana?

V iPure jsem také již mnohokrát psal o tom, že mám doma kompletní foto vybavení a zrcadlovky, které však používám jen zřídka. Místo toho mám po ruce iPhone a Max je skvělá „zrcadlovka“. I o novinkách ve fotoaparátu byly napsány stohy papírů a erudovaných recenzí. Již víte, že jakmile spustíte Fotoaparát tak stále snímá okolí a čeká jen na to, až stisknete spoušť. Zároveň si můžete být jisti, že o daný moment nepřijdete a iPhone vyfotí přesně to, co chcete.

U nových iPhonů také můžete ex post změnit hloubku ostrosti a přidat pořádný bokeh efekt. Právě režim Portrét uvedl Apple společně s iPhonem 7 Plus a od té doby tato funkce vyzrála. Již konečně umí rozpoznat hlavní objekt a pozadí, správně oříznout a zaostřit. Skvěle funguje i s přední kamerou na „selfíčka“. Následně si můžete udělat nějaký studiový efekt a ve výsledku můžete jako já zrcadlovku nechat ležet ve skříni. O natáčení videa ani nemluvím. Pokud sledujete zahraniční YouTubery asi jste zaregistrovali různá srovnání mezi iPhonem XS Max a profi kamerou. Výsledky jsou ohromující, ale laik to nepozná.

Sluší nám to

Svého Maxe i rád svlékám, ještě aby ne, když je tak krásný. Jeho výrobci se chlubí, že použili nejodolnější sklo a materiály. Nově představená Gold barva pak na sebe láká pozornost, i když moji rodiče říkají, že to u chlapa vypadá trochu… no však víte. Nejsem žádná konzerva a rád zkouším nové věci a vůbec poprvé jsem vystoupil mimo stříbrnou nebo černou edici Apple zařízení. O to větší radost má žena, když ví, že za rok ho opět zdědí.

Lehkou vadou na kráse jsou pouze antény, které jsou nesymetricky umístěné v levém dolním a pravém horním rohu. Apple to obhajuje lepším signálem a rychlejším připojením. V praxi však moc nevidím rozdíl, možná ho pocítím až při spuštění 5G sítě. Nechám se překvapit.

Tak či tak je iPhone XS Max krásný kus železa. Sice na něm stále zůstávají otisky prstů a mastnota, ale po tradiční údržbě a čištění, vždy vypadá jako nový. Tak schválně, jak často svá dotyková zařízení čistíte? Ale ruce si myjete, ne? Očekávám, že v budoucnosti nás zaplaví výzkumy, kolik bakterií, virů a nemocí se šíří skrze dotykové obrazovky. Možná už takové studie i existují. Když se sem tam podívám na zařízení jiných uživatelů, není to úplně příjemný pohled. Myslete na to, až příště půjdete z toalety s iPhonem v ruce.

Jsme parťáci

iPhone XS Max je po všech stránkách jedinečný. Pokud si ho pořídíte, patrně budete stejně jako já obdivovat OLED displej. Ještě nikdy neměl iPhone tak velkou obrazovku a prostor. Při brouzdání internetem máte na dosah více informací a konzumace obsahu je mnohem příjemnější a zábavnější. V mé ruce i s nasazeným silikonovým obalem vypadá stále dobře a celkově komfortně ho mohu používat. Je to lehce dáno i tím, že mám velké ruce, ale jasně, když potřebuji kliknout na levý horní roh, neubráním se drobné prstové gymnastice a cviku. Bezpečnější je uchopit Maxe oběma rukama, ale to samozřejmě ne vždy lze.

S velkým displejem přichází i velká cena a také velká paměť. Bohatě mi stačí 256 GB, ale pokud natáčíte 4K videa, možná sáhnete po 512 GB. Na druhou stranu existují i cloudy a funkce odložit nepoužívané aplikace. Ve výsledku vám možná bude stačit 64GB verze s cenovkou 32 990 korun. Výrazně doporučuji také promyslet nákup AppleCare+. Návod a zkušenosti naleznete ve starším čísle iPure magazínu. Je to jistota a klid – iPhone můžete používat komfortně a bez obav. iPhone XS Max si to zaslouží, je to pracant, kterého si oblíbíte.

Komentářů:

  1. Je to parádní mašinka. Loni jsem se zařekl, že s desítkou už zase nějakou dobu vydržím, alespoň stejně jako se 6 Plus. Ale letos jsem upgradovat prostě musel. Takže snad si to loňské předsevzetí splním letos.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *