Moje čekání se nakonec o den zkrátilo, když mi kurýr oproti původně plánovanému datu doručení přivezl můj 16. září objednaný iPhone 15 Pro Max s mírným předstihem. Nenápadně vypadající půlkilová zásilka z recyklovaného kartonu obsahovala pouze nový telefon, přestože jsem si v rámci předobjednávky objednal i obal z FineWoven, protože ten byl doručen formou samostatné zásilky již v září. Tak jo, pojďme ho rozbalit, když se tolik těšíme… Nebo ne?
Měl bych na začátku asi ideálně vysvětlit, proč jsem jako osel musel na ten zatracený mobil čekat dva měsíce. Nechci hned použít slovo bojkot, ale už roky se vehementně vyhýbám nákupům u českých autorizovaných prodejců snažících se v České republice nahradit Apple Store. Nemám problém s mnohými jablíčkem označenými prodejci, kteří prodávají kdeco a k tomu ještě oficiálně prodávají iPhony a MacBooky, ale ti v mých očích rádoby profesionálové na Jablka, co se celé dny promenádují po prodejnách s drahými produkty, na většinu z nichž ani sami nemají peníze, jako by jim to tam patřilo, jsou vyloženě něco pro mě.
Chcete PDF verzi tohoto článku? Stáhněte si ji zdarma.
Nejvíc vyprovokovat mě pak dovede, když se omylem připletu do jejich zorného pole a zrovna nepotřebuju nic rychle koupit (jako posledně hroty k Apple Pencil) a musím být okamžitě konfrontován s jejich snahou doporučit mi investici do nejnovějšího MacBooku Pro s 2TB úložištěm a 36 GB RAM, protože to přece je nejlepší stroj na kancelářskou práci a sledování filmů, ne? Jednoduše mě nebaví dělat z ostatních hlupáky, navíc když se jedná o práci s produkty, o kterých na rozdíl od nás, co se jim skutečně dennodenně věnujeme, zvažujeme dobře váš i náš výběr a platíme si ho, nic neví… Přesně proto jsem jako vždycky objednal nový iPhone přímo z českých stránek Applu, a přišel tak o možnost dostat se k jednomu kousku prostřednictvím nějakého APR (Authorised Apple Reseller), čímž jsem se zařadil na oficiální listinu čekatelů na nový telefon, který je svou exkluzivitou oproti svému menšímu bratříčkovi předmětem obrovské poptávky. Jistě, taky z toho důvodu jsem ho chtěl i já.
Jako bychom se znali odjakživa
Myslím, že si aspoň tady mezi vlastními můžeme přiznat, že nás – co se týče většiny zařízení Apple – už mnoho překvapit nemůže. Nejen že vy čtete naše články a my je pečlivě sepisujeme, ale také za ty roky už Apple a dění okolo něj docela dobře známe, a tak si troufám tvrdit, že většina z nás dobře ví, jak se bude nový iPhone používat ještě předtím, než ho Apple vůbec vydá. Apple je konzistentní a v konturách velmi předvídatelný, takže ať už je novinka taková či maková, pořád to bude iPhone, který je v principu úplně stejný. A může to být iPhone SE nebo 15 Pro Max. Je to přesně tento kruciální argument, proč jsem se po dvou letech opět rozhodl koupit si iPhone a proč mě to pořád tak baví, i když toho je k obdivu s postupem času méně a méně. Jak již dobře víme, zpomaluje všechno, nejen tempo inovace v rámci iPhonu, takže se na to holt musíme před každým eventem připravit a brát to jako fakt. Lidově řečeno na zadek si dnes už zřejmě nesedneme jen tak z kdečeho.
Ovšem to, co nám důvody k radosti má dát, za to z mého pohledu opravdu stojí. Funguju momentálně na novém iPhonu necelý týden, ještě jsem tedy nebyl schopen detailně otestovat výdrž na baterii a další běžné parametry, s nimiž se člověk seznámí teprve až po čase, ale zásadní změny jsem stihl zaznamenat a vyhodnotit docela spolehlivě. Na špici bych tím pádem umístil rozšíření funkcí fotoaparátu, akční tlačítko, nový konektor USB-C místo Lightningu a s ním spojené možnosti nabíjení. Jako bývalý uživatel iPhonu 13 Pro Max bych pak do tohoto seznamu zařadil i lepší displej a Dynamic Island, ale tyto funkce či parametrické novinky nepatří do letošního vydání, jen jsem k nim na třináctce neměl přístup.
Kromě toho ale i letošní iPhone dává přesně to, co by si člověk žádal, jen možná otevírá trochu více možností těm, kdo se je pokusí objevit a integrovat do svého života. I když je nový, přece jsme si důvěrně známí. Napadlo mě proto v této souvislosti připodobnění k dlouholetému vztahu, kdy se s tím druhým člověkem perfektně znáte a asi je jen málo toho, co by vás na tom druhém překvapilo, ale přece je vždycky strašně hezké, když ten vztah nefunguje jen na stereotypech a jeden se snaží tomu druhému ten vztah jakýmsi způsobem ozvláštnit. Že se společně snaží dělat nové věci a posouvat ten vztah dál i po takové době. Tak dnes chápu iPhone a asi by se do tohoto stavu měl dostat každý mobil i počítač. Dostaly se do něj auta, letadla, vlaky, i mnohem primitivnější zařízení jako hodinky, propisky nebo hrnky. Proč tedy neustále usilovat o inovaci, které stejně nevěříme a víme, že tak nějak ani není možná? Nic nejde do nekonečna a je potřeba jednoho dne situaci uklidnit a zvolnit. iPhone je dospělá platforma, má (již dlouho) ikonický design definovaný především umístěním a čtvercovým provedením soustavy kamer na zadní straně telefonu a hranatým tělem. Každý ho pozná, nikdo se nesplete, každý ví, na čem je. Je to iPhone. A i iPhone 15 Pro Max je v mých očích… prostě iPhone.
Vidíme dál
Kromě fyzické velikosti je jediný rozdíl mezi modely 15 Pro a 15 Pro Max delší, 120mm teleobjektiv ve větším telefonu. Toho bylo dosaženo čtyřmi lomy světla soustavou zrcadel a je to na iPhone skutečně posun. iPhone 15 Pro je pak stejně jako iPhone 14 Pro i 13 Pro vybaven již obvyklým trojnásobným zvětšením na teleobjektivu. Při rozbalení Pro Maxe si toho tedy všimnete, protože čočky jsou opět o kousek vystouplejší, pocitově trošku dále od sebe, jednoduše jsou obří. Působí taky trochu jiným a decentnějším dojmem, když jsou dnes nově zasazeny do titanového kroužku, stejně jako celé šasi iPhonu. To na vás společně s barvou, kterou jste si při objednávce zvolili, vykoukne hned při sejmutí víka krabičky a nemůže se stát, že vás to neuhranulo. Cítit nový titanový iPhone v ruce je velmi příjemné, povrch je hladší a díky nové konstrukci i lehčí, což jeho používání opět osvěžuje, ocel už byla přeci jen trošku okoukaná a hliník na profesionální iPhone nepatří. Titan považuju taky za lepší volbu než ocel, protože především jeho přírodní forma, kterou můžete vidět na obrázku a kterou mám i já, dává telefonu skutečně fascinující odstín, který podle okolních podmínek přechází od šedé k světle bronzové, čemuž Apple povrchovou úpravou těla iPhonu dost pomáhá. S odstupem času si tak s mnohem větším zájmem prohlížím přítomný titan, jak si na něj zvykám, a strašně mě to baví.
Jestli se Apple snaží, aby byl každý iPhone aspoň něčím přelomový, tak je minulý rok to byl fotoaparát o rozlišení 48 Mpx a Dynamic Island v displeji místo klasického výřezu. Může se to zdát jako maličkost, ale já osobně Dynamic Island považuji za zásadní prvek displeje moderního iPhonu a už od minulého roku se mi jeho hravost a pojetí hodně líbí. Letos se Apple rozhodl posunout fotky právě novým teleobjektivem, ale pouze v nejdražším modelu, a oba modely Pro pak mají možnost přednastavit si jinou defaultní ohniskovou vzdálenost místo přiblížení 1×, které je nově na 24 mm, a uživatel dostane možnost dále upravit profesionální formáty a formáty bez komprese, je možnost si přesněji hrát s rozlišením. To já až tak neřeším, mě především fascinuje, že 24Mpx fotky zabírají i méně než 2 MB, ale ty přednastavené ohniskové vzdálenosti (tedy přednastavené hodnoty zoomu), které pořád udělají nádherné fotky v 24 Mpx, jsou vyloženě něco pro mě. Byl to pro mě v podstatě hlavní argument k upgradu, protože s 12Mpx fotoaparátem mého 13 Pro Max člověk zoomem docela ztratil kvalitu. Pokud máte inteligentních 48 Mpx, což tady konečně je, je to úplně jiná situace. Ano, detail, kvůli kterému si nový iPhone většinou nekoupíte, ale je strašně pěkný a praktický.
Vydržíme dýl
Mnohem zásadnější než možnosti kamery jsou mimo tlačítko Akce, o kterém jste beztak už slyšeli mnoho, rozšířené možnosti nabíjení telefonu, a to hlavně přes nový konektor USB-C. Tlačítko Akce je super funkcionalita, protože se Apple vlastně rozhodl více sjednotit iOS s iPadOS a umístit zeslabování zvuků do Ovládacího centra, čímž uvolnili prostor po přepínači tichého režimu pro něco programovatelnějšího. Je to podle mě super krok, ale člověk tomu také musí dát čas a najít si nové způsoby, naučit se telefon ovládat trochu jinak, protože možností, jak se dá tlačítko Akce používat, je hned celá řada a praktické jsou v podstatě všechny. Já jsem se momentálně adaptoval na svítilnu (viz obrázek), protože ji používám často a přijde mi nejpraktičtější, ale rozhodně bych to nepovažoval za finální koncept. Teď zpět k nabíjení. USB-C bylo sice dopředu známým faktem, ale to vůbec nic nemění na tom, že je skvělé ho konečně mít i na iPhonu. Jistě tím Apple ztratil jistou kontrolu nad vlastními telefony, ale pořád je k nabíjení v ideálním případě nutný standard USB-PD (Power Delivery) o vyšším minimálním výkonu než v případě nabíjení přes Lightning, čímž Apple aspoň nějak zaručuje bezpečné a efektivní nabíjení skrze nový univerzální konektor. Vím to tak, že mi v autě nenabíjí moje stará nabíječka na USB-A, ale doma mi nabíjení kabelem USB-A na USB-C připojeným k dobrému zdroji funguje. Ještě jsem si úplně nezvykl na to, že skutečně stačí do iPhonu zapojit ten stejný kabel co do iPadu a nabiju ho (aspoň pocitově) trochu rychleji, ale určitě bych chtěl tímto poděkovat EU za to, že donutili Apple se umoudřit.
Co ale v mých očích mnohonásobně převyšuje výhody bezpochyby lepšího USB-C je možnost dále optimalizovat nabíjení tím, že dokonce jde natvrdo omezit na 80 %. To znamená, že iPhonu zakážete nabíjet baterii na 100 % podobně jako vašemu elektromobilu, což se podle posledních zkušeností ukázalo být zbytečně škodlivé a namáhavé na elektrolyty v baterii. Tuto možnost jsem hned po spuštění telefonu aktivoval, protože mám běžně celodenní přístup k energii, pokud bych z nějakého důvodu potřeboval dobíjet, a baterie se bude každodenním používáním za vyrovnaného napětí znatelně méně opotřebovávat. Aspoň si to od toho slibujeme. A jak víme, baterie v kondici je ceněným faktorem i při prodeji zařízení. Na přiložených fotkách i pod odkazem můžete vidět, jak to v praxi vypadá i na grafu nabíjení za posledních 24 hodin. Také jsem přihodil pár náhodných fotek pořízených na široký objektiv i teleobjektiv a přišly mi estetické. A abych nezapomněl – nový obal z FineWoven je skvělý! Opět jsem Applu křivdil, když jsem řekl, že mi kůže bude chybět a byla chyba ji opustit. Ne, pořád mě to neopustilo, ale mít tkaný obal má taky svoje kouzlo, které jsem nedovedl předjímat dřív, je měkký a až nečekaně příjemný na dotek. Navíc vypadá brutálně dobře na slunci a prostě se svou strukturou nejen k titanovému iPhonu extrémně hodí.
Co říct závěrem… Doporučil bych iPhone 15 Pro Max? Nenechte se vysmát, samozřejmě že ne. Doslova všechny z letos – a koneckonců i minulý rok a rok předtím – uvedených funkcí jsou pod rozlišovací schopnost drtivé většiny kupujících či už současných majitelů iPhonu. Většina lidí pozná barvu, úložiště a to, zda mají dost rychlý čip. Tento problém je ale dávno minulostí, protože čip A17 Pro je svým výkonem už vyloženě mimo naši realitu. iPhone 15 Pro (Max) je i zadarmo drahý, byť toho za 36 tisíc korun umí tolik. Je to jednoduše příliš, běžní uživatelé to neocení a proto je dobře, že Apple taky vyrábí celou řadu levnějších modelů. Pokud nevíte konkrétně, na co by vám tak našlapaný mobil byl, nebo jste se prostě nezamilovali, s rukou na srdci vám radím, abyste si ušetřili přebytečné peníze a zvolili cokoli jiného, co vašemu oku nebo rozpočtu lahodí. Už není po čem toužit, už není co závidět, protože s iPhonem vždycky víte, do čeho jdete. A tahle jistota má teprve nějakou hodnotu!