iPhone 14 Pro Max – nejlepší iPhone ever?

iPhone 14

Za okny to vypadá, že přišel podzim a na mém stole opět po roce leží nový iPhone. Stále stejný kolovrátek a písnička. Jako je jisté, že ráno vyjde slunce a večer zase zapadne, tak je stejně jisté, že každý rok Apple vydá svůj mobilní telefon. Poslední tři roky je to slunce bohužel až moc stejné a důvodů, proč pořídit nový iPhone, není mnoho, pakliže máte loňský model. Opět jsem zvolil iPhone 14 Pro Max, tak se na něj pojďme podívat.

Minulý týden jsem na těchto řádcích psal o novém Foldu 4, který ve mě vzbuzuje přesně opačné emoce, než nový iPhone. Skládací telefon je prostě „wow“ – je tam prvek něčeho nového. Naštěstí i nový iPhone mi minimálně první den úsměv na tváři vykouzlil. Každý rok se na něj těším. Je to taková milá povinnost. Bohužel mně ten úsměv velmi rychle zmizel. Je mi to trochu líto, ale musíme pracovat s tím, co máme.

Chcete PDF verzi tohoto článku? Stáhněte si ji zdarma.

Stejný vzhled a design

Z hlediska designu je iPhone 14 Pro Max jako i jeho menší sourozenec na chlup stejný jako loňský model. Rozdíl je patrný jen u čoček fotoaparátu, které jsou opět o poznání větší. Rozdíl také můžete vidět, pokud loňský model přiložíte vedle novinky a půjdete ven na slunce. Nový iPhone má až dvakrát vyšší svítivost, což je znát, ale… Musíte je mít vedle sebe, abyste to hned poznali. Při běžném použití to až tak nevnímám, nebo minimálně nad tím nepřemýšlím.

iPhone 14

Vybírat také můžete z nového odstínu fialové, který se mi upřímně moc nelíbí. Proto jsem zvolil stříbrnou variantu v kapacitě 512 GB. Ano, mám stejně velkou paměť u iPhone a MacBooku. Kam jsme se to dostali. Kde jsou časy, když jsem měl 8 nebo 16 GB paměti a připadal jsem si jako král.

Displej always on

Na spodní straně je stále stejný konektor Lightning a reproduktory. I tělo a materiály jsou stejné. Novinky naleznete akorát na předním displeji, a to hned dvě – funkci Always on display a nový výřez v podobě Dynamického ostrova (prostě fazolka).

Always on není žádná převratná novinka. Uživatelé Applu znají stále zapnutý displej z Apple Watch a komunita kolem telefonů s Androidem se může škodolibě usmívat. Pro ně to není vůbec nic nového. Každopádně se mi funkce velmi líbí. Fajn je, že to nemá vliv na baterii, tedy minimálně nijak zásadní. Ostatně Apple se chlubí, že nové modely zase vydrží o pár hodin více, a to v kombinaci s novým čipem a procesorem. Zatím jsem se nedostal do tak velkého zatížení, abych iPhone vybil. Vždy je při ruce nějaká nabíječka, alespoň v autě při kabelovém připojení na CarPlay se telefon může dobít.

Always on mám zapnutý, ale samozřejmě ho můžete v Nastavení kdykoliv vypnout. Líbí se mi, že konečně vidím čas a nemusím otáčet zápěstím nebo ťukat na displej. Je to naprostý detail, ale užitečný. To samé platí o widgetech. Během dne hodně sleduji počasí a hlídám si události a schůzky v kalendáři. S novým zaměstnáním mám klidně i deset schůzek (Zoomů) denně a vždy mám tak díky Widgetu rychlý přehled, co bude následovat. Jsem velmi zvědav, kam to posunou vývojáři se svými aplikacemi. Už teď toho celkem dost přibylo. Musíte to jen sledovat a upravit si svoji obrazovku, což jde díky iOS 16.

iPhone 14

Fazolka

Dynamický ostrov je vlastně jediná viditelná změna u nového modelu, která vás odliší od davu starších zařízení. V zásadě vám ukazuje drobné náhledy aplikací, které používáte. Například si pustíte Apple Music, a když appku zavřete, tak vidíte v ostrově, co hraje. To samé platí u podcastů, hovoru nebo když zapnete Waze – ihned vidíte tradiční šipku pro polohu. Mám pocit, že sám Apple neví, jak se Dynamický ostrov ujme a zda bude k něčemu dobrý. Možná to bude podobná story jako Touch Bar na Macu. Zkusíme a uvidíme. Opět hodně záleží na vývojářích. Už teď si můžete s fazolkou zahrát Pong nebo si tam dát virtuální zvířátko z legendárního Tamagocchi.

Fotoaparát

Další novinky se odehrály už pod povrchem, tedy uvnitř telefonu. Za zmínku stojí funkce detekce nehody, kterou doufám, že nikdy nebudu muset otestovat. V zásadě pokud budete mít dopravní nehodu, tak vám iPhone zavolá pomoc. V zahraničí, konkrétně v USA, šli ještě dál v podobě satelitního volání (zprávy) SOS, což opět u nás není podporováno. Za velkou louží také vůbec poprvé nenaleznete slot na fyzickou kartu SIM. Uvidíme, zda se to ujme i u nás. Apple tím zase něco ušetří a bude to i ku prospěchu odolnosti proti vodě a prachu.

Pokud otočíte iPhone na druhou stranu, tak tu máme opět tři masivní čočky. Ty jsou o nějaké milimetry větší než loňský model a bohužel díky tomu nefunguje zpětná kompatibilita krytů a obalů. Musíte si pořídit nový.

Nové rozlišení

V případě, že spustíte nativní fotoaparát, můžete vidět „nová“ ohniska: 0,5, 1, 2 a 3. To jde ruku v ruce s novým čipem a především pak 48MP fotoaparátem. Vůbec poprvé můžeme vytvářet takto „velké“ fotky. Má to však háček. Tento režim je za normálních okolností vypnutý a musíte nahoře povolit formát Apple ProRaw a fotit pouze na střední ohnisko (jedenkrát). Teprve pak získáte fotku ve velikosti 48 megapixelů. Při běžném používání to jsou stále 12MP fotky. Otázkou je, zda je vidět nějaký efekt. Běžné (bez)zrcadlovky mají mnohem větší čip, protože mohou využít více prostoru. U iPhonu půjde o drobné detaily a hodně záleží na podmínkách při focení.

iPhone 14

Tak či tak díky novému čipu a rozlišení, můžete vytvářet daleko větší výřezy, které budou ostřejší a detailnější. Jsou to jen drobné nuance, ale rozdíl tam nějaký bude. Sám se těším, až to pořádně otestuji, jelikož jsem zatím neměl moc příležitostí. Asi zase vyrazím na nějaké ultra do hor.

Když už mluvíme o fotoaparátu, musím zmínit i nový akční režim pro natáčení videa, který ve formátu 2,7K nabízí opravdu kvalitní stabilizaci. Zase o důvod více odložit gimbal nebo akční kameru. Mozkem celého systému je čip A16 Bionic – rychlejší, účinnější, efektivnější. I díky tomu by měl iPhone více vydržet na jedno nabití. Na druhou stranu neexistuje proces, který by čip nějak více vytížil. Maximálně focení a natáčení videa, kde toho Apple hodně dopočítává na pozadí.

Co říct na závěr?

A to je vše dámy a pánové. Stále zapnutý displej, fazolka, fotoaparát, detekce nehody, svítivější displej a nový čip. Takhle jednoduše by to šlo celé shrnout. Suma sumárum pokud máte loňskou třináctku, důvodů k upgradu moc není. Snad jedině ty emoční. Pokud však máte cokoliv staršího, tak se výměna rozhodně vyplatí, ostatně jako vždy. Pokud chcete ušetřit, je tu iPhone 14, který je nově i ve variantě Plus. Stále také platí, že vlajkové lodi mají naprosto stejné funkce, není žádný rozdíl mezi malým a velkým Pro.

iPhone 14

Vlivem všech událostí a ekonomické situace, je iPhone po delší době o něco dražší. S tím bohužel musíte počítat. Výměnu si pak každý musí obhájit sám. Pro mě je to každoroční rituál, takový vánoční dárek, u kterého očekávám, že ho budu mít. Rozhodně budu dál iPhone testovat, především v oblasti fotografie. Nový iPhone můžete zakoupit na stránkách iStores.cz

1 komentář

  1. Cítím z toho jisté negativní vibes. Že by to bylo tím Samsungem?
    Foldy se mi opravdu moc nelíbí. Předěl mezi displeji je jak vizuálně, tak hmatově otřesný a dokud tam bude, tak takové zařízení opravdu nemá v mém workflow co dělat.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *