Můj měsíc s malým iPhonem

iPhone SE

V létě jsem plánoval napsat malé zamyšlení nad tím, jak nepotřebujeme extra výkonné a velké iPhony a že pro běžnou denní práci je dostačující tandem základní iPhone s funkcemi volání a iPad na vše ostatní. Kvůli problémovému iPhonu jsem v rodině předal dál svůj iPhone 11 Pro a měsíc jsem žil s iPhonem SE 1. generace. Změnil jsem názor?

Pátek 25. září

První den s malým iPhonem. Pamatuji si, jak jsem před osmi lety říkal, že se Apple zbláznil a proč dělá tak obří iPhony. Velikost 3,5 palce byla přeci dostačující a nebyl důvod přidávat u iPhonu 5 půl palce navíc. Dnes nejsem na titěrné klávesnici schopen napsat jediné slovo bez překlepu. Snad Apple brzy připraví a dodá nové iPhony. Každopádně děkuji Filipovi, že mi ochotně půjčil své staré SE.

Neděle 27. září

Přemýšlím, jak si uzpůsobit domovskou obrazovku. Na svém iPhonu 11 Pro jsem přes léto experimentoval s widgety a knihovnou aplikací. Před iOS 14 jsem měl tři uspořádané obrazovky a zbytek obrazovek byl neřízený bordel. Toho jsem se zbavil díky knihovně aplikací. A tři uspořádané obrazovky jsem díky zásobníku widgetů zvládl zmenšit na jednu. To ale na malé obrazovce iPhonu SE moc dobře nejde. Na větší widgety tam není tolik místa.

iPhone SE

Moje obrazovka nakonec vypadá následovně. Nahoře mám 2 čtvercové widgety. Oba jako zásobníky. V prvním mám widget na hodiny a na počasí. V druhém Kalendář a Připomínky. Pod tím mám jeden podlouhlý widget Návrhy Siri. V něm je osm aplikací, které se v průběhu dne mění. Na mé domovské obrazovce tedy není jediná ikona a vše mi nahradily widgety. To se mi líbí.

Pondělí 28. září

Poprvé beru malý iPhone do auta, aby mě navigoval. V autě většinou nepotřebuji koukat na displej a spíš poslouchám, co mi říká Siri. Případně se v krajním případě podívám na hodinky. Je mi tedy jedno, jestli mám iPhone SE nebo iPhone 11 Pro. Problém nastal po asi deseti minutách, kdy se mi iPhone kompletně vybil a já tak musel hledat nabíjecí kabel.

iPhone nosím na jaře, přes léto a část podzimu v zadní kapse kalhot. Dnes byla nečekaně celkem velká kosa a já zapomněl dát iPhone do náprsní kapsy bundy. Při výletu na Milešovku se po pár minutách kompletně vybil. Kvůli tomu jsem si ani nedělal tisící fotku podzimní krajiny, na kterou bych se stejně nikdy nepodíval. Je to skvělý pocit.

Středa 30. září

Jako vývojář pro iOS mohu zkoušet své aplikace v simulátoru na Macu nebo na fyzickém zařízení. Simulátor nenabídne všechny funkcionality, jako je třeba fotoaparát nebo funkce Zdraví, a tak raději spouštím aplikace na iPhonu. Na velkém iPhonu vidím hned různé odstíny barev a nemusím se na to moc soustředit. Ale na malém SE musím vždy zaostřit a případně si pohrát s jasem. A taky se musím soustředit, abych se prstem trefil přesně na tlačítka.

Sobota 3. října

To je tak krásně malý telefon. Nebolí mě z něho prsty, když se snažím dostat palcem na horní okraj. Je lehký, je kompaktní. Dost si užívám hranatý design. O novém iPhonu si záměrně nic nehledám a snažím se úplně eliminovat všechny „potvrzené“ zvěsti. Jediné, co se ke mně dostalo, bylo, že se vrátí hranatý design. To by bylo naprosto skvělé.

iPhone SE

Pondělí 5. října

Lidi z redakce, konkrétně Filip Brož a Honza Březina, se mi smějí, že mám malý iPhone. Posměšně dodávají, že mají někde doma iPad Mini a jestli ho náhodou taky nechci. Už chápu, proč mi Filip ten iPhone s radostí půjčil. Už se těším, až dostane můj starý Oculus Quest a já se mu budu smát, že nemá druhou generaci.

Úterý 6. října

Problémem tak malého iPhonu je, že se na něm špatně dělá cokoliv mimo telefonování. Napsat zprávu? To je celkem problém, klávesnice je opravdu malá. Podobné to je s přidáním připomínky. Jako, jde to, ale je to otravné a pomalé. Už jsem úplně rezignoval na psaní rychlých poznámek. Naštěstí jsem teď neustále zavřený doma s MacBookem nebo iPadem a když někam přecházím, tak si holt nic nezapíšu.

Apple oznamuje, že za týden bude představení produktů! Tak snad to brzy skončí a já budu mít pořádný telefon. Ale nebude tak krásně kompaktní. Tak snad to bude všechno stát za to. Moje přání je LiDAR. Snad ho dostane i malá verze iPhonu a nebude jen u Maxů.

Středa 7. října

iPhone SE 1. generace je starý 4 roky. Tou dobou měl skvělý fotoaparát a kameru s rozlišením 4K při 30 snímcích. Z dnešního pohledu to je „pouze“ obyčejný záznamník vzpomínek. Nic víc. S iPhonem 11 Pro jsem často natáčel videa, ať už pro iPure nebo pro kanál Honzy Březiny, a jak proces natáčení, tak i výsledek byl skvělý. S videem se dalo vyhrát, mohl jsem kombinovat různé čočky. Po technické stránce bylo video velmi kvalitní. V neposlední řadě vydržela baterka po celou dobu natáčení. To nyní musím buď oželet, nebo si půjčit Honzův iPhone 11 Pro Max.

iPhone SE

Pátek 9. října

Dva týdny s malým iPhonem. Omezil jsem psaní zpráv, nebaví mě zírat do malého Twitteru a u her je jasné, že nic nezvládnu. To, co jsem neomezil, je poslech hudby, podcastů a audioknih. To víte, že iPhone SE má jednu historickou věc? Jmenovala se audio jack a před pár lety všichni tvrdili, jak se Apple zbláznil, když ho odebral. Zvuk se pro běžné poslouchání skvěle přednáší přes Bluetooth a všechny dráty jsou zbytečné. To, co tady ale nefunguje, je, že se iPhone nenabíjí, když ho položím na bezdrátovou nabíječku. Bohužel jsem to zjistil až druhý den ráno, kdy byl iPhone úplně vybitý.

Úterý 13. října

Nový iPhone 12 Pro je naprosto boží, nádherný, úžasný! Hranatý design, LiDAR, skvělá kamera. A modrá barva! Jo já jsem spokojený. Naštěstí nepotřebuji verzi Max, takže pro mě je 12 Pro ideální. Jsem rád, že vychází dřív. Teď jen doufat, že se mi podaří být hned v první vlně předobjednávek a já tak nebudu muset čekat dalších pár týdnů. To čekání by bylo velmi obtížné.

Pátek 16. října

Výdrž baterie u mého provizorního iPhonu rapidně klesá. Není to lineární, ale spíš kvadratické. První dny jsem byl schopný vydržet třeba hodinu poslouchat audioknihu. Dnes, po dvou týdnech denního používání, jsem na přibližně 20 minutách. Mám štěstí v neštěstí a kvůli aktuální pandemii nemusím výdrž až tolik řešit. Kamkoliv jdu, tak tam je nabíjecí kabel. Ať už je to v autě nebo u nás doma. A navíc k tomu mám další velké štěstí. Mám objednaný nový iPhone 12 Pro v tmavě modrém provedení a datum dodání je hned první den. To znamená, že mě čeká poslední týden s malým iPhonem.

iPhone SE

Čtvrtek 22. října

Poslední dny s malým iPhonem se nic zásadního nestalo. Výdrž baterie neustále klesala, já se pořád nenaučil psát na malé klávesnici a iPhone jsem využíval hlavně na audio (hudba, podcasty, audio knihy) a na občasné volání. Když jsem ho náhodou zapomněl doma, tak se nic nestalo, protože audio obsah mám uložený i v hodinkách. Každopádně zítra bude nový iPhone. Normální iPhone.

Pátek 23. října

Je to tady. Po téměř měsíci soužití s malou 4palcovou obrazovkou přecházím na velký displej. A je to opravdu velký rozdíl. Ať už v kvalitě, tak i ve velikosti a ergonomii. V posledních letech jsem z nového iPhonu ani neměl velkou radost. Prostě to byl nový iPhone, takových už bylo a takových bude. Letos to je ale jiné. Cítím se jako před 10 lety, kdy jsem vyměnil svůj první iPhone 3G za iPhone 4. Navíc je vše mnohem rychlejší, plynulejší. Prostě iPhone 12 Pro je skvělý. Ale o tom někdy jindy v samostatné recenzi.

Závěrem

Měsíc s úplně obyčejným telefonem byla velmi zajímavá zkušenost. Naprosto chápu všechny, kteří chtějí malý telefon, a jsem strašně zvědavý na úspěch iPhonu 12 mini. Abych byl naprosto upřímný, kdyby měl iPhone 12 mini LiDAR, reálně bych o něm uvažoval. Jediné, co bych si musel vyzkoušet, je velikost klávesnice. U tak malého zařízení, jakým je iPhone SE 1. generace, je klávesnice už opravdu malá a psaní je velmi otravné. To je pro mě nepřekonatelný problém a kvůli němu si nedovedu představit malý iPhone SE jako základní telefon.

Tento závěr dopisuji pár dní po výměně za nový iPhone a musím říct, že páteční nadšení stále nevyprchalo. Konečně to je pro mě NOVÝ iPhone. Částečně to je díky novému a velmi krásnému vzhledu a částečně proto, že jsem byl zvyklý na starý a malý iPhone SE. Byl to velmi osvěžující měsíc. Přežil jsem. Svět se (zatím) nezhroutil. A já si dokázal, že s sebou nepotřebuji tahat nabušený přístroj. Když ale je ta možnost, proč toho nevyužít a nemít z toho o trochu víc radosti?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *