Revolut (nejen) v době pandemie

Revolut

Službu Revolut patrně znáte. Nejspíše jste o ní slyšeli ve spojení s cestováním, kdy může být jejich karta velmi užitečná. Bohužel doba cestování je stále v nedohlednu, proto se může zdát, že je tato služba zcela zbytečná a nezaslouží si váš zájem. Není to chyba? Pojďme si říct, jak a k čemu vlastně tato služba slouží.

Tuto službu spustila britská fintech společnost Revolut Ltd. v roce 2015, přičemž v České republice působí od května 2018. Tržní kapitalizace Revolutu neustále rostou, což ji dle Forbesu řadí na první místo mezi evropskými mobilními bankami.

Chcete PDF verzi tohoto článku? Stáhněte si ji zdarma.

Revolut – internetová peněženka pro všechny případy

Revolut je tedy služba, která představuje alternativu ke klasické platební (debetní) kartě a osobnímu účtu. Řekněme, že je to taková šikovná forma internetové chytré peněženky.

Mimo to nabízí možnost nákupu a prodeje kryptoměn, akcií, umožňuje investování do komodit a další velkou škálu různých vychytávek. Samozřejmostí je již možnost placení přes Apple Pay.

Revolut

Dominantou celé služby je možnost měnit peníze až do 30 různých světových měn, díky čemuž při placení v zahraničí velmi ušetříte. Ale je zde i několik dalších vychytávek, které vám mohou pomoci i v každodenním pandemickém životě. Dokonce bych ji i všem do období pandemie doporučil díky skvělým možnostem, jak peníze ušetřit.
Revolut můžete použít při platbách v zahraničí, častých měnových převodech či při tuzemských a mezinárodních transakcích.

Banka?

Revolut se od běžného bankovního účtu odlišuje mnoha způsoby. Ačkoliv si i zde založíte účet, veškerá jeho správa probíhá pouze prostřednictvím mobilní aplikace.

I když má služba nezbytnou bankovní licenci, jak jste již jistě pochopili, s tradiční bankou toho moc společného nemá. A právě zde se Revolutu povedla poměrně zásadní revoluce. Subjektivně řečeno, klasické banky před pár lety poměrně zaspaly s vývojem moderních služeb nebo aplikací. Momentálně se to vše snaží dohnat. Cílem Revolutu bylo být lepší než klasická banka a to se mu z mnoha pohledů povedlo.

Platební karta

Revolut má v nabídce předplacenou debetní kartu od MasterCard. Dříve byla k dispozici VISA, ale ta se neosvědčila. Karta má podle mě moc hezký design, ale díky Apple Pay jsem ji ještě nikdy nemusel vytáhnout z peněženky. V době, kdy ještě všechny banky nepodporovaly Apple Pay, byl Revolut pro mnoho uživatelů jasnou volbou.

Revolut

Virtuální platební karty Revolut

Dalším velmi užitečným produktem Revolutu jsou jednorázové virtuální platební karty, které jsou platné jen na jednu jedinou platbu, přičemž po jejím provedení se jejich CVC kód změní. Díky tomu nevystavujete svůj bankovní účet nebezpečí zneužití karty a odčerpání jiné finanční částky.

Virtuální karta Revolut se hodí zejména pro platby na místech, která se vám zdají pofidérní, ale nemáte možnost zaplatit hotově. Za konkrétní produkt nebo službu zaplatit nějakým způsobem musíte. Co takhle čínské servery nebo jiné pochybné e-shopy? Tento typ karty s proměnlivým kódem CVC však není zdarma, a abyste ji mohli používat, musíte si zřídit placený tarif Premium nebo Metal.

Aplikace Revolut

Jak jsem již zmínil, celá služba funguje jen na mobilní aplikaci, která je fantastická.
Je opravdu přehledná, intuitivní, jednoduchá, nabízí vše, co jakýkoliv uživatel potřebuje. Velkou výhodou je také kompletní překlad aplikace do češtiny.

Revolut

Revolut a cestování

Převod měn

Revolut, na rozdíl od bank, nepoužívá pro převod rozdílný kurz na nákup a prodej, ale peníze převádí za tzv. středový kurz, a to zdarma. Díky tomu se jedná o výhodnější převody, na kterých můžete na jednotýdenní dovolené ušetřit tisíce korun oproti klasickým kurzům českých bank.

Je však důležité dát si pozor na to, že o víkendech je převod zpoplatněný. Revolut totiž používá předem stanovené přirážky k jednotlivým měnám. Budete-li tedy měnit peníze mimo standardní obchodní hodiny (zejména jde o víkendy a svátky), zaplatíte za to poplatek. U většiny standardních měn činí 0,5 %.

Pojištění

Jakožto nejlepší pomocník pro cestování samozřejmě nabízí také cestovní pojištění. Lze ho využít na maximálně 40denní cesty a pokrývá pohotovostní lékařskou pomoc, evakuaci, repatriaci, i pohotovostní zubní ošetření v zahraničí. Zároveň máte pojištěno zpoždění zavazadel už po čtyřech hodinách, to samé platí i pro zpoždění letadla. Pojistit se dá také váš mobilní telefon, který není starší než šest měsíců.

Limity pojištění:

  • Pohotovostní lékařské pojištění: 15 000 000 GBP (415 mil. Kč), spoluúčast 75 GBP
  • Pohotovostní zubní ošetření: 300 GBP
  • Zpoždění zavazadel: 320 GBP
  • Zpoždění cesty: 320 GBP (80 GPB za každou celou hodinu zpoždění až do 320 GBP)
  • Poskytovatel pojištění: White Horse Insurance Ireland Ltd.

Správa peněz

Revolut Vault

Pojďme si tedy již říct, jak lze Revolut používat i bez možnosti cestovat. Trezor Vault umožňuje dávat si stranou své finance a spořit peníze. Platby lze zaokrouhlovat a spořit si rozdíl nebo si do trezoru převádět peníze jednorázově či pravidelně. Trezor je virtuální a našetřené prostředky si z něj můžete kdykoliv dle potřeby vybrat.

Od doby, co Revolut používám, jsem dokázal našetřit každý měsíc výrazně více peněz, než při používání klasické banky. Celý tenhle koncept je totiž velmi přehledný a jednoduše řečeno mě aplikace přímo vybízí, abych si ušetřil více peněz.

Revolut

Nástroj pro plánování rozpočtu

Jak jsem již zmiňoval, Revolut mi pomohl lépe hospodařit s penězi. Tohoto výsledku bych nedosáhl bez funkce pro plánování rozpočtu. S ní jsem měl všechny své finance pod kontrolou. Tento nástroj mi umožnil si nastavit vlastní rozpočet a získat kontrolu nad svými výdaji. Mohl jsem si nastavit rozpočet na cestování, nákupy nebo restaurace. V aplikaci jsem poté sledoval, jak jsem si vedl a jak se mi v plnění cílů daří. Aplikace opravdu přímo vybízí učit se a mít přehled o svých výdajích. Nejvíce mi služba pomohla v zjištění, kolik a za co své peníze utrácím.

Tarify Revolut

Základní služba je samozřejmě zdarma, ale jak už to tak bývá, za kvalitu se platí.
Na výběr je zde proto ze tří možných tarifů: Standard, Premium a Metal, navíc je k dispozici i dětský tarif Junior. Jednotlivé tarify se liší limity a dalšími přidanými službami. Samozřejmě platí, čím dražší tarif budete mít, tím více služeb a výhod získáte. Kompletní srovnání tarifů naleznete na obrázku níže. Více informací o nabízených tarifech najdete přímo na stránkách Revolut.com.

Dětský tarif Junior

Co ale stojí za zmínění je tarif Junior, což je dětský účet, prostřednictvím kterého si děti mohou osvojovat finanční gramotnost. Naučí se zodpovědně utrácet, vytvářet si rozpočty a budovat zdravý vztah k financím. Rodiče účet sami sledují a mají nad ním dozor. K účtu náleží karta a aplikace Junior.

Pamatuji si, jak jsem se jako dítě neúspěšně snažil naučit finanční gramotnosti sám, byla tam spousta zbytečných pádů, které by mi Revolut třeba vůbec neschválil. Takže i z pozice budoucího rodiče bych tuto službu opravdu doporučoval všem.

Revolut a investování

Nevím, jestli je to je jenom můj pocit, ale myslím si, že investice jsou teď dost v módě. Možná za tuto skutečnost můžeme poděkovat právě Revolutu, který dělá investování opravdu jednoduchým. Nabízí obchodování s akciemi, kryptoměnami a komoditami. Kromě samozřejmého nákupu kryptoměn a akcií tak můžeme nakupovat i zlato. Obchodování akcií a kryptoměn je přístupné uživatelům karet Revolut Metal, Premium i Standard. Obchodování se zlatem je zatím umožněno pouze uživatelům karet Revolut Premium a Metal.

S Revolut můžete investovat do zlomkových akcií již od 1 $, díky čemuž je obchodování s akciemi dostupné opravdu všem.

Revolut

S kartou Metal můžete obchodovat bez omezení, s kartou Premium máte k dispozici 8 obchodů bez provize měsíčně a s kartou Standard 3 obchody. Roční poplatek za úschovu aktiv se pohybuje kolem 0,01 % z tržní hodnoty aktiv a platí se měsíčně.

Samozřejmě, že Revolut má jako každá jiná firma konkurenci. Jsou zde firmy jako Curve, Twisto či Transfer Wise. I o těchto službách bude v iPure řeč.

Výhody, nevýhody, závěr

Jak jsme zjistili, Revolut nemusí být užitečný jen na cestách. Mně osobně pomáhá každý den s opravdu efektivní správou osobních financí. Samozřejmě hlavní a nejdůležitější význam má při platbách v zahraničí, kde se oproti nákupu měn ve směnárnách opravdu vyplatí. Dalšími bonusy jsou možnosti salonků na letištích, pojištění a spousta dalšího. Samotná aplikace prochází častými změnami a nechybí ani systém odměňování pro nové zákazníky.

Výhody Revolutu
– Směna za výhodné středové kurzy
– Žádné poplatky za transakce
– Vedení účtu v mnoha světových měnách
– Rychlý převod peněz pomocí aplikace
– Bezpečnost vašich financí
– Možnost investovat do akcií, kryptoměn a komodit
– Zdravotní pojištění, pojištění věcí proti krádeži, při zpoždění letu, ztrátě zavazadel a další
– Platby telefonem přes Apple Pay

Revolut

Nevýhody Revolutu
– Výběry z bankomatu zdarma mají své limity
– Směny měn se o víkendu zpoplatňují
– U některých měn je třeba si dát při převodu pozor na kurz, ať se potom nedivíte

Zpoplatněním měnových kurzů o víkendu se Revolut chrání před znehodnocením měny, protože o víkendu jsou tradiční burzy zavřené. V sobotu a neděli tak za převod měny zaplatíte také poplatek 0,5–1 %. Jak se před tímto poplatkem chránit? Myslete na včasný převod měn v týdnu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *