Od vzdělávací konference Applu, která proběhla na konci března v jedné z nejstarších středních škol v Chicagu, jsem neočekával mnoho. Když se mě někdo zeptal, co si myslím, že Apple představí, počítal jsem s nějakým novým iPadem, aktualizacemi aplikací se zaměřením na vzdělávání a doufal jsem možná v nové barvy iPhonu X, nové AirPody nebo nástupce iPhonu SE. Novinářské sny se však nevyplnily a hodinové představení se neslo jen a pouze v duchu vzdělávání. Záře reflektorů byla po celou dobu zaměřena na jedno místo – staronový iPad 6. generace.
Zpočátku jsem si říkal, že v podstatě nemá smysl o novém nejlevnějším iPadu psát. Nenabízí totiž technologicky nic nového nebo převratného a už vůbec ne pro uživatele, jako jsem já. Vlastním a používám v nějaké míře všechny tři modely iPadu Pro. Bylo mi tedy jasné, že nejsem cílová skupina nového vstupního zařízení do jablečného světa. Nový iPad se však překvapivě po dvou dnech od představení objevil skladem na českých prodejnách, a tak jsem ho zkusil. Odložil jsem své iPady Pro a týden fungoval jen s novým iPadem 6.
Pro koho je?
Kalifornský gigant při představení iPadu šesté generace opakovaně uvedl, že nový iPad byl vyroben především pro vzdělávací sektor. Konference nebyla určená pro koncové uživatele a i z toho důvodu nebyla vysílána živě. Na druhou stranu si myslím, že právě obyčejní uživatelé, kteří do této doby iPad přehlíželi, mohou být nadšení.
Obecně bych iPad šesté generace doporučil třem rozdílným skupinám uživatelů. První z nich jsou lidé, kterým iPad dosud nedával smysl. Aktivně používají iPhone a MacBook. Na konzumaci obsahu jim iPhone bohatě dostačuje a na seriozní práci mají počítač. Druhý typ lidí jsou uživatelé Androidu, kteří by rádi do světa Applu přešli, ale jablečná zařízení jsou pro ně příliš drahá a nedostupná. Třetí skupinou jsou lidé, kteří vlastní nějaký starší iPad, obvykle první až čtvrté generace, nebo nějaký iPad mini. Nesmím samozřejmě opomenout ani studenty všech věkových kategorií.
Naopak pokud už máte jakýkoliv iPadu Pro, novinka vás patrně nijak neuchvátila, což je logické. iPad 6 nicméně najde využití také jako záložní zařízení, v domácnosti a nebo jako ovladač pro HomeKit či multimediální centrum. Není tak radno ho rovnou zatracovat, využití je nespočet.
Staré tělo, velký výkon
iPad šesté generace má 9,7palcový displej, který mezi lidmi patří stále k nejpopulárnějším rozměrům jablečných tabletů. Od loňského modelu, tedy iPadu 5, je prakticky k nerozeznání. Zásadní změny se udály pod kapotou, kde Apple nový tablet osadil čipem A10 Fusion, který tepe v iPhonech 7. K tomu počítejte s integrovaným koprocesorem M10.
Důvod těchto změn je jasný. Bez rychlého procesoru by nefungovaly aplikace pro rozšířenou realitu, na které jablečná společnost sází, a vývojáři představují jednu lepší aplikaci za druhou. Právě rozšířená realita je – minimálně z pohledu Applu – důležitá pro školství a výuku.
O kapku důležitější je podpora Apple Pencil, ze které jsem měl velkou radost. Je neuvěřitelné, jakým tempem roste v App Storu počet aplikací, jež jsou kompatibilní s touto bílou tužkou. Osobně si již bez ní nedokážu práci na iPadu představit. Nově ji nyní mohu používat i na nejlevnějším iPadu.
Jdeme pracovat
Na nový iPad jsem si stáhl všechny aplikace, bez kterých se každý den neobejdu, abych ho mohl řádně prověřit. Kromě různých komunikátorů jde především o aplikace Ulysses, Dropbox, Google Disk, Affinity Photo, Procreate, Medium, GoodNotes, Linea, Trello, Notability či Pocket. K tomu jsem přidal i pár náročnějších her v čele s aktuálním fenoménem Fortnite.
Pokud se zaměříme čistě na konzumaci obsahu a kancelářskou práci, tak nový iPad nemá s ničím jediný problém. Snadno a rychle si můžete pustit video z Netflixu, přečíst si knihu v iBooks nebo Kindlu, napsat dokument, vyřídit e-maily a podobně. iPad 2018 je tak ideální zařízení pro různé firmy nebo obchodní zástupce.
Pokud iPadu trochu zatopíte, rychle zjistíte rozdíl mezi novým iPadem a verzí Pro. iPad 2018 sice zvládne práci se dvěma otevřenými okny, ale jakmile tam přidáte třetí, takzvaně plovoucí, tak spodní dvě okna zmrznou. Naopak na iPadu Pro mohu používat a ovládat všechna tři okna současně. Na druhou stranu tuto funkci asi snadno oželíte. Znám spousty lidí, kteří ani nevědí, že je na iPadu něco takového možné.
Mile mě také překvapila aplikace Affinity, kterou jsem si v poslední době oblíbil na retušování a úpravu obrázků právě za pomoci Pencilu. Na novém iPadu ji používám prakticky stejně jako na iPadu Pro. Cítím sice, že vše není tak úplně hladké, ale stačí to.
Hry a virtuální realita
Na iPadu jsem také pořádně prohnal nějaké hry, především pak Fortnite. Ten běží na novém stroji naprosto hladce a i textury vypadají na velmi dobré úrovni. Překvapilo mě, že se iPad sotva zahřál, a dokonce jsem překonal osobní rekord. V obýváku jsem si také vytvořil bitevní pole díky hře The Machines, která se kompletně odehrává v rozšířené realitě. Opět mohu konstatovat hladkou odezvu a celkovou plynulost. Z AR her a aplikací přitom patří The Machines k těm nejnáročnějším.
Čmaryky čmaryky
Jak řekl Zdeněk Svěrák malému Koljovi ve stejnojmenném filmu, dělej čmaryky čmaryky, tak to samé jsem udělal i na novém iPadu. Pro tyto účely velmi rád používám skicovací aplikaci Linea, společně s Procreate, Notability a Sketches. Je jasné, že na iPadu je jiný displej než na iPadu Pro 10.5″. Novému zařízení chybí antireflexní vrstva, takže pozor na přímé slunce, kde toho moc neuvidíte. Další háček je v nelaminovaném displeji a samozřejmě absence ProMotion, díky čemuž iPady Pro zvládají obnovovací frekvenci až 120 Hz.
Na iPadu 2018 tak ucítíte pomalejší odezvu a reakční dobu. Díky jiné technologii displeje vydává iPad 6 také jiné, tupé zvuky. Na druhou stranu abyste tohle všechny zaregistrovali a vnímali, tak musíte mít obě zařízení vedle sebe. Pokud bude vaše první zkušenost s Pencilem až na novém iPadu, budete nadšeni. Funguje to dobře.
Něco za něco
iPad 2018 je aktuálně nejlevnější vstupenka do jablečného světa, což je zároveň i daň za osekané funkce. Na iPadu šesté generace tak naleznete jen dva reproduktory, chybí Smart Connector, podpora True Tone a i čočky fotoaparátu jsou celkem chabé a bez stabilizace, především pak přední FaceTime kamera, která má pouhých 1,2 megapixelu. Zadní fotoaparát má 8 megapixelů a při slušném světle se s tím už dá něco vykouzlit. Na běžné focení ale využívá iPad asi jen málokdo. Třeba na vyfocení dokumentu to ale bohatě stačí.
Lehce robustnější je i tělo, které je o nějaký ten milimetr silnější než iPad Pro. Osobně to v ruce velmi cítím, ale je to opět díky tomu, že iPad Pro používám na denní bázi. Na druhou stranu vnímám, že robustnější tělo má své výhody v pevnějším a stabilnějším úchopu. Nebojím se iPad pořádně stisknout a lépe mi sedne do mé velké ruky.
Apple u šesté generace iPadu vynechal Smart Connector, a tak k němu klávesnici Smart Keyboard nepřipojíte. Naopak s klidem můžete skrze Bluetooth párovat jakoukoliv jinou klávesnici a na iPadu klidně napsat román. Samozřejmostí je podpora staršího příslušenství ve smyslu krytů a různých coverů. Pokud vám tak doma něco zůstalo, u nového iPadu vše opět využijete.
A lehce diskutabilní je Touch ID. Nový iPad je osazený pouze první generací a přestože jde v praxi o milisekundy rozdílu v rychlosti odemknutí tabletu, je absence druhé generace Touch ID škoda.
Koupit nebo nekoupit
Všechny výtky, které jsem uvedl, nemyslím vůbec špatně. Kdyby Apple nový iPad osadil lepším hardwarem, těžko bychom se dostali na tak razantně nízkou cenu. Ta je nejen pro školství zcela klíčová. iPad 2018 je skvělý stroj, který prostě šlape a funguje tak, jak má. Zkoušel jsem ho porovnávat i s iPadem Air 2 a zde jsou rozdíly velmi marginální. U Airu 2 je lepší displej, ale opět – rozdíly uvidíte, pouze když tyto dvě zařízení dáte vedle sebe. Vše ostatní je prakticky totožné, takže pokud používáte Air 2, počkejte si raději na nový iPad Pro, který snad letos Apple představí. Pokud se potřebujete kreativně vyřádit s Pencilem, klidně do nového stroje běžte.
Pokud však doma nemáte žádnou jablečnou placičku, okamžitě rozbijte prasátku a uhánějte do nejbližšího obchodu. Vybírat můžete tradičně ze tří barev (vesmírně šedá, zlatá a stříbrná) a dvou kapacit (32 GB a 128 GB). Model s Wi-Fi a nejnižší kapacitou můžete mít již za 8 990 korun. Naopak za plnou palbu včetně mobilního připojení dáte 14 990 korun. Za cenu jednoho iPadu Pro 10.5″ tak klidně můžete mít hned dva iPady 2018 v základní výbavě, a to je už zajímavé. Jeden si koupíte pro sebe a druhý pro dítě nebo ženu.
Pokud neplánujete používat iPad jako své jediné zařízení na práci, nečekáte ohromující výkon a ty největší technologické vychytávky, budete s novým iPadem více než spokojeni. Sám jsem moc zvědavý, jak hodně či vůbec zahýbe nový stroj s trhem a kolik lidí si iPad pořídí, a to nejen ve školství. Jsem rád, že Apple levný stroj představil. Klíčová je přitom podpora Pencilu, bez které by to tak skvělé v žádném případě nebylo.