Zálohování v praxi #2 – Nastavení

Zálohování

Vítejte u druhého dílu našeho miniseriálu o zálohování. Dnes se podíváme na to, jak konkrétně nastavit zálohování vašeho počítače, aby vše fungovalo co nejjednodušeji. Existuje řada komplexnějších řešení, která vám umožní mnohem větší kontrolu nad tím, jak zálohování probíhá. Osobně jsem ale přesvědčen o tom, že v jednoduchosti je síla!

iCloud není jen zaškrtávátko

Prvním prostředkem pro náš systém zálohování, který budeme používat je iCloud. Nejedná se o nástroj, který by byl v pravém slova smyslu určen k zálohování, přesto hraje důležitou roli v celé strategii. Pokud se rozhodnete pro jiný cloud, než je iCloud, principy budou stejné.

Pokud chceme cloud používat jako jednu ze záloh, je důležité, aby všechna data byla uložena jak na cloudu, tak i ve vašem počítači. Pokud budete mít zapnutou Optimalizaci úložiště, vaše data budou zálohována na serverech Applu, ale optimalizace znemožní lokální zálohu.

Takže prvním krokem je zkontrolovat, zda je ve vašem počítači optimalizace vypnutá. Stačí se podívat do předvoleb systému, kde kliknete na svoje Apple ID, zvolíte v levém sloupci iCloud a v dolní části dialogu zkontrolujte, že je vypnuté Optimalizovat úložiště Macu. Pokud to kapacita úložiště vašeho počítače umožňuje, doporučuji optimalizaci nechat vypnutou trvale. Pokud máte úložiště příliš malé, a optimalizaci potřebujete, budete muset najít jiný způsob zálohování.

Zálohování

Obrovskou výhodou využití iCloudu jako jednoho z prvků zálohovací strategie je jeho automatický provoz. Nemusíte jej tedy pravidelně zapínat, nemůžete zapomenout zálohovat, ani udělat při jeho nastavení chybu. Záloha probíhá automaticky a stačí jen říct, co se má zálohovat. Proto druhým krokem je kontrola nastavení synchronizace iCloudu. Já osobně mám zapnutou synchronizaci všech dostupných dat, která iCloud zálohovat umí. V nastavení iCloud Drive mám zapnutou i synchronizaci Plochy a Dokumentů, což je místo kde mám uložena všechna důležitá data.

Závěrem je potřeba zdůraznit, že iCloud synchronizuje pouze vybraná uživatelská data. Není tedy stoprocentní zálohou všeho, co v počítači máte. Berme ji jako jednu z kostiček v mozaice. Rozhodně se nikdy nespoléhejte na iCloud jako na jediné řešení. Neochrání vás před náhodným smazáním dat, nechtěnou změnou dat, a to nemluvím o útocích hackerů a dalších potenciálních rizicích.

Jak nastavit Time Machine

Opravdu plnohodnotným zálohovacím nástrojem je technologie Time Machine, která je součástí operačního systému macOS. Jejím úkolem je automatické zálohování všeho, co v počítači máte uloženo. Time Machine zálohuje všechna uživatelská data, operační systém, všechny aplikace a nastavení, pokud vysloveně neřeknete jinak. Jediné, co v záloze Time Machine může chybět, jsou právě data, která nejsou uložena lokálně, protože je nějaký cloudový systém přesunul mimo počítač.

Apple se při vývoji Time Machine rozhodl dát přednost maximální jednoduchosti a bezobslužnosti. Při nastavení máte v zásadě jenom 3 jednoduché úkoly. Musíte vybrat, kam se bude zálohovat, rozhodnout se, zda záloha bude šifrovaná, a případně říct, co se zálohovat nemá. O vše ostatní se stará počítač sám.

Moje doporučení je jednoduché. Zálohu chcete šifrovat vždy, aby data byla v bezpečí v případě odcizení záložního disku a mohla se zálohovat i citlivá data, a žádné výjimky nedělejte. Time Machine by měla zálohovat vše, co jde.

Zálohování

Než Time Machine zapneme, je důležité si připravit úložiště, na které budeme zálohu ukládat. Jak jsem již doporučil v minulém díle seriálu, je výhodnější použít síťový disk (NAS), než klasický externí disk. U externího disku totiž hrozí zásadní riziko, že jej nepřipojíte k počítači a tudíž záloha neproběhne. Protože Time Machine provádí zálohu jednou za hodinu, měl by externí disk být připojen prakticky stále. Time Machine si sice umí krátkodobě zálohu uschovat ve skryté části úložiště, ale zbytečně tak přicházíte o místo a záloha není kompletní.

Zároveň je dobré si uvědomit, že záloha je rozdílová a postupně zkonzumuje veškerý dostupný prostor na úložišti, do kterého se provádí. Takže pokud úložiště chcete používat i pro jiné účely než jen zálohování, budete její muset rozdělit na dvě části a pro Time Machine jasně ohraničit velikost prostoru, kterou může využívat.

Příprava externího disku

V případě externích disků je nejjednodušší cestou použít Diskovou utilitu a rozdělit úložiště na dva oddělené svazky. Ideální je použít APFS, která je nejbezpečnější a zároveň i nejvhodnější pro ukládání dat určených pouze pro Mac. Apple doporučuje, aby velikost svazku určeného pro zálohování byla 2–3× větší než je množství zálohovaných dat. Protože dat neustále přibývá, osobně se kloním k minimálně 3× vyšší kapacitě.

Příprava disku NAS

V případě síťového disku je dobré postupovat systematicky. Nejprve musíte zajistit, aby počítač měl přístup na síťový disk, tedy nejlépe pro tento účel založit uživatelský účet a uložit jej do klíčenky. Následně na NAS vytvoříte samostatný svazek nebo adresář pro zálohování, u kterého musíte omezit kapacitu, aby vám Time Machine nezabrala postupně celý NAS. Já osobně jsem se u Synology DS 420+ rozhodl pro Time Machine vytvořit samostatný svazek a pro něj nastavit fixní velikost. Jako formátování jsem zvolil Btrfs, které umožňuje využít plnou funkcionalitu NAS. Svazek jsem nešifroval, abych zbytečně nezatěžoval NAS, protože šifrování mám zapnuté u samotné Time Machine.

Do jednoho síťového disku můžete zálohovat více počítačů. V takovém případě je ideální v připraveném svazku vytvořit pro jednotlivé počítače samostatné Sdílené složky a pro ně nastavit velikostní limity a přístupy z jednotlivých počítačů. Zajistíte tím, že jeden aktivnější uživatel nesebere místo méně aktivním uživatelům a že si uživatelé nebudou navzájem přistupovat k zálohám.

Zálohování

Zapnutí Time Machine

Samotné zapnutí Time Machine je velice jednoduché. Otevřete si Předvolby systému a v nich najdete Time Machine. Když zaškrtnete automaticky zálohovat a nemáte nastavený záložní disk, systém se vás automaticky zeptá, kam se má zálohovat. Zvolíte sdílenou složku na NAS nebo připravený externí disk. Než kliknete na Použít disk, ujistěte se, že máte aktivní volbu Šifrovat zálohy.

Kontrola Time Machine

Time Machine pracuje automaticky a pokud je k dispozici zálohovací disk, provádí vše sama jednou za hodinu, když došlo k nějaké změně dat. U všeho, co probíhá automaticky, je dobré jednou za čas zkontrolovat, že to opravdu funguje. Základním kontrolním mechanismem je zkontrolovat, kdy proběhla záloha. To můžete buď kliknutím na ikonu Time Machine v pravém horním rohu obrazovky anebo v Předvolbách systému, v sekci Time Machine.

Druhou možností, jak zkontrolovat, že je vše v pořádku, je zkusit zálohu otevřít. Stačí kliknout na ikonu Time Machine v horní liště a zvolit Otevřít Time Machine.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *