Svět za padesát let? Podle novináře, podnikatele a gurua českého internetu Patricka Zandla se vše, co uděláte, bude ukládat do veřejného cloudu a superpočítače budou vyhodnocovat, jak moc jste přispěli k lidské společnosti. „Podle toho si budete moct koupit různé věci, peníze přestanou existovat,“ říká v rozhovoru Zandl. Téhle teorii přezdívá eklog, a ještě před dvěma lety to byla pouhá fantasmagorie z jeho knih. Patrick má na svědomí hned několik publikací. V Apple komunitě je velmi známá jeho kniha Apple: cesta k mobilům. Patrick Zandl také provozuje weblog Marigold a stojí také za internetovým portálem Chronomag.cz. Na sociálních sítích ho můžete vidět pod přezdívkou Tangero.
Na Twitter jsi napsal: „Po deseti letech jsem úplně ignoroval keynote Apple. Nuda. Koupím starý iPhone za umírající SE a nebude to velký rozdíl…“ Čím byla poslední Keynote pro tebe tak nudná?
Nebylo tam žádné překvapení a napětí. Spekulovalo se o zajímavém levném iPhone, o spoustě věcí. Nakonec byl iPhone jen rychlejší, s lepším displejem – a tak je to přeci vždycky. Takže po dvou hodinách se to dalo shrnout jako: „Vyrobili jsme nový lepší iPhone a hodinky.“
Myslíš si, že před deseti lety byly Apple Eventy lepší, a to i z hlediska vystupujících?
Bylo v nich to překvapení. Novinka, v kterou jste doufali a ona se nakonec stala. Odvaha jít cestou, jako třeba vyhodit disketovou mechaniku nebo CDčko z počítačů. Placatý mobil bez klávesnice.
Jaký iPhone máš v plánu pořídit a proč?
Nevím. Teď mám iPhone SE hlavně kvůli velikosti. Bohužel, přichází zima a já s telefonem dost často běhám, jenže iPhone v mrazu rychle odchází baterka, takže znovu přemýšlím, jak tohle vyřešit, zda záložním telefonem nebo zase Androidem (haha, to byl vtip samozřejmě). Spíše asi dodržím oblíbenou strategii, tedy koupit si nějaký použitý iPhone, asi osmičkové řady, od některého z upgradujících přátel.
Co říkáš na nový největší iPhone XS Max? Budeme více produktivní?
Produktivita nesouvisí s velikostí mobilu ale sebekázní. Jistě, bude se prodávat dobře, ale o produktivitě to není. Dnes je trend velkých mobilů, mě to naopak nevyhovuje a snažím se držet u menších úhlopříček. Vadí mi, když si mobil nemohu dát do kapsy u kalhot, abych si pak nemohl sednout. Dnes si muž sedá a automaticky vytahuje mobil z kapsy, protože by si nesedl. Vypadá to velmi divně, dokonce spíš tak, že se lidi musí velkým displejem pochlubit. Osobně bych řekl, že Max model bude naopak doménou lidí, kteří více vsázejí na image, než kolik to odpovídá jejich skutečné potřebě a výkonu.
A co iPhone XR? Jde opravdu o nástupce iPhonu SE?
Tyhle dva mobily nejde srovnat. Hmotnost SE je poloviční, také je podstatně menší. Mnoho lidí doufalo, že model SE dostane rozměrově a váhově podobného nástupce, ale nestalo se tak a řada malých iPhone tím umírá. Pro mne škoda.
Jako milovník klasických hodinek, co říkáš na nové Apple Watch?
Jsou to krásné hodinky, čtvrtá řada ukazuje, jak Apple dotahuje design i ovládání. Někdejší rozpaky jsou ty tam. Ale s mechanickými hodinkami se to nedá srovnat. Apple Watch jsou pořád jen kus zdrojového kódu nakrmeného do křemíku a to si každý z nás umí detailně představit, jak se to stalo a jak to funguje. Jenže u těch vytvořených z ozubených koleček, je to zcela jiná pohádka, kouzlo, magie a příběh. Tam nemáme ani potuchu, jak se to děje, že dobře ukazují čas častěji, než dvakrát denně…
Já sám často běhám, takže dávám přednost specializovaným hodinkám Garmin 645 – nejsou to moje asistentky, ale zase mě koučují při běhání.
Máš pocit, že Apple již není inovativní?
Inovativní je pořád hodně, ale už je to intenzifikace stávajících technologií. Nové lepší displeje. Nové rychlejší procesory. Oddělení vektorového AI jádra do samostatného koprocesoru. Snad se dočkáme nové technologie baterií nebo 3D displejů, kdo jiný, než nejprachatější firma světa by s takovým průlomem měli přijít?
V roce 2012 jsi napsal knihu Apple: cesta k mobilům. Kdybys teď měl napsat pokračování, dokážeš si představit, co by bylo obsahem?
Asi by se jmenovala Apple: život po životě. Kdopak z fandů technologií by věděl, na co bych tím nadpisem narážel? Ano, Steve zemřel, ale jeho duše údajně přetrvává v DNA společnosti. Co to je, jak to funguje? Může Apple odolat smrti svého zakladatele? Je firma už tak velká, že v ní utichl objevitelský kvas? Nebo stojí před průlomem? Poté, co bezpečně sesadila Microsoft z trůnu hegemona odvětví, co je s tím vším IT odvětvím a jak dlouho tahle situace potrvá?
Zajímavé myšlenky. Vzpomeneš si ještě někdy na dobu, kdy Apple zařízení (především počítače) byly jen pro totální nadšence a geeky? Chybí ti éra Steva Jobse?
Vzpomenu, ale nechybí. To byla taky doba, kdy se nedalo nic sehnat. Kdy cokoliv pro Apple bylo nesmyslně drahé, na objednávku (a nejenom v Česku). Dneska je software pro iOS první volba běžného vývojáře a nestane se, že byste nějaký soubor na Apple neotevřel.
Kdybys potkal Johny Ivea, co bys mu řekl?
Asi bych si nechal vysvětlit pozici USB-C v Apple ekosystému a důvody, proč ho tak tlačí v MacBooku, zatímco na něj kašle v iPhone.
Hodně se zajímáš o bitcoiny. Myslíš si, že je to oblast, o kterou se zajímá i kalifornská společnost?
Neřekl bych, že by je to nějak prvoplánově zajímalo. Blockchain je sice zajímavá technologie, ale pro určité typy operací, při nichž nevadí relativně vysoká transakční cena. Apple rozhodně nemá problém s tím, podělit se s bankami a partnery o provize, takže zrovna odstranění mezičlánků v placení jej příliš nezajímá. Obecně je spíše centralistou než decentralistou.
Jaký produkt by podle tebe měl Apple představit? Přemýšlel jsi někdy o tom, jak z technologického pohledu bude vypadat svět za 50 let?
Jsem zvědavý na brýle a autonomní auto. Na obojím se pracuje a podle mě ještě minimálně pět let pracovat bude, aby to za něco stálo. Vidíme, jak Google ustoupil od svých brýlí, nikoliv bezdůvodně.
A za 50 let? To je dlouhá doba na předpovědi. Doufám, že tou dobou se nám podaří průlomy jak v zobrazovacích, tak napájecích technologiích, protože obě technologie výrazně předurčují formu. Pravděpodobně se nám podaří propojení elektroniky a biosynapsí, takže místo brýlí se technika napojí přímo na sítnici či do vjemového centra mozku. Všechno, co uděláte, se bude ukládat do veřejného cloudu a superpočítače budou vyhodnocovat, jak moc jste přispěl k lidské společnosti. Podle toho si budete moci koupit různé věci, podle toho, jak moc budete přispívat k rozvoji společnosti, protože peníze přestanou existovat. Téhle technologii říkám eklog a ještě před dvěma lety to byla fantasmagorie do mých knih. Dnes to začíná vypadat podezřele realisticky.
Rozšířená realita nebo virtuální realita? Čemu dáváš přednost a proč?
Nepoužívám ani jedno. Zatím jsem pro to nenalezl užití.
Tvé nejbližší plány do budoucnosti ohledně technologii?
Úplně ten nejbližší? Dát MacBook do opravy, umřela mi klávesa T, kterou používám v přihlašovacím hesle.
Patrick Zandl
Český internetový podnikatel, novinář, zakladatel zpravodajského serveru Mobil.cz a spisovatel. Od listopadu 2008 do června 2012 pracoval jako šéfredaktor internetového časopisu Lupa.cz. V diskuzích a na sociálních sítích používá přezdívku Tangero.
No to sme sa dozvedeli novinky.
Apple Watch nemôžeme porovnávať s klasickými hodinkami.
Vymení si SE za použitú osmičku.
A na predstavení sa nedostavil wow efekt tak ho vypol.
Guru ako sa patrí. Synonimum je aj spiatočnicka generácia, alebo nostalgia za retrom. Máme rok 2018. iPhone už dosahuje svoje maximum. Čo sa čakalo ? Teleport ?
A nedá mi ešte komentár č.2
“Produktivita nesouvisí s velikostí mobilu ale sebekázní. ”
To je fajn ale už ked mám tu seba kázeň, veľkosť znamená produktivitu – o tom by sa isto rozpísal petr mára.
Na iPhone sledujem domácu kameru, satelitnu tv, youtube, fotky, videa, dosť často vybavujem maily, čítam pdf, hry (tie málo, ale kto hrá napr stratégie – veľký displej ocení) a mohol by som pokračovať – prečo by niekto trpel na 4” ? Doba sa zmenila pane.
A názor že si ľudia vyťahuju telefón a porovnávajú kto má väčší patrí do diskusie pubescentov a flamerov. Oddávna vlastnili iphony ľudia slávny, pózeri, fifleny a kde kto. Aby nastal vzostup kúpy xs max kvoli pózerstvu pochybujem. A možno pravých fajnšmekrov od nepravých odradí cena 🙂
Okrem toho veľkosť xs max je totožná s 4 ročným ip6 plus – kde ste boli posledné 4 roky ?