V úterý 8. června od 19 hodin našeho času proběhla avizovaná úvodní keynote pravidelné vývojářské konference WWDC. Apple při této příležitosti každý rok oznamuje vývojářům i veřejnosti, na co se mohou týž rok na podzim těšit a na co se mají připravit. Letošní WWDC 2021 se v tom nijak nelišila od těch předešlých, proběhla nicméně už podruhé online…
Celosvětová vývojářská konference 2020 byla prvním eventem v historii, který Apple organizoval digitálně, tedy online. V červnu to tedy byl rok, co Apple přestal na své akce zvát veřejnost, lidé se přestali potkávat a v případě jiných událostí už tím pádem není možné nechat hosty osahat si nový hardware hned poté, co je představen. Jak dobře víme, Apple přistupuje k virtuálním událostem svým osobitým způsobem a pokaždé je na co se těšit. Když jsme si vloni mysleli, že vysílání začínají být trochu mdlá, vždy Apple přišel buď s něčím bombastickým, nebo dovedl opět zakomponovat vtip a nějakým neotřelým způsobem další keynote přeci jen ozvláštnil.
Chcete PDF verzi tohoto článku? Stáhněte si ji zdarma.
Nesmíme ale usínat na vavřínech – virtuální eventy jsou něco, co Apple dělá z nouze, a i když to dělá velmi dobře, všechno má své meze. Nemůžeme čekat, že Apple bude obsah z Cupertina neustále šroubovat do nebes, jednoduše to není možné. Navíc jakmile opadne pandemie a lidé se už budou moci setkávat ve větších počtech, což se dříve nebo později stane, Apple se bezpochyby vrátí k fyzickým akcím a zase uvidíme všechny známé i neznámé tváře před velkou plazmovou obrazovkou s klickerem v ruce a jásajícím publikem v hledišti. Takové eventy budou v porovnání s extravagancí těch virtuálních pouhou šedí každodenní reality, ale já vám garantuji, že za ně budeme moc rádi. Vidět lidi pohromadě prostě stojí za to a já přeji Applu i všem ostatním, abychom se toho dočkali co nejdříve.
O čem byla řeč
Pojďme se společně zaměřit na hlavní body pondělního streamu a tendence, které se z WWDC 2021 daly vypozorovat. Konkrétní novinky vám totiž vlastními slovy představí a okomentují mí kolegové dále v tomto čísle. A bylo jich požehnaně, jako každý rok… Apple jednoduše nepřestává překvapovat, kolik se toho dá v softwaru upravit, opravit, vylepšit a posunout dál. Každý musí uznat, že ačkoliv nemusí být všechny změny všem příjemné a ne každý je všechny docení, Apple se nebojí z konkrétních důvodů pravidelně měnit obsah ani formu, zatímco nenaruší rukopis a všechno i nadále zůstane přehledné a sympatické. Co na podzim poznáme všichni, je tentokrát např. změna uživatelského rozhraní Safari, Map, Zpráv nebo FaceTime, avšak nejdůležitější na tom není jen ta změna, ale její reálné opodstatnění.
Pokud Apple sledujete už nějaký pátek a baví vás zkoumat, co všechno vám nové operační systémy přináší, dobře víte, že Apple drasticky mění design jen v případě, že mu dá nový význam; dá vám důvod ho takový přijmout, naučí vás nové kroky. Změna polohy tlačítek či reorganizace nějaké aplikace je vždy spojena s uvedením jejích přepracovaných a rozšířených funkcí, to stejné pak platí i o rozhraních samotných operačních systémů. iOS 15, iPadOS 15, watchOS 8 i macOS Monterey tedy přijdou na podzim v novém kabátku, ale především nacpané novými funkcemi, které mi tentokrát přijdou skutečně praktické. Pokud si vzpomínáte na novinky představené na loňské WWDC, většina tehdejších změn byla menšího charakteru, protože hlavní úlohou obou mobilních operačních systémů bylo především opravit chyby, které byly napáchány v obecně nenáviděném iOS 13 (čemuž nerozumím, mně vyhovoval…). macOS Big Sur naopak minulý rok představoval opravdovou revoluci, systém byl kompletně přepracovaný, a je to právě macOS Monterey, který letos přichází s menším množstvím velkých změn, ale naopak celou řadou dílčích vylepšení a předpokládám také s tunou optimalizací, které ještě zlepší váš uživatelský zážitek.
Kontinuita
Dokazuje to i fakt, že v prezentaci bylo letos macOS věnováno necelých 15 minut, zatímco iOS přes půl hodiny a novinky v systému i aplikacích se na nás sypaly jako lavina. Z pouhých 15 minut věnovaným Macu byla tentokrát většina času věnována famózní novince zvané Universal Control, na kterou se těší asi každý nadšený uživatel, a opět přepsanému Safari, které bude od teď na všech zařízeních vypadat již téměř identicky. Dle mého názoru se právě propojení všech zařízení dohromady do jednoho superorganismu dá považovat za takovou rudou nit, co se táhla celou, 110 minut trvající konferencí. Apple nejen že představil novou funkci SharePlay, která mě zvedla ze židle, protože jsem po něčem takovém na iPhonu tiše volal několik let, ale také do zásadních aplikací implementoval sekci Shared with You, takže se vám obsah sdílený jinými uživateli už nikdy neztratí. Toto je jen pár věcí z celé řady novinek v iOS, které doposud chyběly, a je moc dobře, že je Apple konečně představuje.
Vaše zařízení spojí koncem tohoto roku síly především ve vaší chytré domácnosti. Apple totiž v pasáži zvané Home oznámil, že pouští Siri do produktů pro HomeKit vyrobených třetími výrobci, čímž vám umožní mluvit k ní v podstatě odkudkoli, i přes termostat. Vaše chytrá zařízení tak mohou nejen komunikovat a být ovládána pomocí telefonu či tabletu, ale dokonce i hlasem bez ohledu na to, které zařízení příkaz přijalo. Nejsem toho sice cílovou skupinou, ale oceňuji HomeKit v jeho rozsahu a spolehlivosti, protože tyto novinky musí mnoha lidem dělat velikou radost. Apple nicméně v celé konferenci vůbec nezmínil tvOS. Po nedávném představení nové Apple TV 4K, kde se také mluvilo především obsahu Apple TV+ a hardwarových vylepšeních, mlčení v tomto ohledu pokračuje a nezbývá než se ptát, co za tím máme číst… Poslední dobou se spekuluje o možném vzniku nového operačního systému pro domov, na druhou stranu vývojářská konference je ideálním, a možná i jediným, místem, kde by se taková novinka měla oznamovat. Na minulé vývojářské konferenci bylo ještě tvOS věnováno alespoň 5 minut. V tuto chvíli se nedá říct, že Apple k tvOS nic neřekne třeba na podzim, ani že v nadcházejících měsících neproběhne nějaké důležité oznámení ve spojení s domovem, které by zahrnovalo změny v roli Apple TV, takže nad tímto bodem letošní WWDC zůstává viset otazník a my si musíme počkat na výsledek, až přijde čas na jeho odtajnění. Apple každopádně věnuje velké úsilí, aby jeho zařízení pracovala dohromady jako jedno, čímž chce zaručit náš nejlepší zážitek. Ať už se proto rozhodne jakkoli, bude to za tímto účelem.
Co oko nevidí…
WWDC 2021 byla jednotlivými novinkami mnohem nabitější než ta minulá. Samostatné části byly kromě operačních systémů věnovány také AirPodům, soukromí nebo vývojářům a App Store. Apple se na letošní rok velmi dobře připravil a oznámil kvanta novinek, které potěší všechny od běžných uživatelů přes lidi s postižením až po profesionály a vývojáře. V každém případě však Apple jasně kráčí stejným směrem daným zásadami, za kterými si stojí. Soukromí a bezpečí jeho zákazníků jsou pro něj stejně důležité jako služby, které jim nabízí, a zázemí, které poskytuje svým spolupracovníkům a komunitě. Apple představil nová API a pokusil se zjednodušit mnoho aspektů vzniku nových aplikací, aby pomohl více odemknout potenciál vývojářů a umožnil jim snadněji tvořit to, co potřebují a zamýšlí. Předpokládám, že věci naberou v nejbližších měsících a letech pořádné tempo, jakmile začnou noví uživatelé přecházet na Apple Silicon a samotné čipy Applu se rozšíří do celé nabídky. Všechno to jsou věci, které obhajují a definují pozici Applu v očích nás i tvůrců mnohem více, než jeho zářivé produkty a než si běžně dovedeme uvědomit.
Nemůžu tento článek ukončit, aniž bych vás neupozornil na ty malé detaily, které se Apple opět do show pokusil ukrýt, a je jen na bystrém oku diváka, aby si jich všiml. Mohu vám na proto pomocí obrázků prozradit, že „dům“, před nímž stojí Craig Federighi a chystá se mluvit o novinkách k tématu Domov, je identická kulisa, v níž byl komentován tvOS na WWDC 2020, velmi efektně představen HomePod mini v říjnu 2020 a také Apple TV 4K v dubnu 2021. Apple si zjevně postavil na své virtuální konference vlastní ukázkový domek, který vždy chytře nasvítí a přestaví tak, že to skoro není poznat. Na druhý pohled už je to ale zřejmé a my se jako diváci v podstatě stále vracíme na návštěvu k jedné rodince. Další zajímavý poznatek se týká Craigova bleskového přejezdu z domku do Apple Parku. Craig ve velmi rychlé sekvenci strhává plachtu z krásného kabrioletu podobného Fordu Thunderbird z roku 1955, který stojí zaparkovaný v garáži ukázkového domku po Craigově levici na začátku sekce Domov.
Palubní deska tohoto vozu je pak kompatibilní s CarPlay, pokud se podíváte dostatečně pozorně. Na displeji u řadicí páky je nastavený cíl navigace právě na Apple Park. Kromě tohoto entrée si pak Craig střihnul dvě vtipné teleportace jak pomocí Apple Watch, kdy se mu to párkrát nepovede a omylem skončí někde v kotelně nebo v rybníčku (s keporkakem), tak pomocí tajného průchodu v podlaze do suterénu, aby popovídal o soukromí. Zde si můžete všimnout zajímavé změny v nastavení mikrofonů. Zatímco nahoře na světle je Craigův hlas mnohem dunivější a živější, o patro níže v přítmí je Craigův hlas nastavený mnohem jemněji a postrádá jakoukoli ozvěnu, jako by si s vámi povídal někde doma u krbu. Je to velmi jemný a příjemný přechod, pomocí něhož Apple dává najevo rozměr pojmu soukromí a jak moc ho ctí.
Poslední poznámka se týká hlaviček Memoji, kterými Apple naplnil hlediště Steve Jobs Theater. Motivaci k tomuto kroku vidím dvojí a dohromady mi přijde geniální: Apple použil Memoji jako náhradu živých diváků, aby poutavě a zároveň lidsky připodobnil virtuální konferenci té skutečné, a taky si takhle podprahově udělal reklamu na vlastní službu. Je to přesně ta elegantní a nenucená forma reklamy, kterou máme rádi. Celkově Apple odvedl minulý týden skvělou práci. Navnadil nás na nekonečný seznam novinek a vylepšení, pobavil nás a zároveň nám nezapomněl připomenout, že je taky důležité nebýt pořád online, nenechat se rušit a užít si chvíli pro sebe nebo s přáteli. Teď už nezbývá než čekat na podzim.