Hraj všemi barvami

iMac

Originální iMac byl hlavně o barvách. Začal v roce 2007 s bledě modrou verzí G3 a postupně byl upravován do jiných tvarů. Až dospěl do bodu celohliníkového vzhledu v roce 2007, v jehož různých úpravách se objevoval až dodnes. Tedy pardon, stále se objevuje.
Od prvního iMacu ale nešlo jen o to, aby jej zákazníci kupovali. Šlo především o to, aby jej všichni viděli. Šlo o stroj, který vás uchvátí nejen, když s ním pracujete, ale i když na pracovním stole zahlédnete jeho zadní stranu. Často jste je mohli potkat v recepcích firem, manažerů kanceláří nebo u kamarádů na pracovních stolech, kde se velká obrazovka vyjímala.

Chcete PDF verzi tohoto článku? Stáhněte si ji zdarma.

 

Když verze iMacu G3 opustila prodejní pulty, zmizela i barva. Nejdřív se objevil v plastové verzi, následně v neutrální hliníkové konstrukci. Až v posledních letech jsme byli svědky menší revoluce v podání vesmírně šedé barvy iMacu Pro.

iMac

Po dvaceti letech

Nakonec se ale dvacetileté čekání opravdu vyplatilo. Nejenže dorazil iMac s vlastním čipem M1, ale rovnou se vybarvil do sedmi různých odstínů. Ty nejsou ani jednotné na celém zařízení, protože jemnější odstín méně ruší v oblasti obrazovky a silnější naopak řve do davu všech, kteří se na něj jen podívají.

Představení iMacu si vzala z velké části na starost Colleen Novielli, produktová manažerka Macu, a soudě dle jejích žlutých tenisek se není čemu divit. Apple nám v posledních letech dává daleko více volby než kdy dřív. Ať už v konfiguracích produktů v rámci svého portfolia nebo dokonce v jednotlivých barevných provedeních. Ostatně proto má iPhone 12 tolik různých krytů, se kterými ho lze kombinovat.

A teď si vezměte, že s iMacem na nás Apple vybalil ještě novou Magic Keyboard. V základu stále dostanete počítač all-in-one s bezdrátovou klávesnicí v odpovídající barvě. Dražší model však automaticky bude mít přibalenou novou verzi klávesnice s Touch ID. U základního modelu však zůstane možnost přikoupit novinku s funkcí otisku prstu. Navíc je možnost za poplatek dostat klávesnici s Touch ID a také numerickým blokem. A podobně je možné barevně konfigurovat polohovací zařízení – Magic Mouse nebo Magic Trackpad.

iMac

Obrovský výběr

Když to vše sečteme, nejedná se jen o nových 7 barev (pokud vezmeme v úvahu, že stříbrná je opravdu barva). Dohromady se jedná o 18 variací klávesnic a 14 variant polohovacího zařízení. Navíc, pokud nás paměť ani historie neklame, exkluzivitu barevného příslušenství bude mít iMac jen několik měsíců. Poté by mělo být možné dokoupit barevné příslušenství i samostatně.

Uvážíme-li, kolik v současnosti Apple nabízí řemínků k hodinkám, evidentně se mu daří dobře pracovat s inventářem v různých barvách a velikostech. Máme to docela potvrzené i z dalšího úhlu pohledu. Nové příslušenství funguje spolehlivě s jakýmkoli Macem s M1, nejen s letošní stolní novinkou. Je tedy logické usuzovat, že toto příslušenství s námi nějakou dobu bude tak, jako máme již šestým rokem druhou generaci „magického“ příslušenství. Že bychom se v budoucnu dočkali i dalších barevných Maců?

Stylové napájení

Nezapomínejme ani na drobnosti. Nový iMac má dokonce barevně sladěný napájecí konektor, který se magneticky připojí k zadní části zařízení. Kromě barvy jsou právě zajímavé magnety. Přestože si nemyslím, že by tento krok znamenal potvrzení navrácení magnetického napájecího kabelu i k ostatním Macům, je rozhodně jisté, že Apple na magnetické spojení opravdu sází. Začal s ním u iPadu Pro, pokračoval přes příslušenství MagSafe u iPhonu 12 a teď ho máme i v napájení iMacu.

iMac

Ve výsledku se ale moc nezmění. Síla, kterou musíte vynaložit na vysunutí magnetického adaptéru, je podobná té pro vytažení plastového napájení z aktuální hliníkové řady. Takže zpět k barvám.

Sedm barevných napájecích koncovek s barevným opleteným kabelem jsou vlastně jen prodlouženou rukou bílé krabičky, která nejspíš bude ležet někde za vaším stolem na zemi. Alespoň si snížíte počet kabelů na stole, když tento zázračný adaptér v sobě ukrývá i port pro ethernet. Ne, že by většina počítačů nevyužívala připojení pomocí WiFi, ale je důležité zmínit, že ethernetu nemusíte používat jen pro připojení k internetu. Možná se jednou dočkáme dalších verzí této krabičky, například s možností zapojit zařízení s USB, které by se tak nemuselo připojovat na zadní stranu iMacu.

Přizpůsobení na druhou

Možná Apple v budoucnu přidá i prodlužovací kabely, protože pokud v současné „houmofisové“ době u práce rádi stojíte, odhaduji, že dvoumetrový kabel nedosáhne až na zem.

A ať si to ještě zamotáme, Apple vyrábí jedenáct verzí této krabičky. To proto, že u základního modelu není ethernet součástí napájecího adaptéru. Můžete si však tuto verzi připlatit, pokud si bez ní nedokážete představit život. Když už mluvíme o portech, narazíme na další zajímavost.

Podobně jako Macy s M1 představené loni na podzim nabízí dva porty Thunderbolt. To je nejspíš maximum, co čip M1 zvládne. Mac mini má v zásobě 2× USB 3 v klasickém USB-A konektoru, dražší iMac má vedle Thunderbolt i dva porty USB-C.

Je to vtipné, protože USB 4 neboli Thunderbolt používá také konektor USB-C, takže pokud budete mít zařízení, které budete chtít připojit u dražší verze do portu Thunderbolt, musíte vybrat správnou zdířku – tu, která má nad sebou vyobrazení blesku. Jinak nebudou fungovat. Pro produkty Apple je velmi netradiční, že jsou stejně vypadající porty s různou funkcí umístěné vedle sebe.

iMac

Jarní tóny

Líbí se mi, jaké barevné provedení Apple zvolil. Upřímně mne nenadchly barevné odstíny iPadu Air a podle „zaručených“ spekulací to vypadalo na podobný styl i u stolních Maců. Přední strana se více podobá jemnějším odstínům iPadů ve střední cenové kategorii. Protože se nechcete celý den dívat na výrazné barvy, je logické, že Apple zvolil tmavší varianty na boky a zadní stranu iMacu. Jediné, co trochu odvádí od barevného provedení, je použití bílého rámečku kolem displeje. Myslím, že je to podobný krok, jako iPhone SE druhé generace pouze s černým panelem. Možná i proto je iMac určen pro domácí použití a pro rozzáření firemních recepcí, ne pro profesionální střihače do temných zákoutí.

Drobnou nevýhodou je přizpůsobení použitelnosti. Například, pokud zvolíte namontování vašeho iMacu na držák VESA, už vám tak navždy zůstane a nemáte možnost vrátit se zpátky na stojánek. Jedinou možností je dokoupení stojánku VESA, který se navíc nevyrábí ve stejné barevné kombinaci. Stejně tak je trochu zklamáním, že nemáte možnost nastavit si výšku originálního stojánku. Přitom Pro Display XDR tuto možnost má, i když za cenu, která je jen o deset tisíc nižší než základní model iMacu.

Kromě barev bych ještě mohl zmínit konečně pořádné rozlišení kamery, reproduktory nebo mikrofony. Ale to vše vám už na podnose přinesl kolega Dan v předchozím čísle. I když bych rád pochválil, protože moje osobní zkušenost s kamerou v MacBooku Air s M1 je opravdu lepší než předchozí model „early 2020“. Co se týče kvality reproduktorů a mikrofonů, byl jsem vždy ohromen kvalitou, kterou Macy měly a mají. Tak doufejme, že to tentokrát bude ještě o chlup lepší.

Moje první myšlenka při úvodním videu byla „tohle je zábavný Mac“. U iMacu tak půjde o to udělat z domácího Macu zábavný stroj, ke kterému si budou uživatelé rádi sedat. Musím proto pochválit, jak se Applu povedlo nejen vrátit vzpomínku na staré časy, ale také ukázat ze sebe to nejlepší. Po stránce výkonnostní i po té designové. Barvy vládnou světu a možnost výběru a přizpůsobení podle vkusu zákazníků také.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *