Chvíli jsem váhal, zda tato recenze a příběh patří do našeho magazínu. Nakonec jsem usoudil, že ano, protože mnoho jablečných fanoušků fotí a natáčí videa. Nejsem profesionální fotograf, ale focení mě vždy bavilo. V poslední době ještě více přicházím na chuť videu a střihu. Ke všem těmto účelům potřebujete kvalitní stativ. Žádné video dnes bez stativu prostě nenatočím a to samé platí o mých „fotolovech“, když chodím fotit naši krásnou krajinu. Dlouhou dobu jsem používal klasický velký a těžký stativ. To už je ale minulost – přivítejte Travel Tripod od Peak Design.
Udělám drobný krok zpět. K čemu vlastně slouží stativ? Je to prosté. Pokud chcete, aby vaše záběry byly plynulé, hladké a bez otřesů, potřebujete si na něco svůj iPhone nebo zrcadlovku položit. A komínek z knih vám opravdu nepomůže. To samé platí o fotografii. Pokud chcete fotit krajinu nebo tekoucí vodu, bez stativu se neobejdete. U takových fotek potřebujete dlouhý čas na expozici, aby se vše hezky vykreslilo. Opačná situace panuje u reportážní fotky. Tam potřebujete být mobilní a stativ by vám spíše překážel.
Chcete PDF verzi tohoto článku? Stáhněte si ji zdarma.
Pokud chodíte pravidelně fotografovat a natáčet video, pravděpodobně už nějaký stativ máte. Na trhu jich je celá řada. Jsou výrobci, kteří zde působí od minulých století, zavedené značky, které postavily svůj byznys na kusu plechu s třemi nohami. Dalo by se tak říct, že karty jsou už rozdány. Je přece sebevražedné vstoupit do odvětví, kde již mnoho bylo objeveno a dokázáno.
Odvážný krok
V americké firmě Peak Design čtyři roky přemýšleli nad tím jak vyrobit stativ, který konkurence nenabízí. Přitom si uvědomovali, jakými neduhy tradiční stativy trpí – jsou příliš těžké, neskladné, nekompatibilní či jinak omezené v používání. Není těžké najít dobrý stativ, ale zpravidla bude trpět některým z uvedených omezení. Jako například můj starý stativ, který funguje skvěle, má výbornou hlavu, ale je prostě velký, těžký a na výlet si ho do ruky nevezmete. Tradičně jsem ho převážel v kufru auta a pak jsem se s ním někde vláčel. V lepším případě jsem se o zátěž podělil s někým dalším, kdo se mnou šel fotit.
Když jsem před pár týdny vzal poprvé do ruky nový Travel Tripod od Peak Design, byl jsem totálně unesen. No řekněte sami – stativ ve velikosti láhve na vodu? To přece nemůže fungovat. Snad dvě hodiny jsem ho po vybalení zkoumal a hrál si s ním. Je neuvěřitelné s jakou lehkostí a elegancí lze udělat stativ.
Travel Tripod maximálně využívá prostor. Nikdy nic nepřečnívá ani neschází. Je evidentní, že přesnost, s jakou Peak Design dělá své batohy, našla své uplatnění i při konstrukci stativu. Další věc, co mě napadla, je, že tahle trojnožka přece nemůže udržet můj Canon 7D Mark II s nasazeným teleobjektivem. V praxi jsem se přesvědčil, že to není žádný problém. O iPhonu ani nemluvím, to je již úplná samozřejmost.
Snadné ovládání
Je vidět, že tady někdo hodně dlouhou dobu přemýšlel. Samotný stativ má totiž krásný obal z odolných materiálů – jako batohy od Peak Design. Je šitý zcela na míru a na těle tohoto šedého obalu naleznete flexibilní zip a různá poutka pro upevnění na Everyday Backpack a další batohy z produkce Peak Design. Jedním tahem stativ z obalu vytáhnete a doslova během pár vteřin máte postaveno.
Třemi rychlými pohyby můžete uvolnit všechny pákové zámky a roztáhnout stativové nohy do požadované délky. Nohy se přitom při instalaci neotáčí na druhou stranu a dole mají pogumované hroty. V nabídce jsou i ostré hroty, které si můžete pořídit, pokud cestujete do ledových krajin či chcete fotit v těžkém terénu. Vše zvládnete vyměnit během pár vteřin.
Stejně snadno můžete pořídit ultralight conversion kit a ze stativu udělat lehkou trojnožku. Ideální, když nepotřebujete klasickou výšku stativu, ale naopak řešíte každý gram. Jednoduše odepnete hlavní páčku, vysunete všechny nohy a nasadíte tři hroty. Snadné a jednoduché.
Jakmile máte dole nohy, můžete foťák upevnit na destičku. Kulová hlava je kompatibilní nejen se všemi destičkami Peak Design (Standard Plate a Dual Plate), ale i většinou tradičních destiček Arca. Líbí se mi, že na trojsměrové kulové hlavě nejsou zbytečné páčky nebo čudlíky. Doteď občas u své staré stativové hlavy kroutím na špatnou stranu a nemohu dostat DSLR či iPhone do požadovaného směru. S tím je už konec.
Na odjištění destičky tu je jedna páčka nebo, chcete-li, směr otáčení prstencem. Ten druhý pak slouží k uvolnění hlavy a natočení do požadovaného směru. Třetí páčkou pak odjistíte celou hlavu a můžete ji vytáhnout do výšky. Prostě jednoduché! Na závěr si přidejte bublinkovou vodováhu, která se však po přidělání foťáku trochu schová. V další verzi bych asi ocenil, aby byla vodováha viditelnější, ale pro rychlou kontrolu dostačuje.
Test odolnosti
Stativ zvládne maximální zatížení 9 kilogramů a je optimalizován pro většinu full-frame zrcadlovek s teleobjektivem. Stativ si přitom můžete sami zatížit. Uprostřed naleznete háček, na který můžete zavěsit svůj batoh Peak Design. Stativ rázem získá větší stabilitu, kterou oceníte, když začne foukat vítr.
Stále jsem neřekl to nejpodstatnější. Travel Tripod od Peak Design můžete pořídit ve dvou verzích – carbon a hliník. Carbon váží neuvěřitelných 1,29 kg a hliník 1,56 kg. Ukažte mi stativ s těmito parametry.
Carbon sám o sobě je velmi odolný materiál. Ano, když vytáhnete všechny nohy na maximum, stativ lehce pruží, což je vlastnost materiálu. Z toho důvodu se vyplatí nevytahovat vše do maximální délky, což v ideálních podmínkách při focení ani není nutné. I tak se dostanete bez problémů do výšky přes jeden a půl metru.
Vychytávky a další nastavení
Stativ je možné rozložit do tzv. low a inverted režimu, tedy dostat ho dolů jen pár centimetrů nad zem – ideální například na makro fotografii či jiné detaily. Pokud chcete na stativ připevnit iPhone nebo jiný telefon, přímo ve středovém sloupku naleznete magnetický držák, který během pár sekund vysunete a vložíte do něj iPhone. Když ho nepotřebujete, uložíte ho zpět do středového sloupku a schováte pod háček.
Na těle také naleznete odnímatelný imbus, pomocí něhož můžete jednotlivé části stativu utáhnout či demontovat a vyměnit. Z praxe ho však doporučuji sundat – pokud někde nešikovně se stativem zavadíte, může se stát, že klíč zbytečně ztratíte. V pouzdru je na něj kapsička.
Složený a v pouzdře zabalený stativ vypadá sám o sobě elegantně. Málokoho napadne, že v ruce máte stativ. Snadno ho vložím a pravidelně ho také nosím v boční kapse Everyday Backpacku od Peak Design. Stativ mám ihned k dispozici, kdykoli je potřeba.
Pokud vás zajímá, jak si stativ vede oproti klasickým značkám v oblasti stability a zatížení, doporučuji mrknout na tento odkaz. Myslím, že si stativ Peak Design vede opravdu dobře. V oblasti snadnosti ovládání a hmotnosti prostě nemá konkurenci, a na to, jak je malý, je velmi stabilní a tuhý. Vždy je to něco za něco.
Nejlepší stativ na světě?
Pro mě jednoznačně ano. Vyzkoušel jsem levné stativy doslova za pár set korun. Doma mám flexibilní stativy pro iPhone, zrcadlovky, kompakty či akční kamery. Také jsem vyzkoušel dražší a kvalitní stativy. Travel Tripod od Peak Design je pro mě splněným snem. Nechci nosit těžký a neforemný stativ, u kterého budu hledat, jak co nastavit a nasadit. Chci lehký stativ, který se mi vejde do kapsy u batohu, zvládne jakékoliv počasí, udrží mi nejen těžkou zrcadlovku, ale i iPhone a ještě ho rozložím během pár sekund. Travel Tripod je v tomto ohledu nepřekonatelný.
Jak jsem již avizoval. Na výběr jsou dvě verze – karbonová za 17 890 Kč a hliníková za 10 590 Kč. Není to málo. Na trhu naleznete dražší, ale i levnější stativy. Důvody pro Peak Design jsou jasné. Travel Tripod je nádherně zpracovaný, je to mistrovský kousek a myslím si, že tradiční výrobci mají o čem přemýšlet.