Rok se s rokem sešel, nebo jak se to říká. A nastal čas se po čase vrátit k reMarkable. Chci se s vámi podělit o část svých dlouhodobých zkušeností a zároveň se podívat, co je nového a jestli tenhle tablet pro psaní je dobrý kup nebo je lepší od něj dát ruce pryč. A nejen to…
Už je to nějakou dobu, co jsem se na stránkách iPure rozepsal o a rozplýval nad reMarkable druhé generace. Pokud mě ale sledujete na Twitteru, tak asi víte, že tam o něm píšu poměrně často. Proč? Protože ho stále používám každý den a rád se tak podělím o své zkušenosti.
Chcete PDF verzi tohoto článku? Stáhněte si ji zdarma.
To byla ta jednoduchá odpověď. Je to ale přeci jen o kousek složitější. reMarkable jako firma se opravdu snaží a svůj produkt neustále vylepšuje. Ač tedy jejich tablet, fakt nerad tomu tak říkám, druhé generace vnímám hlavně jako digitální papír (lepší) a tužku, náhradu bloku a propisky, s každou další aktualizací je toto zařízení o kousek lepší. Přibývají nové funkce a vylepšení. Takové, které jsou primárně zaměřené na psaní a uživatelský zážitek.
Berte tedy tyto řádky spíš jako další pohled do dlouhodobých zkušeností s tímhle digitálním zápisníkem. A jak už to tak bývá zvykem, text si rozdělíme na více částí.
Dějství první
Dnes začneme rekapitulací mých dosavadních zkušeností s reMarkable 2. Přeci jen už ho mám více jak rok a půl a používám ho v podstatě denně. K tomu se ale dostanu níže. V další části se pak podíváme na novinky. Některé jsou stále v rámci beta programu, kterého se účastním a jiné už se dostaly i do finálních verzí software. Důležité je, že ty největší a nejzajímavější novinky nás čekají ještě letos. K těm se podrobněji dostanu příště a snad už v tu dobu budou i oficiálně venku.
Proč reMarkable? Respektive proč stále reMarkable? Jak je možné že zrovna já, nadšenec, který střídá zařízení jako ponožky, vydržel s tímhle digitálním papírem takhle dlouho?
Za tu dobu, co reMarkable mám, jsem vystřídal několik telefonů, notebooků, různá sluchátka, hodinky, tablety a další zařízení. Jasně, část z nich jsem testoval, část si chtěl jen vyzkoušet a zbytek jsem prostě chtěl. Nicméně reMarkable drží na svém místě jak přibitý a nemám nejmenší potřebu se ho zbavovat, měnit ho za jiné zařízení nebo se snad vracet ke klasickému papíru a propisce.
Úplně úvodní wow efekt u mě už dávno opadl. Nicméně zůstalo určité nadšení, které nabírá na intenzitě a polevuje ve vlnách. Přispívají k tomu i ony zmiňované aktualizace, které přináší různá vylepšení a novinky, ke kterým se ještě dostanu později.
Možná proto, že raději píšu rukou než na klávesnici a právě proto, že reMarkable je v mých očích zařízení určené jen pro psaní a nic jiného, jsem z něj i po těch zhruba osmnácti měsících stále nadšený.
Už jsem to psal dříve a jen to pro jistotu a nové čtenáře zrekapituluji. Píšou rukou, protože:
- mě to baví,
- umožňuje mi to zpomalit, během dne v podstatě na chvíli zastavit,
- lépe si při psaní utřídit myšlenky,
- dokážu vypnout a soustředit se jen na psaní,
- psaní podporuje kreativitu,
- psaní uklidňuje,
- obecně má psaní pozitivní vliv na lidskou mysl.
Takže jsem po letech ohrnování nosu nad psaním rukou a takovou mladickou nerozvážností a ťukání každé pitomosti do klávesnice dozrál a vrátil se k ručnímu psaní. Bylo mi 30, jestli se nepletu. Možná o rok či dva méně. A od té doby píšu rukou. Přes 7 let.
Chci psát. Potřebuji psát. Nepotřebuji a nechci nic jiného než jen prostor pro psaní a tužku. Nechci žádné dodatečné aplikace a extra „fičury“. Rozhodně ne notifikace a další vyrušování od toho, co dělám. Jasně, že na iPadu si můžu pomocí módů soustředění notifikace vypnout, ale pořád tak nějak mám v hlavě, že tam někde jsou a pár jednoduchými kroky se na ně můžu podívat. V reMarkable tato možnost není, proto mi tahle forma digitálního papíru na rozdíl od jiných maximálně vyhovuje.
Kritika pro kritiku
Nedávno jsem se dostal do několika na sobě nezávislých debat, v rámci kterých jsem si vyslechl kritiku reMarkable. Nejčastěji se opakují tyto argumenty:
- nemá podsvícení,
- nejdou instalovat aplikace, protože systém je uzavřený,
- musí se platit předplatné,
- musí se platit za náhradní hroty do tužky,
- systém laguje a pomalu se překresluje.
S odstupem času si myslím, že můžu hodnotit. Pořád jde jen o moje subjektivní hodnocení, ale podložené měsíci každodenního používání a hlavně psaní.
Ad podsvícení
Blok taky nesvítí. Víc k tomu nemám. 😊
Ad aplikace
Chápu tento argument, ale v případě aplikací už se dostáváme na tenký led. Asi by nedávalo smysl, aby takový tablet měl nějaký vlastní proprietární systém. A na trhu jsou jiné e-inkové tablety běžící na Androidu. Jenže víme, jak to s androidovými tablety je. Těm je lepší se vyhnout, pokud se nedržíte nejvyšší řady Galaxy Tab S od Samsungu. Takže se pak nabízí oslí můstek směrem k iPadu. Jenže to už se bavíme o úplně jiném zařízení s jiným zaměřením, u kterého je psaní takové dost umělé. Chápu potřebu aplikací, pak ale koukejte po jiném zařízení. Nemá smysl reMarkable toto vyčítat.
Ad předplatné
Je tam, dává smysl jen pro někoho, není nutné ho platit. V posledních několika měsících jsem s pár lidmi řešil, jestli je pro ně reMarkable vhodné zařízení. Když jsme došli k tomu, že ano, řešili jsme právě předplatné. Není nutné ho mít a není nutně pro každého. Pokud nepotřebujete zálohu do cloudu a pár dalších featur, není nutné platit měsíčně. A pokud si nejste jisti, reMarkable aktuálně nabízí 1 rok zdarma na vyzkoušení a v rámci předplatného obdobu Apple Care+ a přístup k dalším zvýhodněným nabídkám. Za ty zhruba tři dolary nebo eura měsíčně se to podle mě vyplatí.
Ad hroty do tužky
Tužka se vypíše (a ještě k ní potřebujete ořezávátko) a náplně do propisky taky nejsou zadarmo. Víc k tomu opět nemám. 😊
Ad lagy a pomalé překreslování
Tohle uznávám a beru jako validní kritiku. reMarkable těžko bude rychlý jako iPad, ale mohl by být při překreslování výrazně rychlejší. Tím, že už delší dobu používám beta verze software, nedokážu říct, jestli a o kolik jsou finální verze rychlejší. Tak či tak, všechny by mohly být výrazně rychlejší. To je upřímně asi jediná výtka, kterou aktuálně mám.
Tak na co to tedy je?
Nechci být zbytečně příkrý, ale uznejte sami. Stěžovat si na absenci podsvícení nebo nutnost platit za hroty do tužky už je trochu moc. To je fakt kritika pro kritiku.
Přijde mi, že část kritiky plyne hlavně z nepochopení reMarkable a jeho zaměření.
Možná se pletu, ale reMarkable nemá být nic víc než jen zápisník s moderními funkcemi. Mezi ty výrazné patří:
- záloha do cloudu tak, abyste o své zápisky nepřišli,
- převod psaného textu do strojového,
- sdílení poznámek e-mailem,
- export poznámek,
- možnost čtení různých formátů digitálních knih,
- možnost čtení a anotace dokumentů PDF (opět včetně sdílení).
A to podle mě naprosto skvěle sedí na to, pokud chcete přejít do plně digitálního módu a zbavit se papírů v maximální možné míře.
reMarkable nemá za cíl nahradit iPad nebo jiný tablet. Proto nedisponuje možností instalovat další aplikace. Nejspíš ani nechce konkurovat čtečkám Kindle od Amazonu. Proto nemá podsvícený displej (hele, akorát by to žralo baterku). Je to čistě jednoúčelové zařízení. Digitální papír a tužka. Nic víc, nic míň.
Je třeba uznat, že to ani není zařízení pro každého. Není totiž zrovna nejlevnější. Začíná na 299 dolarech a s příslušenstvím se ta cena dokáže vyšplhat o pěkný kus výše. To už opravdu musíte mít jasno, že píšete hodně a chcete svoje psaní posunout do 21. století, abyste vyhodili tolik peněz za takové zařízení. Vedle něj totiž určitě budete mít i stolní počítač nebo notebook, případně oboje a možná i ten iPad nebo jiný tablet. A reMarkable vytáhnete, tak jako já, když jdete psát. Deník, poznámky ze schůzky, nápady k projektům, myšlenkové mapy. Co vás napadne.
Pokud snad nad reMarkable uvažujete a pořád nemáte jasno, napište mi skrz Twitter/@marekhajn co vás zajímá. Bude-li to v mých silách, rád poradím. A případně poskytnu slevový kód pro nákup.
Pro dnešek stačí
Pojďme to pro dnešek ale uzavřít. A to tak, že jednoduše. reMarkable 2 je digitální papír, zápisník, blog či diář. Nazvěte si to, jak chcete. Prostě zařízení, do kterého se píše. Nic víc. Tečka.
Příště se podíváme na novinky, které letos do reMarkable přišly a ještě přijdou, a které to celkové pohodlí kolem psaní a práce s poznámkami posouvají na novou úroveň.
Dobrý den. Prosím Vás, má reMarkable 2 menu v češtině? Uvažuji o koupi. Předpokládám, že ho ve škole jako učitel využiji jak na psaní, tak i na čtení.
Řeším stejný problém, jsem z doby, kdy se cizí jazyky neučili jako dnes. Zde píší https://www.itmix.cz/recenze/jak-vybrat-digitalni-zapisnik-apple-ipad-air-5-vs-remarkable-2/remarkable-2/ že čeština je podporovaná pouze pro převod textu.
visit me home
Chybí Čeština!
Zdravím, stalo se mi, že mi tablet (rm2) zamrznul a to hodně natvrdo, dlouho jsem držel vypínač, nic platno, nakonec se tro rozjelo, když jsem s tím asi hodinu nic nedělal. Existuje na tuto situaci nějaké řešení, díkuy, Z. Lhotský…