Freevision Vilta-M: Stabilizace za všechny peníze

Vyjádření postoje k životu fotografií nebo videem patří neodmyslitelně k základním komunikačním nástrojům dnešní doby. Své snímky sdílíme pomocní sociálních sítí, jako je YouTube, Instagram, Facebook, Twitter a další. Nejčastěji se tak děje pomocí mobilních zařízení, respektive mobilních telefonů, které dnes používá více než 2,3 miliardy lidí.
Prvním mobilním telefonem s integrovaným fotoaparátem byl Sharp J-SH04, který se začal prodávat v roce 2000. Jeho snímky v rozlišení 0,11 Mpx by dnes nikoho neoslnily, ale díky němu byl odstartován nekončící závod za kvalitním mobilním záběrem.

Pomineme-li výrobce smartphonů samotné, kteří každoročně zvyšují standardy mobilních kamer, je zde prostor pro doplňky, s kterými můžeme pořídit ohromující snímky. Vždyť nikdo se dnes nechce dívat na rozmazané, roztřesené a neostré záběry, kterých kolují na sociálních sítích milióny. Stabilizátor Freevision Vilta-M je jedním z takových doplňků. Díky němu dokážete pořídit jedinečné snímky profesionální kvality, a to i pokud jste v pohybu.

Z Číny do celého světa

Ruční elektromechanický stativ s tříosou stabilizací Freevision Vilta-M vyrábí společnost Miniwing Europe. Ta je součástí čínské skupiny Feishen, která má sídlo v Yongkang, v provincii Zhejiang v Číně. Skupina Feishen zaměstnává více než 1 500 lidí, působí ve více než padesáti zemích světa a má kanceláře v Evropě, Spojených státech a Asii.

Freevision Vilta-M je kompatibilní s většinou chytrých telefonů, včetně iPhonu 8 Plus či iPhonu X. Je určen ke stabilizaci obrazu, což znamená, že vyhlazuje všechny otřesy vzniklé chůzí či během při pořizování záběrů s vloženým telefonem.

Stabilizátor váží 520 gramů a na jedno nabití vydrží sedmnáct hodin. Ovládá se pomocí tlačítek na rukojeti, nebo pomocí aplikace v telefonu. Je vybaven účinnými algoritmy pro chod motorů a ty tak díky nim dosahují rychlosti reakce 0,05 milisekundy a stabilizační přesnosti 0,005 stupně. Kromě toho má propracované automatické režimy, které ve spojení s dodávanou aplikací umožní vytváření časových snímků nebo snímků v režimu sledování objektů, a to až o 360 stupních v ose otáčení. Vzniknout tak mohou snímky, které by si donedávna mohla dovolit jen velká studia s profesionální technikou.

Máme to v rodině

Freevision Vilta-M vychází z úspěšného modelu Freevision Vilta-G z roku 2017, který je určen pro kamery GoPro Hero 5/4/3. Konstrukčně podobná je zejména rukojeť, naopak chybí odnímatelná hlavice, která je potřeba pro vložení adaptéru pro kamery GoPro 4/3. Ta zde z pochopitelných důvodů není potřeba.

Stabilizátor je dodáván v pevném ochranném cestovním pouzdru. Vyroben je z odolného plastu. Rukojeť je pogumovaná a zajišťuje tak pevné držení. Na spodní části rukojeti je 1/4″ stativový závit a je tedy možné stabilizátor připevnit k většině stativů. V horní části rukojeti se nacházejí ovládací tlačítka. Dominuje joystick, spínací tlačítko, nahrávací tlačítko a nechybí ani informační LED diody.

Posledním tlačítkem je multifunkční spoušť umístěná v zadní části tak, aby byla intuitivně k nalezení pod prstem vašeho ukazováčku. Nad spouští je umístěn ještě jeden spínač, který ale nemá žádnou funkci a zůstal zde jen díky použití stejné konstrukce rukojeti z modelu Freevision Vilta-G. Trochu nešťastné řešení.

Na rukojeti se nachází také nabíjecí port osazený microUSB s gumovou krytkou. Ten funguje jak pro nabíjení stabilizátoru, tak jím můžete nabíjet telefon. Zdroj napájení je v rukojeti a nelze jej uživatelsky vyměnit. Horní část stabilizátoru tvoří pružinový čelistní upevňovací mechanismus, regulovací rameno, aretační zámek a nezbytné osy s motory.

Uchycení smartphonu je snadné, ale ze začátku vyžaduje trochu trpělivosti. Po roztažení pružin je telefon čelistním mechanismem uchopen a pevně stisknut. Čelisti jsou opatřeny gumou, a to i plocha, o kterou se telefon opírá. Vložit jej můžete bez obalu nebo s ním. Poškození se bát nemusíte.

Smartphone následně musíte ve stabilizátoru vyvážit tak, aby visel v horizontální poloze a nepadal doleva nebo doprava. Pomůže vám k tomu posuvné regulovací rameno a aretační zámek, který po vyvážení zašroubujete. Vše je intuitivní a lze nastavit velice snadno.

Ovládání bez intuice

Samotný provoz Freevision Vilta-M zajišťují již zmiňované čtyři ovládací prvky a zpětnou vazbu dodávají tři LED diody. Tlačítko zapnutí/vypnutí se mimo jeho základní funkce používá také pro dočasné uvedení hlavy stabilizátoru do pohotovostního režimu. Vpravo od něj je nahrávací tlačítko, pomocí něhož je možné vzdáleně ovládat funkce smartphonu, jako je pořízení fotografie, videa nebo zastavení nahrávání.

Každé z uvedených tlačítek obsahuje LED indikátor, který oznamuje zvolené funkce. Uprostřed je velká jasná LED dioda, jejíž stav indikuje provozní režim stabilizátoru a upozorňuje blikáním na chyby. Pod ní je velký čtyřcestný joystick, kterým lze jemně pohybovat libovolným směrem, což způsobí změnu orientace smartphonu v hlavě stabilizátoru. S malou citlivostí a praxí dosáhnete velmi jemných pohybů kamery. Dostáváme se k posledním ovládacímu prvku – spoušti.

V první chvíli jsem si myslel, že je zde pro spuštění nebo zastavení focení nebo nahrávání. Jak jsem již uvedl, toto tlačítko se nachází napravo nad joystickem a ovládá se palcem. Spoušť mění provozní režim stabilizátoru a k jejímu použití bude potřeba vaší dobré paměti. Jsou zde čtyři režimy, kdy každý je ovládán jiným počtem stisknutí spouště. Popisovat je zde nebudu, jsou popsány v návodu, ale mají spojitost s uzamykáním jednotlivých os stabilizátoru. Zároveň při stisknuté spoušti můžete s použitím joysticku zoomovat. Tohle ovládání mi moc intuitivní nepřijde a když mohu, nastavím vše potřebné v aplikaci FV Share, která je ke stabilizátoru dodávána.

Mobilní aplikace k ruce

Aplikace FV Share je ke stažení v App Storu zdarma. Spojení se stabilizátorem je snadné a probíhá pomocí Bluetooth. Zpočátku jsem trochu bojoval s tím, že aplikace je při spojení na výšku a následně se přepne na šířku, ale poddalo se to. Aplikace je zatím jen v angličtině, němčině a čínštině, ale na české mutaci se již podle dostupných informací pracuje.

V aplikaci můžete nastavit funkce stabilizátoru, vybírat z řady filtrů, nastavovat režimy pro focení a natáčení videí nebo přímo snímky pořizovat. Zároveň vidíte stav baterie stabilizátoru, telefonu nebo Bluetooth spojení. V aplikaci je zároveň knihovna pro ukládání vašich snímků a možnost následných úprav.

Mimo obecných nastavení umožňuje aplikace spustit několik zajímavých režimů. V rámci focení je to zejména panorama nebo nastavení dlouhé expozice. Pro videa slow motion, time-lapse, motion lapse a v neposlední řadě funkce intellitrace, tedy sledování objektu.

Mezi nejsilnější stránky stabilizátoru ve spojení s aplikací patří automatické režimy, například motion lapse v pohybu. Stačí, když umístíte stabilizátor na stativ, pomocí joysticku vyberete úvodní a koncový bod, zadáte čas nahrávání, interval snímkování a stisknutím tlačítka start jej spustíte. Stabilizátor poté v definovaném čase kopíruje směr od jednoho bodu ke druhému a pořizuje snímky dle zadaných intervalů. Je to opravdu snadné a výsledek je přitom dokonalý.

Všechny záběry pořízené v aplikaci můžete uložit jak do výchozího úložiště telefonu, tak do úložiště v aplikaci. Je jen na vás, jaké úložiště si v nastavení zvolíte. Z kapacitních důvodů telefonu mám zvoleno jen jedno. Aplikace mě baví, ale kdyby tomu tak nebylo, mohu k nahrávání použít jakoukoliv jinou a stabilizátor bude svoji funkci plnit i tak. Režimy a funkce stabilizátoru však budete muset volit ovladači z rukojeti.

Spolehlivost za přijatelné peníze

V minulosti jsem zkoušel několik stabilizátorů pro mobilní telefony, ale nakonec jsem u žádného nezůstal. Většinou proto, že nebyly spolehlivé, a nebo proto, že v nich nebylo možné použít velikost telefonu, jakou měl iPhone 7 Plus. Navíc cena neodpovídala jejich schopnostem.

Freevision Vilta-M mě překvapil. Je to kvalitně zpracovaný ruční tříosý stabilizátor. Po hardwarové stránce mu není moc co vytknout, pominu-li přebytečný přepínač nebo neintuitivní funkce spouště. Stabilizace samotná funguje spolehlivě a musím kriticky říci, že jsem zatím nebyl s žádným jiným stabilizátorem tak spokojený. Tichý chod motorů a jejich reakceschopnost už jen umocňuje celkový pocit.

Trochu horší je to s aplikací. Nelíbí se mi občasná hlášení o chybách, která jsou na průsvitném pozadí zobrazována a navíc tak krátce, že je nestihnu přečíst. Dalším neduhem je občasné padání aplikace a odpojování Bluetooth od stabilizátoru. Při psaní této recenze byl vydán update, tak věřím, že zmiňované chyby byly odstraněny.

Freevision Vilta-M má mnohoúčelové možnosti využití. Mimo ruční stabilizace obrazu dokážete s pomocí namontování na stativ vytvořit poháněnou otočnou kameru, se kterou můžete zachytit ty nejlepší videa v neomezené délce s rozsahem 360 stupňů ve vlastní ose. Navíc ve 4K/UHD za cenu něco málo pod čtyři tisíce korun.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *