iPad Mini 5. Kdo je cílovka?

iPad Mini 5

Nejrychlejší nejmenší tablet na světě! Stačí vám tahle definice nového iPadu Mini 5? Samozřejmě, že ne. Jako vždy je zde mnoho ale. Nový Mini není pro všechny. Vyvolává emoce, jelikož jde o 7 let starý design. Dlouho jsem přemýšlel, pro koho vlastně je a proč Apple svůj nejmenší tablet po čtyřech letech znovu obnovil. Opravdu je to jen kvůli zisku a vyprodání skladů a zásob materiálu?

Pro iPad Mini jsem měl vždy slabost. Napsal jsem spousty oslavných článků, kde jsem vyzdvihoval jeho ergonomii, rychlost, použitelnost či kvalitu displeje. iPad Mini jsem používal od první až po poslední generaci. Rukama mi prošlo všech 5 modelů. Nejdéle mi vydržela druhá a čtvrtá generace, kterou jsem jednu dobu používal jako hlavní pracovní zařízení.

Dříve jsem pracoval u novin a každý den jsem jezdil do terénu nabírat zprávy a reportáže. Mini mi dělal společnost od rána do večera. Společně s ním jsem měl k dispozici klávesnici s Bluetooth. Když jsem dorazil na tiskovou konferenci, vytáhl jsem Miniho, připojil klávesnici a spustil prstový orchestr. V redakci jsem pak vše editoval do smysluplné podoby a následně odevzdal šéfredaktorovi. Takhle to probíhalo den co den více než tři roky.

Za tu dobu jsem došel až ke čtvrté generaci. Již ta byla neuvěřitelně svižná a použitelná. Bavilo mě nosit si iPad jako malý zápisníček a psát si různé myšlenky či pocity. Zanedlouho však dorazil první iPad Pro s klávesnicí Smart Keyboard. Mini se tak poroučel na noční stolek, kde zůstal až do svého prodeje. Aktuálně mám doma jen první, druhou a poslední, tedy pátou generaci.

Vzpomínky zůstanou

Mini pro mě nikdy nebyl jen kus kovu. Reálně mi vydělával na chleba a nájem. Jasně, mohl jsem používat papírový blok jako všichni redaktoři okolo mě. Vtipné na tom je, že lidé pak za mnou chodili a ptali se mě, zda jsem zachytil správné údaje, jména či čísla. Pokud jste někdy byli u soudu, na tiskové konferenci, dělali rozhovor či sledovali průběh nějaké akce, asi víte, že je to hrozný fofr a nikdo kvůli vám nebude věty opakovat. U novin je potřeba vše zachytit, vypíchnout to nejdůležitější a samozřejmě být objektivní. Údaje nesmí být zkreslené.

Rychle jsem zjistil, že svůj škrabopis po sobě horko těžko luštím a bohužel jsem udělal pár chyb. Nejčastěji jsem zkomolil nějaká jména nebo názvy. Když jsem začal psát do iPadu, nic takového se mi nestalo. Dokonce jsem velmi často využíval nahrávání na diktafon či jsem text rovnou diktoval. S Minim jsem byl vždy o krok před ostatními novináři s tužkou a papírem. Snadno jsem mohl dohledávat informace či své předchozí poznámky.

Kromě toho všeho jsem si v autě poslouchal hudbu, při čekání sledoval videa, konzumoval obsah nebo hrál hry. Mini byl skvělý parťák.

Minulý čas je na místě

Ač mám tři týdny doma novou generaci, již ho nepoužívám tak jako dříve. Důvodem je iPad Pro – velký i malý. Jakmile si zvyknete na něco tak krásného a lehkého, jako je iPad Pro 11″, nechcete používat ani koukat na sedm let starý design či Touch ID. Je to jako jezdit v pětkovém BMW a přesednout do Škoda Rapid. Svezení je fajn, dostanete se, kam potřebujete, ale není vám to příjemné.

Na druhou stranu Rapid je skvělé auto, a to platí i o iPadu Mini 5. Dříve jsem byl cílovka tohoto zařízení, dnes už tomu tak není. Apple by musel Miniho zcela předělat, což by bylo hezké, ale z mnoha úhlů pohledu to nedává smysl. Proč by Mini měl mít Face ID, bezrámečkový design a OLED displej? Vždyť by byl stejně drahý jako iPad Pro. Apple by tak kanibalizoval vlastní produktovou řadu.

Naopak tím, že nechal 7 let starý design, má jistotu, že zaujme staronové uživatele. Design a funkčnost iPadu Mini 5 je ověřená. Pokud se rozhodnete ho koupit, nemusíte mít strach, že by nefungoval. Naopak je to řízená střela, ze které budete nadšeni.

Jste cílovka?

Nebudu zde znovu popisovat kompletní parametry a specifikace nového iPadu Mini 5. Místo toho mrkněte na náš YouTube kanál, kde naleznete unboxing a také Webinář iPure, který jsem Minimu věnoval.

iPad Mini 5 v podstatě nemá konkurenci. Když se podíváme na globální trh s tablety, rychle zjistíte, že většina výrobců jde cestou větších displejů. Alternativou a konkurentem může být například některá čtečka od Amazonu – Kindle či Fire. Jenže iPad Mini 5 toho umí daleko více.

U Androidu to může být Samsung Galaxy Tab nebo Huawei MediaPad M3. Ale opět – iPad Mini 5 je svými vlastnostmi úplně někde jinde. Díky čipu A12 Bionic s Neural Enginem máte jistotu, že Mini bude několik let patřit mezi podporovaná zařízení. Bavíme se tady o tabletu, který vám reálně může vydržet 4 až 5 let. Tohle vám žádný jiný výrobce tabletů nemůže zaručit.

Dalším tvrdým argumentem, proč je nový Mini 5 dobré zařízení, je podpora Apple Pencil. Ten dělá z jablečného tabletu zase o kapku použitelnější zařízení. Na mysli mám opravdu použitelný multimediální zápisník. Miniho zvládnu udržet v jedné ruce, a dokonce se mi vejde do zadní kapsy u kalhot. Díky tomu můžete mít Miniho neustále při sobě, rychle ho vytáhnout a poznamenat si myšlenku. Můžete kreslit, skicovat nebo vytvářet myšlenkové mapy. Kreativitě se meze nekladou.

Mini je kompatibilní s 1. generací Apple Pencil a využít lze i stylus Crayon od Logitechu. Máte tak možnost výběru dle toho, co vám více vyhovuje. Na výběr máte i tři pro Apple tradiční barvy – stříbrnou, vesmírně šedou a zlatou. Naopak máte k dispozici jen dvě paměťové kapacity – 64 GB a 256 GB, samozřejmě s možností mobilních dat.

Co je ještě nového

Kromě toho, že je nový Mini neuvěřitelně rychlý a podporuje Apple Pencil, nově zde naleznete i plně laminovaný displej s True Tone. Funkce True Tone je dle mého soudu naprosto skvělá a zvyšuje čitelnost displeje. Líbí se mi, jak se automaticky upravuje jas a barvy dle okolí, kde se právě nacházím.

Plně laminovaný displej vám pak zase zaručí snadnou opravitelnost. Když by vám náhodou spadl na zem, nebude to vaši peněženku bolet jako u iPadu Pro či iPhonu XS.

Pokud se budeme chvíli bavit o designu a ovládání, tak nový Mini 5 je až na drobné odchylky zcela totožný, jako sedm let stará první generace. Když tyhle zařízení dáte vedle sebe, zhasnete displej a řeknete někomu, ať určí, který iPad je nový, vsadím se, že to nepozná. Rozdíly jsou opravdu minimální a bavíme se zde o lehce posunutých konektorech či mikrofonu. Jak už jsem řekl, pokud jste používali starší generaci, budete jen mile překvapeni.

Rychlost a zase rychlost

Svižnost nového čipu poznáte prakticky při prvním spuštění. Aplikace se otevírají a zavírají rychlostí blesku. Náročné hry šlapou jako dobře namazaný stroj a nikde nemáte pocit, že by něco skřípalo. Můžete si snadno rozdělit obrazovku na třetiny či polovinu, ale počítejte s tím, že reálně obdržíte velikost dvou iPhonů vedle sebe. Na multitasking tak spíše zapomeňte. Mini exceluje v použití jedné aplikace přes celou plochu.

Někteří zahraniční redaktoři mluví o novém Mini, jako o nejlepším tabletu pro hraní her. A mají celkem pravdu. Neexistuje hra, kterou byste na Minim nerozjeli na plné detaily. Mini se skvělé drží, máte dobře přístupná tlačítka a ovládací prvky. Díky tomu je nejmenší tablet z dílny kalifornské společnosti opravdu jako stvořený pro hraní her.

Další způsoby použití

Pokud nehrajete hry, tak možná čtete. A máme zde další využití – Kindle na steroidech. Mini úplně vybízí k tomu, abyste ho ráno hodili do tašky a vytáhli ho během dne v autobuse, ve vlaku, v kanceláři nebo klidně i na záchodě. Je to skvělá čtečka s přidanými funkcemi. Kdybych neměl 11″ iPad Pro, patrně bych přesně takhle začal Miniho používat. Čtení článků, knih, magazínů, sledování filmů, poslech hudby nebo surfování na internetu. Co více si můžete přát.

Mini 5 také může být ideální vstupní iOS zařízení. Přímým konkurentem je obyčejný iPad z roku 2018, který má v podstatě stejné parametry, až na čip, displej a rozměry. iPad 2018 je sice levnější, ale reálně vám Mini 5 vydrží déle a udělá větší službu.

Nejmenší jablečný tablet je také vhodný pro děti do škol. Svojí velikostí se hodí do mnoha profesí, například pohostinství, průmyslu, obchodu či zdravotnictví. Pokud máte firmu a prodáváte nějaké zboží, proč svým zaměstnancům nekoupit právě Miniho, vybavit potřebným softwarem, proškolit a začít aktivně používat. V neposlední řadě může iPad Mini sloužit i jako zmíněný zápisník a skicák v jednom. Odezva Apple Pencil je skvělá a funguje v podstatě stejně jako na iPadu 2018 či prvním iPadu Pro.

Co bych změnil

Rozhodně nejsem spokojený s kvalitou fotografií. iPad Mini 5 umí udělat 8megapixelové fotky s clonou 2,4, což není žádná hitparáda. Stačí, aby bylo pod mrakem či šero a fotky budou dost zrnité a prostě ošklivé. Také nepočítejte s tím, že si natočíte 4K video. K dispozici máte pouze 1080p HD video s 3× zoom. Pokud jste si tak mysleli, že byste nového Miniho používali na natáčení vašich vlogů pro YouTube, spíše použijte iPhone. Kvalita bude rozhodně lepší.

Pokud jde o odemykání iPadu, Apple vsadil na prověřenou druhou generaci Touch ID. Prostě to funguje. Zvuk pak vychází ze dvou reproduktorů, takže na ozvučení menší místnosti či hotelového pokoje to bohatě stačí. Ideální na sledování filmů. Důležité je zmínit, že na rozdíl od obyčejného iPadu 2018 podporuje iPad Mini 5 eSIM.

Závěrečný verdikt

iPad Mini 5 je fajn zařízení, které má svá pro a proti. Je nutné si uvědomit, zda ho potřebujete a zda jste cílová skupina. Chcete začít více číst? Kupte si Miniho. Chcete hrát jen a pouze hry? Kupte si Miniho. Chcete pracovat, stříhat videa a upravovat fotky? Kupte si iPad Pro nebo MacBook. iPad Mini 5 startuje na ceně 14 990 Kč, což není málo, ale, s ohledem na aktuální ekonomickou situaci, ani moc. Pokud pro něj máte využití, neváhejte. Pokud jste příznivci generace nejmenších tabletů, patrně ho už používáte.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *