Mezi moje letošní předsevzetí mimo jiné patřilo, že budu více číst knihy, a to nejen v angličtině, ale i v češtině. Již mnohokrát jsem zde a na svém YouTube kanálu tvrdil, že nejraději čtu knihy na iPadu či klidně i iPhonu. Z větší části jsem se také vrátil k papíru a začal chodit do naší krajské knihovny. iPad mi však z mnoha různých důvodů nestačil, a proto jsem začal poohlížet po alternativních čtečkách s technologií E ink. Výsledkem hledání je rodina zařízení Onyx Boox.
Vyzkoušel jsem hned čtyři jejich čtečky. Než začnu s popisem a srovnáním s Kindle či reMarkable, je na místě uvést kontext, proč jsem nezůstal u iPadu. Zjistil jsem totiž, že mě iPad vyrušuje (notifikace) a dává mi možnost rychle a jednoduše prokrastinovat s jinou aplikací. Vím, že hned vedle Knih mám Safari, Netflix nebo klidně i Mail. Na iPadu jsem se nedokázal soustředit.
Po delším čase mě začal vadit i hodně jasný displej a zapnutí Night Shift toho moc nevyřešilo. Jediné, co na iPadu stále čtu a konzumuji, jsou Apple News+, a to na iPadu mini 5, kde mám americké Apple ID. To je však úplně jiná pohádka.
Abych dosáhl svého předsevzetí přečíst minimálně 50 knih za rok, musel jsem udělat krok stranou. Začal jsem se poohlížet po alternativních čtečkách knih. Doma mi již dlouho leží stařičký Kindle, který sice funguje, ale je dávno mimo aktualizace a jen sem tam ho využívá žena. Při svém pátrání jsem narazil na čtečky Onyx Boox a zjistil jsem, že toho vůbec neumí málo. Ve srovnání s Kindle toho nabízejí více než dost.
Království čteček
Pokud mě znáte, tak víte, že jsem pro každou špatnost, zvlášť pokud jde o gadgety. Dlouho jsem se neudržel a současně s Onyx Boox, jsem objednal i nejnovější Kindle Paperwhite. Zároveň ke mně v té době již putovala zásilka z evropského skladu Onyxu. Na stole mi tak leželo 5 různých čteček, ještě při psaní tohoto článku mám čtyři. Největší Onyx Boox jsem totiž již poslal zpět a mimo jiné jsem udělal samostatnou recenzi pro svůj kanál na YouTube.
Nechám stranou Kindle, rád bych se zaměřil na Onyx Boox. Z hlediska čtení mám všechny možné velikosti – 6″ Onyx Boox Poke 3, 7,8″ Onyx Boox Nova 3 a 10,3″ Note Air. Jak jsem již uvedl, testoval jsem i největší 13,3″ Onyx Boox Max Lumi. Jaké jsou mé zkušenosti?
Obecné vlastnosti
Začnu o obecného popisu všech čteček Onyx Boox a toho, čím se odlišují od Kindlu či reMarkable. Patrně největším rozdílem je, že všechny čtečky nabízejí operační systém Android. Díky tomu do všech čteček dostanete libovolnou aplikaci dostupnou na Google Play. Osobně tohle úplně nepotřebuji, jelikož stejně používám jednu až dvě aplikace na čtení nebo poznámky.
Všechny čtečky samozřejmě nabízí dotykový displej E ink, který se může pochlubit velkou výdrží na baterii. Tohle je prostě bomba! Vše nabíjíte pomocí kabelu USB-C a máte jistotu, že můžete číst i na dlouhé dovolené. Čtečky Onyx Boox jsou také velmi lehké a skladné. U vybraných modelů také najdete stylus, díky kterému můžete přímo do Onyxu psát poznámky. Hrozně se mi líbí, že i bez vyvolání jakéhokoliv editačního režimu mohu přímo do textu cokoliv napsat a když budu chtít, tak si to skrze WiFi a další služby mohu kamkoliv odeslat či synchronizovat – například do GoodReads, Evernote a tak dále.
Pro mnoho uživatelů může být také výhodou, že jsou čtečky Onyx Boox lokalizované do češtiny a podporují naprosto všechny formáty. Není nic, co bych do čtečky nedostal. Disponují vlastním webovým prohlížečem, skrze který můžete do paměti stáhnout prakticky cokoliv.
Nejmenší čtečka – na čtení
Pokud hledáte alternativu ke klasickému Kindle, pak vřele doporučuji mrknout na Onyx Boox Poke 3. Tato miniaturní 6″ dotyková čtečka je ideální na četbu jakýchkoliv knih či publikací. Jak jsem již napsal, uvnitř naleznete Android 10.0, díky kterému můžete nainstalovat jakoukoliv aplikaci z Google Play.
Poke 3 je opravdu malý a skvěle padne do jakékoliv dlaně. Líbí se mi, že displej krásně reaguje na aktuální světelné podmínky. V noci mi text podsvítí a ve dne zase přizpůsobí dennímu světlu. Displej E ink je tak čitelný za jakýchkoliv okolností. Ideální zařízení na letní četbu u moře či bazénu.
Přístroj má vnitřní paměť o kapacitě 32 GB, která nejde rozšířit. Nechybí podpora WiFi ani Bluetooth 5. Mezi podporované formáty patří – TXT, HTML, RTF, FB2, FB2.zip, DOC, DOCX, PRC, MOBI, CHM, EPUB, JPG, PNG, GIF, BMP, PDF, DjVu, MP3, WAV, CBR, CBZ. Slušné, ne?
V praxi také při čtení hodně využívám integrovaný slovník, především na překlad z angličtiny. Onyx Boox má také vlastní „knihkupectví“, kde si zdarma můžete stahovat klasickou beletrii v originále. Není však problém vložit do čtečky cokoliv vlastního, a to klidně i po kabelu.
Tělo je samozřejmě plastové a Poke 3 se chlubí hmotností 150 gramů. Onyx Boox Poke 3 můžete jako další čtečky pořídit přímo u výrobce, ale i na českých e-shopech, a to za cenu okolo 5 tisíc korun. Nutno říct, že za ni toho Poke 3 nabízí opravdu hodně.
Když chci knihy a poznámky
Druhou alternativní čtečkou, kterou testuji, je Onyx Boox Nova 3. Čtečka s dotykovým 7,8″ displejem E ink umí naprosto vše, co její menší předchůdkyně a zároveň nabízí hned několik věcí navíc. V balení najdete stylus, díky kterému můžete čmárat a malovat, jak se vám zlíbí. Mnoho uživatelů používá tuto čtečku jako grafický tablet pro různé skicy, myšlenkové mapy, BuJo či jiné ručně psané poznámky.
Samozřejmostí je Android 10.0 a vnitřní paměť 32 GB s podporou mnoha formátů. Základní prostředí a nabídka vypadají v zásadě úplně stejně. Na čtečce můžete číst například komiksy nebo si do ní jako já stáhnout učebnici angličtiny a plnit různá cvičení. Díky peru píšu přímo do stránek. Nova 3 nabízí klasický formát knihy A5.
Tělo je opět plastové a váží 265 gramů, což je stále ideální hmotnost na každodenní četbu a konzumaci. Trochu mě mrzí, že stylus nejde uchytit někam na tělo čtečky. V balení je i ochranná fólie, kterou si můžete nalepit na displej. Samozřejmostí je podpora USB-C, WiFi a Bluetooth.
Onyx Boox Nova 3 se prodává na českých e-shopech za cenu cca 8 tisíc korun. Pokud chcete číst, dělat si poznámky, vést si diář nebo malovat, je to ideální zařízení.
Ještě větší displej
V případě, že hledáte tablet vhodnější na kreslení a malování, pak je tu Onyx Boox Note Air. Umí a disponuje vším, co jeho kolegové, ale navíc má reproduktor, lepší stylus, který se umí magneticky přichytit ke kovovému tělu a lepší senzory pro práci s displejem.
10,3″ je velmi slušná plocha nejen na editaci dokumentů. Tablet je přitom stále velmi lehký (420 g). K Note Air dokonce můžete připojit bezdrátovou klávesnici a díky podpoře Androidu používat Word či vyřizovat emaily. Bohužel, paměť je stále stejná – tedy 32 GB bez možnosti rozšíření. To by ale neměl být zase až tak velký problém. Záleží, co vše potřebujete uložit.
Je potřeba vzít v potaz, že stále je to čtečka, ne iPad nebo počítač. Note Air lze na českých e-shopech pořídit za cenu kolem 12 tisíc korun, což není úplně málo, ale přístroj toho nabízí víc než dost. Svým pojetím se více hodí pro grafiky, umělce či náruživé čtenáře (editory).
Každý si vybere
Myslím si, že výhody čteček Onyx Boox jsou patrné. V portfoliu výrobce najdete mnoho dalších a nechybí mimo jiné ani modely s barevným displejem. Stačí se jen podívat. Já osobně se stále rozhoduji, kterou si ponechám a budu používat v kombinaci s Kindle. Už teď vím, že na Kindlu mám především knihy v anglickém originále zakoupené na Amazonu. Oproti tomu do Booxu mohu nainstalovat aplikaci eReading, která podporuje půjčování e-knih z naší knihovny. Aktuálně tak mám půjčených pár knih, které čtu na Onyxu. Je to velká výhoda, protože do Kindlu bych je díky absenci Androidu nedostal.
Na Onyxu mám i pár anglických učebnic a sem tam mě baví si malovat. Líbí se mi, že u všech podporovaných modelů je odezva prakticky totožná jako na iPadu. Nevidím skoro žádnou latenci. Kdykoliv mohu kreslit do vlastních knih v jakémkoliv formátu. Onyx Boox nabízí svobodu a zážitek jako na tabletu, ač to klasický tablet vůbec není.
Tak jsem se po přečtení recenze rozhodl koupit Onyx Boox Poke 3. Jaké bylo moje rozčarování, když jsem zjistil, že po připojení čtečky k Macu jí vůbec nevidí. Po přebootování na Bootcamp a widle 10 se mi objevil. Přenos dat funguje. Ovšem, knihy epub se zobrazují různě. Některé korektně ale některé ukazují pouze hromadu nesmyslných znaků. PDF soubory čtečka ukazuje korektně, bohužel je ale nutné mít velmi dobré oči, nebo lupu. V praxi nepoužitelné. Textové soubory docx ukazuje dobře a lze i zvětšovat písmo. Operační systém Android 10 může být výhoda, bohužel se ale nelze přihlásit k Google Play. Čtečka hlásí, že zařízení není pro Google Play certifikované a že mám kontaktovat výrobce aby mi dodal zařízení cetrifikované. Takže jak jsem se na čtečku těšil, jsem z ní zklamán. A nyní musím laborovat jak to udělat, abych mohl čtečku smysluplně používat.
Mám pocit, že Onyx Boox s poslední aktualizací FW (někdy v lednu to bylo) začali torpédovat funci StarDict slovníků. Teď už to najde jen zhruba každé čtvrté slovo, na zbytek je nutné použít online (Google, Bing).