Apple Vision Pro – žijeme Ready Player One

Myslel jsem si, že to bez nich vydržím, ale nestalo se tak. Už to bude měsíc, co mám doma brýle Apple Vision Pro, a stále jsem z nich naprosto nadšený. Samozřejmě jsem je půjčil desítkám lidí, kteří víceméně sdíleli můj názor, že jde o něco nového a převratného. Co mám na mysli?

Chcete PDF verzi tohoto článku? Stáhněte si ji zdarma.

Nebudu znovu zabíhat do detailů, jak Vision Pro funguje, co naleznete v balení, jak se nastavuje, či kde jej pořídit. To vše zvládl popsat Honza ve svém seriálu. Ano, stále platí, že lze brýle koupit pouze na území USA. Co se možná změnilo, je poptávka. Mám zprávy od kamarádů, kteří jsou v USA, že Apple Vision Pro lze občas zakoupit bez předchozího objednání. Nejoblíbenější konfigurace prostě mají skladem (velikost M). Rozhodně bych to však nezkoušel. Každý si doma může zkusit udělat scan obličeje, zjistit potřebné velikosti a následně nějak objednat. 

Také platí vše, co bylo řečeno o zpřístupnění a US Apple ID. Bez něj zařízení nefunguje. Na druhou stranu, následně můžete ve Vision Pro využívat všechny CZ služby a předplatná. V mém případě mám tak nastavené US Apple ID, ale v rámci aplikací se přihlašuji CZ loginem. Většinou to funguje. 

Konzumace a zase konzumace

Vision Pro mi v mnohém nahradil iPad. Tam, kde bych si otevřel iPad a začal koukat u snídaně na YouTube, brouzdat sociálními sítěmi nebo si číst e-maily, používám Vision Pro. Je to hrozně snadné a pohodlné. Otevřu si, kolik oken chci, a mohu se začíst. Mezi mé nejoblíbenější aplikace jednoznačně patří Apple TV+, Disney+, či IMAX. Každému komu pustím nějaký film nebo dokument ve 3D či v nějakém virtuálním prostředí (kině), je naprosto unesen. Kdykoliv a kdekoliv si můžete udělat vlastní IMAX. Je to ryze individuální a hodně izolační záležitost, ale je to fajn. 

V ideálním scénáři si tak sednu na gauč, opřu si hlavu, připojím si napájení z elektřiny přímo do externí baterie, aby mi nedošla, a pustím si nějaký film. Ve Vision Pro jsem zhlédl všechny díly sci-fi seriálu Problém 3 těles, Shogun či poslední díly seriálu Yellowstone. Samozřejmě několik filmů z TV+ od Applu, které jsou ve 3D prostředí pro Vision Pro. Ač mám na stěně dvoumetrovou televizi OLED, a k tomu prémiový soundbar, s Vision Pro získám mnohem intenzivnější zážitek, kterému se jen tak něco nevyrovná. Zvuk je opravdu kvalitní, a samozřejmě můžete připojit jakákoliv sluchátka. 

Na druhou stranu si na brýle a prostředí musíte zvyknout. Půjčil jsem to pár lidem, kterým začaly slzet oči. Někoho i začala lehce bolet hlava. Není to úplně ideální pro všechny a je potřeba vše vyzkoušet. Sám mám zkušenosti, že vydržím tak jeden film či seriál. Pak sám většinou musím brýle sundat a lehce si „odpočinout“. Úplně si zatím nedovedu představit, že bych brýle nosil celý den, natož někde ve městě. 

Stále to tak trochu beru jako „beta zařízení“. V zásadě platíme Applu za to, abychom to mohli testovat a dávat zpětnou vazbu. Věřím tomu, že za pár let budou celé brýle úplně někde jinde. Zatím se osvědčilo tvrzení, že na co Apple sáhne, to masivně rozšíří. 

Produktivita? Ano, ale…

Když není v App Store aplikace pro Vision Pro či port z iPadu, musím na danou službu využít prohlížeč Safari. Platí to například pro LinkedIn, YouTube, Netflix či české Voyo. Normálně se přihlásím svými českými účty a vše funguje. Už se těším, až bude nová aplikace MAX od HBO, protože ta aktuální mi s českým účtem nefunguje. To samé v případě Showtime. Pokud jde o X, využívám aplikaci, která je velmi pohodlná. Fungovat vám bude i TikTok, Mail, Keynote, Pages, Připomínky, Poznámky a tak dále. Aplikací je opravdu hodně.

Na druhou stranu si zatím úplně nedovedu představit, že bych ve Vision Pro pracoval. Ano, pokud máte MacBook se stejným americkým Apple ID, můžete využít krásné rozšíření plochy a pracovat, ale není to zcela pohodlné. To samé platí o nějaké úpravě fotek či psaní dokumentů. Klávesnice je sice fajn, můžete ji ovládat nejen pomocí očí, ale klidně si ji fyzicky přitáhnout blíž a psát prsty „do vzduchu“. K napsání příspěvku na socky ideální. To samé platí pro kratší e-mail, ale článek bych v tom rozhodně psát nechtěl. 

A co hry?

Mám doma i poslední Meta Quest 3 a musím uznat, že pokud jde o hry, je Meta mnohem dál. Beat Saber a spousty dalších nemají s Vision Pro šanci. Pokud však srovnám kvalitu zobrazení a ovládání, je Vision Pro dál a na lepší úrovni. V rámci App Store zde máte Arcade, na kterém jsou hry, které si můžete zahrát. Některé z nich jsou plně přizpůsobené pro Vision Pro – tedy ve Fruit Ninja sekáte ovoce přímo u vás v obýváku, můžete hrát online šachy nebo stříhat provaz zelenému krokodýlovi. Fajn jsou i různé puzzle hry a logické hádanky, které se před vámi doslova vznáší, a vy je lehce ovládáte. Nic sofistikovaného a složitějšího zatím nečekejte. Chce to ještě nějaký čas pro vývojáře. Obecně vnímám určení Vision Pro více na práci a konzumaci, než jako herní zařízení. 

Technologie

Z technologického hlediska jde o naprostý unikát. Pokaždé když vybalím headset z futuristického bílého obalu, jsem nadšen a ohromen. Brýle jsou doslova prošpikovány kamerami, senzory a čipy. Jde o nádherný designový kousek, který si od každého produktu Applu, vzal to nejlepší – korunka z Apple Watch, materiály z AirPods Max, ovládání a prostředí z iPadOS a tak dále. Opravdu se těším na další generace. V zásadě lze říci, že tohle jsou nejdražší, nejošklivější  a nejméně výkonné AR/VR brýle, které kdy Apple vyrobil. Vše další už bude jen lepší a lepší. Je to jako první iPhone. Má to své mouchy, ale zároveň vás to nepřestává fascinovat. 

Samotné ovládání pomocí očí a gest daleko přesahuje ovladače Questu. Je úžasné vidět, jak to reaguje, stačí se podívat na ikonku, písmenko, odkaz a ťuknout prsty k sobě. Tohle se mi moc líbí.

Žijeme Ready Player One

Ano, připadám si, jako kdybych již žil ve filmu Ready Player One. V brýlích mohu mít svého avatara. Mohu si pustit Zoom, MS Teams či FaceTime. Není problém si telefonovat a psát. Prostě vás virtuální realita zcela pohltí. Ostatně virtuální prostředí, do kterých se můžete dostat, jsou fascinující, zvlášť když ta místa znáte osobně. Případně si můžete udělat vlastní fotku a pak v ní chvíli žít. Fascinující. 

Vyvstávají samozřejmě i obavy. Člověk, co nebude mít pevné základy v reálném světě, strašně snadno uvízne ve virtuálním prostředí. Pokud mluvíme o tom, že TikTok je rychle návykový, u Vision Pro to platí xkrát více. Dopaminové „bomby“, které v prostředí visionOS obdržíte, jsou opravdu silné. Rychle si na to zvyknete a budete chtít více. Ať si Apple říká, co chce, ale Vision Pro vás enormně izolují. Rychle přestanete vnímat čas a denní dobu. Podle mě je to zařízení, na kterém se snadno stanete závislým, mnohem rychleji než na dotykové placičce. 

I ze zdravotního hlediska to není žádná hitparáda. Apple nám říká, že bychom měli používat Night Shift, Čas u obrazovky, nedávat si displej blízko a s Vision Pro nám doslova narve 4K obrazovku do každého oka. Z lékařského hlediska tak nutí uživatele mnohem méně mrkat, oko rychleji vyschne, což vede k slzám. Samozřejmě se můžete začít bavit o dopadech na sítnici, kterou „vypaluje“ velmi kvalitní obraz. Z dlouhodobého hlediska bychom si mohli zadělávat například na šedý zákal. Vše jsem to konzultoval s lékaři, kterých mám v rodině a okolí hned několik. Všichni si Vision Pro vyzkoušeli. 

Myslím si, že je potřeba přistupovat k Vision Pro s nadhledem. Ano, je to fascinující a úžasné prostředí. Za pár let bude možná ve velikosti mých dioptrických brýlí. Na stranu druhou to chce zůstat nohama na zemi a používat ho spíše jako doplněk. Prostě si večer pustím jeden film a pak se zase vrátím nohama na zem. Úplně si neumím představit, že bych v tom osm hodin denně pracoval. To však časem může být zcela jinak. Uvidíme, kam nás Apple zavede.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *