Nestává se to příliš často, ale stát se to umí; jsou chvilky, kdy váš Mac nereaguje s bryskností sobě vlastní, všechno se vleče, nebo v horším případě nereaguje vůbec. Možných příčin je neskutečně mnoho, ale jako první by vás měla napadnout zlobivý software, který se zasekl nebo dělá něco, co nemá.
Možností, proč se váš Mac zpomaluje, je hrozně moc. Může to být problém s hardwarem, případně nějaké trable přímo se systémem. Ve většině případů jde ale o nějakou aplikaci nebo proces, který ukusuje zbytečně moc operační paměti, nebo se zasekl a vytěžuje procesor. Apple na takové případy pochopitelně myslí, a má přímo v systému nástroj, kterým se dá neposlušná aplikace najít a odstavit.
Chcete PDF verzi tohoto článku? Stáhněte si ji zdarma.
Monitor aktivity (Activity Monitor)
Záměrně uvádím jak český, tak anglický název. Já osobně spouštím aplikaci skrze Spotlight, tedy zmáčknu Cmd + mezerník a začnu psát. Systém macOS je naštěstí dost chytrý, takže najde aplikaci, ať už píšete název jakýmkoli podporovaným jazykem. To je super, jako pamětník z dob nepočeštěného Mac OS mám zažité mnohé názvy v angličtině a ty české jsem nějak nevstřebal. Aplikace se dá pochopitelně spustit i z Finderu, kde najde složku s aplikacemi, pak otevřete složku Utility a tady najdete Monitor aktivity.
To první, co uvidíte, jsou vlastně všechny běžící aplikace a procesy na vašem Macu. Tedy jak ty uživatelské, tak i systémové. Obecně se není třeba bát, nemáte tu moc co rozbít. Když náhodou utnete nějaký systémový proces, tak jej macOS většinou zapne sám, pokud to nepůjde, všechno vyřeší restart počítače.
Najít tu jednu zlobivou aplikaci může připomínat hledání jehly v kupce sena, ale není to tak divoké. Pokud se něco vyloženě zasekne, je daný proces obarvený červeně a v závorce za názvem je uvedeno, že neodpovídá. Potom stačí pravé tlačítko myši a proces jednoduše ukončit. Pak můžete zkusit aplikaci spustit znovu a snad už všechno bude fungovat korektně.
Tisíce aplikací a procesů
Jestli vás děsí pohled na tisíce procesů a aplikací, tak věnujte chvilku času obhlídce aplikace a zjistíte, že to není tak hrozné. Základní ovládací prvky najdete vpravo nahoře, jsou to tlačítka: CPU, Paměť, Spotřeba, Disk a Síť. Jak už samy názvy napovídají, můžete se skrze ně podívat na aplikace z pohledu využití procesoru, zabrání operační paměti, záložka se spotřebou bude zajímat především majitele přenosných Maců, následuje využití pevného disku a v poslední řadě využití sítě, potažmo internetu.
Pokud se tedy váš MacBook rychle vybíjí, budete logicky hledat v záložce Spotřeba. Zaseknuté aplikace se zpravidla hledají v záložce CPU a všeobecné zpomalení počítače v sekci Paměť, tady možná mnoho majitelů nových Maců s M1 zapláče a uvědomí si, že si měli připlatit za těch 16 GB RAM.
V aplikaci pak vidíte několik sloupců, které se mění podle toho, v jaké záložce se zrovna nacházíte. V CPU tedy uvidíte jiné sloupce než ve Spotřebě. Aplikace a procesy si tak můžete seřadit podle jednotlivých sloupců jako řádky v Excelu. Klepnutím na sloupec Název procesu seřadíte vše podle abecedy, druhým klepnutím logiku otočíte a první budou procesy začínající písmenem Z. Stejně tak můžete seřadit procesy od těch, které spotřebovávají nejvíce RAM, nejvíce využívají procesor, případně hrnou do sítě nejvíce dat. Když se tedy začne Mac zpomalovat, můžete nahlédnout, jestli náhodou nějaká aplikace nevytěžuje procesor třeba na 150 %, nebo jestli si třeba Chrome nesežral všechnu RAM, což dělá moc rád. Pravé tlačítko myši na jakémkoli sloupci vám dovolí zobrazit další sloupce, nicméně to už je spíše pro pokročilé uživatele, většina položek běžnému uživateli nic neříká.
U každé záložky máte ve spodní části graf, který ukazuje třeba celkové vytížení procesoru, paměti atd. Mění se pochopitelně podle toho, na co se zrovna díváte.
Ukončete to
K hledání problematického procesu je pochopitelně možné využít také klasické vyhledávání, ale to může být dost ošemetné, protože některé názvy procesů jsou skutečně divoké. Pokud tedy najdete problematický proces nebo aplikaci, můžete klepnutím na ikonu křížku v horní části vyvolat dialog, ve kterém lze proces buď Ukončit, nebo Vynutit ukončení. První volba je o něco mírumilovnější, pokud třeba selže jen jeden z mnoha běžících procesů aplikace, dá se touto volbou v podstatě restartovat a aplikace to zpravidla ustojí. Vynutit ukončení už je hodně ultimativní, zpravidla pak spadne celá aplikace. Což však nemusí být vždy špatně.
Občas se může stát, že ukončíte nějaký zaseknutý proces, ale nijak se to neprojeví. Může to být tím, že proces je v hierarchii pod nadřazeným procesem. Naštěstí i na toto Monitor aktivity myslí. V menu nahoře v záložce Zobrazení vyberete Všechny procesy (hierarchicky), standardně se totiž zobrazují jen Všechny procesy. Uvidíte pak klasickou stromovou strukturu, ze které je vidět kdo patří pod koho.
Je toho ještě daleko více
Aplikace toho zvládá pochopitelně ještě mnohem více, ale záleží na vás, jestli to vůbec využijete. Dvojklikem na každý proces si zobrazíte podrobnosti a můžete i zjistit, k jakým přistupuje souborům nebo portům. Ikona v docku nemusí být jen statická, ale může ukazovat třeba aktuální vytížení procesoru. V aplikaci můžete filtrovat jednotlivé procesy, takže uvidíte jen ty systémové, nebo třeba jen procesy, které využívají GPU.
Monitor aktivity je mocnou zbraní, která může pomoci, když se váš Mac nechová tak, jak má. Za sebe ještě doporučím prostudovat nápovědu k aplikaci, která je krásně srozumitelná, obsáhlá a pochopitelně plně lokalizovaná do češtiny.