Final Cut na iPadu: Workflow

FInal Cut Pro

Vítejte u nového seriálu o Final Cut Pro na iPadu – novinky, která nám udělala obrovskou radost. Dnes se podíváme na to, jaké je její místo ve workflow pro střih videa.

Na uvedení Final Cut Pro (FCP) pro iPad jsme čekali dlouhé roky. V rámci tohoto čekání se hodně spekulovalo o tom, zda tabletová verze bude plnohodnotným klonem počítačové varianty, nebo se Apple vydá cestou specializované aplikace, která doplní počítačovou verzi. Dnes už víme, že Apple se rozhodl zkombinovat oba dva přístupy a Final Cut pro iPad je jiný než na počítači, ale rozhodně nejde o ošizený mobilní produkt. Apple se rozhodl změnit workflow střihu videa a je na vás, zda tuto nabídku využijete.

Chcete PDF verzi tohoto článku? Stáhněte si ji zdarma.

iMovie a Final Cut Pro

Apple odjakživa nabízí dvě aplikace pro střih videa. iMovie bylo vždy určené pro nenáročné domácí uživatele a FCP pro profesionály. Aspoň tak zní zjednodušené marketingové titulky. Praxe ale ukazuje, že toto dělení není zas tak úplně jednoduché. I profesionál může sáhnout v určitých situacích po iMovie a naopak řada domácích střihačů si užívá možnosti Final Cutu. A co víc, sám Apple umožňuje přenos rozpracovaných projektů z iMovie do FCP, takže v některých případech může dávat smysl používat obojí.

FInal Cut Pro

Nespornou výhodou iMovie je rychlost. Díky předpřipraveným šablonám, stylům, animovaným titulkům a efektům můžete jednoduchý projekt zpracovat během desítek minut. Final Cut takovou rychlost většinou nenabízí, protože vyžaduje mnohem víc nastavení.

Na druhou stranu v iMovie dřív nebo později narazíte na omezení způsobená právě tím, že něco bylo připraveno a přednastaveno od Applu a nejde to změnit. V takových situacích dává smysl přenést projekt do Final Cutu a zde jej dodělat.

A třetí možností je, že máte od začátku jasnou vizi toho, jak má výsledek vypadat, a žádná z připravených šablon v iMovie pro to není vhodná. V takovém případě je od samého začátku nejlepší pracovat ve Final Cut Pro.

Tablet vs. počítač

V případě obou aplikací platí, že tabletová a desktopová verze se od sebe liší. Dalo by se říct, že mobilní verze jsou jednodušší, přímočařejší a umí toho o trochu méně. Počítačové jsou flexibilnější, nabízí více funkcí a celkově robustnější možnosti. Proč to tak je? Tablet má menší displej a Apple se snaží nespoléhat u tabletu na připojený externí monitor, aby umožňoval opravdu komfortní práci v terénu. Naopak u počítače se může Apple opřít o to, že většina střihačů má minimálně dva velké monitory a tudíž je dostatek prostoru pro všechny panely, okna a ovládací prvky.

Navíc je samozřejmě pro Apple ekonomicky výhodnější, když si koupíme dvě zařízení a ne jen jedno, takže spolupráci mezi iPadem a Macem postupně víc a víc rozšiřuje.

 FInal Cut Pro

V praxi to znamená, že Apple si představuje scénář, kdy v terénu začnete pracovat na iPadu a po návratu domů si přenesete projekty do počítače a tam je dokončíte. V případě domácích uživatelů to znamená začít práci v iMovie na iPadu, které se mimochodem výrazně zlepšilo, a dokončit ji v iMovie na Macu.

Profesionálům nabízí dnes možnost rozpracovat projekty na iPadu ve FCP a po příchodu domů je přenést do FCP na Macu. Ad absurdum je možné udělat ještě komplexnější cestu a svůj projekt začít v iMovie na iPadu, přenést jej do FCP na iPadu a následně do FCP na Macu, nebo začít v iMovie na iPadu, pokračovat v iMovie na Macu a skončit ve Final Cutu na Macu.

A aby byl výčet úplný, uživatelé „iPad Only“ mohou začít s prací v iMovie na iPadu, přenést svůj rozpracovaný projekt do Final Cut Pro také na iPadu a zde práci dokončit.

Final Cut na iPadu má své kouzlo

To, že existuje možnost přenosu práce z tabletu na počítač, rozhodně neznamená, že to bez počítače nejde. Final Cut na iPadu dnes nenabízí tolik funkcí jako počítačové verze, ale to nebrání tomu jej používat jako jediný nástroj a zpracovat v něm celý projekt od prvního importu až po finální export. Jen se zatím nehodí pro úplně všechny typy projektů, které je možné zvládnout na počítačové verzi. Na druhou stranu nám Apple práci na tabletu osladil několika novými funkcemi založenými na využití umělé inteligence, které nenajdete na počítači. Uvidíme, zda jde pouze o dočasnou výhodu nebo trvalý stav.

V každém případě Final Cut Pro na iPadu se ovládá jednodušeji než počítačová verze, takže může být i velmi zajímavou přestupní stanicí pro amatéry, kterým nestačí iMovie, ale stolní FCP je pro ně příliš komplikovaný, náročný a drahý. Že si to uvědomuje i Apple, nasvědčuje fakt, že se rozhodl pro předplatné místo jednorázové platby, což dělá pořizovací investici snesitelnější.

Na co je tablet vhodný?

Pokud jste se rozhodli pro iPad jako jediný pracovní nástroj, příchod Final Cut Pro znamená výrazné rozšíření možností střihu videa. Pokud používáte tablet i počítač, tak získáváte možnost velmi komfortní práce v terénu.

Pro amatéra to znamená například to, že může na dovolenou vyrazit jen s tabletem a přímo na cestách natáčet, organizovat a stříhat svá videa. Pro různé vlogy je iPad s Final Cut Pro opravdu velmi dobré řešení. Stejně tak tvorba pro sociální sítě, tedy typicky krátkých formátů se na iPadu s FCP dělá velmi dobře.

Profesionálům přináší FCP na iPadu zejména prodlouženou ruku do terénu. Tedy rychlý náhled materiálu přímo na place, hrubý střih, komunikaci s klienty.

FInal Cut Pro

Na co není tabletová verze vhodná?

V první řadě zatím Final Cut Pro na iPadu není vhodný pro rozsáhlejší projekty, protože neumí pracovat s médii na externích nosičích nebo „cloudech“. Všechny zdrojové materiály musí být nahrány v iPadu a uloženy v aplikaci, takže buď potřebujete iPad s opravdu obrovským úložištěm nebo rozumně malý projekt. Věříme, že toto omezení časem zmizí, ale zatím to tak je.

Zároveň má tabletová verze omezené možnosti práce s barvami nebo chybí úplně sledování objektů. Zatím také chybí podpora pluginů a rozšíření třetích stran, na které se mnoho uživatelů spoléhá. Takže, pokud chcete pracovat pouze na iPadu, nemůžete dělat projekty, které tuto funkcionalitu vyžadují.

V příštím dílu našeho seriálu se již pustíme do práce a podíváme se podrobně na organizaci materiálu. Apple se rozhodl přejmenovat knihovny – projekty a časové osy, takže je dobré si udělat jasno v tom, co kam patří. A pokud se chcete s Final Cut Pro naučit stříhat videa rychle a efektivně, nabízíme vám naše kurzy.

Líbí se vám začítek seriálu? Využijte naší speciální akci a čtěte iPure pravidelně.

Honza Březina a Kamil Chudačík

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *