Stephen Hackett: Už možná nebude záležet, jestli je to macOS, nebo iOS

Podcaster, pisatel, YouTuber a podnikatel z Memphisu, který se aktivně točí kolem Applu už deset let. A točí doslova. Stephen Hackett si po úspěšném blogu 512 Pixels založil také youtubový kanál, kde ukazuje svou rozsáhlou sbírku historických jablečných produktů. Jak sám říká, jeho sbírka zabírá více místa, než je ochotný přiznat. Stephen patří mezi prvního zahraničního redaktora, kterého jsme oslovili pro rozhovor.

Jako prvního zahraničního hosta iPure jsme Stephena vyzpovídali na všechna jablečná témata. Od jeho posedlosti starými kousky Applu, jež se datuje do jeho školních let, přes pocity z WWDC až po názor na Tima Cooka a současné fungování kalifornské firmy.

Stephene, tvoji práci sleduji už několik let. Líbí se mi tvá videa a články o historii. Mnoho lidí v České republice tě však nebude znát. Můžeš se krátce představit?

Děkuji za milá slova. Jsem spoluzakladatel podcastové sítě Relay FM. Pokrýváme všechna nerdovská témata, od technologických zpráv a komentářů přes design až po vývoj a mnoho dalšího. Zároveň už deset let bloguji o Applu, designu a počítačové historii na 512pixels.net. Z tohoto blogu vznikl před dvěma a půl lety také kanál 512 Pixels na YouTube.

Jak jsi se vlastně do světa Applu dostal?

S Applem jsem se poprvé setkal na vysoké škole. Tehdy jsem pracoval v Genius Baru v místním Apple Storu, což odstartovalo mou dlouholetou kariéru v poradenství a IT správě, zaměřenou především na správu Maců.

Ve svých videích ukazuješ sbírku starších a historických produktů Applu. Vzpomeneš si na svůj první počítač od této firmy?

Můj první „starý“ Mac byl modrobílý Power Mac G3 z roku 1999. Dostal jsem ho na své první brigádě na střední škole a když jsem tam končil, tak mi ho nakonec nechali. Přesně tenhle kousek mám pořád ve své sbírce. Nicméně první Mac, který jsem si pořídil výhradně pro svoji sbírku, byl Power Mac G4 Cube. Byl to dar od kamaráda. Nakonec mě tenhle počítač přiměl k tomu, abych se začal o další modely, které jsem sám nikdy nepoužíval, více zajímat. Nakonec moje sbírka během let narostla na 44 Maců, téměř stejně tolik iPodů, mnoho iPhonů a celou řadu různého příslušenství.

Kde staré počítače hledáš?

Některé kousky jsem koupil na eBay nebo Craigslistu, ale mnoho z nich přišlo od čtenářů mého blogu či posluchačů podcastů. Dnes už musím každý měsíc několik nabídek odmítat, protože buď už dané počítače mám, nebo na ně nemám místo.

Je pár týdnů po WWDC. Jak se na celou akci díváš? Pokud vím, byl jsi opět osobně na místě. Jsou pro tebe víc softwarové eventy, nebo spíše podzimní hardwarové události?

Říká se, že WWDC je „softwarový event“, ale přestože to není vždycky pravda, letos tomu tak bylo. Kvituji, že si Apple dal záležet na tom, aby iOS běželo lépe na starších iPhonech a iPadech. Mnoho lidí si myslí, že nový software je navržen tak, aby starší hardware zpomaloval, což je pozice, v níž Apple nechce být.

Na WWDC jezdím pravidelně od roku 2013, byl jsem v San José i letos. Nikdy jsem se ale neúčastnil samotné konference. Celý týden během WWDC využívám hlavně k networkingu, nahrávání podcastů a potkávání se s přáteli. Jsem hardwarový člověk. Kdykoliv Apple ukazuje nové Macy nebo iOS zařízení, baví mě to více než software.

V jednom z tvých posledních blogových příspěvků jsi odkázal na rozhovor s Timem Cookem, přestože „obvykle neodkazuji na rozhovory s Timem Cookem“. Co si myslíš o tom, jak Tim Cook vede Apple?

O té formulaci jsem nějakou dobu přemýšlel. Svým způsobem se totiž na manažery Applu dívám jako na finanční výsledky firmy. Do jisté míry jsou pro mě tato témata méně zajímavá než diskuze o produktech a co s nimi lidé mohou dělat.

Můj pohled na vedení Tima Cooka je komplikovaný. Na jedné straně nelze popřít, že vede Apple v období neuvěřitelného finančního rozmachu. Zároveň to ale vypadá, že Applu dělá problém chodit a žvýkat najednou. Často se zdá, jako by Apple přecházel z jednoho projektu na druhý, aniž by smysluplně a konzistentně posouval svůj software a hardware kupředu. Nevím, do jaké míry je to Cookova chyba, ale svádí to, dávat mu vše za vinu.

Obrazovka původního Macintoshe měla na šířku 512 pixelů – právě odtud se vzal název tvého blogu. Uživatelské rozhraní (GUI) Macu pak vytvořilo cestu pro počítače, jak je známe dnes. Jak se ale s tvými historickými znalostmi a zkušenostmi díváš na současnou generaci počítačů Applu?

Je to podobné jako s mým pocitem o Timu Cookovi, komplikované. Právě sedím u mého iMacu Pro a je to ten nejlepší Mac, který jsem kdy vlastnil nebo používal. Je výkonný, ale tichý, zvládne ve Final Cutu Pro X renderovat 4K video, aniž by se zadýchal. Jenže část mě by zároveň ráda tenhle iMac Pro otevřela a upgradovala RAM nebo SSD. Možná že nový Mac Pro tohle vyřeší, půjde otevřít a upgradovat, a ukáže profesionálním uživatelům, jako jsem já, že na ně Apple pořád skutečně dbá.

Samozřejmě není sporu, že současný MacBook Pro je trochu zmetek. Touch Bar je nepotřebný, zvyšuje cenu a složitost, což bych raději oželel. Trh s USB-C/Thunderbolt 3 je stále v hrozném stavu a klávesnice jsou stále méně než spolehlivé. Přál bych si, aby se Apple o tyto problémy postaral a vyřešil je. (Apple minulý týden nakonec spustil výměnný program pro všechny motýlkové klávesnice v MacBoocích a MacBoocích Pro – pozn. red.)

A pak je tu Mac mini. Neexistuje žádná omluva, že ho Apple dnes prodává v takovém stavu. Trh pro Mac mini nemůže být velký, ale je to pořád trh, v němž by Apple měl zůstat a investovat do něj.

Co si myslíš o novém projektu s kódovým označením Marzipan, tedy přenesení iOS aplikací na Mac? Může to být opravdu věc, která vdechne život Macu?

Rozhodl jsem se, že budu ohledně příchodu iOS aplikací na Mac optimistický. Myslím si, že tyto aplikace se mohou ukázat jako způsob, jak udržet uživatele (a Apple) v Macu nadále interesované.

Nejde jen o další příklad, že Apple dělá něco jiného než jeho zástupci říkají – že macOS a iOS se zkrátka v mnoha ohledech propojují?

Otázka, jestli Apple propojuje macOS a iOS, je svým způsobem špatně položená. Pokud jsou na obou zařízeních stejné aplikace, se sadou profesionálních nástrojů navíc dostupných pouze na Macu, záleží pořád ještě tolik na označení?

Měly by mít MacBooky dotykovou obrazovku?

Ano. Jak se na Macu začíná objevovat iOS, absence dotykové obrazovky bude čím dál tím více zvláštní.

Přestože byly Macy v posledních letech v mnoha ohledech přehlíženy, macOS Mojave je vcelku významný update. Můžeme letos doufat také v nový počítačový hardware?

MacBook, MacBook Pro a iMac jsou rok staré, takže podzimní update by byl skvělý. iMac Pro je pravděpodobně pořád dobrý, ale wow, Mac mini…

Jsi velký fanoušek Macu, ale co iPad? Jakou roli hraje „budoucnost osobního počítače“ v tvém životě?

Hlavně Netflix. Trochu psaní a sociální sítě, ale především konzumace médií.

Před rokem byl iOS 11 hodně o funkcích speciálně pro iPady. Naopak letos během představení iOS 12 Apple iPad prakticky vůbec nezmínil. Co si z iOS 12 odnášíš jako hlavní ty?

Musím se opět vrátit k tomu výkonu na starších zařízeních. Tím totiž Apple mluví ke své největší uživatelské základně – lidem, kteří nikdy nebudou poslouchat tech podcasty nebo číst nerdovské blogy.

iPad je, co se týče funkcí iOS vytvářených na míru pro něj, ve dvouletém cyklu. Myslím si, že Apple by měl udělat z iPadu důležitější téma každý rok, ale odhaduji, že nemá dostatek času, aby to dokázal.

Blog 512 Pixels provozuješ 10 let. Nedávno jsi představil placené členství, v němž nabízíš měsíční newsletter s historicky důležitými příběhy, rozhovory a tak dále. Je unikátní a hodnotný obsah to, za co jsou dnes lidé ochotní platit?

Členství jsem představil před rokem. Reklama na blozích vysychá už roky, a tak jsem potřeboval, aby začala stránka vydělávat, pokud jsem se ji chtěl i nadále věnovat stejně. Členství funguje dobře a ač svým členům poskytuji placený obsah, myslím si, že mnoho z nich se přihlásilo, aby podpořilo mou práci, s tím, že newsletter a další věci jsou jako bonus.

Vedle psaní se živíš také podcastováním. Jak funguje tento byznys? Počítám, že jsi se také radoval, když Apple ve watchOS 5 představil nativní aplikaci Podcasty, že?

Relay FM je mým hlavním zdrojem příjmů, a také tím trávím většinu mého pracovního času. WatchOS 5 konečně přináší podcasty na Apple Watch, což je skvělé. I s Watch s LTE jsem dosud pořád nosil do posilovny i iPhone, abych mohl podcasty poslouchat. A když na keynote tuto novou funkci ukázali spolu s logem jednoho z mých podcastů, bylo to ohromující.

Na kotníku máš tetování „Clarus the Dogcow“. Jde o bitmapový obrázek, který vznikl v Mac OS pro náhled rozložení stránek a později se stal humorným maskotem především vývojářů. Dnes je ale vše o barevných emoji, nyní dokonce Memoji. Je nějaké emoji, které by sis nechal vytetovat vedle ikonického Claruse?

Technologické věci se mi začínají líbit, až když jsou zhruba 15 let staré, takže k tomuto dotazu bych se vrátil později.

Překlad: Ondřej Holzman

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *