Po čem všichni touží…

iPhone

Každý týden se setkám s novým člověkem, který používá iPhone řady Pro jako úplný laik. Jsem neustálým adresátem otázek od uživatelů všech možných modelů ohledně doporučení ke koupi, nastavení telefonu, různých problémů i příslušenství. Název Pro by ale přece měl vysílat signál, že se jedná o telefon pro vytříbeného uživatele… V opačném případě musí celá šíře nabídky iPhonů úplně postrádat smysl.

iPhone si málokdo kupuje kvůli jeho funkcím, a ještě méně podstatné pak jsou pro běžného uživatele ty nejnovější. Je jednoduché nabýt v naší bublině technologických nadšenců dojmu, že odvysíláním jedné keynote musí mít celý svět aspoň elementární znalost posledních novinek kalifornského výrobce. Lidem je to ale ve skutečnosti úplně jedno, o nových telefonech nebo barvách (jako je současná zelená na iPhonu 13) se dozvídají z nové výzdoby u resellera nebo od lidí, co jim to mimoděk řeknou, a rozhodně netráví hodiny nad recenzemi a návody, aby co nejlépe pochopili, jak své nové zařízení co nejlépe vytěžit.

Takového člověka okolo sebe máme všichni a možná jste to i vy. Díky vaší příznivé finanční situaci vám nedělá problém nakoupit nejlepší zařízení v nabídce, přestože ho pak používáte stejně efektivně jako Pagani Zonda cestou do práce zasekanými ulicemi Brna. Abyste mě dobře pochopili, netrávit čas studiem všech potřebných informací je pochopitelně úplně v pořádku, jen, prosím, nad ničím moc neuvažujte a rovnou si kupte iPhone SE. Ušetříte si peníze i čas a získáte do života úžasný komfort, protože se vymaníte z toho nekonečného běhu v křeččím kolečku inovací. Najednou pochopíte, že v životě existují i jiné radosti než papírové specifikace a počet výkonných jader procesoru.

Chcete PDF verzi tohoto článku? Stáhněte si ji zdarma.

iPhone

Recept na SE

Samotná existence iPhonu SE je zajímavou sondou do uvažování Applu i většinového uživatele moderní elektroniky. Apple s prvním SE přišel přesně touto dobou v roce 2016, půl roku po vydání iPhonu 6S. Zrecykloval tehdy lety osvědčený design iPhonu 5 a 5S, dovnitř nacpal nejnovější čip ze současného iPhonu, a recept na jeden z nejprodávanějších telefonů byl na světě. Co ale tehdy lidi nejvíc přitahovalo, byla v porovnání s vlajkovými modely skvělá cena. Problém přítomnosti či nepřítomnosti Home Button tehdy ještě neexistoval, takže jediným dalším argumentem mohla být jen konzervativní velikost, protože už dávno všichni věděli, že půdorys moderního mobilu poroste každým rokem o několik centimetrů. A mnoha lidem se to zřejmě vůbec nelíbilo.

V roce 2018 ale prodej iPhonu SE skončil bez náhrady. Jako jakousi alternativu Apple uvedl základní (a logicky dražší) modely iPhonu s LCD a o jednu čočku redukovaným fotoaparátem, které měly zřejmě být dalším odvážným krokem Applu, jak lidem vysvětlit, že malý tlačítkový telefon je nesmysl a cestou je bezrámečkový design a Face ID. Byly to modely XR (2018) a 11 (2019), zatímco model 8 byl oficiálně v prodeji ještě několik let po svém představení na podzim 2017 – stejně jako si dnes můžete na Apple Storu koupit iPhone 11. V roce 2020, kdy jeho prodej skončil, se však jednalo o téměř tři roky starý telefon, který sice ještě pořád stíhal moderní operační systém, ale jeho věk byl cítit. Tehdejší čipy na tom s dlouhověkostí zdaleka nebyly tak dobře jako dnes. V roce 2020 se iPhone 8 už v podstatě nedal nikomu doporučit, ale i tak to byla jediná možnost pro ty, co pořád chtěli malý „tlačítkový“ telefon – i za cenu větší úhlopříčky a podle všeho horšího designu než u klasického SE z roku 2016.

Vzhledem k tomu, že v roce 2020 uplynuly už čtyři roky od představení a dva roky od ukončení prodeje zázračného SE, začínalo být všem jasné, že se Apple nemá do představení zbrusu nového, ultra malého telefonu s vlajkovým výkonem. Velikost SE byla nenávratně pryč. Jak se ale záhy ukázalo, Apple od roku 2018 pod palbou médií, lidí na sítích a youtuberů zpracoval krutou pravdu, že nikdo nepochopil, že iPhony XR a 11 měly být tím novým SE, a po první digitální konferenci uprostřed první vlny pandemie nahradil na webu iPhone 8 rovnou novým iPhonem SE. A najednou vše dává smysl. Apple využil neutuchající zájem o iPhone 8 a šmahem ho ještě umocnil naprosto totožným iPhonem SE 2020. V momentě byl nedostupný a s poptávkou se Apple vypořádal až po několika měsících. Absolutní kasovní trhák. Pamatuji si lidi, co si koncem roku 2019 kupovali poslední iPhony SE a 8 do zásoby jako posledního Mohykána malého telefonu, tak moc některé děsila hrozba, že už nikdy v budoucnu nebudou mít možnost si koupit malý iPhone… Druzí však vyčkávali do posledního okamžiku s původním SE, které ještě pořád mělo softwarovou podporu, a teď konečně přišla jejich chvíle beztrestně upgradovat. Uvědomte si, jak dlouho ten původní telefon žil a mohl být naprosto pohodlně používán. Legenda!

iPhone

Po necelých dvou letech od představení SE 2020 už ale zase začaly růst obavy, jestli to tehdy nebylo naposledy. Přeci jen vidět v nabídce iPhone 12 a 13 vedle stále stejného SE vás trochu poleká. Apple ale velice správně vyhodnotil, že by byl sám proti sobě, a opět dal lidem přesně to, co chtějí. Mírně vylepšený a jinak úplně identický telefon s názvem iPhone SE 2022, kterého se nikdo nemusí bát a může si ho koupit kdokoliv, komu se třeba jeho předchozí SE rozbil, nebo ho ztratil. Všichni ostatní si klidně mohou ponechat SE 2020, vůbec o nic nepřijdou. iPhone SE nicméně žije a žít bude, to je už teď jasné. Důležitou roli ten telefon ale hraje i pro Apple jako takový. Když v letech 2018 a 2019 nedovedl prostřednictvím modelů XR a 11 nikomu vysvětlit, že má chtít velkou bezrámečkovou placku místo SE, mohl začít každý rok představovat plnotučnou modelovou řadu namísto evidentně podřadných telefonů v porovnání s modely Pro. Od iPhonu 12 tak máme všechny modely téměř stejné – špičkový panel OLED, perfektní foťáky, 5G napříč všemi modely, jsou to vlastně čtyři stejné telefony, které se liší především svojí velikostí. Jedou si po vlastních kolejích a SE stojí opodál jako železná jistota, že Apple nezapomíná na ty, kteří nechtějí nic než levný telefon s jednou podmínkou – musí to být iPhone.

Smíšené pocity?

Znalý těchto okolností, které není zas tak těžké si poskládat dohromady, jsem z nového iPhonu SE nadšený. Ten telefon má objektivně všechno, co běžný uživatel telefonu potřebuje. Má rychlý internet, dost paměti, konektivitu, je pěkný a skladný, dostatečně výkonný na cokoliv (eufemisticky řečeno) a vydrží roky. Je to ucelený balíček, a např. fotoaparát má příjemnější ovládání než u nového Galaxy S22 Ultra, tak považte sami… Nic víc si nikdo ani nepřeje. Proto mi není dost dobře jasné, z jakých pohnutek musí všichni mainstreamoví komentátoři dění jako MKBHD nebo Linus Tech Tips kritizovat, že Apple nevybavil nové SE hardwarem pro MagSafe, plnotučným 5G i pro milimetrové vlny (které nikdo nikdy v praxi neviděl), druhým fotoaparátem nebo aspoň lepší čočkou (!), vysokofrekvenčním displejem nebo přinejmenším novým panelem, podporou stylusu apod. Co to je za nemístné komentáře? Jak by takto vypadající nové SE mělo zapadat do konceptu současného iPhonu, kdy 120Hz displej nemají ani iPhony 13 a 13 mini, stejně jako většina iPadů, a Apple Pencil nepodporuje dokonce žádný iPhone! Nové SE je prostě perfektní tak, jak bylo představeno, ke komentářům směřujícím k odpornému Home Buttonu se snad ani nechci vyjadřovat…

Na planetě existují lidé, kteří se o moderní technologie nezajímají, jde to zkrátka úplně mimo ně. I tito lidé ale potřebují chytrý telefon. Takový telefon nesmí být za žádných okolností drahý, a úplně ideálně by měl být malý, skladný a po všech stránkách odolný. Blbuvzdorný vnitřek i zevnějšek. To všechno jim nové SE dá! Ceramic Shield, odolnost IP67 a nejbezpečnější mobilní operační systém na světě, voilà! Takoví lidé neřeší tlačítko ani bezrámečkový displej, a co vás možná překvapí, nepoznají ani rozdíl mezi jejich iPhonem a mým 240Hz herním monitorem, co mám doma na stole. K čemu by jim, ve vší vážnosti, měl být 90 nebo 120Hz bezrámečkový displej, když jediné, na co bude sloužit, je psaní SMS a sjíždění sociálních sítí… Nehledě na to, že dobře situovaní lidé v mém okolí mají SE záměrně, protože jim Home Button prostě vyhovuje. Velké displeje a ovládání gesty jsou sice logická evoluce, ale především móda, z praktického hlediska to nehraje vůbec žádnou roli. Lidem dokonce vyhovuje, že se nemusí učit nic nového, hlavně že to funguje.

iPhone

A že SE dlouhodobě nemá noční režim fotoaparátu a pořád stejný fotoaparát z iPhonu 8? On ho totiž ani mít nemůže, protože by Apple musel investovat do instalace modernějších čipů a čoček, což by o něco málo zvedlo cenu. Kdyby ale těchto menších technických změn udělala několik, z mála by se stalo hodně, do tak malého prostoru těla iPhonu 8 by se to sotva vešlo a cenově byste se dostali někam k iPhonu 13 mini. Byl by to včetně ceny zbrusu nový telefon jako kdysi iPhone XR a 11, nikoliv reiterace starého modelu v novém kabátku, jako to vždy u SE bylo. Nikdy to neměl být nový model, měl být jenom levný. A navíc si odpovězte sami, kdo máte třeba iPhone 13 Pro Max nebo kterýkoliv jiný vlajkový kus i z minulých let – kdy jste naposledy fotili vymazlenou fotku na noční režim, natáčeli ve filmařském režimu a použili portrét na teleobjektivu nebo makro? Ani si nepamatujete, že? Možná v den rozbalení nebo pod vánočním stromečkem, a o tom to celé je. Potřebujete pouze rychle otevřít foťák a udeřit spoušť, ostatní je jen omáčka a dobrý marketing.

Jediná možnost

Když to tak máte vy, co máte to štěstí a vlastníte telefon se všemi těmito funkcemi, jak to pak mají mít ostatní, kteří taky jen chtějí iPhone a nemají ten budget… Funguje to tak, že blázni našeho kalibru nakoupí nové modely, aby Applu zaplatili ty obrovské peníze, co zahučely do vývoje, aby Apple následně mohl vylepšit zbytek nabídky a nemusel po lidech za stejný hardware chtít ty „nekřesťanské“ peníze. On tedy ani ten iPhone 13 Pro není vyloženě drahý, ale to je jiný příběh… Prostě si uvědomme, že především z elektroniky ve většině případů nakupujeme produkty, které reálně nepotřebujeme, pouze proto, že se nám líbí a myslíme si, že jejich vlastnictví dovedeme ocenit. Není to ale pravda, a ukázalo se mi to opět minulý týden, když jsem si vzal do ruky iPhone 13 Pro Max mého známého, otevřel fotoaparát a on se divil, že mám v nastavení povolené ovládání režimu Makro a on ne. Logicky – on totiž ani nevěděl, že ho tam má… Jestli denně používá MagSafe, natáčí do ProRes a surfuje na 5G jsem se ho ani neodvažoval ptát. Na otázku, proč sis ten telefon kupoval, odpověděl: „Jen tak, měl jsem po čase dojem, že potřebuju ve svém životě zase něco nového.“ Čistý rozmar, který mu ze srdce přeji, jen musím dodat, že on je přesně člověk, komu je ten telefon k ničemu. Měl by mít iPhone SE 2020 a investovat ty peníze radši do akcií, pokud o ně chce rázem přijít…

Stejné doporučení směřuje k vám všem, kteří chcete nový iPad. Jak jste se mohli dočíst minulý týden, nový iPad Air nepotřebujete a myšlenky o iPadu Pro úplně vypusťte z hlavy. Nedostanete nic navíc, jenom prchavý dobrý pocit, že jste si ho mohli dovolit. Apple najel na všech frontách na identickou myšlenku (a proto se mi koherence současné nabídky tak strašně líbí): narveme tam výkonu, kolik se tam vleze, a nabídneme ho v několika cenově odlišných variantách, ať si každý vybere podle gusta. Co už vám říct nemůžou, je to, že lepší model vám hezčí život neudělá. Kolem a kolem je to totiž pořád stejná písnička a vy byste měli přesně znát své specifické potřeby, abyste si obhájili dražší kousek. iPhone SE totiž i nadále zůstává jediným iPhonem, který se dá s rukou na srdci doporučit. MacBook Air, základní iPad a Apple Watch SE jakbysmet.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *