iPhone 12. Který si vybrat?

iPhone 12

Kdysi dávno vycházel každý rok jeden iPhone a maximálně jste si mohli vybrat barvu a kapacitu. Jenže postupně přibyly v nabídce různé velikosti, objevily se modely SE ve starším designu a v roce 2017 se objevil nový a dražší iPhone X. Najednou na trhu byly 4 různé modely iPhone v různých cenových kategoriích a s různými styly designu. A byl to právě model X, který na další 3 roky po uvedení udělal volbu iPhone pro některé uživatele nesnadnou, protože přestalo platit jednoduché pravidlo, že čím větší telefon, tím vyšší cena. S příchodem produktové řady iPhone 12 je nyní na trhu najednou dokonce 5 různých modelů, a to nepočítám starší modely za sníženou cenu. Přesto se situace zdá být pro uživatele, co plánují koupit nový iPhone, jasnější než předtím.

Apple během další z řady profesionálně sestříhaných online keynote představil hned čtyři nové modely: iPhone 12 mini, iPhone 12, iPhone 12 Pro a iPhone 12 Pro Max. Někdo by si mohl na první pohled říct, že jediným novým kusem je model mini, zatímco ty ostatní jsou prostě pokračovatelé loňských modelů. Došlo však zároveň k několika důležitým změnám, které v rámci celé modelové řady dávají smysl a které uživateli dají pocit, že s každým příplatkem za lepší model dostává za své peníze dostatek vylepšení navíc.

Chcete PDF verzi tohoto článku? Stáhněte si ji zdarma.

Změny uvnitř i navenek

Celá nová produktová řada iPhone 12 přejímá designové prvky od současného iPadu Pro, takže iPhony daly sbohem kulatým okrajům, na něž jsme byli zvyklí z posledních 6 let, a na jejich místě jsou nyní elegantní kolmé hrany připomínající iPhone 5. Tyto tvary dávají novým zařízením subjektivně hodnotnější vzhled. Uvnitř najdete, jako každý rok, nový čip – tentokrát s označením A14 Bionic, který by měl zaručit dostatek výkonu na několik let dopředu. Nové iPhony jsou vůbec sázkou na jistotu, co se budoucí použitelnosti týče, protože jde o první telefony od Apple s podporou sítí 5G. Zároveň jsou všechny modely vybavené displeji s technologií OLED, za které jsme si museli ještě loni připlácet v nejvyšší řadě Pro.

iPhone 12

Tuto změnu na první pohled poznají uživatelé předchozích základních modelů, neboť OLED displej přináší nekompromisní kontrast 2 000 000 : 1 a vyšší jas, který zlepšuje hlavně čitelnost venku na slunci. A aby se těmto displejům během používání nic nestalo, dostaly všechny nové modely tvrzené sklo Ceramic Shield, které je dle tvrzení Apple až 4× odolnější při pádu než sklo předchozí generace iPhonů. Doporučil bych k tomu přistupovat jako v případě udávané zlepšené voděodolnosti, která činí až 30 minut v hloubce do 6 metrů – je skvělé vědět, že iPhone snese o něco horší zacházení, ale je vždy lepší se na to doslova nespoléhat, pokud máte na výběr.

Hlavní kritizovanou změnou je absence nabíječky a drátových sluchátek v balení s iPhonem. Stále zde najdete napájecí kabel, ale adaptér do zásuvky si budete muset buď pořídit zvlášť, nebo využít jiný, který už máte doma. To je koneckonců hlavní argument Applu. Díky tomu, že uživatelům chytrých telefonů a dalších moderních technologií se doma kupí jedna nabíječka na druhé, přispěchala firma z Cupertina s tím, že bude lepší nápad adaptér (a ona zmiňovaná sluchátka, která ale budou málokomu chybět) z balení vynechat. Nejenže je to šetrné k přírodě, protože není potřeba zbytečně vyrábět miliony nabíječek a krabička s iPhonem může být zároveň menší, takže se ušetří prostor pří přepravě, ale ještě to Applu ušetří spoustu nákladů.

Ponechám na vás, který z těchto důvodů považujete za rozhodující. On totiž ten dodávaný kabel má teď v případě všech modelů na jednom konci USB-C (pro připojení k adaptéru), což znamená jedině to, že většina uživatelů si bude tak jako tak muset koupit nový adaptér.

Novinkou je také návrat MagSafe, ale pokud si představujete bezpečnostní magnetický konektor jako u starých MacBooků, tak vás zklamu. Všechny iPhony zůstaly i nadále u konektoru Lightning. Jak to má Apple ve zvyku, převzal název staršího nepoužívaného produktu a použil ho pro něco jiného. Nově bude jako MagSafe označováno magnetické příslušenství, které lze přichytit na záda nových iPhonů. Nejužitečnější bude asi bezdrátová nabíječka, která se magneticky přichytne na záda iPhone, čímž předejde běžným problémům se špatným umístěním telefonu na plochu nabíječky. Měla by navíc fungovat i s novými kryty a pouzdry od Apple, které jsou nyní pro tyto účely uzpůsobeny. Součástí oficiální řady MagSafe je také zvláštní kožená kapsa, která má fungovat jako peněženka na karty. Bude určitě zajímavé sledovat, co nám k připnutí na iPhony připraví ostatní výrobci příslušenství.

iPhone 12

iPhone 12 & iPhone 12 mini

Podívejme se už ale na jednotlivé modely a začněme základním iPhonem 12, který si pravděpodobně pořídí největší množství lidí. Ten není nepodobný svému předchůdci: má opět displej o velikosti 6,1″ (ačkoli nově OLED, jak bylo zmíněno výše), je opět vyroben z leteckého hliníku, záda jsou skleněná a najdete na nich dva fotoaparáty – hlavní a širokoúhlý.

Kromě změn v hardware týkajících se všech 4 modelů jsou to právě změny kolem focení, které budou uživatelům přecházejícím z loňského modelu nejvíce zřejmé. Hlavní foťák má sice stále 12Mpix senzor jako v případě předchůdce, ale objektiv je nově tvořen 7 čočkami a má lepší světelnost f/1,6, což by mělo být znát hlavně při focení za horších světelných podmínek. Druhý, širokoúhlý, fotoaparát má rovněž 12Mpix senzor a objektiv s ohniskovou vzdáleností 13 mm je tvořen 5 čočkami. Jinými slovy je, jak se zdá, identický s foťákem, který můžeme najít v loňském iPhone 11.

Apple mu však tentokrát přidal svůj systém výpočetní fotografie Deep Fusion, který používá strojové učení pro zlepšení kvality fotografií (u loňských iPhonů fungoval Deep Fusion pouze s hlavním foťákem). Díky provedeným změnám v hardware je nově možné pořizovat časosběrné video v nočním režimu a novinkou je také možnost nahrávat video v kvalitě Dolby Vision HDR až při 30 fps. Všechny foťáky včetně toho předního pak podporují Smart HDR 3 – třetí generaci systému aplikujícího rozšířený dynamický rozsah, takže i fotky s nevyváženým osvětlením budou vypadat dobře i bez zásahu uživatele.

iPhone 12

Změna v designu se promítla také na tom, že je iPhone 12 o několik milimetrů menší v obou větších rozměrech a zároveň o něco tenčí. Samozřejmostí jsou také nové barvy. Z těch původních zůstaly bílá a černá. V nabídce najdete opět i speciální červenou (PRODUCT)RED a světle zelenou, ačkoli se jejich odstíny oproti loňsku malinko změnily do světlejších odstínů. Naopak chybí loňská žlutá a fialová, u kterých si dovedu představit, že o ně nebyl valný zájem. Na jejich místě je nově velmi elegantně působící modrá, kterou bych se, jak můžete posoudit z obrázků kolem, nebál označit za námořnickou modrou.

Už na začátku článku jsem prozradil novinku v modelové řadě. Tou je iPhone 12 mini. Představte si, že vše, co jsem zmínil na předchozích řádcích, můžete zároveň dostat v menší velikosti, s displejem o velikosti 5,4″. Rozdíl oproti klasickému iPhonu 12 se nemusí zdát velký, ale zajímavé to začne být, když se dozvíte, že mini je menší než současný iPhone SE. Měl by tak lépe padnout do menších rukou, ale také například do předních kapes kalhot. Dle tvrzení Apple jde o nejmenší smartphone s 5G, čemuž si troufám věřit vzhledem k tomu, že malých telefonů je už tak na trhu jako šafránu.

iPhone 12

Jak iPhone 12, tak jeho menší bráška iPhone 12 mini jsou k dostání v kapacitách 64 GB, 128 GB a 256 GB. Cena menšího z iPhonů začíná na 21 990 Kč za verzi s nejmenším úložištěm, zatímco větší model dostanete za cenu od 24 990 Kč, tedy o 3 tisíce korun dráž. Tady narážíme na další změnu oproti loňsku a jednu velmi nepříjemnou. Pokud jste si loni koupili iPhone 11 nebo si pamatujete jeho cenu, určitě vám došlo, že stejně velký iPhone 12 letos dostanete za cenu o 3 tisíce vyšší. Původní cenovky totiž převzal menší mini. Na cenách iPhonů se dokonce nepromítly ani ony chybějící napájecí adaptéry a sluchátka.

iPhone 12 Pro & iPhone 12 Pro Max

Druhou největší změnou v produktové řadě hned po novém malinkém iPhonu je právě iPhone 12 Pro. Nejde totiž o prostého pokračovatele iPhone 11 Pro, který převzal většinu jeho parametrů, ale skutečně o „profi“ verzi iPhone 12. Úhlopříčka displeje OLED oproti loňsku narostla na stejných 6,1″, jako má právě iPhone 12. Oba telefony jsou dokonce velikostně identické a liší se pouze hmotností, takže bude možné pro ně používat stejné kryty a pouzdra.

Rozdíl v hmotnosti je dán zejména tím, že řada Pro pokračuje v trendu telefonů vyrobených z nerezové oceli (opět se skleněnou zadní stranou), díky čemuž bude v ruce působit o něco bytelněji. U iPhone 12 Pro samozřejmě nepřiplácíte pouze za lepší materiál. Loňský rozdíl v displejích sice zmizel, ale nadále je tu třetí fotoaparát s teleobjektivem na zadní straně telefonu. Ten je sice stejný, jako byl v loňském modelu, ale také dostává do vínku využití systému Deep Fusion. Další dva foťáky jsou totožné s těmi z iPhone 12.

iPhone 12

V zakulaceném čtverečku na zádech telefonu, kde najdete čočky fotoaparátů a blesk, se však objevila ještě nenápadná šedá tečka. Jde o skener LiDAR známý už z aktuálního iPadu Pro. Tento doplněk najde uplatnění při pořizování portrétů v nočním režimu, rychlejším ostření za horších světelných podmínek (údajně je díky tomu možné ostřit až 6× rychleji) a samozřejmě také v rozšířené realitě. iPhone 12 Pro umožňuje nahrávat video s Dolby Vision až v 60 fps (oproti 30 fps u iPhone 12) a pořizovat fotky v novém formátu ProRAW, což je novinka v podání Apple, která k výhodám běžného formátu RAW přidává automatická vylepšení na základě strojového učení aplikovaného na pořízené fotografie se zachováním všech původních výhod RAW.

Pokud vám jde o focení v té nejlepší kvalitě a už se chystáte objednat iPhone 12 Pro, ještě vydržte, protože iPhone 12 Pro Max má pár nečekaných es v rukávu. Na první pohled se vše tváří totožně jako u menšího modelu Pro a největší z novinek s displejem OLED, která narostla na velikost 6,7″, má skutečně ve výbavě vše co jeho menší sourozenec.

Ke změnám hlavního foťáku došlo u všech modelů, avšak Pro Max přidává ještě o 47 % větší senzor, což se velmi výrazně projeví na množství světla, jež senzor posbírá při focení za špatných světelných podmínek. K tomu má Pro Max navíc optickou stabilizaci samotného senzoru, nikoli objektivu, díky čemuž bude telefon schopen eliminovat větší množství nechtěných pohybů při pořizování fotek a videí. A aby toho nebylo málo, má největší z nových modelů také větší zoom – zvětšení až 2,5× u optického, resp. 12× u digitálního zoomu (oproti 2×, resp. 10× u menšího modelu).

Ani tím ještě dobré zprávy nekončí. Loňské ceny u iPhone 12 Pro zůstávají, takže jej dostanete od 29 990 Kč. iPhone 12 Pro Max lze pořídit od 33 990 Kč, což je menší nárůst oproti loňskému modelu. Za tyto ceny navíc dostanete vyšší kapacitu než loni – ta totiž narostla na 128 GB. Za příplatek jsou nadále k dostání 256GB a 512GB varianty, ale větší úložiště o velikosti 1TB Apple bohužel nenabídl. Modely Pro jsou opět k dostání ve 4 barevných provedeních, avšak z těch loňských zůstala nezměněná jen stříbrná varianta. Zlatá verze změnila odstín do světlejšího a vesmírně šedá byla, jako v případě ocelových Apple Watch Series 6, nově nahrazena grafitově šedou. Z nabídky zmizela velmi pěkná půlnočně zelená a místo ní lze nejlepší iPhony pořídit v tichomořské modré, která sice na obrázcích nepůsobí tak živě jako modrá na levnějším iPhonu 12, ale u modelů Pro bych nikdy nevynášel rychlé soudy, dokud je neuvidíme v reálu.

Dostupnost záleží na modelu

Pro nadpis posledního odstavce mého článku jsem si vypůjčil slovní spojení známé z některých e-shopů, ale tentokrát je to s dostupností opravdu trochu komplikovanější. Když se předloni na trhu objevily modely XS a XS Max s měsíčním předstihem před levnějším modelem XR, spekulovalo se, že je to proto, aby Apple nejprve prodal co nejvíce dražších iPhonů nedočkavým uživatelům.

iPhone 12

Ať už jste si o tom mysleli cokoli, letos jsou různá data dána nejspíš komplikacemi při výrobě a distribuci, ke kterým se ale Apple tradičně nevyjadřuje. Zatímco předobjednávky iPhone 12 a iPhone 12 Pro v době vydání tohoto článku již běží a první kusy dorazí k majitelům už v pátek 23. října, na nejmenší iPhone 12 mini a největší iPhone 12 Pro Max si budete muset počkat až do 13. listopadu s tím, že předobjednávky budou spuštěny o týden dříve jako obvykle.

Na začátku článku jsem zmiňoval, že se situace s výběrem nového iPhone pro uživatele s novou produktovou řadou značně zjednodušila. Nyní skutečně, jak se říká, dostanete za více peněz více muziky, a to ať vyberete jakýkoli model. Vzhledem k nabízeným velikostem a shodným základním funkcím by si měl být schopen vybrat každý, a dokonce už nebudete ani trestáni menší úhlopříčkou displeje v případě, že si připlatíte za menší z modelů Pro, jako tomu bylo loni v případě iPhone 11 a iPhone 11 Pro. Vylepšení hlavního foťáku u modelu Pro Max pak dokonce nutí nad ním zapřemýšlet i ty, kdo by se jinak telefonu s tak velkým displejem třeba vyhýbali. A pokud stále ještě nejste rozhodnuti, který z nových modelů zvolit, pak vám snad pomohou naše recenze, které se objeví v příštích číslech magazínu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *