Konečně! Apple September 2021 Event

Apple Keynote

Dočkali jsme se. Je večer 14. září středoevropského času a před pár okamžiky Apple odvysílal svoji tradiční zářijovou keynote, opět v předtočené digitální formě. A nedočkali jsme se jen jí! Její obsah, respektive to, co za pár týdnů přistane na poličkách prodejen, totiž přesně odpovídá tomu, co jsme po Applu chtěli. Tak si to shrňme!

Chcete PDF verzi tohoto článku? Stáhněte si ji zdarma.

I po roce a půl od začátku toho šílenství s názvem pandemie se celý svět, a Apple společně s ním, zdráhá vrátit k předpandemickému chodu. Proto jsme dnes byli diváky již osmého – předtočeného – Apple Eventu, kde se nám Apple pochlubil prací, kterou za poslední měsíce odváděl. O konkrétních produktech se tu ale do detailu bavit nebudeme, dostatečný prostor jim bude věnován v článcích mých kolegů, kteří vás dnes i v následujících číslech budou informovat o všem potřebném, jak byste jen očekávali.

Začneme-li obecně, v 78 minut trvající keynote jsme byli seznámeni s tradiční podzimní nadílkou novinek – kompletní řadou iPhonů, novými Apple Watch Series 7, iPadem, iPadem mini a pár novinkami ohledně služeb Apple TV+ a Fitness+. Nic víc, nic míň, pokud jste čekali i něco jiného, kupř. nový MacBook Pro, ještě si musíte holt počkat, přijde na ně stoprocentně řada za měsíc až dva, jak to má Apple ve zvyku. Ostatně ještě nejsme ani v polovině přechodu k Apple Silicon, je tedy ještě dost času na odhalování novinek. Co se týče délky vysílání, považuji ji za přiměřenou. S rukou na srdci musíme objektivně uznat, že Apple s ničím vyloženě revolučním nepřišel, a to ani v pozitivním, ani v negativním slova smyslu, tudíž natahovat keynote na víc než hodinu a čtvrt by působilo uměle. S takovou opět vizuálně přitažlivý přenos utekl jako voda, jako divák jsem se nenudil a dokonce i tok informací jsem stíhal vstřebávat, což se mi líbí asi nejvíce. Kulomet informací nastal až na konci při uvedení iPhonu 13 Pro, ale k tomu ještě později. Podtrženo, sečteno to byla veskrze potěšující keynote a já se moc těším na nové produkty.

Apple Keynote

Okolo horké kaše

Zahřívací kolo si prezentující odbyli u iPadu, nejlevnějšího modelu tabletu s jablkem, který se po roce dočkal dalšího posunu. Hardware je to výborný: lepší přední fotoaparát s širokoúhlým záběrem, o generaci lepší čip A13 Bionic – co víc si v tak dostupném zařízení přát? Stejně nemá konkurenci… Velmi mě ale baví to neustálé opakování slova nový, když to vůbec není pravda. Vzhledem k tomu, že iPad už… vlastně odjakživa vypadá úplně stejně, to začíná docela bít do očí, nicméně pravdou zůstává, že jen díky nekonečné recyklaci je Apple schopen ceny za tak absurdní hardware držet tak nízko. A to platí pro celou jeho nabídku.

Netrvalo to však dlouho a Apple vytáhl první eso z rukávu. Pravděpodobně jediné neoddiskutovatelně vítané a snad i nečekané překvapení – zbrusu nový iPad mini, a tady to je myšleno doslova. Ano, jistě, Apple zase pokračuje v znovuuvádění designu iPadu Pro 2018 na jiných frontách, jenže tady to je další úplně nový rozměr. iPad mini zůstal stejně maličký, je jen o kousíček delší než Apple Pencil magneticky přichycená k jeho straně, a má pestré barvy, krásné ostré hrany, Touch ID v zamykacím tlačítku a Liquid Retina Display, takže se jedná o plnotučný iPad z loňského září v menším provedení a s nejnovějším čipem A15 Bionic, který bude podobně výkonný jako průměrný stroj času. Nedá se svítit, tohle je bomba a i kdybychom se už nedočkali ničeho dalšího, měl bych radost. Dát iPadu mini nový kabát a vytáhnout ho tím mezi velké kluky byl dlouho odkládaný krok a mini si ho zasloužil.

Apple Keynote

V případě Apple Watch Series 7 i iPhonu 13 se ale vůbec nestalo nic přelomového. Apple šel letos cestou mírného posunu, minulý rok změnil design telefonů a přidával senzory a funkce do hodinek jak na běžícím páse, tak bylo potřeba trochu zvolnit. iPhone 13 Pro byla ale oproti tomu přehlídka superlativů. Apple se evidentně před nějakou dobou rozhodl dát jasně najevo, že když se něco v jeho nabídce bude jmenovat Pro, půjde to na tom zařízení dobře poznat. A tomu přesně odpovídá nový iPhone 13 Pro – Apple se umoudřil a konečně iPhonu přidal displej s technologií ProMotion, což je jeho obchodní značka pro variabilní obnovovací frekvenci panelu, jak ji známe z iPadu Pro už roky, máme zase lepší fotoaparáty s novými vlastnostmi, natáčení videa úplně nové kategorie, novou modrou barvu a recept na nejlepší mobil na světě je na světě. V porovnání s minulými modely Pro to samozřejmě není tak veliký rozdíl, Apple ani letos nepřišel s ničím, co by svět ještě nikdy neviděl nebo co jsme vůbec nepředpokládali. Apple naopak displejem se 120 Hz splnil wishlist většiny kritiků a mně kinematografickým rozostřováním videa vyrazil dech. Nikomu to ale nevadí, nejlepší na tom je právě ten rozdíl mezi obyčejnými modely a modely Pro, který začíná být dobře zřetelný. Paradoxně tak konečně přestává dávat smysl kupovat si drahé telefony, abychom aspoň měli něco, co za to stojí. Je to dobře, protože to svědčí o vyspělosti jak Applu, tak trhu s mobilními telefony, že umíme vyrobit dostatečně kvalitní mobily za přijatelnou cenu – za částku kolem 20 tisíc dnes dostanete telefon, který jako laik nikdy nerozeznáte od nejvyšších řad a který budete moci vesele používat s jistotou aspoň pět let. To je deal století.

Apple Keynote

Pryč z Apple Parku

Rozehrála se kapela, kamera couvá, opouští Steve Jobs Theatre, během pár vteřin přelétá přes Golden Gate Bridge, kalifornské národní parky, přes pobřeží i spletité křižovatky a zářijová keynote je u konce. První keynote, která kvůli představení nových produktů opustila katastr Apple Parku a udělala si studio z nejednoho koutu Kalifornie. Stream s názvem California Streaming pochopitelně naráží na známou písničku California Dreaming a jeho poselstvím měla být kromě představení nových produktů i oslava Kalifornie jako svobodného a úspěšného státu, který byl odjakživa nejen v USA symbolem splněných snů a jakého si accomplishmentu. Proto se Apple vydal ven a kamera v intru i během streamu létala sem a tam od pobřeží po pouště. Jako obvykle to působilo nově, neotřele, inovativně, prostě fajn. Taky se to samo nabízí; kde jinde chcete mluvit o nových hodinkách s lepší odolností proti prachu a vodě než na prašném skalnatém útesu, když zrovna ve videu poměrně vtipně spadl člověk z kola. Apple opět dovedl perfektně skloubit reklamní spoty se vstupy přednášejících, všechno se linulo v podobném duchu, podobném stylu i v padnoucích barvách, což jsou přesně zase ty detaily, které nám podprahově dávají ten pocit harmonie a elegance celé show.

Z hlediska kamery se Apple prostě nemůže nabažit blízkých záběrů malých věcí, které tak působí ohromně a jsou zcela dechberoucí. Apple takto ukazuje všechno – tentokrát to byly Apple Watch, na které narážely obrovské kusy kamení, jen abychom zjistili, že je to obyčejný prach a trocha hlíny, a třeba u iPhonu 13 Pro se kamera proplétala mezi naleštěnými objektivy fotoaparátů, z nichž jeden se pak proměnil v noční Apple Park. Pastva pro oči. Tyto přechody od jedné scény k druhé byly doménou Applu už samotného začátku předtočených digitálních show s WWDC 2020. Tentokrát nás donutili se usmát už ze začátku, když Tim Cook nakráčel odkudsi z polopouště jakoby přes obrazovku přímo na jeviště Steve Jobs Theatre. No řekněte, koho to napadne? Šíleně efektní byl taky přesun z Apple Parku do San Franciska prostřednictvím aplikace Mapy na displeji iPadu zobrazeného na obrazovce za Timem Cookem, kam jsme se dostali pomocí nově představených Apple Maps a jejich 3D modelů, který se v mžiku proměnil ve skutečnou budovu na pobřeží, kde už stála připravená stage. Apple jednoduše používá obrazovky jako portály do jiných dimenzí. Neuvěřitelně se mi to líbí.

Apple Keynote

Svět zítřka

Poslední poznámka musí patřit ekologii. Apple, jak je známo, patří k nezelenějším společnostem na světě. Do pár let se má stát kompletně uhlíkově neutrálním napříč svým dodavatelským řetězcem, což z něj už dělá leadera snad ve všech možných ohledech. Líbilo se mi, že při představování nových produktů se Apple nebál sebevědomě a zcela bez patosu ukázat na konkurenci a vyzdvihnout svůj náskok, protože nejen z hlediska výkonu se Apple nemá za co stydět, ba právě naopak. Nikdo není lepší, vůbec nikdo.

Letošní produkty zvedají laťku zase o kus výš. Veškerý hliník používaný na výrobu produktů byl recyklován a nové iPhony dokonce používají pásky antén z upcyklovaných plastových lahví. Je to přesně ten ekologický přístup, který okolo sebe chcete vidět. Na rozdíl od zaslepeného omezování běžného života za účelem povrchního pocitu zadostiučinění, že jsem spáchal trochu dobra, když jsem si odepřel hamburger, tady vidíme systematické zdokonalování procesu výroby, který jde s dobou, je udržitelný a hlavně dává smysl. Pokud nejste úplně ohlušení množstvím peněz, které vaše firma vydělává, nemůžete přece argumentačně obstát, když budete tvrdit, že má logiku donekonečna kutat ze země nerostné suroviny, jejichž zásoby jsou v našem pojetí času neobnovitelné. Nemá, a není to potřeba, nejen plastů se už vyrobilo dost na to, abychom z těch vyřazených mohli vyrobit něco dalšího, co bude mít lepší využití. Jak je známo, diskuze k této problematice především v posledních týdnech nabírají na intenzitě a já jsem proto o to radši, že je mezi těmi nejvýznamnějšími někdo s rozumem v hrsti, komu jde ve světě o skutečnou změnu a ne jen o dobré volební preference.

Minulý rok jsme se dočkali hned tří eventů po sobě, z čehož jsme se vzpamatovávali ještě po Novém roce. Jak to dopadne letos? A odvážíme se k fyzické živé show? Apple má rozhodně nabito a já počítám, že se tady za měsíc setkáme znovu.

Komentářů:

  1. S tou ekologií jdou hodně dopředu a je to tak dobře. Asi by nám nemuseli vykládat, že odebrání nabíječek z kragičky je ekologické, to by v tom případě měli odebrat i ten kabel a nedávat tam kabel na usb-c, když takovou nabíječku do té doby nikdo nepotřeboval a tudíž ji neměl doma:) To potom vypadá hloupě.

    1. Tak pokud bychom to hnali do extrému, nemusíme vyrábět vůbec nic 😊 Bez adaptéru se nícméně zatím obejdeme mnohem líp než bez kabelu… Apple na to jde ze všech nejlíp.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *