Slýchám tyto otázky celkem často. Kolik stojí iPhone v Americe? Když ti pošlu peníze, koupíš ho a pošleš mi ho? Dostávám je tak často, že občas už mě ani nebaví celou problematiku nákupu iPhone v USA vysvětlovat. Slyším je tak často, že jsem si řekl, že si toto téma zaslouží trochu místa v iPure.
Nejčastěji tyto otázky slýchám po zářijových Keynote, na kterých Apple představuje nové generace svých smartphonů. Pak občas před Black Friday a následně před Vánoci. Důvody jsou poměrně jasné. Během Keynote Apple zveřejňuje ceny v USD pro americký trh. Ceny v EUR a v CZK se pak celkem výrazně liší. Hodně lidí tedy logicky usoudí, že kdyby mohli iPhone koupit v Americe za dolary, ušetří. To je pravda, ale není to tak jednoduché, jak to na první pohled vypadá.
Pak se blíží Black Friday, pátek po Díkuvzdání. Pátek vyhlášený svými slevami, které se české obchody snaží opakovat, leč marně. A opět lidé usoudí, že když jsou v Americe dramatické slevy, budou přeci i na iPhone. Ano i ne. Ani se slevami to není tak jednoduché, protože již několik let Apple prodává iPhony jak housky na krámě, hlad je po nich velký a důvodů pro slevy tedy stále málo. Takže slevy, podíváme se na ně také.
No a pak tu máme mobilní operátory. Tu a tam do Čech prosákne informace, za kolik se dá pořídit iPhone u některého z amerických operátorů a opět se mě známí ptají, zda jim takový iPhone mohu pořídit. A opět je moje odpověď NE, protože ani toto není tak jednoduché, jak to na první pohled vypadá.
S daní nebo bez daně?
Vezmeme to ale popořadě a začněme přímo u Applu. Ať už se vydáte do fyzického Apple Store nebo zabrousíte on-line na web apple.com, vždy uvidíte ceny v USD a bez sales tax (obdoba české DPH). Důležité je mít na paměti, že v každém americkém státě je sales tax jiná a pohybuje se od 0 % po téměř 10 % v Louisianě, Tennessee či Arkansasu. Tam si tedy iPhone nekupujte, vyšel by vás dráž než například Delaware, Montaně, nebo Oregonu, kde sales tax nemají vůbec. Sales tax vám prodejce naúčtuje při placení a pokud si ji sami nespočítáte předem, nedozvíte se ji. Američané jsou na tento styl nakupování zvyklí a ceny bez daně jim nevadí a ani nepřijdou divné. Ono, pokud nekupujete auto za sedmdesát tisíc dolarů v hotovosti, tak těch pár procent navrch není žádný dramatický rozdíl.
Vy ale musíte při nákupu sales tax zaplatit a pak jsou zde dvě varianty, jak pokračovat dál. Jedna je legální a druhá je nelegální. Za sebe a iPure vám samozřejmě doporučuji jít cestou legální. Pokud zvolíte cestu nelegální, je to čistě jen vaše vlastní riziko. Byli jste upozorněni a můžeme pokračovat dál.
Jdeme nakupovat
Legální cesta je jednoduchá. Po přistání zpět v ČR přiznáte dovážené zboží a dle jeho ceny vám bude vyměřeno clo a DPH, které na místě doplatíte. Je to poměrně jednoduchá matematika a dojdete k tomu, že zaplatíte plus minus to samé, za co byste iPhone koupili v ČR z oficiální distribuce. Tato varianta tedy není finančně zajímavá, ale je správná. V tomto bodě je důležité zmínit, že v USA obecně není možné nechat si vrátit sales tax, jako to nabízí některé evropské státy. Sales tax prostě zaplatit musíte a pokud jste jen krátkodobý návštěvník, nemáte nárok na jakoukoli vratku. Vyplatí se tedy nakupovat ve státech, kde je sales tax nižší nebo žádná.
Pokud jste v ČR plátce DPH, je na zvážení, jestli se nákup v USA vůbec vyplatí. Ekonomiku celé akce si ale spočítáte sami. Jste přece plátci.
Nelegální cesta je ještě o něco jednodušší. V USA koupíte iPhone, při nákupu zaplatíte sales tax a tím to pro vás končí. iPhone vyndáte z krabičky, zapnete, nastavíte a do ČR letíte s novým iPhonem v kapse. Je to váš telefon, takže není dál co řešit. To, že tahle varianta je sice finančně zajímavější, hlavně čím je iPhone dražší, ale není správná, je nám, doufám, všem jasné.
Lehké počty
Uděláme si k tomu lehkou matematiku. Máte zájem například o nový iPhone XS 64 GB. Cena v USA je 999 USD. K tomu si přidáme sales tax, například v New Yorku, což je asi nejčastější destinace českých turistů. Výsledná cena bude 1 087,66 USD. Dle aktuálního kurzu ČNB toto po přepočtu vychází na 24 853 Kč. Oficiální cena v ČR je 29 990 Kč. Takže nějaká úspora v této formě nákupu určitě je.
Nicméně čím je kupované zboží dražší, tím je úspora vyšší, takže se podíváme i na ten nejdražší iPhone aktuálně v nabídce. iPhone XS Max 512 GB stojí v ČR 43 490 Kč. V USA za něj zaplatíte 1 449 USD, respektive 1 577,60 USD s newyorskou sales tax. To je v přepočtu zhruba 36 050 Kč. Rozdíl se zvyšuje. Stále to ale není něco, kvůli čemu by se vyplatilo letět do USA. Pokud ale do Států cestujete za jiným účelem, vyplatí se iPhone pořídit.
Kde nakupovat dál?
Tím nákup iPhone v oficiální distribuci v USA končí. Jestli koupíte přímo od Apple, nebo na Amazon.com, v Best Buy, Target nebo v jiném retail řetězci je vcelku jedno. Všude je cena stejná, ze strany Applu daná.
Při nákupu v USA dostáváte roční celosvětovou Apple záruku. Nic víc. Takže ani v tomto ohledu si nijak nepomůžete.
Často můžete u některých prodejců jako je Target, BestBuy nebo velkoobchodní řetězce jako Sam’s Club, Costco a další narazit na akce, při kterých vám nabídnou k nákupu iPhone dárkovou kartu v relativně vysoké hodnotě. Mnohdy až 300 USD. Nabídka je to lákavá, ale v 99,9 % případů se týká aktivace nového iPhone od operátora. Budete si tedy kromě telefonu muset pořídit i SIM kartu a zavázat se k tomu, že ji budete nějakou dobu používat. Pokud ne, prodejce po vás bude chtít dárkovou kartu nebo ekvivalent její hodnoty zpět. Můžete namítat, že už se do USA nikdy nevrátíte, ale… opravdu vám to za 300 dolarů stojí? A hlavně, operátor vám novou SIM kartu jen tak neprodá.
Operátoři nejsou cesta
Tím se dostáváme k operátorům. Ti mají velmi lákavé nabídky nejen na nové iPhony ale i na další značky, příslušenství, tablety a podobně. Důvodem není, že by se toto zboží nedalo prodat, naopak. Čím žádanější produkt, tím více ho operátor tlačí svým stávajícím, a hlavně novým zákazníkům. Je to jednoduchá cesta, jak přitáhnout nové zákazníky a s nimi aktivace nových SIM. Ve výsledku jsou tak nejčastěji u operátorů vidět akce na iPhone nebo vyšší modely od Samsungu.
Ač to není na první pohled patrné, „zuří“ tu poměrně výrazná „válka operátorů“, kterou před lety nastartoval americký T-Mobile, respektive jeho nekonvenční CEO John Legere. Jeho iniciativa nazvaná Uncarrier solidně zacloumala trhem a T-Mobile si tak už mnoho kvartálů v řadě připisuje vysoké nárůsty nově aktivovaných SIM karet. Nejen díky zajímavým cenám tarifů, neomezenému roamingu zdarma ve více jak 140 zemích, ale také díky zajímavým pobídkám na nová zařízení.
Válka operátorů tedy nese své ovoce, hlavně pro koncové zákazníky. Často se tak dostanete k nabídkám nazvaným BOGO, nebo-li „buy one get one“ a následuje dodatek v podobě FREE, „$300 off“ a podobně. Koupíte jeden iPhone za plnou cenu a druhý dostanete zdarma, nebo na něj dostanete slevu v uvedené hodnotě. Pokud dostanete druhý iPhone zdarma, je to většinou formou kreditu na určitý počet budoucích vyúčtování, většinou 18 nebo 24. Pokud dostanete na druhý iPhone slevu, je to často ve formě předplacené kreditní karty. To znamená, že během 4–6 týdnů vám poštou přijde nová VISA nebo MasterCard, na které je například těch 300 USD, které můžete utratit za cokoli.
Zní to lákavě? Zní, já vím. Má to ale háček. Tyto nabídky vyžadují aktivaci alespoň jedné nové SIM karty. Jedné, pokud již jste zákazníkem daného operátora. Takže jeden iPhone kupujete ke svému stávajícímu číslu a k tomu druhému musíte aktivovat nové číslo. A pokud v USA dlouhodobě nežijete, k takové nabídce se nejspíš nedostanete.
Tyto nabídky se týkají takzvaných „post paid“ tarifů, tedy obdoby českých paušálů. K předplacené kartě vám takovou nabídku logicky nikdo nedá. A pokud si chcete v USA pořídit klasický paušál, kdy vyúčtování platíte zpětně, musíte při jeho zřizování operátorovi poskytnout svoje SSN (Social Security Number), dle kterého operátor zjistí váš kredit a kreditní historii. Pokud není dobrá, paušál buď nedostanete nebo za nevýhodných podmínek, a ne se zajímavou nabídkou na nový iPhone. Jako krátkodobý návštěvník USA samozřejmě SSN nemáte, takže jste ze hry. Bohužel.
Nabízí se varianta, že byste takovou nabídku využili skrz někoho, kdo v USA žije dlouhodobě. Známý, kamarád, příbuzný. Proč ne? Pokud dotyčný na sebe vezme to, že bude dál platit paušál na SIM kartách, ke kterým si vy pořídíte iPhone nebo iPhony, lze to tak udělat. Pak je ale dobré pamatovat na to, že telefony by měly být zaplaceny hned, v plné výši. Pokud byste totiž chtěli využít EIP (Equipment Instalment Plan), tedy nákup na splátky, u velkých operátorů jsou telefony blokovány do té doby, než jsou plně zaplaceny. Jsou světlé výjimky, které vám telefon dovolí odblokovat, pokud je 6 měsíců používán v jejich síti. Opět nic, co by nákup iPhonu do ČR jakkoli zjednodušilo.
Ač tedy nabídky operátorů mohou vypadat velmi lákavě, jsou určeny jen pro zájemce dlouhodobě žijící v USA. Pronájmy telefonů, které jsou na první pohled ještě výhodnější, ani nezmiňuji. Abyste měli nejnovější iPhone za zhruba 30 USD měsíčně a každý rok ho mohli bezplatně vyměnit za nový, na to musíte splnit další podmínky, které z logiky věci jako krátkodobý návštěvník USA splnit nemůžete.
Black Friday není řešení
A tím se dostáváme ke slevám během nákupních špiček v průběhu roku. Je jedno, jestli jde o Black Friday, předvánoční období nebo slevy hned po Novém roce. Slevy na nový iPhone jsou rarita. A pokud se objeví opravdu zajímavé slevy, jsou od operátorů. Pak stačí, když si znovu přečtete pár předchozích odstavců, protože na situaci to bohužel vůbec nic nemění.
Starý, ale jako nový
Trochu zlepšit se situace může, pokud nepotřebujete úplně ten nejnovější iPhone, který je aktuálně v nabídce. V USA se prodávají takzvané „refurbished“, tedy repasovaná zařízení. Samozřejmě i různé iPhony. Celá problematika repasovaných iPhonů je nejspíš na samostatný článek, protože záleží na tom, od jakého prodejce takový telefon kupujete, jaký je jeho stav – rozdělují se nejčastěji na A, B, C grade – a jestli na něj bude záruka a jak dlouhá. Do detailu si to můžeme rozebrat v některém z dalších čísel, nicméně teď nám stačí vědět, že přímo Apple prodává refurbished iPhony, a nejen ty, ale také iPady a MacBooky, za poměrně zajímavé ceny. iPhone 7 32 GB takto můžete pořídit za 379 USD. Což je o zhruba 70 USD méně, než kolik je aktuálně oficiální prodejní cena nového kusu.
Přidejte si k tomu, že za tyto peníze dostanete od Applu novou baterku, komplet nové vnější šasi a plně otestovaný telefon. V podstatě tak kupujete iPhone ve stavu nového kusu. Roční celosvětová záruka Apple už je pak jen třešničkou na dortu. Když si to dáte do kombinace se výše uvedenou variantou číslo 2 nákupu iPhone v USA, vyjde z toho finančně poměrně zajímavá nabídka. Důležité je zmínit, že nejnovější takto prodávané modely jsou iPhone 8 a 8 Plus. iPhone X nebo letošní modely byste v refurbished nabídce hledali marně. Objeví se tak nejdříve za rok.
Koupit či nekoupit
To je to, oč tu běží. Zhodnocení výše uvedeného si už musí udělat každý sám. Nákupy v USA jsou často velmi zajímavé. Musíte ale vědět, co hledáte, kde to hledat a kdy to hledat. Ušetřit se dají stovky a stovky dolarů podle toho, co zrovna potřebujete koupit. Nicméně, letět do USA jen pro iPhone se dle mého názoru určitě nevyplatí.
Myslim že srozumitelněji už t sna dpopsat nejde. Díky za článek !!!
Diky za clanek okne napsany
Zdravim,
a co varianta, kdy mi nekdo v USA koupi na sebe iPhone na tarif, ja mu necham simku a iPhone budu pouzivat v CR s nasi simkou? Existuje tato moznost nebo je iPhone na ty 2 roky co plati tarif zablokovany pouze na tu jejich simku?
dekuji
Ve většině případů jsou ty telefony blokované. U některých operátorů lze telefon odblokovat poté, co byl alespoň 6 měsíců používán v jeho síti. Logicky se tímto operátoři brání právě tomu, co jste popsal.
Dobrý den,
pokud koupím Iphone v Americe přímo od Apple (né od operátora). Bude blokovaný, nebo ne? Letím do Ameriky pouze na měsíc a zajímalo by mě, zda poté bude fungovat v ČR.
Děkuji
Nebude blokovaný, pokud jej nekoupíte přímo s tarifem
Pokud koupíte iPhone přímo od operátora, máte 2 možnosti:
– s tarifem – který vám s největší pravděpodobností neprodají, pokud nemáte SSN a credit history – pak by telefon byl blokovaný
– bez tarifu – volný prodej – to má ale dva malé háčky – často jsou tyto telefony o něco málo dražší a jsou u některých operátorů jsou i tak blokované, takže si musíte požádat o odblokování.
Jde si zajistit u objednání na internetu to aby odblokovali operátora na VODAFONE v Česku ?
Ahoj, a kdyz mi nekdo z usa posle iphone k nam? Nebo jak je nejlepsi poslat z usa do cr? Dik´ky