V minulém článku jsem vám představil aplikace a nástroje od společnosti Apple, které mi usnadňují práci na cestách. Pokud jste ho nečetli a máte v plánu vyrazit na pracovní nebo soukromou cestu, určitě stojí za to si ho zpětně projít. Dnes se zaměříme na další užitečné aplikace a nástroje, tentokrát od vývojářů třetích stran, které mohou vaše cestování i práci ještě více zjednodušit.
Tento článek si můžete přečíst i v PDF formátu.
Skyscanner
Vyhledávač letenek je „must-have“ každého cestovatele. Používám tuto aplikaci léta a vždy mi dokázala najít nejlepší spoj do mé destinace. Často ji používám i tak, že nevyplním cílovou destinaci a ona mi sama doporučí nejlepší místa. A pokud jste flexibilní, můžete vyplnit jen měsíc odletu a dostat se na ty nejlevnější letenky. Jako digitální nomád, který cestuje spontánně, už jen tímto trikem dokážu ušetřit tisíce korun.
Důležitá poznámka: nikdy nekupujte letenky na vyhledávačích, po nalezení letu jděte na stránku letecké společnosti a kupte si je přímo u nich.
Uber × Grab
Když dorazíte do cílové destinace, je potřeba se dostat z letiště. Některá letiště mají skvělou veřejnou dopravu, jako například Tokyo nebo Singapur, ale v mnoha případech jsem zjistil, že nejlepší variantou je objednat si řidiče, který nás vyzvedne a pohodlně odveze, kam potřebujeme. Ve spoustě zemí fungují aplikace Uber nebo Grab, případně Gojek. Všechny aplikace jsou založené na podobném principu: zadáte, kam potřebujete jet, řidiči dostanou oznámení a vy jen počkáte, který vás přijme.
V některých zemích Uber neoperuje, ale vždy najdete ekvivalent, například v Jihovýchodní Asii funguje Grab nebo Gojek. Kromě přepravy vám mohou dovézt i jídlo, což občas využívám. Mimochodem, tento článek píšu na letišti Avalon v Melbourne, kam bylo trochu obtížnější se dostat, protože sem jezdí pouze „shuttle“ Skybus, který je poměrně drahý. Problémem byl příjezd na letiště jen hodinu před naším odletem. To není ideální. Zvolili jsme tedy cestu vlakem do menšího městečka Lara a ze stanice jsme si objednali Uber. Tahle varianta nás stála méně než jízdenka zmíněným busem, a hlavně jsme měli více času na letišti.
Airalo × Nomad
Pokud budete cestovat mimo EU a nechcete utratit spoustu peněz za roaming, mám pro vás tip na dvě aplikace. Obě fungují téměř totožně a jsou velmi jednoduché. V aplikaci si zvolíte, v jaké zemi jste, a následně si můžete vybrat z několika balíčků podle objemu dat, který potřebujete. Po zakoupení se vám do telefonu nainstaluje eSIM, což je hlavní podmínkou používání těchto aplikací – ujistěte se, že váš telefon eSIM podporuje (u iPhonů jsou to modely od iPhonu XS). Pokud eSIM nemáte, doporučuji koupit lokální kartu SIM, která je určitě levnější než roaming.
Booking × Airbnb
Spánek je v životě velmi důležitý a to platí i na cestách. Párkrát v životě jsem sice musel přespat na letišti nebo přečkat noc na gauči, většinou proto, že jiná možnost nebyla. Ale když je možnost, vybírám si ubytování na Bookingu nebo na Airbnb. Záleží na tom, jaký typ ubytování preferujete. Po letech cestování jsem si víc oblíbil Booking, hlavně kvůli podpoře a programu Genius, který vám dává různé slevy. Například já mám skoro na každé ubytování minimálně 30% slevu, někdy mám lepší pokoj za cenu standardního, snídani zdarma a mnoho dalších výhod.
Primárně jde o hotely nebo hostely, zatímco na Airbnb spíš najdete soukromé nemovitosti. Pokud si chcete pronajmout celý byt nebo dům, nebo najít speciální ubytování, jako jsou domy na stromě či glamping v přírodě, Airbnb je pro vás ideální volba.
Google Translator
Jednoduchý překladač. Asi nemusím nikomu dopodrobna vysvětlovat, o co jde, ale vypíchnu jednu hlavní funkci, na kterou nedám dopustit zejména při cestování po Asii. Napsat například japonské nebo čínské znaky do telefonu je pro nás skoro nemožné, tak stačí v aplikaci stisknout ikonku kamery, a spustí se režim, při kterém stačí namířit kameru na to, co potřebujeme přeložit, a aplikace v reálném čase text přeloží.
VPN
Pokud vám jde o bezpečnost na internetu, nebo jen chcete zpřístupnit obsah, který je v dané zemi blokovaný, VPN je řešení. Nejedná se o konkrétní aplikaci, kterou si stáhnete, ale o technologii. Služeb, které tuto funkci nabízí, najdete spoustu. Já VPN primárně využívám, když jsem připojený na veřejné síti, typicky to může být Wi-Fi v kavárně nebo na pokoji v hotelu. Jelikož VPN šifruje veškerou komunikaci, nemusím mít strach o svá citlivá data.
Další užitečná funkce je, že vám dokáže zpřístupnit obsah či data, která by vám jinak nešla zobrazit. Spousta služeb na internetu není dostupná v každé zemi. Někdy jde o zábavu, například když si chci pustit film ze své oblíbené streamovací služby, ale může to být i pracovní, protože některé servery klientů jsou dostupné jen v Evropě. Je to jednoduchý nástroj, který vám pomůže, ale pozor – v některých zemích je tato služba nelegální.
Revolut
Revolut je pro mě víc než jen bankovní aplikace – je to můj nepostradatelný pomocník, ať už platím v zahraničí, posílám peníze přátelům, nebo sleduji své výdaje. Miluju, že mohu platit v různých měnách bez nesmyslných poplatků, snadno si rozdělit útratu s ostatními nebo si nastavit limity na výdaje. Karta funguje všude, ať už jsem na druhém konci světa, nebo si objednávám kávu doma. Kdykoli jsem řešil jakýkoli problém, Revolut mi vždy pomohl.
Příklad za vše. Na Bali se mi stalo, že po zaplacení jsem nedostal službu, kterou jsem si zaplatil. Tak trochu jsem spadl do turistické pasti. Místo dohadování s podvodníkem jsem v aplikaci Revolut najel na tu platbu, dal ji reklamovat a do pár hodin jsem měl peníze zpět na účtu. Když jsem podobnou situaci řešil u jedné tradiční banky, musel jsem vyplnit formulář, kde bylo potřeba zadat spoustu údajů, které už banka měla. Byl to složitý a časově náročný proces, který trval téměř dva měsíce, a nakonec mi reklamaci stejně zamítli. Od té doby platím výhradně přes Revolut.
Bonusové aplikace
V telefonu mám ještě pár aplikací, které vám cestování mohou zpříjemnit:
- Been: Aplikace, kam si zapisujete země, kde jste byli.
- SpeedTest: Zjištění rychlosti internetu, na kterém jste právě připojeni.
- Forecast: Kvalitní předpověď počasí.
- CityMapper: Aplikace, která obsahuje veřejnou dopravu většiny velkých měst.
- GetYourGuide: Vyhledávač výletů, zážitků či událostí v konkrétním místě.
- LoungeBuddy: Informace o letištních saloncích.
Na závěr bych chtěl zdůraznit, jak velký vliv mají správně zvolené aplikace na pohodlí a efektivitu našeho cestování. Díky těmto nástrojům můžeme cestovat chytřeji, bezpečněji a bez zbytečných komplikací. Ať už jde o hledání letenek, ubytování nebo o udržení kontaktu se světem, technologie nám nabízí nekonečné možnosti. Pokud tedy plánujete další pracovní či soukromou cestu, nezapomeňte využít některé z těchto aplikací – výrazně vám to zjednoduší každou část vašeho dobrodružství.