Apple Watch Ultra: trefa do černého?

Apple Watch Ultra

Po pár týdnech se vracíme k Apple Watch Ultra. Tentokrát v podobě netradiční recenze, kterou jsme si pro vás připravili s Filipem. Jsou to spíše uživatelské zkušenosti, než recenze. Mým úkolem byl pohled a zkušenosti běžného uživatele (rozuměj líné kancelářské krysy) a Filip si vzal na starost pohled sportovce, který dokáže nové hodinky doslova vyždímat. Povedlo se?

Volně navážu na svůj první pohled na Apple Watch Ultra z iPure 257. Už je to pár týdnů, co novinku mám na ruce, takže si dovolím hodnotit a vynášet subjektivní soudy. Předpokládám, že suchých recenzí jste na internetu četli už spoustu. Včetně výčtu funkcí a specifikací. Tedy co Apple Watch Ultra umí, nejspíše už víte. A upřímně, asi není lepší zdroj, než přímo web Apple a jeho interaktivní prezentace nových hodinek. Tam je prostě vše, přehledně a pěkně napsané. Ve světle toho vážně nemá smysl psát klasickou recenzi, protože to je nošení dříví do lesa. Pokud si totiž odmyslíte marketingové kudrlinky, je tohle představení na webu Apple to nejlepší, na co narazíte.

Chcete PDF verzi tohoto článku? Stáhněte si ji zdarma.

Ale jaké jsou nové Apple Watch Ultra na ruce? Opravdu dává smysl vzít pětadvacet tisíc a dát je za „o něco lepší“ Apple Watch? Na to se dnes společně s Filipem podíváme a zkusíme rozseknout, pro koho jsou podle našeho názoru nové hodinky vlastně určené.

Apple Watch Ultra

Design a zpracování

Rozebírat design je vždy ošemetné, protože tisíc lidí, tisíc chutí. Nemohu říct, že by se mi Apple Watch Ultra vyloženě líbily. Na to mám, upřímně, úplně jiné hodinky. Ale zvykl jsem si na ně a vzhledově mi sedí podstatně více než obyčejné Watch. Psal jsem i to, že mám na ruce rád větší hodinky. Ne úplně cibule, které přečnívají z ruky na obě strany, ale těch 49 mm mi přijde tak akorát. A ač se to možná na první pohled nezdá, Apple Watch Ultra jsou plus minus stejně velké jako Garmin Epix 2. Jen ten jiný tvar vytváří dojem, že nejsou.

Nedovedu si teď představit, že bych se měl vrátit k obyčejným Apple Watch. I větší 45 mm model je prostě malý a bylo by mi to na ruce nepříjemné. Pominu i fakt, že po letech, co mají stále stejný design, se mi prostě už vůbec nelíbí.

Co opravdu oceňuji, je titanové tělo, safírové sklo a celkově perfektní zpracování. Už minule jsem psal, že mám trochu obavy, jak budou hodinky po pár týdnech vypadat a jestli neutrpí nějaké výraznější šrámy. Neutrpěly. A to se mi dvakrát povedlo jimi praštit o dřevěné futro. Na hodinkách nezůstal ani jeden škrábanec. Odneslo to ono futro a barva na něm.

Displej zatím taky bez újmy. Předpokládám tedy, že pokud jím nedrbnu někde o skálu (pravděpodobnost se neblíží nule, ale je nula), také se mu nic vážnějšího nestane.

Nové pásky

Společně s hodinkami Apple představil a i tři nové typy pásků. Můžete je samozřejmě použít nejen pro Apple Watch Ultra. Netroufnu si ale říct, jestli na menších hodinkách nebudou vypadat zvláštně. Alpský tah. Trailový tah. Oceánský řemínek. První a poslední jsou úplně nové. Druhý je jen lehký update toho, co známe roky.

Je dobře, že Apple zachoval uchycení řemínků a nepouštěl se do nějakých experimentů. Nedovedu si představit, čím by více naštval stávající majitele, než změnou uchycení. Všechny dosavadní řemínky by pak byly jednoduše na vyhození. To se naštěstí nestalo.

Apple Watch Ultra

Svoje hodinky jsem koupil s oranžovým alpským tahem. Později jsem dokoupil originální zelený a pak ještě neoriginální světlý, za pár dolarů z Amazonu. Všechny tři jsou skvělé a považuji je za nejlepší řemínky, které Apple pro svoje hodinky kdy udělal.

Moje tajné přání je nylonový řemínek s dvojitým zapínáním, jako mají Garmin Enduro. Třeba se časem objeví i pro Apple Watch. Nebo pokud jste na něj někde narazili, dejte mi prosím vědět. Ten jsem totiž na Garmin Epix 2 měl nejraději.

Dokoupil jsem si i žlutý oceánský. Ten mě původně docela naštval, protože jeho zapínání není zrovna pohodlné. Ale chtělo to pár dní, zvykl jsem si a naučil se ho zapínat a dnes ho používám na běhání radši než ty textilní alpské. Přeci jen se dá lépe umýt a nemusí dlouho schnout.

Displej

Větší, je většinou lepší. Ne vždy, ale u displeje Apple Watch to, alespoň pro mě, platí dvojnásob. Nemusí se to na první pohled zdát, ale těch pár milimetrů úhlopříčce opravdu prospělo a displej je citelně větší, lépe čitelný, no prostě lepší.

Výhodou je i vyšší jas – až 2 000 nit. Venku, na přímém slunci, když se displej rozsvítí na plné pecky, tak si hned všimnete, že je něco jinak. Že je lépe čitelný. Podstatně lépe.

I to, že je displej zasazený do těla hodinek a nevystupuje ven, jako u ostatních Apple Watch, je pro mě velké plus. Původně to vypadalo, že je dokonce trochu zapuštěný a ostrá hrana těla okolo displeje je o kousek výš nad ním, ale není. S odstupem času to nevidím ale jako nevýhodu. Spíš naopak. Asi by mi to vadilo.

Výdrž baterie a nabíjení

No, tak jsme se k tomu konečně dostali. K tomu, co vás pravděpodobně zajímá nejvíce. Jak dlouho vydrží Apple Watch Ultra na jedno nabití.

Já vám dám pohled běžného uživatele a Filip doplní o sportovní výkony.

Můj aktuální režim vypadá následovně. Večer, když jdu do sprchy, dávám hodinky nabít. Mají většinou kolem 60 % baterie. Nabiju je na zhruba 95 % a jdu spát. V noci z baterky zmizí 7 % a během celého dne úroveň nabití spadne zpět na cirka 60 %. Dám je zase nabít a tak pořád dokola.

Apple Watch Ultra

Zkoušel jsem i jiné scénáře. Třeba jestli vydrží 48 hodin bez nabíječky. Ano, vydrží a baterii zbývalo 27 %. Nebo kolik vydrží na jedno nabití? 70 hodin, a pak už je potřeba je dát nabít. Pokud vypnete Always on Display, dostanete se ještě o necelých 12 hodin dál. Ale to už podle mě postrádá smysl.

Větší kapacita baterie znamená, že se hodinky také déle nabíjejí. Záleží samozřejmě, jakou nabíječku používáte. Já jsem nakonec sáhl po té od iPad Air. Z 50 na 90 % jí to trvá lehce pod 30 minut.

Výše uvedené je ale bez sportovních aktivit a využití GPS.

Nové funkce

Nové akční tlačítko, které si můžete sami nastavit. A které stejně jako já nejspíš budete často mačkat omylem při stisknutí korunky na druhé straně. Stane se. Zvyknete si? Nejspíš ano, ale bude to chvíli trvat.

Nová siréna, která je fakt nepříjemná, takže doporučuji používat opravdu, jen když se ztratíte v lese.

Nový ciferník Wayfinder s osmi komplikacemi a přepnutím do nočního režimu otočením digitální korunky. Jednoduché, užitečné, používám téměř každý večer, než se mi hodinky samy přepnou do režimu spánku.

Na měření teploty jsem si zvykl už u prstenu Oura. Apple Watch Ultra k tomuto údaji přistupují v podstatě stejně. Neukáží vám vaši tělesnou teplotu, ale po nějaké době měření stanoví její základní úroveň a následně ukazují odchylky od ní. Do jednoho stupně Celsia se podle Apple nic neděje. Pokud je odchylka větší, měli byste se začít zajímat, zdali se nemění váš zdravotní stav. Změna teploty může poukázat na přicházející potíže nebo i COVID.
U žen se měření teploty používá k přesnějšímu stanovení periody a ovulace.

Apple Watch Ultra

Jinak jsou zdravotní a fitness funkce stejné jako u předchozích Apple Watch. Já si je jako obvykle doplnil o aplikace Zero, Water Minder a OneDrop ukazující hodnoty z glukometru.

Nově umí jak Apple Watch, tak i nové iPhony, detekci autonehody. Funkce je tam, ale zatím jsem ji nezkoušel a doufám, že ani nebudu. Nicméně americké televizní stanice opět vysílají spoustu reklam na nové iPhony a Apple Watch a tuto funkci ukazují jako novinku, které je třeba věnovat pozornost.

Novinek je samozřejmě více, ale třeba ty, co se týkají potápění, jsem neměl možnost otestovat. A troufnu si tvrdit, že se mi v brzké budoucnosti (no možná i v té daleké) taková možnost nenaskytne. Budu tedy muset tyto novinky a jejich testování přenechat někomu jinému.

Během tvorby této recenze Apple vydal nový watchOS 9.1, který mimo jiné obsahuje nový úsporný režim. Po jeho zapnutí se prodlouží výdrž při využití GPS, protože hodinky měří srdeční tep a právě GPS v delších intervalech. Je to velmi čerstvá funkce, ke které se vrátíme později, protože nebyl čas na její řádné otestování.

Ačkoli jsem sportovec (běžec či cyklista) jen náhodný, i tak jsem při aktivitě ocenil větší displej a možnost zobrazení více datových polí v jednom pohledu a přepínání mezi více pohledy. Nově tak, kromě pohledu na aktuální aktivitu, můžete přepnout i na stávající stav svých kroužků. Maličkost, ale pro nadšence, kteří každý den dbají na uzavření všech třech, může být velmi praktická.

Venku je zatím ještě teplo, takže jsem neměl potřebu na běhání vytáhnout rukavice. Nedokážu tedy říct, jestli se digitální krounka a dvě tlačítka lépe ovládají. To si povíme během zimních měsíců. Co bych ale ocenil, je možnost vypnout dotykové ovládání displeje při aktivitě tak, jako to umí hodinky Garmin. A stejně tak při spánku. Ne, že bych snad nějak často na displeji omylem zmáčkl něco, co nechci, ale zvykl jsem si na to u Garminu natolik, že mi to teď trochu chybí.

A když už jsme se dostali ke Garminu a lehkému srovnání s ním, předám slovo Filipovi. Nedovedu si představit, kdo jiný by dovedl nové Apple Watch Ultra otestovat lépe než on. Chodím sice běhat, ale tak na hodinku, dvě maximálně. Filip je svými mnoha absolvovanými maratony a ultra maratony jiný kalibr.

Pohled opravdového sportovce

Marek mi připravil opravdu skvělé zázemí a background pro moji část o Apple Watch Ultra. Musím však podotknout, že opravdový sportovec zase nejsem, to by mě sport musel živit full time. Stále je to zábava, ale ano – zabírá mi několik hodin týdně. Jen za letošní rok od ledna do října mám naběháno 2 200 kilometrů, což není málo, ale mnoho mých kamarádů má i dvakrát tolik.

Garmin

S Apple Watch Ultra jsem absolvoval již mnoho tréninků a i nějaké delší traily. Stále platí, že jedu v režimu dvou hodinek – Garmin a Apple Watch Ultra. Shodou okolností se teď ke mně dostal nový model Garmin Enduro 2, který vychází z Fenixe, avšak nabízí mnohem silnější baterii a lepší svítilnu. Bavíme se zde o hodinkách, které reálně vydrží až měsíc na jedno nabití a přitom mají úplně všechny funkce jako Apple Watch nebo jiné modely Garmin. Jednoduše top model Garminu bez jakýchkoliv osekávání. Zatím jsem je nabíjel opravdu jen jednou.

Přiznám, že tohle není úplně férový souboj. Stále je potřeba zdůraznit, že Garmin jsou nejprve sportovní hodinky (můj osobní trenér) a pak až chytré hodinky. Apple Watch Ultra to mají přesně naopak. Jsou skvělé pro praktický život, práci, konečně zase vidím obrázky ze zpráv, mohu volat a pohodlně poslouchat Apple Music nebo Podcasty. Nemusím při běhu neustále vytahovat telefon.

Pokud se však zaměřím čistě na sportovní aktivitu, Garmin je někde jinde. Datová pole u Apple Watch Ultra prošla velkou změnou, ale stále to není ono. Pokud budu používat nativní aplikaci, nelze si ji nikde přizpůsobit a k mému běhání opravdu potřebuji vidět specifická pole a nejlépe všechny najednou – čas, aktuální tempo, průměrné tempo, watty, tep a samozřejmě kilometry. U Applu to sice jde, ale musíte otáčet korunkou nebo swipovat prstem. Teď si vezměte, že jsem neustále zpocený, špinavý a mám ruce od gelu nebo sladkostí. V horším případě od bahna v těchto měsících (trail, les).

Nejzásadnější rozdíl je pak v mapách. Bez těch se neobejdu. I při značeném závodě si nahrávám profil do hodinek. Ihned vidím nejen trasu (pípá mi), ale vidím i převýšení (climb pro), kolik mi zbývá a mnoho dalších údajů. Tohle sice jde i na Apple Watch, ale musíte použít alternativní aplikaci. Vyzkoušel jsem jich několik, například WorkOutDoors, ale když pominu šílné UI, tak použití je takové kostrbaté. Umí topomapy a vše jako Garmin, ale uživatelský zážitek je nepraktický. Tady jasně kraluje Garmin a těžko půjde z mé ruky dolů.

Pokud jde o měření, tedy GPS, tep, watty a tak dále, tak je vše v zásadě stejné. Tam nejsou žádné větší odchylky. Když si dobře upnete řemínek, nebo připojíte hrudní pás, máte stejná data. Záleží jen, kde je pak vyhodnocujete (Garmin, Zdraví, Strava…). K Apple Watch Ultra můžete připojit i Stryd, který rovněž používám. Asi nejlepší měřák pokud jde o vyhodnocení wattů.

A co baterie?

Baterie je dle mého o dost lepší, ale zároveň stále tragická. Když dám vedle sebe Ultry a Garmin, tak vidím v zásadě dvě stejně velká zařízení, přičemž Garmin (Enduro) vydrží až měsíc, u Fenixe to jsou 3 týdny. AW Ultra mi dají 2 dny! Ráno jsem je sundal, šel jsem běhat 20 km, pak běžný den (sobota), následně spánek s AWU a druhý den další běh okolo 10 km. Odpoledne jsem už potřeboval baterii… Tak to prostě je.

Samozřejmě mohu zapnout různé úsporné režimy, ale proč bych to dělal, když se nechci omezovat a v zásadě GPS v terénu potřebuji. Nechci tam bloudit od stromu ke stromu, prochladnout a být z toho naštvaný. Chci si to užít a využít všechny možnosti, které se nabízejí, když nemusím o trase tolik přemýšlet a nechám to na strojích. Od toho mi slouží. Samozřejmě nějaký selský rozum, koukání na značky tam je, ale chci se spíše soustředit na běh, sledovat přírodu a své tělo.

Keynote

Kontinuita v datech

Nejzásadnější rozdíl je pak v tzv. kontinuitě a vyhodnocování dat jako celku. U Apple Watch se jedou kroužky. Splníte, dostanete pochvalu a další den můžete fungovat znovu. Apple (nativně) vám nic neřekne o regeneraci, zátěži, stresu nebo kompenzaci. Stále vás každý den nutí uzavřít kroužky a je mu jedno, že jste den předtím běželi 70 km v horách.

Garmin vás naopak drží zpátky. Řekne vám stav tréninku, vaše HRV, body battery, připravenost k tréninku, VO2Max a ještě vše plánuje v kontrastu vašich závodů. Trénink na míru a tak dále. Pracuje s vaším spánkem, kaloriemi a dává vše do celku, jako každý jiný trenér. Apple je více lifestyle, Garmin je profi trenér, kterého využijete, když to chcete brát vážně. Tohle si každý musí rozhodnout sám – chci lifestyle a zhubnout pár kilo, nebo chci dosáhnout nějakých větších výsledků?

Opět se dostáváme k tomu, že to lze u Apple Watch Ultra obejít aplikacemi. Existuje aplikace Athlytic, která vám poskytne stejná data jako Garmin. Jen musíte zaplatit a vždy sledovat tuhle aplikaci. Ultry jsou více stvořené pro aplikace třetích stran, App Store k tomu přímo vybízí. U Garminu naleznete vše v jednom domě, tam nemusíte v zásadě nic instalovat. Většinou je to spíše na škodu.

Takže ano – z Apple Watch Ultra lze pomocí aplikací udělat profi nástroj, jako je Garmin, ale je to za nějakou cenu. Baterii však rozhodně nenafouknete. To si musíme ještě počkat. Výsledkem je to, že stále budu nosit dvoje hodinky, protože Apple ekosystém miluji, na práci jsou super, ale na sport a běh nedám dopustit na Garmin. Možná dokonce občas pustím dolů na stolek Ultry a udělám místo pro elegantní mechaniky. Garmin nosím 24/7.

Závěr

A jsem zpátky. Přemýšlím, jestli mi to Filip zjednodušil nebo ne. Trochu ano.
Diskuse na téma, jestli jsou Apple Watch Ultra konkurence pro hodinky Garmin, Suunto, Coros a další tu budou do nekonečna a nemá smysl se do nich pouštět. Bude to plus minus stejné jako kdysi iOS versus Android. Tedy bez výsledku. Každý si bude hájit to svoje.

Zopakuji jen to, co už jsem psal. Garmin a další by se měli mít na pozoru a já doufám, že fakt, že Apple strčil nohu do jejich segmentu, je donutí k vyšší míře inovací v následujících letech. To samé platí pro Apple. Profitovat pak z toho budeme hlavně my, uživatelé.

Největší problém vidím v tom, jak Apple svoje nové hodinky prezentuje. Když si skočíte k nim na web, ta interaktivní prezentace tam je prostě skvěle udělaná a jeden by hned nabyl dojmu, že Apple Watch Ultra jsou opravdu hodinky pro ultra sportovce, maratonce, triatlonisty, potápěče a další.

Jenže realita je bohužel jiná. Prezentace tentokrát slibuje více, než co je produkt schopen doručit. Ať na to koukám, jak na to koukám, nejen svým pohledem, ale z pohledu zkušeností i dalších lidí jako je Filip a jiní, Apple Watch Ultra jsou (zatím) hodinky spíš pro „wannabe“ sportovce a hobíky, jako jsem třeba já. A ne, opravdu nejde o výdrž. Spíš jde o to, jakým způsobem hodinky měří a pak prezentují data. Filip to popsal trefně. Musíte si doinstalovat aplikace třetích stran, abyste se dostali na úroveň Garminu. A já v tomhle bodě budu proti vývojářům třetích stran příkrý. Zkoušel jsem aplikace, které Filip popisuje, protože jsem se snažil dostat Apple Watch Ultra na úroveň toho, na co jsem zvyklý z Garminu. A světe div, bez výčitek svědomí řeknu, že to prostě nechcete a celkově UI a uživatelský zážitek a hlavně praktičnost je u Garminu o parník dále. U Apple Watch se totiž dostanete do stavu, kdy každá ta zmiňovaná aplikace vypadá jinak, některé jsou vyloženě hrozné, a to prostě u Apple zažít nechcete, protože na to nejste zvyklí.

Nebudu chodit kolem horké kaše a ještě po špičkách. Tak to prostě je. Apple Watch Ultra nejsou a dokud Apple neposune způsob, jakým prezentuje naměřená data, tak ještě hodně dlouho nebudou, konkurencí pro Garmin. A opakuji, nejde o výdrž na jedno nabití. To se totiž dá obejít.

Jsou tedy Apple Watch Ultra pro sportovce? Určitě. Pokud oni budou ochotni jít do určitých kompromisů, které popisuje Filip, tak pak ano. A pro koho dál?

Pro lidi, jako jsem já, kteří chtějí prostě lepší a větší Apple Watch. To totiž tahle novinka splňuje perfektně. Stojí to za pětadvacet tisíc? To už je na každém, ať si to zváží sám. Kdo dál?

Pro určitou skupinu lidí to bude jen další status symbol, tak jako ještě nedávno byl iPhone. Tak to prostě je. Neříkám, že je to špatně nebo dobře. Je to opět na každém.

Tak či tak, a je dost možné, že se pletu, Apple Watch Ultra budou hit. Jestli mám pravdu, si povíme v lednu, až Apple zveřejní výsledky za vánoční kvartál 2022. Ale já si myslím, že tentokrát se moc nepletu. Tyhle hodinky se totiž povedly.

Filip Brož

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *