HomeKit – Venkovní relax

HomeKit

Dnešní svět je uspěchaný a pro člověka náročný. Denně se setkáváme se spoustou faktorů, které nás negativně ovlivňují. Ke konci dne jsme často unavení a otrávení. To má neblahý dopad nejen na naše zdraví, proto je nutné se čas od času zastavit, vydechnout, uklidnit se a vyčistit si hlavu. Tím ideálním prostředím pro takový odpočinek je příroda. Pokud ale nemáte možnost každý den vyběhnout do lesa, můžete si oázu klidu vytvořit třeba na vaší zahradě. Já jsem se do takového projektu pustil.

Světla

Ke kvalitnímu odpočinku je potřeba vybrat vhodné osvětlení. Někdo si určitě odpočine přes poledne ve 40 °C na pláži u moře, ale my se zaměříme na jinou dobu a jiné místo. Po náročném dni, večer, doma na zahradě. Kout naší zahrady byla jen ošklivá betonová plocha ještě z dob stavby domu. Bylo to nevzhledné místo, které se nepoužívalo. Z tohoto důvodu jsem se pustil do přestavby.

Chcete PDF verzi tohoto článku? Stáhněte si ji zdarma.

Cílem bylo získat venkovní prostor, kde budeme rádi trávit čas. Vznikla terasa s prostornou pergolou, která je chytřejší, než se na první pohled může zdát.

HomeKit

Jelikož čas k posezení a odpočinku vzniká až na sklonku dne, bylo třeba nové prostory nasvítit. Podle mého názoru je nejlepší volbou Hue. Cíleně neuvádím celý obchodní název Philips Hue, jelikož výrobky firmy Signify již s původní firmou Philips nemají nic společného. Dočasně jen používají původní pojmenování.

Je vhodné na to poukázat, jelikož často dochází k odsuzování těchto výrobků, jen proto, že někomu se pokazila televize či jiný výrobek původního výrobce. A to je škoda. Hue používám skutečně dlouho, spolu s produkty jiných výrobců a mám tak možnost porovnávat. Jedná se o jedno z nejdražších řešení, ale je opravdu spolehlivé. Za relativně velké pořizovací náklady si tak koupíte jistotu funkčnosti a klidu, kdy nemusíte řešit proč je pásek LED přes WiFi zase nedostupný. Mimo spolehlivosti má Hue nespornou výhodu v komunikaci typu mesh přes Zigbee. Díky ní se všechny napájené prvky chovají jako opakovače. To se hodí do venkovního prostředí kolem domu, kde dosah WiFi nemusí být zcela dostatečný. Výrobce uvádí, že maximální vzdálenost mezi jednotlivými prvky může být až 20 metrů. Díky tomu tak pokryjete celkem velký prostor. Signify má bohatou nabídku různých venkovních světel. Ty by se daly rozdělit do dvou kategorií.

První, které mají svítit (bílá barva se změnou teploty) tak, abyste především viděli a na ty, které navodí správnou atmosféru (mají více barev). V našem případě jsem venkovní osvětlení vyřešil již před lety instalací běžných žárovek Hue do původních venkovních svítidel na domě.

Atmosféra plná barev

Nyní na mě čekalo už jen to příjemnější – hraní s barvami. Na to jsem se těšil, jelikož uvnitř domu jsem barevná světla použil jen u televize. Nikde jinde po domě, ač použité pásky LED umí měnit barvy, nepoužíváme jiné barvy než bílou v různých teplotách.

HomeKit

Oproti tomu zahrada dává člověku možnost popustit uzdu své fantazii. V pergole nad stolem jsou ve dvou designových stínidlech umístěny žárovky Hue White and Color Ambiance se světelným tokem 550 lm. To sice není mnoho, ale k večernímu nasvícení stolu je to dostatečné. Jedna z žárovek je stará již téměř 4 roky, druhou jsem kupoval novou. Věkový rozdíl je u žárovek znát na první pohled, podání barev nové žárovky je mnohem lepší. Je to dáno tím, že nová žárovka je poslední představenou generací.

Pokud se dostanete do situace jako já, kdy začnete kombinovat starší a novější modely, tak poradím – nedávejte je moc blízko sebe, je to hodně poznat. Střechu pergoly nasvěcuje Hue White and Color Ambiance Outdoor LightStrips o délce 5 metrů. Ten je oproti páskům pro vnitřní použití, anebo konkurenčním výrobkům, dodáván včetně malých plastových držáků. Ty jednoduše přichytíte šroubkem na potřebné místo a pásek nasunete. Je to drobnost, která však instalaci velmi zjednoduší. Pásek má svítivost 1 650 lm, což celý prostor pěkně prosvítí. Venkovní světelné pásky Hue nelze prodlužovat ani zkracovat. Prodávají se jen ve dvou velikostech – 2 a 5 metrů. Což může být pro některé instalace limitující.

Signify nevyrábí a bohužel zatím ani neplánuje vyrábět venkovní vypínače. Proto jsem umístil do pergoly na závětrnou stranu sloupu klasický Hue Dimmer Switch. Využil jsem možnosti nastavení ovladače v aplikaci domácnost. Tlačítka pro zapnutí a vypnutí obsluhují žárovky nad stolem a tlačítka pro změnu jasu samotný pásek LED. Nabízí se i možnost využití vypínače Hue Tap, který je bez baterky, a tak by mu venkovní prostředí mohlo vadit o něco méně. Mě ale ovládání vypínačem moc nevyhovuje, proto jsem sáhl po Dimmer Switch.

Pro doladění atmosféry nosíme ven i lampu Hue Go. Ta ale nemá dostatečné IP krytí, aby mohla být venku trvale. Proto je po většinu času doma za pohovkou připojena do herní zóny Sync Boxu. Občas ji vezmu do pergoly – v režimu blikající svíčky položena na stole vypadá kouzelně.

Hue Lily

Posledním přírůstkem do našeho venkovního osvětlení jsou lampy Lily, které jsme si ihned zamilovali. Lily se prodává ve třech setech. Základní, složený z jedné lampy, napájecího zdroje a 5m kabelu. Levnější rozšiřující set, nemá napájecí zdroj, ale obsahuje rozbočku pro připojení k základní sadě.

Poslední a nejdražší varianta, obsahuje hned tři světla, včetně potřebné kabeláže a zdroje. Lily je možné přišroubovat přes patku ke stěně nebo podlaze, případně použít i přiložený kovový trn a zarazit ji přímo do země. Všechny komponenty jsou vyrobeny pro venkovní použití. U vodičů není třeba řešit žádné izolační krabičky u spojů a podobně. Bylo myšleno i na bezpečnost, díky zdroji jsou světla napájena jen 12 V, a tak při případném poškození vodiče nehrozí žádný úraz elektrickým proudem. Svítivost lampy je 700 lm. To je při bílé barvě dostatek světla na osvětlení třeba zahradního chodníku. Ale díky otočné hlavě lampy a možnosti změnit barvu světla se více hodí na nasvícení zajímavého prvku na zahradě. Tu naši jsme ještě nedokončili, a tak naše dvě Lily nasvěcují javor a platan v rohu zahrady. A právě tato různorodost možností ve venkovním prostředí je nejzajímavější.

HomeKit

Každá barva na různém objektu vypadá jinak. A člověk to v různých situacích i jinak vnímá. Na večerní posezení s přáteli spojené s grilováním se naše zahrada zbarví do veselých žlutých a oranžových barev. V nočních hodinách, když je párty v plném proudu, se mění do červeno fialových. Ale zase naopak, když si chceme užít soukromí a relaxovat ve vířivce, barvy jsou modré a uklidňující. Ve spojení s hudbou lze pak jednoduše vykouzlit krásnou atmosféru a uklidnit nejen tělo ale i mysl.

Hudba

Stejně jako světlo i hudbu vnímá každý člověk různě. Pokud si ale v Apple Music najdete playlist „Spa“ nebo „Wellness“, objevíte skladby, ve kterých najde zalíbení asi každý. Klidné pomalé tóny, spojené s příjemným osvětlením a letním podvečerem uklidní na zahradě i toho největšího nerváka. A právě hledání rozumného chytrého venkovního ozvučení mi dalo dost práce a stálo mě hodně kompromisů.

Jelikož je celá naše domácnost jablečná, bylo jasné, že konektivita nových reproduktorů musí být přes AirPlay. Samozřejmě se bavíme o AirPlay druhé generace, díky které je možné přehrávat hudbu z jednoho zdroje na více zařízeních současně. Je to velmi příjemný pocit, když procházíte domem až na zahradu a všude je s vámi stejná skladba. Často se některý z našich hostů ptá, jak to máme udělené, že nám v domě a venku hraje to samé. Dále jsem se nechtěl spoléhat jen na WiFi, ale samotné reproduktory jsem chtěl mít do domácí sítě připojené kabelem. Každý, kdo řešil síťové připojení čehokoliv, vám potvrdí, že kabel je prostě kabel.

Zapojení bylo tedy jasné, stejně tak jako umístění. A to byl kámen úrazu. Běžně dostupných reproduktorů v provedení pro venkovní prostředí není mnoho. S podporou AirPlay2 je jich ještě méně. Proto jsem začal zvažovat scénář, kdy trochu zariskuji a sáhnu po interiérovém produktu, který umístím na stěnu pod střechu do pergoly. V takovém případě začala do výběru hodně mluvit samotná cena výrobku. Pokud by reproduktor venkovní pobyt nepřežil, nechtěl jsem ztratit moc peněz. Posledním bodem na seznamu požadavků byla možnost vytvoření stereo páru. Do pergoly jsem chtěl umístit i projekční plátno a mít možnost si v létě užít i venkovní promítání filmů.

HomeKit

Ikea Symfonisk

Pokud by existoval konfigurátor, do kterého byste zadali výše uvedené požadavky, výsledek by vás asi překvapil. Zobrazil by se vám jen jeden produkt – IKEA Symfonisk v provedení Bookshelf. Jedná se o produkt, který vznikl spoluprací firem IKEA a Sonos. Podařilo se tak spojit hlavní výhody obou značek v jednom výrobku. A kupodivu nejde ani tak o kvalitu zvuku. Symfonisk má velmi příjemnou severskou cenu a skvělou kalifornskou konektivitu. Kvalita reprodukovaného zvuku není nijak zázračná, ale v žádném případě neurazí. A pokud by se někomu přeci jenom nelíbila, stačí zmínit že Symfonisk stojí cca 2 500 korun. V tu chvíli již nemůže nikdo nic namítat. Poměr cena/výkon je u tohoto produktu skutečně skvělý. A právě díky nízké ceně jsem se nebál dva Bookshelf reproduktory umístiti ven.

Pokud znáte Symfonisk jen z obrázků, po pořízení vás překvapí jeho rozměry. Jedná se o poměrně velké zařízení zabalené tak, jak jsme u výrobků IKEA zvyklí. Já jsem k reproduktorům dokoupil ještě držáky na stěnu. Díky nim můžete z reproduktoru dělat malou poličku, třeba jako noční stolek do ložnice. V našem případě jsou ale umístěné v rozích nad promítacím plátnem. Napájení je zajištěno ze zásuvky pomocí přibaleného vodiče. Reproduktor ukrývá v zadní části ethernetový konektor pro připojení do sítě, avšak primárně ke komunikaci využita WiFi. Přední panel obsahuje funkční tlačítka pro změnu hlasitosti a pozastavení či zapnutí přehrávání hudby.

Pro nastavení systému Sonos je potřeba si do zařízení s iOS stáhnout aplikaci výrobce, vytvořit si účet a poté jednotlivé reproduktory přidat. Aplikace nabízí i mnou vyžadovanou možnost spojit reproduktory do stereo páru. Zajímavou funkcí je i Trueplay, která přizpůsobí přehrávání místnosti, do které jste reproduktory umístili. Jedná se o podobnou schopnost, jako mají Homepody. Ty provedou nastavení a případné úpravy automaticky, u Sonosu je potřeba nastavení spustit ručně a projít se s iPhone po místnosti – reproduktory se nastaví podle odrazů zvuků, které iPhone mikrofonem zachytí.

HomeKit

Co mi trochu zkazilo radost z nových Bookshelfů, byla lehce zavádějící informace samotného prodejce. IKEA na svém webu tvrdí, že pro připojení reproduktorů do HomeKitu je potřeba pořídit jejich bránu. Poslechl jsem a přidal k ní i bezdrátový ovladač hlasitosti. Na výrobky švédského gigantu podporující HomeKit lze poměrně často najít negativní recenze. Téměř vždy se uživatelé shodují, že viníkem je právě brána, která zajišťuje překlad komunikace mezi jednotlivými platformami. Z toho důvodu jsem se jejich výrobků vždy bál a vyhýbal jsem se jim. Obavy se bohužel napůl vyplnily.

Rozchodit bránu IKEA bylo malé peklo. Několik restartů, opakování mnoha kroků, neustálé odpojování a podobně. Nakonec jsem však zvítězil nad strojem a brána se připojila. Od té doby již několik měsíců funguje bezvadně. Dodatečné připojení ovladače a samotných reproduktorů už bylo bez problémů. Včetně rolet, se kterými si nyní doma hraji. A až právě u rolet jsem ocenil, že bránu vlastně mám, jelikož Symfonisk ji pro připojení do HomeKitu vůbec nepotřebuje. Všechny reproduktory podporující AirPlay2 se umí připojit do chytré jablečné domácnosti. V balení nenajdete párovací kód a výrobce o tom ani nemluví. Stačí je připojit příslušnou aplikací k vaší domácí síti a pak v aplikaci Domácnost přidat nový produkt.

Zvolíte nemožnost skenování kódu a nabídne se vám seznam všech produktů, které jsou připojené v síti a které je možné přidat do domácnosti. Takže ani v případě Symfonisku žádnou bránu nepotřebujete a reproduktory do domácnosti bez problémů připojíte. Bezdrátový ovladač, který naopak zmíněnou bránu potřebuje, je sice fajn, ale u nás se jeho denní užívání nedostavilo. Občasná latence či nefunkčnost mě časem odradila a hlavně, majitelé Apple Watch mají vlastní ovladač hudby stále u sebe.

Pokud hledáte levný, slušně hrající reproduktor s podporou AirPlay2 – IKEA Symfonisk je jasnou volbou. A pokud máte trochu nedůvěru ve švédské řešení HomeKitu, není třeba se obávat. Nemusíte jej totiž vůbec pořizovat a užívat si levný systém Sonos se vším, co umí, včetně nativní podpory HomeKitu.

HomeKit

Chytrá zahrada

Zahrada není ale jen o odpočinku a relaxaci. V mnoha případech je to i o pěstování, údržbě trávníku a podobně. I zde je možné si práci trochu zjednodušit a svěřit ji vaší chytré domácnosti. Nebaví vás zalévání, neustálé tahání hadice, její připojování a opětovné motání zpět? Tak v tomto případě si můžete postavit zavlažovací systém řízený HomeKitem. Dobře k tomu poslouží ventil od Elgata.

Eve Aqua je chytrý ventil určený pro spínání vody. Aqua tak dobře poslouží jako základ jednoduchého řízeného zalévání záhonů pro pěstování plodin anebo klidně i celé zahrady. Díky systémům, jako má například Gardena, si zavlažovací systém dokáže poskládat každý už po jedné návštěvě hobby marketu. Samozřejmě je výsledek na míle vzdálený od profesionálního řešení, vše je v podstatě postaveno jen na rychlospojkách. Na druhou stranu za relativně málo peněz dosáhnete slušného výsledku. Aqua jednoduše našroubujete na kohout s klasickým 3/4″ závitem. Ten samý najdete i na druhé straně. Na něj našroubujete přibalenou redukci pro připojení zahradní hadice. Doporučím jen vyměnit přibalené těsnění za jiné, případně vyměnit celou redukci za jinou.

Při našroubování přibalené redukce nedošlo k dobrému utěsnění a voda neustále kapala ze spoje ven. Musel jsem tak použít těsnění ze spojky Gardena, abych problém odstranil. Možná jsem měl ale jen smůlu na vadný kus. Aqua spojíte s HomeKitem a může se pustit do zalévání. Pokud nebudete mít někdy iPhone u sebe a budete chtít pustit vodu ručně, nezoufejte – modul Eve je vybaven i manuálním tlačítkem pro aktivaci. I to ale aktivuje průtok jen na předem nastavenou dobu, po které se ventil sám uzavře, což by mohlo někomu vadit. Eve Aqua má i pár dalších neduhů. Jak například připojení přes Bluetooth.

Vzhledem k tomu, že je ventil napájen bateriemi, je Bluetooth logickou volbou, ale tato volba vás bude stát další peníze. Ty utratíte za Eve Extend, převodník mezi WiFi a Bluetooth. Extend zajistí, že se produkty Eve dokáží do HomeKitu připojit i v případě, že jsou mimo dosah domácího centra (stačí zajistit jen pokrytí zahrady signálem WiFi). Druhou vadou na kráse je pak počítadlo průtoku vody. To totiž ve skutečnosti neexistuje. Jedná se jen o virtuální počítání litrů, ale to se před zakoupením jen stěží někde dočtete. V aplikaci Eve nastavíte, kolik vaším systém proteče litrů za minutu, ta pak zobrazuje celkovou spotřebu jen na základě jednoduchého matematického součinu. Výsledek? Hodně nepřesný. Zvláštní je i přístup Applu k tomuto typu zařízení. Na zavlažovací systém nelze přímo vytvořit automatizaci. Postup je o kapku složitější. V první řadě je třeba si v nastavení samotného příslušenství zvolit dobu, po kterou bude zavlažování po zapnutí funkční. Poté si vytvoříte scénu, do které přidáte váš Eve Aqua. A až nyní se dostane k tvorbě automatizace, která v danou dobu aktivuje scénu.

Meteostanice

Majitelé Homebridge si mohou udělat zalévání zahrádky ještě o něco chytřejším. A to díky skvělému pluginu homebridge-weather-plus. Ten do HomeKitu umí přinést informaci o počasí a to včetně předpovědi na další dny. Samotné zobrazení v aplikaci Domácnost je přes pohybové senzory a je celkem k ničemu. V nastavení pluginu jej však můžete vypnout a meteostanici si nakonfigurovat tak, aby se zobrazovala jen v aplikaci Eve. A tady budete nadšeni. Aplikace krásně zobrazuje všechny potřebné informace – aktuální, pocitovou, denní minimální a maximální teplotu, rosný bod, tlak vzduchu, rychlost větru, jeho směr a mnoho dalšího. Pro zalévání zahrady se ale nejvíce hodí informace o tom, zdali prší nebo bude pršet. A to z toho důvodu, že tyto stavy můžete použít jako podmínku pro aktivaci automatizace. Jak uživatelé HomeKitu dozajista vědí, Eve má oproti aplikaci Domácnost tu nespornou výhodu, že umí vytvářet podmíněné automatizace. To znamená, že k žádané akci dojde v nastavené situaci (například konkrétní denní doba), ale navíc jen v případě pokud platí ještě něco dalšího.

Jedná se o stejný scénář, jako má Apple u svých automatizací, ale ty lze podmínit jen přítomností osob v domácnosti. Aplikace Eve umí automatizaci podmínit čímkoliv a to dokonce i násobně. A tak se každé ráno zapne zavlažování našeho vyvýšeného záhonu jen v případě, pokud včera nepršelo a pršet nebude ani dnes. A stejně tak večer k zalévání dojde jen v případě, že nepršelo přes den a nebude pršet ani zítra. S nastavením je možné si skutečně vyhrát a přidat navíc ještě podmínku, že zalévání neproběhne jen v případě, že napršelo více než x milimetrů vody.

Když jsem v roce 2016 s HomeKitem začínal, bylo na trhu jen málo výrobků. Všechny byly určené do interiérů a v podstatě jen od jednoho výrobce. Jsem rád, že jsme v tu dobu bydleli v malém bytě, kdy jeho přestavba neznamenala velkou investici. Nedalo se odhadnout, jaký vývoj chytrá domácnost Applu bude mít a jestli neskončí v propadlišti dějin jako mnoho jiných. Za ty 4 roky urazil HomeKit obrovský kus cesty. Interiéry našich domovů již téměř zaplnil a pomalu se začíná tlačit ven. Začalo to venkovními kamerami, za kterými přišel Philips a jeho venkovní řešení Hue. Uvidíme, co chytřejšího poroste za pár let na našich zahradách.

Komentářů:

  1. HOMEKIT už opravdu vypadá pěkně použitelně, ale už toho začíná být nějak moc, co je potřeba nastavovat. A nebo mi to tak alespoň připadá. Takže i kdybych chtěl něco řešit, tak už si na to asi seženu nějakého odborníka, který prostě má praktické zkušenosti. I když si s Applem více než dobře rozumím, tak prostě praktické zkušenosti nic nenahradí:)

    1. Není to tak složité jak se může zdát. Výhoda HomeKitu je, že můžete systém skládat postupně – jedno centrum, par žárovek a za pár korun si vše vyzkoušet.
      Samozřejmě konzultace s někým kdo HK již používá se vždy hodí. Kdyby byl zájem tak je dělám 😉

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *