WWDC 2020: Nový směr

WWDC

Dočkali jsme se. Navzdory nepříznivé celosvětové situaci s koronavirem proběhlo představení nových operačních systémů a novinek. Poprvé na nás přední představitelé Applu nemluvili živě ze San Jose Convention Centre, ale celá akce byla předtočená v kulisách futuristického Apple Parku. A že se to skvěle hodilo k představeným novinkám.

Apple představil změny ve všech operačních systémech a jednu zásadní novinku pro celé odvětví počítačů. Než se pustíme do novinek, chtěl bych zmínit celkovou formu prezentace, která byla naprosto skvělá. Na scéně se střídali lidé z Applu tak, jak jsme zvyklí, a my jsme si mohli prohlédnout některá nová zákoutí Apple Parku, jako je třeba posilovna. Vše tematicky laděné k dané novince. Za to si Apple zaslouží velký palec nahoru. A stejně tak si zaslouží palec nahoru za představené novinky.

Chcete PDF verzi tohoto článku? Stáhněte si ji zdarma.

Změna po sedmi letech

V roce 2013 Apple představil světu iOS 7 s kompletně předělaným uživatelským rozhraním. Celý koncept se pak následujících šest let ladil a letos jsme se dočkali nejviditelnější změny. Poprvé v historii nebudou na domovské obrazovce jen ikony aplikací, ale nově také aktivní widgety. A to ve formě, jakou si uživatel zvolí. Na výběr bude ze tří velikostí, pokud to aplikace dovolí. Nejlepší na tom je, že se nebude jednat o pasivní widgety, jak je známe dnes. Nové widgety budou po celou dobu aktivní a budou neustále zobrazovat aktuální data bez nutnosti aktualizace.

WWDC

Spousta uživatelů volala po volném řazení ikon na domovské obrazovce. Apple jim tato přání nesplnil, ale udělal malý kompromis. Widgety si můžete v rámci tradičního řazení umístit kamkoliv chcete mezi ikony. Je jasné, že se toho chytnou vývojáři a vytvoří „prázdný widget“, pomocí kterého bude možné vytvořit dojem, že máte ikony různě poházené po obrazovce.

Velkou novinkou je knihovna aplikací. V dnešní době máme na domovské stránce obrovské množství aplikací. Nově si můžete aplikace prohlížet v knihovně. Aplikace se v knihovně automaticky roztřídí do složek podle typu aplikace. První dvě složky budou „chytré“. První složka bude obsahovat návrhy, jaké aplikace asi teď chcete použít, podle toho jak používáte iPhone. Druhá chytrá složka bude obsahovat nové aplikace.

Další dvě novinky spolu souvisí, i když na to nevypadají. První z nich je něco, čemu se říká kompaktní hovory. V podstatě jde o to, že vás nyní iPhone nevyhodí z aplikace, když vám někdo zavolá. Hovor se vám ukáže v horní části obrazovky a vy můžete pokračovat v práci v jedné aplikaci i v průběhu hovoru. Druhou novinkou je obraz v obraze, který známe z iPadOS. Znamená to, že si můžete pustit třeba nový seriál Foundation (konečně očekávaný hit na Apple TV+) a zároveň procházet jiné aplikace. V kombinaci s kompaktním hovorem se to dá skvěle využít při FaceTime hovoru.

Zprávy konečně dostaly v iOS 14 velký balík praktických novinek. Samozřejmostí jsou nové Memoji, které si můžete víc upravit. A budou se vám hodit ve vylepšených skupinových konverzacích. V nich nově můžete odpovědět na konkrétní zprávu a vytvářet tak vlákna, nebo můžete označit konkrétní osobu, které je zpráva určena. A pokud máte důležité konverzace, které chcete mít vždy navrchu, můžete si až devět takových konverzací připnout a budete je mít vždy na očích.

Novinky, na které si počkáme

Další várka novinek se týká funkcionalit, které u nás zatím podporované nebudou. Předně Mapy. Apple začal minulý rok měnit podklady pro své mapy a po USA následuje Kanada, Velká Británie a Irsko. Některá města v USA a v Číně nyní podporují navigování pro cyklisty a elektroauta. Cyklistům aplikace ukáže nejenom nejrychlejší cestu, ale také její profil a kde budou muset šlapat do kopce, případně vynést kolo do schodů. Navigace pro elektroauta pak nabídne plánování nabíjení vzhledem ke zvolené trase.

Představený iOS 14 přinesl i novou aplikaci. Jmenuje se Překladač a bohužel pro nás v ní není zastoupena čeština. Do aplikace buď napíšete, nebo nadiktujete to, co chcete přeložit (klidně i ve větách) a aplikace vám to v reálném čase přeloží. Takových aplikací už existuje spousta. Výhoda Applu spočívá v tom, že si uživatel může zvolit, jestli chce překlad přes internet nebo soukromě na svém zařízení. Aby mohla aplikace překládat v režimu offline, musí si uživatel stáhnout konkrétní jazyky. Aktuálně aplikace podporuje 11 jazyků, včetně angličtiny, španělštiny, ruštiny nebo němčiny.

WWDC

Velkých změn se také dočkala Siri, bohužel pro nás ale není změna v podporovaných jazycích. Siri má nové uživatelské rozhraní, vycházející z kompaktních hovorů. Nepřekryje celou obrazovku, ale zobrazí se v plovoucím okně. Apple uvádí, že Siri dostala spoustu nových znalostí a třeba vám odpoví na to, jestli je Pluto planeta. Pokud něco neví, najde vám odpověď na internetu a vy pak můžete tuto odpověď třeba nadiktovat přes Siri do zprávy a poslat jako audio. Siri také pracuje s aplikací Překladač a může vám například přeložit obsah webové stránky.

Svět se zrychluje a aplikace s ním

Apple měl kdysi reklamní slogan, že pro všechno existuje aplikace. Bohužel pro nás, úložiště na iPhonu není nafukovací, a tak nemůžeme mít všechny aplikace stažené. Teď si představte situaci, že jste na výletě a chcete si na ulici půjčit kolo a projet se. Máte od operátora omezená data a v iPhonu nemáte aplikaci, přes kterou si můžete kolo vypůjčit. Nevadí, pokud provozovatel kol bude používat novou funkci App Clips.

Na kole najdete buď klasický kód QR, chip NFC nebo nový kód Apple kombinující NFC a vizuální kód. Když ho načtete, objeví se vám možnost použít velmi ořezanou část aplikace, i když ji nemáte v telefonu. Ořezaná část aplikace, neboli App Clip, bude obsahovat právě tu nejdůležitější část, která vám umožní rychlé vypůjčení kola. Přihlásíte se přes Sign in with Apple ID a můžete se vesele projíždět.

App Clips budou velmi malé. Apple povolí vývojářům maximálně 10 MB, takže vám to nezabere téměř nic z vašeho datového plánu. Kompletní aplikaci si pak můžete stáhnout na pozadí nebo ji vůbec nemusíte potřebovat. Samozřejmostí je, že vše bude naprosto bezpečné, co se týče soukromí. App Clips nemusíte vyvolat pouze u fyzických předmětů, můžete je využít i na webových stránkách.

iPadOS se vydává svým směrem

Minulý rok jsme byli svědky odloučení iPadOS od iOS. Tento rok pokračuje systém ve vzdalování se od svého rodiče. Naštěstí pro nás je ale bázlivý a tak vzdálení od konceptů iOS není unáhlené a my máme spoustu času zvykat si na novou filozofii.

WWDC

Všechny designové novinky z iOS 14 najdeme i v novém iPadOS. Ovšem v trochu změněné podobě. Widgety si například nemůžete vkládat kamkoliv na plochu, máte pro ně pořád určené místo v levé části obrazovky. Bohužel jsme se na iPadOS nedočkali knihovny aplikací, za to nás ale potěší kompaktní hovory a kompaktní Siri.

Apple v iPadOS 14 předělal boční panely. V aplikacích jako jsou Soubory nebo Fotky si můžete z levé strany vytáhnout panel s navigací a buď si ho nechat připnutý na obrazovce, nebo si ho můžete po vykonání akce opět schovat. Nikoho nepřekvapí, že panel vzhledově připomíná macOS.

Z macOS tu je také další novinka a tím je předělané vyhledávání. Klasicky se k němu dostanete potažením prstu směrem dolů na domovské obrazovce, nově se vám ale ukáže textové pole jako na macOS. Jak budete psát slova, nabídka se bude aktualizovat. Systém prohledá vaše data v aplikacích, případně můžete hledat klíčová slova na internetu.

Používejte tužku

Asi největší novinkou pro iPadOS je větší integrace Apple Pencil do systému. Konečně jsme se dočkali a systém převede text psaný tužkou do strojového textu. Skvělé je, že to funguje napříč systémem. Můžete tak psát do vyhledávače v Safari, nebo když si přidáváte novou událost do kalendáře. Podpora češtiny zatím neexistuje. To znamená, že systém ignoruje háčky a čárky nad písmeny.

Nebyl by to Apple, kdyby nešel dál. Celý proces převádění textu se provádí na pozadí a v reálném čase. Po napsání písmene tak systém ví, co jste napsali a může s tím dál pracovat. Vy si tak můžete označit blok rukou psaného textu tak, jak to znáte ze strojového textu, a můžete ho třeba kopírovat. Zajímavostí je, že systém zvládne detekovat události opět tak, jak to známe ze strojového textu. Když si poznamenáte tužkou nějaké datum a čas, systém vám nabídne, jestli si to nechcete uložit do kalendáře.

Dobrou noc

Velkou porci novinek dostal také systém watchOS 7 pro Apple Watch. Velká část novinek se týká samotných ciferníků. Dostali jsme nový ciferník Chronograph Pro s velkým prostorem pro komplikace. Když je řeč o komplikacích, vývojáři nově mohou mít víc druhů komplikací na jednom ciferníku. Samozřejmostí jsou také nové systémové komplikace.

Když si ciferník upravíte podle svých představ, můžete se nyní o něj podělit s ostatními. Buď ho můžete sdílet přes Zprávy, e-mailem nebo jako odkaz na sociálních sítích. V App Store se také objeví návrhy na úpravu ciferníků od známých osob.

Velkou novinkou je ve watchOS 7 spánek. Podle vědců je zdravé mít pravidelný spánkový režim, tedy chodit spát a vstávat pravidelně ve stejnou dobu. Nově si můžete na iOS a watchOS vytvořit pravidelnou předspánkovou rutinu. Obrazovky obou zařízení se ztlumí a zobrazí jen ty nejdůležitější informace, jako je čas a nastavení budíku. Pravé kouzlo pak začne, když si necháte hodinky na ruce i přes noc.

WWDC

Apple Watch vám nově dovolí trackovat spánek bez využití aplikací třetích stran. Všechna data o vašem spánku pak najdete ve Zdraví. Samozřejmostí je detekce hlubokého spánku a celkový čas v průběhu dnů a týdnů.

Nová éra pro macOS

Je to neuvěřitelné, ale po 19 letech se nám mění verze macOS. V březnu 2001 Apple představil Mac OS X 10.0 Cheetah. V průběhu let se označení OS X změnilo na macOS, ovšem pořád jsme se nacházeli ve verzi 10. Měnila se pouze desetinná část. Poslední verzí 10 je tak macOS Catalina 10.15. Od podzimu 2020 tu bude macOS 11 Big Sur. Změna z verze 10 na verzi 11 je mnohem větší, než může na první pohled vypadat.

MacOS Big Sur je velká designová změna pro macOS. Dočkali jsme se nového docku, nových ikon a ještě víc průhledných systémových oken. Celkově se design iPadOS a macOS sblížil dohromady. Nedá se říct, který systém šel naproti druhému, spíš se oba dva potkaly uprostřed.

Nový macOS Big Sur obsahuje opět podobné novinky jako iOS a iPadOS. To znamená vylepšené Mapy, Zprávy, notifikační centrum s widgety nebo vylepšenou Siri. Je skvělé vidět, že je Apple konzistentní napříč systémy.

Velkou změnou prošlo Safari. Předně si můžeme upravit úvodní obrazovku. Jak její vzhled, tedy pozadí, tak hlavně obsah. Na úvodní obrazovce můžeme mít oblíbené záložky, často navštěvované stránky, nápovědu od Siri, seznam uložených odkazů nebo nově report o soukromí. Report o soukromí bude ukazovat, co všechno si dané stránky od nás berou a co všechno sledují. Zároveň nám může ukázat, jestli nebyl některý účet cílem hackerského útoku.

Safari si nově poradí s rozšířením. To už známe z předešlých let, ovšem teď dostanou rozšíření novou péči a řád. Vývojáři tak mohou vyvíjet nová rozšíření a hlavně je mohou začít prodávat přes App Store. To znamená, že koncový uživatel bude mít jistotu, že je rozšíření bezpečné. Zároveň mohou rozšíření fungovat pouze na některých stránkách, vy si tak můžete nastavit přístup.

Velká revoluce začala

Proč je tedy změna verze z 10 na 11 větší, než si myslíme? Apple na Keynote oznámil svůj plán přechodu z procesorů Intel na vlastní řešení. To pojmenoval Apple Silicon. Vychází z dobře známých chipů řady A a S, které známe z iPhonů (A), iPadů (AX) a Apple Watch (S). Nové Macy budou mít chipy s označením AZ a jedná se o změnu historického významu.

Doteď tu vedle sebe existovala zařízení nové generace – iPhone, iPad, Apple Watch a Macy, jako zástupci starého přístupu. Zařízení nové generace jsou velmi výkonná, ovšem nejsou s Macy kompatibilní. Jednoduše řečeno, na Macu nespustíme aplikace z iPhonu. Já to přirovnávám ke klasickým autům se spalovacím motorem a elektroauty. Zvenčí jsou relativně stejná nebo podobná a plní stejné funkce. Ovšem uvnitř, v motoru, to je u každého auta úplně jiné. A stejné to je u iPhonu/iPadu a Macu. Nyní přichází změna a všechna zařízení budou mít, zjednodušeně řešeno, stejný typ vnitřností.

Co to znamená v praxi? Předně efektivitu. Chipy nové generace, které jsou v iPhonech a iPadech, jsou výkonné a zároveň potřebují méně energie. Toho využije macOS. Všechny aplikace poběží stejně rychle nebo rychleji než dosud, při stejné nebo větší výdrži baterie. Pro vývojáře to znamená, že musí všechny své aplikace předělat, aby tento nový chip využili na 100 %. Ovšem Apple pamatoval i na ty, kteří to neudělají, nebo jim to bude trvat delší dobu. Staré aplikace půjdou spustit i na novém systému. Apple sám šel příkladem a už nyní má přepsané všechny své aplikace, včetně profesionálních aplikací jako Final Cut Pro X. Další velkou výhodou je i kompatibilita aplikací. Tím, že všechna zařízení Apple poběží na stejném typu procesoru, bude možné spustit aplikace z iOS a iPadOS na macOS.

WWDC

Celý proces změny ale nebude unáhlený. Je jasné, že Apple na všem velmi dlouho pracoval a bude ještě dlouho pracovat. První Macy s novým procesorem máme očekávat na konci letošního roku. Pro vývojáře to znamená léto ve znamení změn. Kompletní změna celé řady Maců pak bude trvat následující dva roky. Pevně doufám, že to Applu vyjde, a že ho nečeká žádné fiasko.

Jsme spokojeni

Samozřejmě, že novinek byla celá řada a my vám můžeme slíbit, že se jim všem budeme věnovat v průběhu léta. Bylo velmi zajímavé sledovat tu spousta falešných drbů a údajných leaků. Ovšem z představených novinek máme v redakci velkou radost a už probíhá testování vývojářských beta verzí. Sám si moc přeju, aby se neopakovalo zklamání z loňského roku, kdy plné verze nových systémů byly plné chyb.

Pokud se chcete zapojit do testování, a nejste vývojáři, musíte si počkat do července. Ovšem instalace betaverze systému je na vlastní nebezpečí a riskujete ztrátu dat. Důrazně před tím varujeme. Plných verzí systémů se dočkáme na podzim. Bude to opět dlouhé čekání, ale určitě bude stát za to.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *