Apple Watch Series 7

Apple Watch 7

V redakci je na zápěstí nosím jediný, už to o něčem svědčí… Series 7 jsou nejnovějším přírůstkem do rodiny Apple Watch s asi nejméně výrazným balíčkem novinek vůbec. Doručeny mi byly hned v pátek 15. října, tři týdny po iPhonu, tak si o nich pojďme něco povědět.

Chcete PDF verzi tohoto článku? Stáhněte si ji zdarma.

Zajímavé však je, že oproti Series 6 nepřichází Series 7 s novinkou, která je jen skrytá pod kapotou a v podstatě ji ani nepotřebujete. Minulý rok se do hodinek dostal senzor okysličení krve – další neinvazivní čidlo pro lepší měření našich tělesných hodnot, které vás většinou pochválí za dobrý výsledek měření, a pak na něj zapomenete. Letos jsme naopak dostali lepší a větší displej a odolnější konstrukci proti všemožným nárazům i prachu a vodě. Věci, kterých si všimnete na první pohled a oceníme je všichni. Přesto mám dojem, že Apple Watch Series 7 postaví ze židle jen málokoho. Nesplnily se nám totiž spekulace – jimž jsme věřili – o tom, že nás čeká úplně nový hranatý design inspirovaný iPhonem. Kdoví, možná to přijde příště, vyloučit nemůžeme nic, ale letos to prostě nevyšlo. Apple se i čtvrtý rok v řadě rozhodl držet „kulatého“ redesignu (započatého 4. sérií v roce 2018), který je i přes viditelné změny na první pohled k nerozeznání od všech tří předchozích generací. Což o to, mně se ten vzhled vždycky líbil, je funkční, charakteristický a elegantní, jen prostě hodně lidí nedostalo, co chtělo.

Apple Watch 7

Ve zkratce

Dále taky i v tomto segmentu platí pravidlo, že nejnovější nositelná elektronika ani výkonem, ani funkcemi nijak závratně nepřekonává předchozí generaci, takže jen zlomek lidí má v rukou argument ke koupi. Když si před sebou srovnáte všechna pro a proti, zjistíte, že vám na mírně, skutečně jen mírně větším displeji nezáleží, že i bez IP6X se bez problému obejdete a že zbytek hodinek je identický. Výkon hodinek ani např. výdrž baterie se za poslední roky nikdy nezměnily a i když máte v každém novém modelu o kousek novější čip (dnes S7), v hodinkách stejně nemáte možnost jeho papírový výkon vyzkoušet a v rámci orientace v uživatelském prostředí se budou Series 7 chovat úplně stejně jako Series 4, respektive SE, které z nich vycházejí.

Pokud už Apple Watch máte a fungují, jak mají, můžu vás hned ze začátku ujistit, že si je můžete ještě chvíli nechat. Series 3 a starší jsou už dnes pravda trochu staršího data, ale Series 4 i Series 5 jsou perfektně dostačující. Pokud se vám letos měnit nechce, neměňte. Pokud ale Apple Watch nemáte a uvažujete o jejich koupi, nabízí se logická volba mezi SE a Series 7. Já většinou doporučuji vybírat následovně: pokud chcete co nejlevnější kousek, berte SE. Pokud chcete vlajkový model, poohlédněte se po Series 5 nebo 6 za lepší cenu. Pokud nenajdete, berte Series 7. Obecně ale platí, že modely se od sebe liší především absencí always-on displeje, ostatní funkce jsou více méně shodné a vy většinou ani nepoznáte, že vám něco chybí. Always-on je ale příjemné mít.

Apple Watch 7

Unboxing

Apple Watch Series 7 dnes dostanete oproti Series 5 a dřívějším ve zmenšeném balení. To znamená, že už v balení kromě Apple Watch nenajdete tolik prázdnoty, takže je balení mnohem skladnější. Upřímně řečeno, už to mi dává perfektní smysl a je celkem nepochopitelné, proč trvalo tak dlouho, než Apple pochopil, že z pohledu ekologie je lepší neprodávat zbytečně veliké balení, které je uvnitř navíc proporčně identické s tím zmenšeným… Absence nabíjecího adaptéru totiž žádné místo neuvolnila. I tak ale balení samozřejmě splňuje všechny standardy Applu, je vyrobeno ekologicky z recyklovaných materiálů a je krásné jako vždycky. Vždycky se divím dvěma věcem – jak se jim v továrně daří ty hodinky zabalit bez poškození toho obalu a jak se někomu na videu podaří ty hodinky rozbalit opět bez poškození toho obalu. Já si jedno z oušek vždycky natrhnu, ať se snažím sebevíc.

Apple Watch 7

Ouška však stranou, ve vnějším obalu najdete typicky dvě krabičky – větší krabičku s hodinkami a menší krabičku s řemínkem. Řemínek je vždy krásně zabalený do té krabičky, ve které se prodává i samostatně, a díky službě Apple Watch Studio si můžete nakonfigurovat kteroukoli kombinaci řemínku a typu hodinek, obsah krabičky vám při expedici poskládají na přání. Od volby řemínku se odvíjí i konečná cena vaší objednávky. Ceny Apple Watch jsou dnes uváděny s těmi nejlevnějšími sportovními řemínky a jakmile si zvolíte lepší řemínek, cena úměrně naroste. Já jsem letos nešel do verze Nike, takže mám klasické světlé hodinky s fialovým koženým řemínkem z poslední kolekce, aby mi pasoval k obalu telefonu.

Samotné hodinky ve větší krabičce už nepřicházejí zabalené v látkovém pytlíčku jako ještě Series 4 a 5, ale v papíru, který je opět extrémně náchylný na natrhnutí, a už druhým rokem tady nenajdete napájecí adaptér, jak již bylo řečeno. Místo toho dostanete pouze nový kabel s USB-C, který prý jako jediný podporuje to nové rychlé nabíjení. Nic víc, nic míň.

Co je nového

Nové jsou především barvy. Konzervativní vesmírně šedou, stříbrnou a elegantní zlatou nahradily temně inkoustová, hvězdně bílá, zelená a jiné odstíny (PRODUCT)RED a modré. Tento krok vzbudil na internetu určitý rozruch, protože Apple poprvé nenabízí vyloženě neutrální barvy hliníku. Ať už chcete stříbrnou nebo černou, budete se muset spokojit s trochu jinými tóny. Osobně mi už klasická stříbrná a tmavě šedá přišly nudné a jsem za tu změnu rád, ale ne každý je takový. Záměrně jsem proto výše napsal, že mám světlý hliník, protože moje hvězdně bílá dovede podle okolního osvětlení házet odstíny šedé, stříbrné, fialové, hnědé, zlaté, opravdu se to střídá. Dovedu si představit, že temně inkoustová se bude chovat podobně. V Česku jsou samozřejmě k dispozici ještě modely ocelové, které všechny podporují eSIM, ve stejných odstínech jako u minulé generace.

Tvar hodinek je na první pohled identický. Ve skutečnosti jsou ale hodinky o trošku tlustší, o vlásek širší a vyšší a díky tomu mírně kulatější. Nijak znatelné to ale není, musíte najít konkrétní úhel, abyste poznali rozdíl. Dominantou Series 7 ale není tvar, je to nový OLED displej. Ten je zase o kousek jasnější, oproti mým bývalým Series 4 má mnohem lepší barevnost a skutečně končí až u samotného okraje, tedy tam, kde už se skoro zakřivuje hliník těla hodinek. Apple docela zajímavě vytvořil ten efekt zakřivených hran, protože displej je samozřejmě stejně jako u iPhonu absolutně rovný. Zdánlivé zakřivení je tu díky tomu, že krycí sklo není rovné. Zakřivení krycího skla začíná dřív než na kraji u přechodu do hliníku, aby se zachoval krásně zaoblený tvar celých hodinek. Díky tomu, že se Applu povedlo displej popotáhnout až ke kraji, to pak vypadá, že displej po krajích zapadá dovnitř, což ale není pravda. Je to zajímavý optický klam, který skutečně při dobrém jasu a nastaveném barevném ciferníku způsobuje, že i při pohledu úplně z boku vidíte, co se zobrazuje na krajních částech displeje – většinou jde tedy o čísla. Na propagačních materiálech to sice možná je trochu přehnané, ale skutečně to je vidět. Jen si to neužijete jako nositel hodinek, který se na ně většinou dívá přímo, aby viděl čas a obsah displeje. Takže, abyste ocenili „zakřivení“ displeje, musíte ruku natáčet a hodinky si prohlížet.

Apple Watch 7

I tak je ale větší displej znát. Pokud jste však vedle sebe nikdy nepostavili Series 7 a Series 6, nepřijde vám změna zajímavá. Podobně jako když jste přešli z Series 3 na Series 4. Samostatně to neoceníte, ale jakmile je vidíte vedle sebe, ten starší model vám nevyhnutelně přijde trochu méně pěkný. Displej je teď skutečnou dominantou Apple Watch, je krásný, zakulacené ovládací prvky watchOS včetně starých i nových ciferníků působí přirozeně a lépe než dříve a vám to bude dělat radost. Možná ne tolik, jako kdyby byly Apple Watch hranaté, na to jsem se osobně těšil taky, ale jde-li jenom o displej, je to lepší než dřív. Určitě to není revoluce, ani kdovíjak obrovský krok vpřed, který by vás donutil koupit nové hodinky, ale možná vás to donutí koupit zrovna tento model, protože je možná škoda kupovat si opět to, co vypadá stejně, hlavně když vám dnes hodinky vydrží klidně i 5 let. Kondice baterie mých Apple Watch Series 4 po třech letech dennodenního používání měla 88 %, takže vlastně na ní nebylo nic znát. Hodinky stále vydržely stejně dlouho a fungovaly bez problému. Novému majiteli budou sloužit ještě roky.

Shrnutí

No a tím se dostáváme ke konci. Nové limity voděodolnosti a prachuvzdornosti nemám jak vyzkoušet, takže jim musíme věřit, odkázat se můžeme jen na odlišný tvar mřížky reproduktoru. Kromě výše uvedeného neexistuje nic, co by Apple Watch Series 7 odlišovalo od jejich předchůdce. Pořád jsou to Apple Watch, které během pár minut spojíte se svým telefonem, obnovíte ze zálohy, zaktualizujete a okamžitě používáte, které vám vydrží plus minus den používání, změří vám aktivitu, spánek, dýchání, tep, EKG i okysličení krve a možná vás upozorní na pád. Na jejich používání se nic nezměnilo, a pokud vám na ruce jedny hodinky nestárnou, můžete Series 7 klidně vytěsnit. Pokud ale uvažujete nad novými Apple Watch, vyplatí se koupit Series 7 s novým displejem, protože se vám budou líbit víc než Series 6 a vydrží pekelně dlouho. A nebojte se, vaše sbírka řemínků je stále kompatibilní.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *