PlayStation 5 – první dojmy

PlayStation 5

Po mnoha letech jsem znovu podlehl. Pořídil jsem si nový PlayStation 5. No, nový. Jsou to už dva roky, co oficiálně vyšel, ale já mám stále pocit, že to bylo včera. Zřejmě dlouhou nedostupností, se kterou se potýkal. A proč jsem to udělal?

Než se pustím do konkrétních důvodů a prvních dojmů, je na místě lehký historický kontext. Vyrůstal jsem na první generaci PlayStation. Tehdy to ještě nebyla tak masivně rozšířená konzole a většina mých vrstevníků dávala stále přednost klasickým počítačovým hrám. Já jsem však vždy byl konzolový hráč. Na PC jsem sice taky hrál, ale PlayStation byla prostě srdcová záležitost.

V té době ještě vycházel kultovní PlayStation magazín s CD plným demíček, která jsem každý měsíc doslova hltal. Strávil jsem na téhle konzoli hodně času. Tu pak samozřejmě vystřídala druhá generace, a tam to i pomyslně skončilo. Na nějaký čas jsem hraní odložil a sem tam akorát provětral PSP Vita či PC. Brácha vlastnil později PS3 i PS4, takže během návštěvy jsem si něco zahrál – většinou nějaký sport.

Chcete PDF verzi tohoto článku? Stáhněte si ji zdarma.

Jak možná z řádků v iPure víte, mám doma dlouhou dobu Nintendo Switch. Na něm hraji především se svými dcerami a sem tam i sám během nějakých delších cest a návštěv. Jakmile vyšel nový PS5, věděl jsem, že je jen otázka času, než si ho koupím. Pomyslným posledním hřebíčkem do rakve byl nový seriál The Last of Us na HBO, a také vydání Hogwarts Legacy, aneb otevřený svět Harryho Pottera.

PlayStation 5

Je to 14 dnů

PS5 mám sice doma jen pár týdnů, ale už teď mám odehraných několik večerů. Musím uznat, že PlayStation a Sony ušlo pořádný kus cesty. Stále si pamatuji na tu šedivou konzoli, do které jsem strkal drátové ovladače a paměťovou kartu s uloženými herními postupy. Místo toho mi v obýváku stojí bílá kráska s našlapanými vnitřnostmi, která toho umí tolik, že stále nad tím kroutím očima. Před pár dny jsem si například koupil oficiální sluchátka PlayStation, stáhl aplikace Spotify a Apple Music a nestačím se divit. A co teprve možnosti hraní online nebo prémiové účty PlayStation pro předplatitele. Zahrát si znovu Tekena 2 je doslova zážitek.

Po prvních dojmech musím říct, že mě PS5 fakt dostal. Koupil jsem ho v bundle společně s hrou God of War: Ragnarok a k tomu rovnou vzal Pottera a první díl The Last of Us. Samozřejmě přišlo dilema, co vyzkoušet jako první. Tak jsem zkusil chvíli všechno a s odstupem času hraji nejvíce právě zmíněný The Last Of Us. Bohužel jsem již dokoukal seriál, takže vím, co očekávat, ale na druhou stranu se těším na druhé pokračování, které ještě zfilmované nebylo. Ponurou a temnou atmosféru si pak občas prokládám kouzelným světem Harryho Pottera, tedy už bez Pottera. Vývojářům se podařilo hezky navázat, ale i kdybyste v životě nečetli nebo neviděli jediný film, bez problémů se chytnete.

Asi nemusím zmiňovat, že u všech titulů je nádherná grafika a rozlišení, které jde ruku v ruce s vaší televizí. A tady přichází první nedostatek, nemám televizi se 4K – jen Full HD. Mám v plánu to již brzy při stěhování do nového domu napravit. PS5 totiž podporuje až 120Hz obnovovací frekvenci u vybraných titulů.

PlayStation 5

Ovladač ušel kus cesty

Zmínit musím i nový herní ovladač Dual Sense, který je naprosto boží. Ergonomicky skvěle padne do ruky. Hodně mi připomíná iPhone, zvlášť se svými haptickými možnostmi. U vybraných her dokonce funguje i jako mikrofon a reproduktor v jednom. Vřele doporučuji vyzkoušet hru Astro Boy, která je už připravená v každé konzoli. Právě zde můžete vyzkoušet, co vše nový ovladač nabízí. Ten se nabíjí pomocí kabelu USB-C a vydrží pěkných pár hodin.

K PS5 jsem si rovnou dokoupil i originální herní sluchátka PS5, která podporují 3D zvuk. V současném bydlení nemám žádnou repro soustavu – až na dva HomePody. Zvuk si tam mnohem více vychutnávám skrze sluchátka. Když bych se pak jednou rozhodl pro zakoupení VR setu, sluchátka budou kompatibilní. K PS5 samozřejmě můžete připojit prakticky jakákoliv sluchátka s Bluetooth, ale jen s těmi originálními od Sony si užijete nejvíce zážitků a vjemů. Prostorový zvuk je opravdu skvělý a u některých her se i hodí. Třeba když slyšíte zombie okolo vás v The Last of Us dříve, než je vůbec můžete spatřit.

Multimediální domácnost

PS5 může sloužit i jako takový domácí hub pro sledování Netflixu či HBO. Uvnitř systému si můžete doinstalovat další aplikace, a to včetně Spotify či Apple Music. Hudba pak může běžet na pozadí a během hraní můžete cokoliv poslouchat. Už se těším na nějaké sportovní tituly, kde se to úplně nabízí. Asi úplně nepotřebuji slyšet sportovní komentář.

Do iPhonu či iPadu si pak můžete stáhnout aplikaci PS5, kde můžete spravovat nejen své osobní údaje a účty, ale především i hrát. Ano – Sony u Playstation podporuje tzv. remote hraní. Stačí jen mít iPhone, iPad či Mac připojený na stejné síti Wi-Fi, a můžete hrát prostřednictvím Apple zařízení. Na displeji se objeví virtuální tlačítka, nebo můžete klidně připojit ovladač Dual Sense pro PS5. Šikovné, že? Pro úplné fajnškmery pak musím zmínit i cestovní kufr, do kterého vložíte konzoli a uvnitř je integrovaný displej. Stačí jen otevřít a hrát, kdykoliv a kdekoliv.

PlayStation 5

Jsem nadšený

Ano, mám radost. S PlayStation 5 jsem již strávil pěkných pár večerů a rozhodně to nekončí, naopak. Dávám si však pravidlo, že nejprve dohraji tituly, které mám, a následně koupím nové. Vřele také doporučuji pořídit PlayStation s mechanikou. Na trhu jsou totiž dva typy – s mechanikou a digitální distribuci. Z názvu již patrně vyplývá, hlavní rozdíl. Do digitálního nestrčíte DVD či BluRay. A to rozhodně chcete, jelikož díky tomu si na PS 5 můžete pouštět i starší tituly z PS 4. Bez mechaniky jste odkázáni čistě na internet a stahování her.

V této souvislosti je také fajn dodat, že u PS 5 můžete rozšířit paměť, ideálně pomocí externího správně naformátovaného SSD. V balení pak samozřejmě naleznete všechny potřebné kabely a příslušenství. V zásadě si nemusíte nic dokupovat. Časem však sami zjistíte, že to bude chtít další ovladač, sluchátka nebo rovnou jejich set pro virtuální realitu. Myslím si, že o PlayStation 5 nepíšu naposledy.

1 komentář

  1. PS5 je naprosto super a kdyby Sony konečně pochopila, že má také plně podporovat myš a klávesnici, tak bych asi nikdy neuvažoval o herním počítači. Takhle jsem si nedávno jeden koupil a teď si na něm v ošklivých Windows čtu tento magazín:D A mám už popáté rozehráno The Last of us, ale tentokrát PC verzi.

    Každopádně z her ještě určitě doporučuji oba Spider-many, než letos vyjde plnohodnotné pokračování a Oba Horizon: Zero Dawn a Forbidden West protože tyhle hry se Sony opravdu neuvěřitelně povedly. Sony se vlastně narozdíl od Microsoftu obecně s hrami dobře daří a jejich hr jsou důvod, proč si konzoli pořídit.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *