Shokz OpenFit – nová sluchátka nejen na sport

Pokud se podíváte na mé fotky z běžeckých tréninků a ultra závodů, tak si jistě všimnete, že již několik let používám výhradně sluchátka Shokz. Několikrát jsem o nich psal i na stránkách iPure a samozřejmě natočil několik videí. Koncept otevřených sluchátek, kdy slyšíte i své okolí je užitečné nejen pro vaši bezpečnost, ale i sociální rozměr. Tento týden světlo světa spatřila nová generace sluchátek Shokz OpenFit, které potěší nejen sportovce.

S novými OpenFit jsem naběhal více než 100 km. Již na první pohled je viditelné, co je nové. Sluchátka navazují na své předchůdce, avšak zcela zmizel hlavový most a máme zde dvě samostatná sluchátka za uši. Vnitřek ucha i nadále zůstává otevřený, takže stále můžete slyšet své okolí. Trochu se však změnila samotná technologie – Shokz vynikal tzv. hraním „do kosti“. Tentokrát reproduktory lehce překrývají vstup do vašeho ucha, díky čemuž je hudba či mluvené slovo mnohem více slyšet.

Chcete PDF verzi tohoto článku? Stáhněte si ji zdarma.

Až 28 hodin poslechu

Shokz také přešel na vlastní dobíjecí krabičku, podobně jako AirPods či Beats a další výrobci. Na jedno plné nabití vydrží až 7 hodin poslechu a v kombinaci s dobíjecí krabičkou velmi slušných až 28 hodin poslechu. Pokud vám náhodou dochází šťáva, stačí vložit sluchátka na 5 minut do krabičky a rázem tu máte další hodinu poslechu k dobru. Uvnitř krabičky jsou klasické magnety, které vaše sluchátka přichytí a začnou se nabíjet. Na obalu krabičky pak nalezneme konektor USB-C pro nabíjení sluchátek a dobíjecího pouzdra.

Shokz OpenFit

K tomu v zásadě nemám co vytknout. Jediné co mě lehce mrzí je obyčejný plast krabičky, který působí docela lacině. Ocenil bych o něco „tvrdší“ plast či jiné materiály, ale jde o první generaci podobných sluchátek, takže se to dá pochopit. Důležitá jsou totiž samotná sluchátka, která jsou naopak naprosto perfektní.

Shokz OpenFit jsou opravdu velmi pohodlná sluchátka, která se přizpůsobí každému tvaru ucha. Jádro ušního polštářku je zkonstruováno z dvouvrstvého tekutého silikonu, který je poddajný a zároveň zabraňuje nepříjemným pocitům i při delším nošení. Sluchátka jsem vždy nosil společně se slunečními či dioptrickými brýlemi a vše k sobě dobře pasuje. I když jsem tři hodiny trénoval v lese a opravdu hodně se potil, nikde jsem necítil žádný diskomfort.

Ušní háček Dolphin Arc se zabudovaným 0,7mm ultrajemným ohebným paměťovým drátem odvedl dobře svoji práci. Již se přizpůsobil mému tvaru ucha.

Na obou sluchátkách pak nalezneme dotykové plochy, kde si můžete v aplikaci nastavit, co se má stát – dvojitý poklep pro pauzu/vpřed/vzad či ukončení hovoru. Vše dobře reaguje i v náročnějších podmínkách – mokré ruce, aktivní sport či horké počasí. Vždy jsem se trefil a stalo se přesně to, co jsem potřeboval. Akorát jsem si vše předem nastavil v aplikaci Shokz na iPhonu. Zde mimo jiné naleznete i ekvalizér či přednastavené režimy pro hudbu nebo poslech mluveného slova.

Kvalita zvuku na vysoké úrovni

Dostáváme se k velmi podstatné věci, a tou je kvalita zvuku. Shokz představuje technologii DirectPitch, zajišťující zcela nový zvukový zážitek s OpenFit. Umožňuje dosáhnout prvotřídní kvality zvuku, která dokonale vyvažuje výrazné výšky, čisté středy a mohutné basy. Když to porovnám s předchozími sluchátky Shokz, je to doslova nebe a dudy. Kvalita je zcela na jiné úrovni, což platí i o mluveném slovu či hovorech. Vše slyšíte mnohem zřetelněji na výrazně nižší úrovni hlasitosti.

Shokz OpenFit

Pokud nastavíte sluchátka na vysokou hlasitost, trochu přicházíte o možnost poslouchat a slyšet své okolí, což je logické, když sluchátka překrývají vstup do vašeho ucha. Uvnitř však nadále vládne „svoboda“. Žádné špunty nebo pecky. Pokud si nastavíte rozumnou hlasitost, můžete zcela bez problémů poslouchat hudbu, do toho mluvit s kamarádem vedle vás a ještě uslyšíte i přijíždějící auto.

Excelentní akustika a AI Call Noise Cancellataion

OpenFit je vybaven výkonnými dynamicky přizpůsobenými měniči 18×11 mm, vyrobenými z ultralehkého kompozitu, s membránou vyrobenou z uhlíkových vláken a polymeru. Polymerový surround zesiluje intenzitu vibrací membrány a přináší tak pohlcující zvukový zážitek s hlubokým zvukem a basovými tóny. Výsledkem je opravdu kvalitní hudba i při poslechu podcastů, audioknih či hovorů. Tady je posun u Shokz opravdu velký. OpenFit také využívají technologii AI Call Noise Cancellation, která zajišťuje kvalitní zvuk během hovoru. Sám jsem si to vyzkoušel na rušné ulici plné aut a druhá strana si na kvalitu vůbec nestěžovala. Vše bylo dobře slyšet.

Pokud máte rádi basy či hutnější zvuk, stačí si vše nastavit v aplikaci na iPhonu. Na druhou stranu sluchátka mají funkci Dynamic Range Control, která upravuje ekvalizér v reálném čase a poskytuje bohatý a přirozený poslech při jakékoliv hlasitosti.

Voděodolnost IP54

Sluchátka Shokz OpenFit mají odolnost proti vodě IP54 a jsou navrženy tak, aby s dvouvrstvou vodotěsnou ocelovou síťovinou a gázou pro dodatečnou ochranu měly lepší zvukový výkon. I během velmi intenzivního tréninku, kdy se hodně potíte, si můžete dál užívat hudbu nebo audioknihu bez obav. V praxi sluchátka zvládnou lehký déšť, pod vodu je však rozhodně nedávejte. Nabíjecí pouzdro vodotěsné není.

Shokz OpenFit

Pro koho?

Osobně si myslím, že Shokz OpenFit nejsou jen pro běžce či sportovce. S klidem si je můžete vzít do města či doma na vyřízení hovorů a poslech hudby. Kvalita je na vyšší úrovni, než předchozí OpenRun Pro. Sluchátka jsou pak jako stvořená pro kondiční sporty či posilovnu. I nadále je využijete při jízdě na kole nebo bruslích.

Pokud chcete kvalitní zvuk a zároveň slyšet okolí, nic lepšího není. Samozřejmě zvukové podání AirPods či podobných sluchátek je stále jinde, ale už to není takový rozdíl, jako předtím. V závěru, když bych si sečetl čas a hodiny, tak Shokz nosím díky běhání mnohem více a častěji než AirPods Pro či AirPods Max.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *