Vyplatí se Apple Watch Series 6?

Apple Watch 6

Tak jsem se konečně dočkal. Mé Apple Watch 5. generace už nosí na zápěstí manželka a já jsem šťastným majitelem nových Apple Watch Series 6 v provedení (PRUDUCT) RED. Mimo mě se upgradu dočkalo také několik dalších členů naší rodiny. Je vtipné sledovat, jaká lavina se strhne, když rodina zjistí, že pořizujete nový model. Začne tradiční výměnný obchod. A jaké tedy ty nové hodinky jsou? Byl důvod k upgradu?

Jako vždy je potřeba uvést, že jsou tu dva tábory lidí. První pořizují naprosto všechno, protože věc chtějí a neřeší finance. Prostě musí mít každou novinku od kalifornské společnosti. Druhý tábor naopak přemýšlí o praktických důvodech a srovnává. Já jsem někde uprostřed. Moc praktických důvodů pro přechod z páté série na šestou jsem nenašel, ale červená je prostě červená.

Chcete PDF verzi tohoto článku? Stáhněte si ji zdarma.

Červená je červená

Původně jsem byl po zhlédnutí první podzimní konference Applu rozhodnut, že půjdu do modrých. Když jsem však červené viděl naživo, bylo jasno. A to je první věc, která může rozhodovat – nové barvy. Vůbec poprvé zde máme červenou a modrou v hliníkovém provedení. Už teď přemýšlím, jak originální červený silikonový pásek vyměním za nějaký černý či jinak barevný. Opět asi přijdou na řadu kombinace barev.

Apple Watch 6

S červenou variantou přichází i typické rudé designové balení. Vůbec poprvé uvnitř nenajdete nabíjecí adaptér, pouze kabel s pukem. Proběhne tradiční párování a můžeme jít na věc. Zajímavé je, že se vás aplikace na iPhonu zeptá, zda párujete hodinky sobě nebo jinému členu domácnosti. U mě to bylo jasné, ale tak či tak se k tomu chci později vrátit a vyzkoušet, jak by to v praxi vypadalo, i když nemáme hodinky s podporou LTE.

Elektrický snímač

Červenou barvu budete dlouho obdivovat a všimnou si toho i lidé ve vašem okolí. Já osobně jsem si také hned všiml zcela nových senzorů na spodní straně. Kromě optického snímače srdeční činnosti, který zde byl již u předchozích generací, zde máme vůbec poprvé nový světelný emitor a snímač. Právě ten zajišťuje asi největší novinku 6. generace – měření hladiny kyslíku v krvi.

Hladina kyslíku v krvi je důležitým ukazatelem celkové kondice. Na jejím základě si můžete udělat představu, jak dobře vaše tělo absorbuje kyslík a jakého množství kyslíku se mu dostává. V praxi to však není údaj, který potřebujete znát průběžně. Ano, máme zde pandemii COVID-19 a problémy s dýcháním by hodinky mohly detekovat, avšak to, že se vám špatně dýchá, poznáte asi i bez hodinek.

Tak či tak, měření kyslíku probíhá podobně jako měření tepu nepřetržitě na pozadí v pravidelném intervalu. Pokud by nastal nějaký problém, budete o tom informováni.

Apple Watch 6

Displej více svítí

Když hodinky otočíme zpět, tak zde máme prakticky totožný displej, jaký známe již od 4. generace. Stejné rozměry, jas i rozlišení. Novinkou je vylepšený „always on“ display – tedy stále zapnutý displej. Ten je na slunci údajně až dvakrát viditelnější. Píšu údajně, protože díky aktuálnímu podzimnímu počasí, jsem ještě neměl moc příležitostí udělat srovnání.

Vůbec to však nerozporuji, jelikož zde máme nový čip S6 SiP s 64bitovým dvoujádrovým procesorem, který je až o 20 % rychlejší než čip S5 v předchozí generaci. Ostatně, lepší a rychlejší spouštění aplikací jsem zaznamenal již s watchOS 7 a Apple Watch 5. Teď je to ještě o chlup lepší, ale není to až tak dramatický rozdíl. Jde jen o drobnosti.

Zůstanu u displeje. Další novinkou Apple Watch 6 a také Apple Watch SE je stále aktivní výškoměr. Ten si můžete dát na ciferník jako komplikaci a nepřetržitě sledovat nadmořskou výšku. Myslím si, že pro zapálené turisty je to skvělá funkce.

Lepší baterie a rychlejší nabíjení

V praxi by vás také mohla potěšit o něco větší kapacita baterie. Musím přiznat, že je to celkem znát. Každý pracovní den vstávám okolo 6. hodiny a hodinky dávám na nabíječku mezi osmou a devátou hodinou večer. S Apple Watch 5 jsem měl na konci dne cca 30 % kapacity. S novými „šestkami“ končím na 40 %. Samozřejmě to berte s rezervou. Vždy záleží na aktuálním dni a vytížení.

Tak či tak – lepší baterie potěší, stejně jako rychlejší nabíjení. Hodinky se do plné kapacity nabijí řádově až o několik procent rychleji. Opět praktická věc, kterou možná neoceníte, ale nikdy nevíte, kdy budete potřebovat hodinky rychle nabít, protože jste na to předchozí den zapomněli.

Esa v rukávu

Možná to vypadá, že s novinkami končím, ale kdepak. Mám ještě dvě esa v rukávu. Vůbec poprvé Apple Watch podporují připojení k 5GHz WiFi. Dosud to bylo pouze pásmo 2,4 GHz. Opět je to detail, ale potěší zvlášť tehdy, pokud Apple Watch často používáte v místech mimo dosah iPhonu, ale máte zde stabilní WiFi.

Apple Watch 6

Poslední novinkou je čip U1. Že ho neznáte? Už více než rok ho máme v iPhonech 11. Sice ho v praxi moc nevyužijeme, ale je tady. A k čemu slouží? Díky čipu U1 a spolupráci Bluetooth 5.0 zjistí iPhone a nově i hodinky naši přesnou polohu. Využít se dá i při AirDropu, kde rychleji lokalizuje dostupný iPhone a pošle kýžený soubor či data.

Poslední využití, a to je podle mě nejzajímavější, je v oblasti automobilů či dálkových ovládání. Apple se dohodl s BMW, kdy u nových modelů mohou uživatelé nahrát svůj virtuální klíč do iPhonu, a nově i Apple Watch, a pomocí těchto zařízení své vozidlo odemknout či nastartovat.

Tím novinky zcela končí a vše ostatní je naprosto totožné jako u předchozí generace. Stále zde máme kapacitu 32 GB, stejný mikrofon, aplikace, systém, digitální korunku, ovládání, jas… no prostě úplně všechno!

Pokud objevíte nějakou další změnu, na kterou jsem zapomněl, tak u mě máte jeden výtisk životopisu Tima Cooka.

Mají vůbec smysl?

Pokud máte na ruce Apple Watch 3 nebo 4, pak rozhodně. Pokud máte pětky jako já, pak už je potřeba přemýšlet. Rozhodnout může jistě barva. Modrá i červená jsou vážně povedené. Můj otec má modré a dle jeho informací není modrá jako modrá. Prý večer vypadá více jako černá a naopak když během dne na ně svítí slunce, tak modrá hází perleťové odstíny a vypadá moc dobře.

Apple Watch 6

Moje mamka se naopak rozhodla pro Apple Watch SE, a to upgradovala z nulté generace, která v podstatě už nešla používat kvůli špatné výdrži baterie. Myslím si, že tenhle model si zaslouží článek s odstupem času, možná ji donutím k rozhovoru. Nechte se překvapit.

Apple Watch Series 6 se používají a fungují zcela stejně. Další novinky jsou spojené s novým operačním systém watchOS 7, o kterém jsem již psal velkou recenzi minule. Pravda je, že bych u nové generace jablečných hodinek snesl více novinek, designových změn či funkcí. Moc nám sem toho Apple nedal, ale i to je lepší než nic. Stále doufám, že příští rok toho bude více.

Na druhou stranu si položme otázku. Co by Apple Watch vlastně měly umět jiného, nového či převratného? Ano, v našich končinách by bodla podpora LTE. Hodinky by mohly mít ještě větší výdrž a třeba by mohly být i kulaté. Fantazii se meze nekladou.

Já jsem s nimi však spokojený. Líbí se mi barva i design. Hodinky jsou také nepatrně užší, než předchozí generace, což má příčinu v novém vnitřním uspořádání komponentů, které odhalil iFixit. I díky tomu je o něco lepší baterie. Vše ostatní funguje stejně a mám na ruce pořád ty samé hodinky. Jen koukám na jinou barvu a jinak přizpůsobené ciferníky. A o to vlastně jde, ne?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *