Rok s Apple Arcade

Apple Arcade

19. září loňského roku Apple spustil předplatitelskou službu Apple Arcade, ve které nabízí za měsíční poplatek 5 dolarů desítky her bez jakýchkoliv mikrotransakcí, reklam a jiných chytáků. Službu je možné používat na iPhonech, iPadech i na Apple TV a současně se startem přibyla do firmware iOS také možnost připojit k mobilu nebo tabletu přes Bluetooth ovladač z Xboxu nebo PlayStation.

Tohle všechno bylo příslibem zajímavé služby, která konečně nějakým způsobem vrátí pořádek do problematického herního ekosystému App Storu. Tam sice v průběhu let vznikalo množství fantastických her všech žánrů (mainstreamových i okrajových), ty ale postupem času trpěly pod útlakem titulů „free to play“, a také je bylo stále těžší objevit. To samozřejmě z druhé strany znamenalo nižší prodejnost a potažmo ústup kvality.

Chcete PDF verzi tohoto článku? Stáhněte si ji zdarma.

Pečlivě spravovaný obsah, kdy Apple sám vybírá tituly a vývojářům za ně platí fixní sumu dopředu (alespoň tak předpokládám, přesný model placení, pokud vím, nebyl nikdy zveřejněn), je ideálním řešením. Vývojáři mají klid na kreativitu, nemusí se zaobírat obchodem a podle toho to také vypadá. Navíc, po připojení ovladače k Apple TV, hraní přes Apple Arcade plně odpovídá konzolovému zážitku.

Apple Arcade

130 titulů

A tak jsem jako zvědavý hráč předplatné aktivoval prakticky hned po launchi a začal se rochnit v 71 startovních titulech. Zprvu přibývala každý týden jedna hra (vždy v pátek). Později se tempo opticky trochu zpomalilo, ale dnes máme po roce na Apple Arcade něco přes 130 titulů, což zmíněnému tempu zhruba odpovídá.

Sluší se také říct, že na rozdíl od konkurenčních streamovacích služeb, jako je Game Pass, odsud hry nemizí. Prostě je Apple jednou provždy podepíše a vy nemusíte mít strach, že je z nabídky někdy odebere. Další důležitá věc je, že se Apple, hlavně u nejpopulárnějších her, nerozpakuje vývojáře podporovat k vydávání updatů – řada titulů tak za ten rok opravdu příjemně narostla a přibyl k nim velmi zajímavý obsah. A je to skutečně pravidlem, k nějakému updatu dochází takřka každý týden. Dobrým příkladem může být třeba hit Grindstone, který během roku dostal dohromady 50 nových úrovní a v červenci také výtečný Daily Grind režim s každodenní novou výzvou. Do Skate City, další „launchové“ hry, zase zrovna nedávno přibylo celé nové město. A Hot Lava pro změnu dostala režim pro augmentovanou realitu s využitím LIDAR v iPadu Pro ke zmapování vašeho domova, který pak zaplní lávou. Poslední specifickou věcí na Arcade je pak skutečnost, že Apple dopředu nic neprozradí a z pátečního pohledu do App Storu se tak stal zvyk, na jehož konci čekalo buď zklamání, nebo příjemné překvapení.

Zklamání nebo překvapení samozřejmě záleží v první řadě na tom, jaké hry máte rádi. Dojem také velmi ovlivňuje způsob použití – s Apple TV na televizi a s ovladačem v ruce si užijete velkolepé 3D hry, na iPadu patrně sáhnete zase po něčem trochu jiném a na iPhone to nejspíš bude nějaká nenáročná mobilní hříčka nebo fantastičtí Pilgrims od Amanity. Výběr je ale skutečně rozmanitý.

Apple Arcade

Roční předplatné

Sám jsem zkraje roku naskočil na roční předplatné (místo 5 dolarů měsíčně se platí 50 za rok) a v podstatě obratem začalo „suché období“ plné různých multiplayerových titulů, ve kterých jsem osobně nenašel zalíbení. Na jaře jsem si zoufal, že platba ročního předplatného byla unáhlená, od léta je ale všechno zase, jak má být, a já jsem s hodnotou her velmi spokojen. Za řadu z nich byste na PC nebo konzolích zaplatili prémiové částky (třeba nedávno vydaný Samurai Jack stojí kolem tisícovky), a tady je máte ve stejný den (a někdy i s drobným předstihem, jako u Beyond a Steel Sky) zdarma, resp. za měsíční poplatek.

Osobně jsem tedy s Apple Arcade spokojený. Je rozhodně škoda, že Apple do svého ekosystému nehodlá ze zřejmých důvodů pustit konkurenční služby jako Game Pass nebo Stadii a má tak ke hrám trochu striktnější přístup než k filmům a hudbě. Větší nabídka by určitě byla přínosem a bude zajímavé sledovat, jak to dopadne třeba se službou Luna od Amazonu, která na iOS fungovat má (patrně přes webovou aplikaci). Do té doby tu ale máte Apple Arcade. A zábavy si s ní užijete víc než dost.

Tipy na Arcade

1. Služba má měsíční bezplatný trial, takže si nabídku můžete vyzkoušet bez placení.
2. Nové skupinové předplatné Apple One vám umožní ještě výraznější úsporu, pokud ovšem žijete v teritoriu, kde je podporované.
3. Využijte rodinného plánu, kdy za jedno předplatné může Apple Arcade používat až šest lidí. Pro úplně malé děti tam toho moc není, ale od školního věku už si své najde každý.
4. Nespokojte se jen s novinkami. Sem tam projeďte seznamy her v žánrech a třeba vás zaujme něco, co jste dříve přehlédli. S celkovými 130 hrami je to běžná věc.

Apple Arcade

15 vybraných hitů Apple Arcade

Grindstone

What the Golf

Last Campfire

A Monster’s Expedition

Creaks

Necrobarista

Pilgrims

Spyder

Over the Alps

Neo Cab

Lego Builders Journey

Mini Motorways

Oceanhorn 2

The Bradwell Conspiracy

Assemble with Care

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *