První dojmy z Google Pixel Fold

Pixel Fold

Jsem rebel, který utekl z Apple světa jinam. To už víte, protože na stránkách iPure jsem popsal virtuální stohy papíru o telefonech, hodinkách a dalších zařízeních konkurence. Dnes se společně podíváme na jedno z nejzajímavějších zařízení letošního roku. A ne, není to iPhone.

Je vcelku jedno, jestli a jak moc sledujete dění v oblasti technologií mimo Apple. Asi jen horko těžko vám unikl nástup zařízení s ohebnými displeji na trh. V Evropě a v Česku se situace může zdát o něco příznivější, protože mimo již dobře zavedeného Samsungu si můžete pořídit „skládačky“ od jiných výrobců. Ať už je to Motorola, Oppo, Huawei a další. Tady v USA lze oficiálně koupit jen telefony Motorola a Samsung. Toť vše. A skládačky od Samsungu, ať už Flip nebo Fold, potkávám celkem často.

Chcete PDF verzi tohoto článku? Stáhněte si ji zdarma.

Něco málo o Pixel Fold

O tom, že se Google chystá uvést na trh svoje zařízení s ohebným displejem, se mluvilo dlouho. Na světlo se dostaly různé informace a fotky, některé vypadaly i celkem nadějně. Pak ale přišla zpráva, že Google celý projekt zrušil a nějaký čas bylo ticho po pěšině. Později se opět začaly objevovat různé „zaručené“ informace a nakonec Google během květnové I/O konference společně s Pixel 7a a Pixel Tablet představil i Pixel Fold.

Pixel Fold

Nová skládačka mě na první pohled zaujala, protože na rozdíl od řady Fold od Samsungu má jiné rozměry a poměry stran vnějšího a vnitřního displeje. Rozdíl je jasně patrný z přiložených fotografií.

Samsung Fold je v zavřeném stavu vysoký a úzký a jeho vnější displej je sice použitelný, ale rozhodně ne tak jako u běžného telefonu. Po otevření se situace mění, protože vnitřní displej je skvělý. Nicméně ve skutečnosti je v režimu na výšku a podle toho se chovají i aplikace. Většina se jich neotevře v tabletovém režimu. Pro to je potřeba telefon otočit o 90 stupňů. Dá se na to zvyknout, ale není to zrovna intuitivní.

Google na to šel jinak. Podobně jako třeba Oppo se svým modelem Find N2. V zavřeném stavu je telefon menší a širší. Vnější 5,8″ displej má tak poměr stran 17,4:9, což je znatelný rozdíl oproti 23,1:9 u Samsungu. Vnější displej Pixelu Fold se blíží běžnému telefonu, a tak se mnohem pohodlněji používá.

Další velký rozdíl je vnitřní displej. Ten je – vzhledem k rozměrům telefonu – na šířku. Úhlopříčka je stejná jako u Samsung Fold 4 7,6″, ale poměr stran je tu 6:5 oproti 21,6:8. První dojem byl pro mě nezvyk, jak široký v otevřeném stavu Pixel Fold je. Nicméně trvalo to jen pár hodin, než jsem si zvykl a než mi začalo být jasné, že tahle novinka snadno nahradí Samsung Fold 4, který používám skoro rok.

Strasti s nákupem

Nechme specifikace a tvrdá data stranou, těch je plný internet. Mám za sebou necelé dva týdny s Pixel Fold v kapse, a tak budu hodně subjektivní a neobjektivní. Čtenář promine.

Pixel Fold

Na Pixel Fold jsem se hodně těšil. Tak nějak jsem tušil, že displej s tímto poměrem stran bude prostě použitelnější. Na první dobrou mě odradila cena. 1 800 USD – tedy stejná kupička peněz jako za Samsung – je od Google velmi odvážný krok. Nicméně zajímavé výkupní ceny starších zařízení, hodinky Pixel Watch zdarma a ještě nějaké drobnosti pomohly srazit závěrečnou cenu telefonu pod tisíc dolarů, takže jsem hned v květnu objednal.

Čekat od půlky května do konce června, to není nic pro mě. Když se pro něco rozhodnu, chci to hned. Ale v tomhle případě se nedalo nic dělat. Musel jsem počkat. A Google mi to čekání trochu okořenil. Několikrát mi změnil datum dodání telefonu z konce června. V jeden moment dokonce na konec srpna. To už jsem nevydržel a poté, co jsem zjistil, že tmavá varianta má doručení na začátku července, objednal jsem i tu. Vzápětí mi Google změnil dodání světlé verze zpět na konec června. Nechal jsem obě objednávky živé a čekal. Světlý Fold opravdu dorazil v den zahájení prodeje. Objednávku tmavého jsem poté zrušil.

První dojmy po vybalení

V balení nebylo kromě telefonu, nabíjecího kabelu USB-C a redukce USB-A/USB-C nic dalšího. To už je dneska standard. Nicméně u takhle drahého zařízení to zamrzí. Nedávno jsem kupoval Pixel 7a, který stojí třetinu, a v balení bylo zdarma průhledné pouzdro. Pravda, kupoval jsem oranžovou variantu, která je dostupná v online obchodě Google a pouzdro je jen k ní, ale není dražší než ostatní barvy, takže asi tak.

První dojmy z Pixel Fold byly hodně pozitivní. Telefon je sice těžký (283 gramů), ale v zavřeném stavu je relativně malý a dobře padne do ruky. Něčím mi připomíná tabatěrku (pozn. redakce: mladší generace nechť použijí Google). V otevřeném stavu je zase velmi tenký. Toho Google dosáhl tím, že část vnitřností přesunul zpoza displeje do silných rámečků nad a pod vnitřním displejem. Do nich se vešla i vnitřní kamerka pro selfie.

Rámečky okolo displeje jsou opravdu široké a jsou předmětem kritiky v mnoha internetových diskusích. Je to tak, nejsou zrovna dvakrát pohledné. Na druhou stranu je to něco, na co si mozek za chvíli zvykne a přestane to vnímat. Jsem ochoten tuhle „drobnost“ prominout. A upřímně – pro mě je důležitější to, jak je telefon tenký.

Když bych měl Pixel Fold shrnout do pár vět. Kvalitní materiály. Perfektní zpracování. Kloub s tuhým chodem, který drží telefon otevřený v jakékoliv poloze, ale neotevře se na 180 stupňů. Jen o chlup méně a pak je potřeba zatlačit. Vnější displej bez ochranné fólie. Vnitřní s fólií, která nechává zhruba 1mm proužek displeje kolem dokola nekrytý, a vytváří tak prostor pro prach a další nečistoty. Perfektní haptická odezva. Tlačítka na boku, co od sebe nejdou hmatem rozeznat. Dva perfektní displeje. Velmi hlasité stereo reproduktory. Až na pár drobností pocit z velmi prémiového zařízení. To jsou mé první dojmy po pár dnech.

Nejen hardwarem živ je člověk

Hardware je samozřejmě důležitý. Nicméně software je to, co dělá uživatelskou zkušenost pozitivní či negativní. A tady je to s Pixel Fold tak padesát na padesát.

Začnu tím, co je negativní. Pozitiva, která zatím převažují, si nechám na později.

Plocha na vnějším a vnitřním displeji je jedna a táž. Vnitřní plocha je rozdělena na dvě poloviny, na vnějším se zobrazuje ta levá. Je to celkem otravné, že nelze vnitřní a vnější displej, odlišit, ale zvykl jsem si, co jiného mi tak zbývalo.

Stále jsou v Google Play aplikace, a není jich málo, které na vnitřním displeji nejdou spustit ve full screen. Příkladem za všechny budiž Facebook, Instagram, nová aplikace Threads a další. Nicméně vzhledem k tomu, že i po tolika letech stále nemáme Instagram pro iPad, asi není moc čemu se divit, že Meta kašle i na zařízení s Androidem a velkým displejem.
V tu chvíli stačí telefon otočit o 90 stupňů nebo ho zavřít a použít vnější displej. Problém vyřešen? Ne tak docela.

Pak jsou aplikace, třeba Slack, které se sice dokáží otevřít přes celý displej, ale ve skutečnosti se jen roztáhnou, místo toho aby zobrazily třeba menu v levém sloupci nebo obsah ve více sloupcích tak, jak to dělá Outlook nebo Gmail. Škoda, ale věřím, že se časem dočkáme.

Pixel Fold

Zatím není možné nastavit páry aplikací. Což je velmi užitečná funkce, kterou si osvojil Samsung a další. Na plochu, do docku nebo kamkoli jinam si nastavíte ikonu pro spuštění dvou aplikací vedle sebe. Outlook a OneNote. Gmail a Keep. Chrome a Evernote. Fantazii se meze nekladou. Na Pixel Fold je aktuálně potřeba spustit jednu aplikaci a pak skrz multitasking vedle ní přidat tu druhou. Není to nijak pomalé nebo obtížné, ale kliknutí na jednu ikonu je přeci jen rychlejší.

Pozitiv je naštěstí, alespoň v mých očích, mnohem více.

Vezmeme to zvenku. V zavřeném stavu na vnějším displeji nabídne Pixel Fold stejnou zkušenost jako každý jiný Pixel. Je to špatně? Rozhodně ne. I ten největší zarytec do Applu musí uznat, že Pixel má některé funkce, které by rád viděl ve svém iPhone. Nebudu je tu vyjmenovávat všechny, ale za zmínku určitě stojí Asistent Google. Ten kromě běžných věcí, podobně jako Siri, umí odpovědět na příchozí hovory a zeptat se volajícího, kdo je a proč volá, přepis toho rozhovoru ukáže vám a vy se rozhodnete, jestli hovor přijmete nebo ne. Hodí se to v situacích, kdy nemůžete nebo nechcete hovor přijmout hned. V dnešní době častých spam a scam hovorů je to celkem užitečné.

Stejně tak tenhle chytrý asistent umí „čekat“ ve frontě na infolince. Je jedno, jestli voláte na infolinku svého operátora, letecké společnosti nebo plynařů. Asistent to vezme za vás, a jakmile na vás přijde řada, dá vám vědět. Nemusíte tedy čekat s telefonem u ucha nebo na hlasitý odposlech na stole.

Funkce „At a Glance“ na domácí obrazovce ukazuje relevantní informace. Ať už je to počasí, nadcházející událost v kalendáři, běžící odpočet času, stav doručení vybraného balíčku, kde je váš řidič z Uberu, nebo obraz z kamery zvonku u dveří, když někdo zvoní. Funkčně je to podobné tomu, co dělá iOS s Dynamic Island. Jen to není „svázané“ s hardwarovou komponentou telefonu.

Pak je tu pár funkcí fotoaparátu jako třeba Magic Eraser nebo Unblur, které jsou dostupné i pro předplatitele Google One v Google Photos, ale majitelé Pixelů je mají k dispozici zdarma. Chytrý audio záznamník se může hodit, stejně jako Live Captions. Pixel umí překládat a pomocí titulků na displeji zobrazit, co slyší okolo sebe nebo v telefonu. To se může hodit při cestování.

Celkově je čistý Android v podání Pixelů moje oblíbená varianta. Ať už jednoduchostí a přehledností, či designovým jazykem Material You, který se postupně dostává do dalších a dalších aplikací. To, že si mohu změnit barvy systému podle aktuální tapety, je sice drobnost, ale neskutečně mě baví.

Trochu k horšímu se situace mění po otevření telefonu. Obrovský displej přímo vybízí k tomu, aby se s ním daly dělat psí kusy. Bohužel Google má v tomhle ohledu před sebou ještě pořádný kus práce.
Android 13 obecně není připravený pro „foldables“ a ani na tabletech to není žádná sláva. Hodně by se mělo změnit s příchodem Androidu 14, který bude ve veřejné verzi začátkem podzimu.

Samsung je se svým OneUI pro foldables oproti čistému Androidu o něco napřed, protože v rámci své vlastní nadstavby systému si může dovolit různé úpravy. Ať už je to možnost běhu až 4 aplikací současně, nebo zobrazení pevného docku s více aplikacemi kdykoli a kdekoli, až po lištu s často používanými aplikacemi, kterou si vytáhnete z boku displeje nebo nastavení párů aplikací, které si můžete jedním stisknutím spustit rovnou vedle sebe.

Google má smůlu. Jako vývojář systému Android si nemůže dovolit takhle velké změny jen pro svá zařízení a nenabídnout je ostatním výrobcům zařízení s Androidem. Takže, ačkoli se velké změny chystají, je potřeba na ně počkat do uvedení výše zmíněného Androidu 14. Doufám, že pak se z Pixelu Fold stane plnohodnotné zařízení. Teď působí, že je tak nějak na půl cesty.

To ale nic nemění na tom, že větší je prostě lepší a takhle velký displej je perfektně využitelný, ať už na pracovní věci nebo zábavu. Vězte, že práce s e-maily je na Pixel Fold super pohodlná, stejně tak s kalendářem nebo poznámkami v jakékoli podobě. A jestli máte chuť na videa či hraní her, nebo jen tak brouzdat po sociálních sítích, tak i to jde. Baví mě mít vedle sebe Instagram a Threads.

Výdrž baterie

Pixely se nikdy nevyznačovaly dlouhou výdrží na jedno nabití. Naopak je tento aspekt často terčem kritiky. A Pixel Fold bohužel nijak nevybočuje z řady. Může se zdát, že baterie s kapacitou 4 821 mAh bude stačit, opak je pravdou. Záleží samozřejmě na způsobu využití, nicméně vnitřní displej je žrout energie a Pixel Fold má tak často problémy vydržet celý den.

Prvních pár dnů to byla docela tragédie. Mám zapnuté adaptivní nabíjení a Pixel se zároveň učil moje návyky. Několikrát se mi stalo, že ráno nebyl nabitý na 100 % a odpoledne už mlel z posledního.

Nicméně, můj běžný den čítá několik kratších cest autem, kdy telefon připojuji kabelem k Android Auto. Což znamená, že se zároveň i průběžně nabíjí. A tím je pro mě problém vyřešen. Za poslední více jak týden nemám s výdrží problém, protože udržuji telefon mezi 40 a 80 % kapacity. A v noci se pak dobije do stovky.

Foto a video

Je to Pixel. Není to iPhone, ani Samsung. Takže má svůj styl a ten se nemusí líbit každému. Já ho mám rád, protože z těchhle tří uvedených se fotografie nejvíce blíží realitě.
Tím, že testuji a používám více telefonů, mám u sebe většinou to nejlepší, co trh aktuálně nabízí. Teď tedy mám k dispozici jak iPhone 14 Pro Max, tak i Samsung Galaxy S23 Ultra a hlavně tyto dva telefony jsem doposud používal na focení.

Z toho plyne, že Samsung Fold 4 jsem na focení používal minimálně. Tu a tam jsem cvakl nějakou fotku, ale opravdu jen občas. Ne, že by Fold 4 fotil špatně, ale rozdíl oproti iPhonu nebo S23 Ultra byl prostě hodně znát.

Pixel Fold je trochu jiná písnička. Stále se nedá srovnat se zmíněným iPhonem nebo Samsungem, ale fotí o poznání lépe než Fold 4. Přirovnal bych ho k aktuálnímu Pixelu 7a. Fotí tedy jen o maličko hůře než Pixel 7 nebo 7 Pro. A ty fotí naprosto skvěle.

Výše uvedené nutně vede jen k jednomu – Pixel Fold používám na focení a používám ho rád. Jak už jsem psal, je skladnější a lépe padne do ruky oproti Foldu 4. Vnější displej je jako hledáček lepší, aplikace fotoaparátu je celkově jednodušší, a díky tomu je použitelnější.

Pixel Fold disponuje až pětinásobným optickým zoomem, což se hodí. Zoom jsem zvyklý používat hodně, a když jsou výsledné obrázky kvalitní, jsem spokojený.
Přidejte k tomu všechny extra funkce, které Pixely nabízí, a máte tu nejlepší foldable fotomobil na trhu.

Co říci závěrem

Přijde vám, že je můj subjektivní pohled na Pixel Fold hodně pozitivní a nadšený? Je to tak a nebudu se tím tajit. Mohu se snažit být objektivnější, ale i přes všechny vypsané neduhy a negativa je tenhle telefon v mých očích tak povedený, že jsem z něj jednoduše nadšený.

Mám za sebou teprve dva týdny, a ačkoliv skládačky používám už delší dobu a telefony Pixel znám také dobře, mám pocit, že se s Pixelem Fold stále ještě seznamuji a pořád objevuji nové věci, které s ním lze dělat. Po dlouhé době mám pocit, že mám v ruce něco nového.

Pixel Fold je oproti Samsung Fold 4 natolik odlišný, že stále hledám tu svoji optimální cestu, jak ho používat. Udělal jsem dobře, že jsem Fold 4 dal do šuplíku a začal Pixel Fold používat naplno. Na úplný závěr se nabízí otázka, jestli je něco, co Fold 4 má a na Pixel Fold mi to chybí. Jako odpověď se nabízí podpora SPen, ale zrovna to mi zatím nechybí. A nic jiného mě v tenhle moment nenapadá. Pixel Fold mi prostě vyhovuje. Je drahý, ale stojí za to.

1 komentář

  1. Když někomu volám, tak rozhodně chci, aby mi místo něj odpovídal robot. Doslova nebudu od teď moct usnout, dokud to nebude můj iPhone mít. To byl samozřejmě sarkasmus. Nic takovýho nechci a pokud to začne používat někdo z lidí, co znám, tak jim prostě nebudu volat.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *